Jump to content
IGNORED

Sinan Sakić i JV, društveni fenomen


James Marshall

Recommended Posts

9 minutes ago, beyoncé said:

 @ namenski

samo pokušavam i sebi da objasnim fenomen sinanovih koncerata, pitajući se da li je možda malo i do koncepta, a ne samo do muzike

prethodni postovi koji su pominjali trans i emocije su me asocirali na tarab

 

Ma izvini, nije mi polemikatm bila ni na kraj pameti, jednostavno sam se nadovezao na relativnosttm emocionalnog u muzici, pa tako na primer imas majstora koji su znali da osete takozvani duh vremena, eksperimentisu, ali i ubodu, gde me nadje :D sto bi se nekadasnjim kafanskim recnikom reklo:

 

 Sa onim ponavljanjem, 16 x teme, verovatno muzicki najocajnijeg motiva muzike 20. veka, ali i, od istog lika:

 

 

 

Link to comment
2 hours ago, ronin said:

 

 

Pa ta stvar je neki ključ tajne Sinanovog lika i dela...

Ova stvar je po meni kljuc, prva pesma koja ga 'proslavila'. Neko se pitao gde se promovisala ta muzika ... ja sam je prvi put cuo u lokalu osamdeset i neke, gde su bili fliperi i tako te zezalice. Secam se koliko sam bio fasciniran :D da sam pitao nekoga ko to peva.

 

https://www.youtube.com/watch?v=2c0xJ5v4PB4

Link to comment
11 minutes ago, namenski said:

Ma izvini, nije mi polemikatm bila ni na kraj pameti, jednostavno sam se nadovezao na relativnosttm emocionalnog u muzici, pa tako na primer imas majstora koji su znali da osete takozvani duh vremena, eksperimentisu, ali i ubodu, gde me nadje :D sto bi se nekadasnjim kafanskim recnikom reklo:

 

 Sa onim ponavljanjem, 16 x teme, verovatno muzicki najocajnijeg motiva muzike 20. veka, ali i, od istog lika:

 

 

 

 

Nema veze sa temom, ali kad vec pominjes duh vremena: ovaj covek je u avangardnim krugovima™ bio smatran maltene kicem, u najboljem slucaju reliktom proslosti. Kao i Puccini, Saint-Saens i mnogi drugi. Zasto? Usudili su se da prave "dopadljivu" muziku. Muzika je ozbiljna stvar. :mad: rtfm.gif

Edited by Meazza
Link to comment
On 3.6.2018. at 19:54, SDSG said:

U Gruzi kod Kragujevca sodadzija radio do 2005.

 

Evo ja cu sad da te odvedem u jednu takvu kafanu. 

 

 

U Kragujevcu znam bar jednog sodadziju, covek '70 godiste, pokrenuo proizvodnju pre desetak godina.

Link to comment
On 3.6.2018. at 20:26, SDSG said:

Ajde da nisam dobar deo mladosti proveo u toj istoj Gruzi pa da mi pricas te pricie :rolleyes: Evo mozemo sutra u Gruzu pa da vidimo tu teoriju, hoces taman ima i tamo jedna matora kafana. 

Oce da ga vodis kod Sneze? :D

Link to comment
2 minutes ago, JozoMujica said:

U Kragujevcu znam bar jednog sodadziju, covek '70 godiste, pokrenuo proizvodnju pre desetak godina.

 

Ima i u Jagodini sodadzija. Sin poznatog i legendarnog Ratka. :) 

Link to comment
21 minutes ago, radnik said:

Ova stvar je po meni kljuc, prva pesma koja ga 'proslavila'. Neko se pitao gde se promovisala ta muzika ... ja sam je prvi put cuo u lokalu osamdeset i neke, gde su bili fliperi i tako te zezalice. Secam se koliko sam bio fasciniran :D da sam pitao nekoga ko to peva.

 

https://www.youtube.com/watch?v=2c0xJ5v4PB4

+1

ist priča samo drugo mesto, neki seoski ispraćaj u vojsku. krenula ta stvar, morao sam pitati šta je ovo, ko je ovo?
 

Link to comment
5 minutes ago, aram said:

Ja ne znam o čemu vi pričate, namenski lepo objasnio da ta Srbija u kojoj vi živite ne postoji. I nije nikad ni postojala. :fantom:

Zaboravio si da dodas obavezno pozivanje na Lolu Novakovic, jebiga :D 

Naravno da ne postoji, zadimljene a la Ibarska su danas izuzetak koji potvrdjuje pravilo: kafici su mesta na kojima se stvaraju/vide vladajuci obrasci kako muzicki, tako i obrasci socijalnog raslojavanja i trendova.

A naravno da vise ne postoje mnoge Srbije: od Srbija u kojima su postojali korzoitm, Srbija u kojima su relativno dobrostojeci bracni parovi u cetrdesetim isli na doceke novih godina sa obaveznim i podrazumevajucim igranjem, sto vise ne mozes da vidis ni u arhivskim materijalima, Srbija narodnjackih muzickih hitova koji su jos 60-ih sa Cunetovom 'Kafu mi draga ispeci' postali prvi hit koji je u nebesa podigao prodaju radio aparata i postavio pravce razvoja, i dobre i lose...

Naravno da postoje kafane koje su pomenute: samo sto one vise nisu odraz 1 vremena i opsta pojava - mesto su za lozenje raznih SDGM-ova ili kako vec bese, traze imanje para, u muzickom smislu ne znace ama bas nista, a ubila ih je konkurencija kako kafica - za sloj koji to sebi moze da priusti - tako i ulicnog ispijanja pica.

Jednom recju, kafanska kultura u Srbiji je mrtva.

Nazalost.

Link to comment
Just now, namenski said:

Naravno da ne postoji, zadimljene a la Ibarska su danas izuzetak koji potvrdjuje pravilo: kafici su mesta na kojima se stvaraju/vide vladajuci obrasci kako muzicki, tako i obrasci socijalnog raslojavanja i trendova.

.....

Jednom recju, kafanska kultura u Srbiji je mrtva.

Nazalost.

 

Nisi u pravu, Namenski. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...