Jump to content
IGNORED

Sinan Sakić i JV, društveni fenomen


James Marshall

Recommended Posts

1 minute ago, Meazza said:

 

Ne kazem da nisi u pravu, ali isto to su pricali i za Little Richarda. "Odvratno vristanje i majmunisanje na bini." I to ljudi sa muzickim pedigreom, tipa direktori filharmonija. 

kontekst je bio potpuno drugaciji. mali™ je bio 1 od pionira rnr-a, muzike koju starije generacije nisu razumele. a tu najverovatnije spadajui ti tvoji direktori filharmonija. tu dakle govorimo o novom muzickom pravcu koji tek treba da se probije kroz establisment, dok mi sa narodnjacima zivimo ceo zivot. makar smo ih u samoposluzi slusali ili na letovanju u sutomoru dok idemo na plazu. dakle nista novo, poznajemo ih relativno dobro, dovoljno da ih barem medjusobno mozemo uporedjivati. posebno neki sto tu i tamo odu u kafanu.

Link to comment

to sto je nama sinan nepodnosljiv za slusanje ne znaci da ga mozes svrstati pod 'narodnjake'.

 

host je u pravu, nema ovde nijedan autentican sinanov fan.

Link to comment
34 minutes ago, Host said:

@čekmeže Ovde ne, ali linkovani tekst Kamponeskog je bez sumnje rasisticki.

 

Jel vam nije cudno sto niko ovde ne ume da objasni Sinanovu popularnost ili bar kanale distribucije te vrste muzike? Meni nije cudno jer sumnjam da ovde imamo autenticne Sinanove fanove. Pretpostavljam da je to zato sto su njegovi pravi fanovi Romi, koji su cinili vecinu posetilaca njegovih koncerata dok to fenseri nisu izvalili kao foru, o cijoj kulturi nazalost ne znamo skoro nista jer se pravimo da ne postoje. 

 

Ne mogu jasno ni da mapiram Sinanovu muziku jer su ocigledni uticaji romske muzike, ali instrumenti nisu oni koje sam nekada slusao o romskim svetkovinama u Makedoniji (zurle i drugi duvacki instrumenti, tapani isl). Azijski uticaj koji se spominje mi ne lici mnogo na persijsko nasledje (na stranu veliki rolf  da se Srbi podsmevaju jednoj persijskoj civilizaciji) nego vise na qawwali i sl. vrste muzike. Bilo bi lepo kad bi imali muzikologa koji bi znao da to desifruje. 

 

Sve to na stranu, ali ne mogu to da slusam duze od minuta a nije bas da nisam muzicki radoznao. Ni pevanje ni prateca muzika mi ne odaju nikakve naznake kvaliteta, pa pretpostavljam da u toj muzici nesto drugo sto privlaci fanove, a sto meni izmice. Steta sto Zolo nije tu da objasni.

 

 

 

Pa barem je ovo lako objasniti, gubitnik (sa dušom) koga razdiru sopstvene slabosti, to je nešto sa čim se publika lako identifikuje, i to ne samo kod nas.

 

 

Što se tiče rasprave, samo da kažem da iako bukvalno nikad nisam slušao narodnjake (sem kad sam bio primoran - tipa u vojsci), nemam ništa protiv da na ovoj temi svako žali onog koga hoće.

 

 

Link to comment
32 minutes ago, Haralampije said:

isti ti rokeri vec decenijama sviraju i snimaju sa istim tim filfarmonijama, sto se u slucaju Sinana nikad nece desiti

pa neće, umro je... ali jesi li baš siguran da ne bi, da je poživeo?

 

 

Link to comment
3 minutes ago, aram said:

pa neće, umro je... ali jesi li baš siguran da ne bi, da je poživeo?

 

 

+ 1000 da ne bi.Mogu  ida ti objasnim zasto ali na pp ili negde drugde.

Link to comment
51 minutes ago, Haralampije said:

isti ti rokeri vec decenijama sviraju i snimaju sa istim tim filfarmonijama, sto se u slucaju Sinana nikad nece desiti

 

I ne daj boze da se desi jer nema veceg kica od trpanja filharmonije u pop muziku.

Link to comment
50 minutes ago, Miralem said:

kontekst je bio potpuno drugaciji. mali™ je bio 1 od pionira rnr-a, muzike koju starije generacije nisu razumele. a tu najverovatnije spadajui ti tvoji direktori filharmonija. tu dakle govorimo o novom muzickom pravcu koji tek treba da se probije kroz establisment, dok mi sa narodnjacima zivimo ceo zivot. makar smo ih u samoposluzi slusali ili na letovanju u sutomoru dok idemo na plazu. dakle nista novo, poznajemo ih relativno dobro, dovoljno da ih barem medjusobno mozemo uporedjivati. posebno neki sto tu i tamo odu u kafanu.

 

Ne radi se uopste o tome, nego pop muzika ima potpuno druge ciljeve od klasike. Ti ljudi su mesali babe i zabe i ocekivali Debisijev hromatizam od muzike za ples. Isto se moze primeniti i ovde.

Link to comment

Svi koji su se ikad očešali o narodnjake, Grand, Gold, Pink, bilo kakvu komercijalu (znači izuzimam Tozovca, Cuneta i radijske pjevače) su se nakon sredine devedesetih očešali o turbofolk (pa i Sinan), tad je već i pukla tikva između Južnog Vetra i perjanica iste, ali poenta je - JuVe nije turbofolk, jbg, ni sociološki, ni lirički, pa ni muzički na kraju. A Sinanov glavni opus je iz vremena Južnog Vetra, ovo ostalo je drugi par opanaka. 

Link to comment
3 minutes ago, Meazza said:

 

Ne radi se uopste o tome, nego pop muzika ima potpuno druge ciljeve od klasike. Ti ljudi su mesali babe i zabe i ocekivali Debisijev hromatizam od muzike za ples. Isto se moze primeniti i ovde.

ali ne. klasicna muzika je uspela da opstane dovoljno dugo da bi je slusale babe ( i uglavnom one), a nesto slicno ce vaziti, ako vec ne vazi, i za rnr. i klasika je nekada bila muzika za igru. mom caletu je mali™ klasika, on to i dalje slusa i pusta. pokojniku se to nikada nece desiti, uprkos popularnosti tzv world muzike. on je tokom celog svog zivota bio slusan od strane ljudi sa nerazvijenim muzickim ukusom. da se tako izrazim.  ljudi koji slusaju sinana slusaju iskljucivo njega i njemu slicne. to ih udara u emocije i nesto drugo ih i ne zanima. i da,to kazem generalno, nemojte sad navoditi milogleda kao kontraprimer. ima izuzetaka.

 

 

btw, ako ste gledali sutku, ima onaj momenat kada pricaju o dj takmicenju. dakle, lik pusta pesme i cilj je da slusaoce sto pre natera u sevdah il kako se taj trans vec zove. kasete sa tim pesmama su nabavljali uglavnom iz turske. a pretpostavljam da su i turci dosta uvozili iz okoline. cisto pominjem da bi se znalo odakle uticaji.

Link to comment
29 minutes ago, Host said:

Poredjenje Nusrata i Sinana i jeste smesno. Zajednicko im je sto su se bavili istim poslom, ali na razlicitim nivoima kao sto i fudbaleri Surdulice nominalno igraju istu igru kao igraci Real Madrida. 

 

Odredjenih slicnosti u efektu na publiku ima, ali ne zaboravi da Nusrat to radi na suvo :fantom: 

 

 

nisam ja ni pricao o kvalitetu, to bi bilo neozbiljno, kao i ovo tvoje poredjenje.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...