Jump to content
IGNORED

Kupovina novog automobila u Srbiji


BarryWhite

Recommended Posts

13 hours ago, kud u maglu Simoviću said:

zašto?

Zato što siromašni dotiraju bogate. Država koju nema za šta pas da ujede stimuliše prodaju bogatih proizvođača/prodavaca automobila kupcima koji su isto tako visoko iznad prosečnih primanja. Onome ko kupuje nov hibridni auto 2500 evra ne znači puno. Većina Srbije vozi auto koji ne košta 2500 evra. Opet se vraćam na gas koji se u Srbiji loše tretira, ako već hoćemo tu ekološku priču. Zašto ja moram da radim atest boce nakon x godina i plaćam takse? Ne mora država da me subvencioniše, da troši, ali može da se uzdrži od nekih izmišljenih prihoda, a to su te razne takse koje plaćam.

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, čekmeže said:

Zato što siromašni dotiraju bogate. Država koju nema za šta pas da ujede stimuliše prodaju bogatih proizvođača/prodavaca automobila kupcima koji su isto tako visoko iznad prosečnih primanja. Onome ko kupuje nov hibridni auto 2500 evra ne znači puno. Većina Srbije vozi auto koji ne košta 2500 evra. Opet se vraćam na gas koji se u Srbiji loše tretira, ako već hoćemo tu ekološku priču. Zašto ja moram da radim atest boce nakon x godina i plaćam takse? Ne mora država da me subvencioniše, da troši, ali može da se uzdrži od nekih izmišljenih prihoda, a to su te razne takse koje plaćam.

Sve si u pravu ali postoji jos jedan pogled, obzirom da su to nove tehnologije u kojima najvecu cenu cini R&D, ovo moze da se gleda i kao subvencija za R&D koji ce omoguciti da nove tehnologije postanu jeftinije i pristupacne svim slojevima ljudi.

Link to comment

Pre će pristupačnost širem sloju populacije učiniti smanjenje prodajne cene tih automobila, zbog smanjenih troškova proizvodnje.

Po meni, ta subvencija ima smisla ako bi podstakla prodaju i povećala broj hibrida u Srbiji.

Link to comment

Nema smisla i da se poveća prodaja jer njima ne trebaju subvencije, ni kupcu ni prodavcu. Ako već hoćeš da kao država stimulišeš hibridne automobile, učini to na strani prihoda, recimo smanji mu registraciju, pa bi po logici imao veći promet po nižoj ceni i možda bio na istom po prikupljenom porezu. Ovako samo povećavaš državnu rashodnu stranu.

 

Edited by čekmeže
Link to comment
4 hours ago, čekmeže said:

Zato što siromašni dotiraju bogate. Država koju nema za šta pas da ujede stimuliše prodaju bogatih proizvođača/prodavaca automobila kupcima koji su isto tako visoko iznad prosečnih primanja. Onome ko kupuje nov hibridni auto 2500 evra ne znači puno. Većina Srbije vozi auto koji ne košta 2500 evra. Opet se vraćam na gas koji se u Srbiji loše tretira, ako već hoćemo tu ekološku priču. Zašto ja moram da radim atest boce nakon x godina i plaćam takse? Ne mora država da me subvencioniše, da troši, ali može da se uzdrži od nekih izmišljenih prihoda, a to su te razne takse koje plaćam.


:lolol:


jel imaš uopšte predstavu koliko treba dupe da se oznoji da u srbiji zaradiš 2,5 soma

 

tačno toliko da nekog ko pikira na auto iz nižeg ranga nego što je hilux/land cruiser zabole paja i za ekologiju i za očuvanje životne sredine

 

ta subvencija bi trebala da bufe proširena i kroz cenu registracije(više nego do sad), cenu plaćanja parkinga/putarine…

 

ako uopšte postoji želja za energetski efikasnijim voznim parkom, ako ne, a po svemu sudeći ne onda je i ovo puna kapa

Link to comment

Kako ko, neko zaradi 2500 evra za mesec dana, neko za godinu. Poenta je da u apsolutnom iznosu, 2500 evra kupcu novog hibridnog automobila znači mnogo manje nego nekom ko vozi auto koji košta 2500 evra a to je Srbija, ne onaj ko kupuje hibridne automobile. Ponavljam, država subvencioniše bogate što nema nikakve logike, sem za one koji imaju koristi od toga i guraju takve zakone. Ako neko misli da u Srbiji nije bogat ako kupuje automobil od 20 hiljada evra, neka se osvrne oko sebe i vidi gde živi. Ljudi ulaze u doživotne stambene kredite za malo veće iznose.

A što se tiče energetski efikasnog voznog parka i očuvanja sredine (jer to su argumenti za subvencionisanje vozila na električni pogon), ima onaj dokumentarac o električnim automobilima i sve je to super i lik pita a odakle vam struja? Pa iz elektrane. A na šta radi elektrana? Pa na ugalj.

  • +1 1
Link to comment

Ne znam šta je tu demagogija, nemam potrebe za tim. Tako vidim stvari.

Subvencija je nešto što treba da obuhvati što širi sloj i u neku ruku pravedniju raspodelu. Čak i one nesretne subvencije koje država daje stranim investitorima su bolje od ovog, jer tako stimulišeš određenu proizvodnju i zaposlenost. Ovde se direktno stimuliše potrošnja luksuznog proizvoda.

  • +1 3
Link to comment
57 minutes ago, čekmeže said:

Ne znam šta je tu demagogija, nemam potrebe za tim. Tako vidim stvari.

Subvencija je nešto što treba da obuhvati što širi sloj i u neku ruku pravedniju raspodelu. Čak i one nesretne subvencije koje država daje stranim investitorima su bolje od ovog, jer tako stimulišeš određenu proizvodnju i zaposlenost. Ovde se direktno stimuliše potrošnja luksuznog proizvoda.

Velikih plus hiljadu. Ne samo da se stimulise potrosnja luksuznog proizvoda, vec siromasni sloj stanovnistva kreditira bogate, sad kad vec krece kolika tolika prodaja, ukidaju se vec neke privilegije vozacima el. automobila na severu Evrope + cena el. energije za punjace ce ici uzlaznom putanjom do i preko nivoa benzina i dizela. Ta cena je vec sada visa za koriscenje normalnog el. vozila nego za Teslu, sto je jos jedan veliki fijuk. A cene su vec bar u Spaniji programirane sa protokom vremena i snagom operatera a ne ekonomskom logikom. Jedno veliko sisanje ovaca.

Link to comment
3 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

:isuse:

 

brt pričamo o hibridnom vozilu, ne o tesli

Jos gore, vec imas studije da su hibridni automobili nabijeni konjskim snagama a sa ekoloskom nalepnicom, veci zagadjivaci nego obicni automobili sa benzin i dizel motorom. Sve su to preskupi automobili za vecinu smrtnika. Savrsena je istina da siromasni poreski obveznik finansira bogatog kupca i ekolosku prevaru.

  • +1 1
  • -1 1
Link to comment
2 hours ago, Lancia said:

Jos gore, vec imas studije da su hibridni automobili nabijeni konjskim snagama a sa ekoloskom nalepnicom, veci zagadjivaci nego obicni automobili sa benzin i dizel motorom. Sve su to preskupi automobili za vecinu smrtnika. Savrsena je istina da siromasni poreski obveznik finansira bogatog kupca i ekolosku prevaru.

ja pričam o vrlo konkretnim i uporedivim stvarim tj. automobilima

 

yaris hybrid vs. mb cdi

75 gr vs 150 gr

 

 

a ako ćemo već o finansiranju subvencije, pre će biti da sam ja napunio budžet i sam sebi isfinansirao subvenciju nego neki ubogi poreski obveznik. cilj subvencije je da kupca npr kola od +-15k povuče da razmišlja o par hiljada više zarad manje co2

 

  • -1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...