Jump to content
IGNORED

Sinan Sakić i JV, društveni fenomen


James Marshall

Recommended Posts

par stvari se ovde cesto pominje, a cini mi se da potpuno mase fudbal:

 

-sinan nije nikakav reprezent romske muzike, niti su njegovi fanovi ne iskljucivo, vec ni vecinski romi

sam sinan u onoj emisiji kod marica to direktno potvrdjuje i jos kaze da je ukupno pevao svega na nekoliko romskih svadbi, plus covek sebe ne smatra romom, kaze za sebe i saulica (koji mu je daljnji rodjak po majcinoj strani) da su muslimani, ne romi

 

-masi se fudbal sa tom nekom podelom, mladje generacije su odavno izgubile to.

jeste u "nase vreme" ta granica postojala, kod klinaca nema toga. isti klinci slusaju vrlo razlicite (nama starijima nespojive) zanrove

ovo klinci shvatiti siroko, meni su klinci svi ispod 30 :D

 

-nije da me iznenadjuje, ali zaboravim pa me ponekad rasprave poput ove podseti koliko neki forumasi ne poznaju neke slojeve srpskog drustva. ne govorim to u losem kontekstu, pretpostavjam da je najvise razlog to sto ti ljudi odavno ne zive u srbiji, ai kad (su) zive(li) nemaju dodira sa tim slojevima. pa se ponekad "ucitava" svasta nesto sto nema veze sa realnoscu, pogotov romskoj populaciji

podsetilo me na ono kad je valjda ikar pisao kako je negde cuo/procitao kako romi u srbiji koriste neki poseban heroin, lose cistoce koji se zove pajdo, jer nemaju za onaj klasicni ulicni :D

 

joe i meazza su u gadjali sustinu, mrzi me da traizm te postove, ali radi se o tome da je cela ova rasprava pocela od toga jer pod a) nekim forumasima nije svidelo sto i na ovom svetom mestu ima ljudi koji ripuju sinana b) zato sto je jedan forumas nasao za shodno da ripuje odredjenog muzicara i naglasi kako nije siguran koliko ce to znaciti na ovom mestu ljudima koji masovno "ripuju" sinana

 

*koga iz nekog razloga interesuje sinan, a ne poznaje njegov lik i delo, neka pogled pomenutu emisiju kod marica

jeste tesko za gledanje, odnosno slusanje, posto je sinan prekinut od pajda heroina(toliko o sinan=rakija & sokak, a mm = heroin & ulica), ali daje odgovore na mnoga ovde postavljena pitanja, izmedju ostalog ovo oko roma, oko odnosa sa tomom zdravkovicem, itd

Edited by pbg12345
Link to comment
7 minutes ago, ronin said:

Dobro to je 1993....Produkcija Zorana Starčevića...Drugačije svakako od Južnog vetra...

 

Pa to i kazem. Genericka pesma reklo bi se, ali impresionira cista snaga njegovog glasa, njegova neobicna i specificna boja kao i sposobost da "proda" emociju. To nisu stvari za potcenjivanje. Tehnika je  diskutabilna doduse, i sigurno mu nije jaca strana, ko trazi virtuoznost slusace Saulica...

Link to comment
6 minutes ago, ronin said:

 Recimo ovaj početak neodoljivo podseća na Dorse...Roadhouse blues :D

 

Nista cudno... Mile Bas :) 

Link to comment
5 minutes ago, Meazza said:

 

Pa to i kazem. Genericka pesma reklo bi se, ali impresionira cista snaga njegovog glasa, njegova neobicna i specificna boja kao i sposobost da "proda" emociju. To nisu stvari za potcenjivanje. Tehnika je  diskutabilna doduse, i sigurno mu nije jaca strana, ko trazi virtuoznost slusace Saulica...

da i to

mislim da je odgovor na pitanje zasto su ljudi koji slusaju tu vrstu muzike toliko voleli sinana, daleko jednostavniji od svih ovih zalazenja u analizu drustva itd

jednostavno covek je dobro pevao (u tom zanru) i umeo to "proda" publici

Link to comment
46 minutes ago, Meazza said:

Nisi u pravu, Namenski. 

Moguce, ne kazem.

Ali je isto takom moguce da se nekadasnja kafanska kultura koju znamo, koje iz direktnog iskustva, koje iz prica i urbanih legendi, danas mesa sa splavovskomtm kulturom koja je nasledila/preuzela sve aj da kazem negativne strane kafane: prazno, suplje i bahato divljanje, penjanje na stolove, dizanje ruku i nazovi igra kad joj vreme nije, dakle i sve u svemu - 1 moda i produciranje.

Bas kao sto su i danasnje kafane mesta na 'koja cu da te vodim, da vidis...', a pokusao sam da objasnim zasto se one ne uklapaju u danasnju socijalno raslojenu i ekstremno osiromasenu Srbiju.

Nogu je, cini mi se, povukla revitalizacijatm Guce 90-ih koja je, na fonu povampirenja srbovanja svake sorte promovisala upravo ovo o cemu pricam i privukla bolje stojecu urbanu tranzicionu populaciju 1 subkulturi koja je pokusala da nasledi srpsku kafanu iz nekih drugih vremena.

 

A sto se sode i sodadzija :D tice, radi se opet o revitalizaciji, modi, pokusaju vracanja posle decenija njenog prakticno nepostojanja.

Soda, sodadzije, klakeri i kabeze su bili obavezni za svaku srpsku palanku decenijama do negde kraja 60-ih kada ih je proterala moda шприцера sa kiselom vodom :puke:.

Poslednjih godina se vraca i treba da se vraca, mada nisam optimista, tesko da ce iko u Srbiji ponovo da igra klikere sa staklenim kuglicama iz glave sifona, inace daleko najboljim staklencima ikada. :sleep:

Link to comment

Ma covece OK, svaka cast, samo to vise nije sistemtm soda nego ekskluziva vredna pominjanja, daj boze da ih danas u Srbiji sa Beogradom danas ima vise od 20-ak, sa sve Beogradom. 

Link to comment
Just now, namenski said:

Ma covece OK, svaka cast, samo to vise nije sistemtm soda nego ekskluziva vredna pominjanja, daj boze da ih danas u Srbiji sa Beogradom danas ima vise od 20-ak, sa sve Beogradom. 

 

True that.

Link to comment
41 minutes ago, namenski said:

Ma covece OK, svaka cast, samo to vise nije sistemtm soda nego ekskluziva vredna pominjanja, daj boze da ih danas u Srbiji sa Beogradom danas ima vise od 20-ak, sa sve Beogradom. 

 

ima po madjarskim kucama di išteš

Link to comment

U Beogradu je onaj u Gavrila Principa (klaker & kabeza) radio - koliko se ja sećam - do ranih 80tih...

Sent from my SM-G900I using Tapatalk

Link to comment
2 hours ago, JozoMujica said:

Oce da ga vodis kod Sneze? :D

Ne Sneza je moderna verzija, idemo na hard varijantu kod Gustera :laugh: Pa jos ako prezivi one stepenice kad krene u wc posle par piva :laugh:

 

A kafana je prestala da postoji tamo neke 2000, ona prava za koju Namenski tvrdi da ne postoji vise. 

 

Evo u Kragujevcu si tada imao Balkan mada ona je ono mesto gde bi Cune Gojkovic blejao. 

 

Ali prave koje vise ne postoje motel Kosutnjak, Rujna zora, Skriven kutak, popova Suma i Jezero. To su bile prave kafane gde su i glave padale, a bilo je i samopovredjivanja zbog pevacica. 

 

A da ne pricam za ostale kafane po Srbiji kao recimo ona kod Djavola gde je 91 Ipce pevao uzivo uz pratnju nekog krs orkestra.

 

I da se dopunim to su bile one kafane gde ti recimo peva Saban ili Ipce a ti sedi bez emocija i prevrces vase, a ne ko danas da skaces po stolovima

Edited by SDSG
Link to comment
2 hours ago, Meazza said:

 

Pa to i kazem. Genericka pesma reklo bi se, ali impresionira cista snaga njegovog glasa, njegova neobicna i specificna boja kao i sposobost da "proda" emociju. To nisu stvari za potcenjivanje. Tehnika je  diskutabilna doduse, i sigurno mu nije jaca strana, ko trazi virtuoznost slusace Saulica...

 

Upravo ovo. Sinan je daleko od dobrog pjevača, po svim propisima. Zapravo je moguće da je njegova ta specifična boja (iskreno vrlo teška za slušanje za nenaviknuto uvo) čak i odbila potencijalno širu publiku, ali upravo ovo što si napisao - mogao je da proda emociju čak i uz takvo prilično felerično pjevanje, toliko je to (djelovalo) iskreno, stepen identifikacije je neviđen na našim prostorima, bar u tom žanru. Gledao sam ljude na njegovim koncertima, to su neki pogledi upućeni gore, to se krše prsti, ruke, to se hvata za glavu, malo ko je gađao publiku u žicu kao dotični. 

A što se njegovog pjevanja tiče, malo ko će tu, kao što si super primjetio, isticati volumen, neki klasično pjevački talenat, tehniku, većinom će isticati iskrenost nastupa i autentičnost. Njega niko nije uspio da skine, a opet kad ga čuješ, nema šanse da ga pomiješaš sa bilo kime. 

Edited by James Marshall
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...