Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

Postoji li sredstvo, andrmolja, nacin da se u kuci/stanu instalira postavi centralna memorija ili kako se to vec zove, pozamasnog kapaciteta, sa recimo - ako je moguce - 2 ili 3 HDD/SSD diska kojoj bi bilo moguce pristupiti sa bilo kog kompjutera u kuci?

Koja bi, dakle, bila centralni magacin, memorija, cuvar.

I kojoj bi bilo moguce pristupiti bezicno: opcija je i kabl/steker ali bolje bezicno.

I ako postoji, kako se to radi, sta je potrebno, kako se to uopste zove, ima li toga u Srbiji ili mora napolju?

Link to comment
21 minutes ago, radisa said:

Zove se NAS, najbolje da se nakaci NAS kablom na ruter, i ostavi pored rutera...

 

Posle mu pristupas kao deljenom folderu...

 

Ima u Srbiji, naravno...

Moze malo opsirnije ako je moguce i ako se i kada bude imalo vremena?

Sa po nekom, eventualno, preporukom i/ili linkom?

Link to comment

Aj' žrtvovaću se, kliberim se od ovog Spotifya :D

 

NAS - Network Attache Storage, ime mu kaže, magacin koječega na mreži, tako da svi mogu da mu pristupaju (ili onima kojima dozvoliš, šta im dozvoliš). Možeš da mu pristupaš iz lokalne mreže, a možeš preko interneta, recimo dok si na moru strimuješ filmove koje si ko veverica štekovo godinama, ko šta voli. Može da se koristi i za posao, ali onda gubi draž.

 

E sad, NAS je geeneralno enclosure, nazovimo ga kućište, sa svojim procesorom i memorijom, jerbo treba hendlovati koješta tu. Dalje imaš NASove koji imaju mrežne portove, pa im možeš pristupati direktno, imaš ih koji se povezuju direks na rutere, pa im onda pristupaš u skladu sa podešavanjima rutera.

 

Mož' da imaš male NASove, sa dva diska, mož' da ih imaš sa nebo je granica.

 

Primeti da još nismo došli do diskova, ovo je sve mašinerija, diskovi dođu extra.

 

Evo ti malo da vidiš šta mu je to i pošto (iskren da budem dole ima i jedan jeftin sa dvoterabajtnim diskom, al' to bi se teško nazvalo NASom)

 

Ja sam žrtvovao stari laptop, nakačio na njega (pored tera diska koji ima u njemu) još dva tera usb diska, umrežio ga, stavio da se budi iz sleepa kad neko krene da mu pristupa i radi mi poso, jebeš ga.

 

 

Edited by Skyhighatrist
  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, 189- said:

koju marku preporucujes

 

Ja sam imao 2 i trećeg samsunga koristim, što se tiče brenda ne znam šta bih ti rekao, ja se držim toga da je manje više sve isti q, samo da je garancija što duža. na poslednjih samsung imam 5 godina.

Link to comment

Pocinjem da kapiram: ne zanimaju me ti sa mora zahvati i slicne internet zezancije: nemam naprosto pre svega znanja za ovo o cemu sam pitao.

Hocu, jednostavno, da se ratosiljamovih nekoliko prenosnih ili kako se vec zovu diskova sa sve smornim prikaci/otkaci postupcima na svakom kompjuteru posebno, imam 1 mesto na koje mogu da trpam sve i budem miran, ukljucujuci i pretrazivanja, kopanja po starim materijalima, trazenja po raznim parametrima, itd, itd...

I da se to odvija nekom koliko-toliko prihvatljivom brzinom.

Da, naprosto, znam - ako ga nigde nema - gde je.

A da pri tom ne moram da se bakcem sa skracenicama, softverskim i svakojakim zahvatima... :) 

Proceduralnotm u praksi: neki od komp. koje sam koristio danima i na kome se nakupilo svasta, povremeno prerucim tamo u celini, obelezim nekako, sta ja znam kao "Prenos iz masine XY na dan taj i taj za period taj i taj...

Link to comment

Pa NASovi po firmama mahom i služe za to (i da admini štekuju filmove i muziku).

Već smo rekli da nasovi gotovo uvek imaju više diskova. Ta činjenica nije tu samo zbog puke zapremine, nego zbog sigurnosti podataka. Da te ne davim bez veze, ali diskovi se u parovima (triplikatima, četvoroplikatima...) konfigurišu ili za brzinu (brže će upisivati podatke paralelno na više diskova, deo tamo, deo vamo) ili za sigurnost (piše istu stvar na više diskova) ili oba (to se zove RAID (Redundant Array of Independent Disks), ako si dokon, pročitaj malo šta je šta).

 

Dodaj na to inkrementalni bekap (bekapuju se samo nove promene, staro što se nije menjalo nama potrebe da se dira), plus u zakazano vreme, recimo noću kad niko ne drlja po podacima i eto ti to što tražiš (čini mi se?): jednostavno mu zakažeš vreme kad će da se izbekapuje sa imenom/datumom/ključnom reči i gotovo, uvek si u posedu svega.

 

E sad, sve to može i u oblake, al' spalićemo taj most kad dođemo do njega.

Edited by Skyhighatrist
Link to comment

Upravo gledam, moracu malo oko redundancije, ima mi i to smisla.

Oblaci - jok.

 

Ovde se radi pre svega o komforu i sigurnosti: nakupilo se toliko toga, sa sve prenosnim diskovima, stikovima poveceg kapaciteta punjenim zbrda-zdola...

Staviti sve to jednostavno na jedno mesto i povremeno prerucivati tamo neselektivno, pa posle kome treba - neka trazi, znamo gde je, mirni smo, nema vise izgovora jao, bilo je na onom flesu, ovom ili onom laptopu...

CD-ove da ne pominjem, postali su nocna mora od kako su se - a to sam primetio tek ovih korona meseci - nakotili laptopovi bez CD-a...

Link to comment

@namenski

najbolje prvo vidi sta tacno hoces sa tim i koliko ti storage treba. ako ti treba samo par tera i samo radi centralnog pristupa, onda to moze za relativno malo kinte. ako hoces raid, da ti ne propadnu podaci ako ti rikne hd, onda moras da racunas sa vise hd, jer se gubi max kapacitet. da li zelis da ga koristis za backup ili zelis njegove podatke da bekapujes. od svega toga zavisi i cena.

ja imam iskustva sa sinology i qnap i to su vise nego dobri brendovi. od onoga zasta ti stvarno treba zavisi i cena. ja uvek kazem da sa takvim stvarima uvek treba i ostaviti mogucnost za buducnost, ili ako ti sad ne treba mozda ce ti kasnije zatrebati. ako sada uzmes najjednostavniju verziju, mozda ces sutra morati skroz novo a ovako samo nadogradis.

Edited by panta rhei
Link to comment

Cdove sam pobaco, a u kurac :D

 

Upravo ovo što kaže Panta.

Možda bi ti završio poso neki WD Passport, 4tb, ima softver i one button click da ti pokupi koješta od kojekude i udari bekap.

Edited by Skyhighatrist
Link to comment

Necu da krpim, to sigurno: iz ovoga sto ste me do sada naucili :) skontao sam, nadam se sustinu: a prostora, memorije, treba mi dosta.

Barata se sa 3 eksterna HDD-a, svaki po 2 TB, skoro puni, nekoliko laptopova u cijim se memorijama nakupilo svega, nepoznatim brojem USB stikova, nekoliko i po 30 i vise GB, takodje sa svim i svacim sto mi je sigurnije da lagerujem, pa vremenom mozda i rasciscavam(o), cirka mozda cak i 300-ak, verovatno i vise CD-ova, na sve to 2 desktopa sa pozamasnim memorijama iz kojih samo sto Osmi putnik nije izasao.

Jedino sto uspevam da drzim pod kontrolom, to su masine za posao, njih 2, koje drzim po strani jer moram i one sa ovom pricom nemaju veze, previse su 'aj da kazem specijalizovane, a sa njima i nema zezanja...

 

One gomile materijala koje sam pomenuo, pa sta znam: naprosto bi mi bilo zao da ih se neselektivno ratosiljam, pogotovo sto mi malo-malo pa na pamet padne po nesto sto sam siguran da negde imam ili sam imao... :D 

Link to comment
36 minutes ago, Skyhighatrist said:

Cdove sam pobaco, a u kurac :D

 

Upravo ovo što kaže Panta.

Možda bi ti završio poso neki WD Passport, 4tb, ima softver i one button click da ti pokupi koješta od kojekude i udari bekap.

Meni zao: bas sam pre neki dan preturao, naprosto bi bilo steta ostati bez filmova koje vise nigde ne mozes da nadjes, sve i da hoces da platis.

Znam za Passport resenje - malo je, osim toga stalo mi je do pristupa daljinski da tako kazem, bez cimanja sa prikljuci/iskljuci.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...