Jump to content
IGNORED

Sinan Sakić i JV, društveni fenomen


James Marshall

Recommended Posts

Šta ći, tup sam i snob, a forum mi služi za ventiliranje od svakodnevnih Sinanovih obožavalaca.

Inače, hvala i na tvojim opaskama

Link to comment
33 minutes ago, SDSG said:

Ovo je pravi melos iz srca Sumadije i sa obala Morave. Imao sam priliku da ga slusam u jednoj kafani '97 i to treba doziveti. Bukvalno kariran stoljnak 1/2 kile belog sifon,jagodinsko pivo i dim jeftinih pljuga. 

Ovo mozda u bajkama i legendama o Srbiji u kafanama sa kariranim stolnjacima - sifon sode za spricer je u Srbiji poslednjih nekoliko decenija takozvana misaona imenica - ubila ga kisela voda, a pe svega pivo.

Naci kafanu kakvu opisujes moze, a i tada je moglo, samo jos u filmovima i hipsterskim pricama.

Decenijama u nazad, sa naglaskom na 90-te, muzicki zivot i uku u Srbiji diktiraju horde druge, pa i trece generacije gastarbajtera, ali onih pravihtm, koji su trbuhom za kruhom otisli na Zapad jos 60-ih i 70-ih i koje nikako ne treba mesati sa onima koji su otisli 90-ih ili kasnije i koj cine sasvim  drugaciju drustvenu grupu, i po obrazovanju i po ukusima i po poreklu koje je u ogromnoj vecini urbano, srednjeklasnotm i obrazovano.

Dakle: muzika koja odredjuje muzicke trendove je muzika koja se nocima ori iz ne kafana, nego kafica po provinciji, formirana nama ovde nepoznatim uticajima. Slusaju je tinejdzeri i nesto starija populacija koja je dosla na raspuste kod preostalih baba i deda i u monumentalne kuce gradjene zarad prestiza i nekog dana kada cemo da se vratimo...

Ta populacija je 90-ih stavljena, ne svojom voljom, u izuzetno povoljnu ekonomsku situaciju: dolazili su i dolaze u sredinu i medju vrsnjake koji su izuzetno tanki sa parama, dok su oni pri tom deviznotm sposobni, voze automobile koje njihovi vrsnjaci ovde mogu samo da sanjaju i funkcionisu u jednom sasvim drugacijem sistemu vrednosti, ali potpuno svesni svoje ekonomske nadmocnosti kojom kompenzuju inferiornost nad svojim vrsnjacima koji su i obrazovaniji i - paradoksalno - upuceniji u neke druge, svetske muzike.

Trend o kome govorim opada poslednjih godina zato sto sledece generacije, dakle vec 4 ili 5 prvobitnh gastarbajtera, sve vise cine mladi ljudi i zene, vec visoko obrazovani na Zapadu, koji su potpuno ili skoro potpuno usvojili neke druge vrednosti i kojima na pamet ne pada da svoja leta provode u kucama-mauzolejima koje su svojevremeno podizane.

Muzicki ukus u grupi koju sam pomenuo prakticno ne postoji: njegov glavni i odredjujuci izraz je dumbaranjetm iz zvucnika polako vozenih automobila ulicama srpskih palanki.

Pri tom, nisu ni najmanje vezne emocije ili poruketm pesama raznih zvezda, od sinana pa na dalje: u najboljem/najgorem slucaju tu su na ceni vrsnjacki izvodjaci a la onaj Gavrilovic i njemu slicni, a politika kao takva niti postoji, niti je na ceni - ona je domen domorodackih vrsnjaka i u njoj muzika nije od znacaja, osim u svoja 4 zida.

Edited by namenski
Link to comment
1 minute ago, SDSG said:

U Gruzi kod Kragujevca sodadzija radio do 2005.

 

Evo ja cu sad da te odvedem u jednu takvu kafanu. 

Gruza nije kod Kragujevca, Гружа je u Гружи, Кнић, Грабовац. Гунцате... ;)

To pod #1. 

 

A pod #2 - bolje nemoj, provalicete se iz mesta, to sto ti vidis ili mislis da vidis, samo je bleda senka iz vremena nastanka legende, kafane na Ibarskoj, taj rad, jer kafane ne cine stolnjaci nego ljudi.

Link to comment

Neku zahvalnicu da mi uruce :fantom:

 

Ja sam kao mlad osisan roker dodao na odsustvo i otisao da slusam Sa ana uzivo :laugh:

 

 

 

Moram u spojler da stavljam da ne uvenu urbani :D

 

OK Gruza je u Gruzi. Stvarno nemam nameru sa tobom da se ubedjujem tako da ono uzivaj. 

Edited by SDSG
Link to comment
6 minutes ago, SDSG said:

OK Gruza je u Gruzi. Stvarno nemam nameru sa tobom da se ubedjujem tako da ono uzivaj. 

Naravno da nema potrebe da se ubedjujemo: tvoja slikatm Srbije je nedonosce izmedju duha :isuse: 90-ih koji je naprasno posle 50 godina otkrio Gucu i kaporovsketm predstave o Srbiji prepune kafana sa kariranim чаршавима i mirisom jeftinog duvana u vremena standardizovanih cigareta koje se razlikuju samo po pakovanju.

I, da ista znas o Srbiji, znao bi da su se za napomene poput tvoje, o Gruzi kod Kragujevca, sirom Srbije mogle, a mogu jos i danas da se fasuju batine: tradicionalne lokalne surevnjivosti - doduse ne vise tako jako izrazene pred sveizjednacavajucom  televizijom, ni danas ne oprastaju podsmesljive i provokativne napomene poput 'Brus kod Aleksandrovca' ili obrnuto, a primera ima onoliko...

Link to comment
5 minutes ago, SDSG said:

Aha poubijase se u Gruzi sa sve KG tablama :laugh:

Ipak si bio u pravu: nema ovde price, proglasiti u Srbiji table na kolima za identifikacioni dokument moze samo - милицајац.

А милицајци су, децо, знамо, какви што се такозване паметитм тичe?

 

Edited by namenski
Link to comment

Ajde da nisam dobar deo mladosti proveo u toj istoj Gruzi pa da mi pricas te pricie :rolleyes: Evo mozemo sutra u Gruzu pa da vidimo tu teoriju, hoces taman ima i tamo jedna matora kafana. 

Link to comment
13 minutes ago, Filozof manijak said:

Kod nas u selu, kad neko nekog hoće da jebe, samo ga pozove u lov kafanu, i onda... :ph34r:

 

 

opravio

 

edit: zaboravih da sam na RIP topiku :isuse: splitujte ovo, aman

Edited by Caligula
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...