Jump to content
IGNORED

Kupovina novog automobila u Srbiji


BarryWhite

Recommended Posts

1 hour ago, kud u maglu Simoviću said:

koji je najbolji motor u toj klasi?

Nije li se Fiat hvalio najboljim motorom u Evropi, trocilindraš, twin air nešto?

 

@Ayatollah

 

Koliko izađe servis za lavića? 

Link to comment
9 hours ago, zorglub said:

 

Ima statistika neka, ili lični primer?

Ni jedno, ni drugo. To je bilo moje "amatersko" istraživanje potaknuto isključivo radoznalošću, a predmet interesovanja je najpre bila priča o nastanku Forda F150 prethodne generacije (2015. trinaesta generacija), Naravno, za  motorizaciju su bili predviđeni Ecoboost motori, pa su i ti motori, za koje sam već znao da su inovativni i redovno nagrađivani, postali predmet mog interesovanja. Nemam sada linkove da potkrepim ovu priču, ali znam da me je iznenadilo da su motori projektovani na 600.000 km (možda čak i milja, ne smem da tvrdim), a na forumima Fordovih korisnika dalje sam se informisao o iskustvima vlasnika, pa uz redovno održavanje ne bi trebalo brinuti oko kilometraža od 200.000 kilometara i više.

Ukoliko ima statistika, voleo bih da pročitam.

Link to comment
10 hours ago, desboj said:

Nije li se Fiat hvalio najboljim motorom u Evropi, trocilindraš, twin air nešto?

 

@Ayatollah

 

Koliko izađe servis za lavića? 

Nemam pojma, nisam to pitao. Vidim da imaju neku akciju u ovlašćenim servisima, za Pežoe starije od 3 godine i sa zamenskim delovima, za 3008 izađe oko 150 evra. Meni neka bude i oko 200-250, to mi je OK za redovni servis.

Link to comment
11 minutes ago, Ras said:

Ni jedno, ni drugo. To je bilo moje "amatersko" istraživanje potaknuto isključivo radoznalošću, a predmet interesovanja je najpre bila priča o nastanku Forda F150 prethodne generacije (2015. trinaesta generacija), Naravno, za  motorizaciju su bili predviđeni Ecoboost motori, pa su i ti motori, za koje sam već znao da su inovativni i redovno nagrađivani, postali predmet mog interesovanja. Nemam sada linkove da potkrepim ovu priču, ali znam da me je iznenadilo da su motori projektovani na 600.000 km (možda čak i milja, ne smem da tvrdim), a na forumima Fordovih korisnika dalje sam se informisao o iskustvima vlasnika, pa uz redovno održavanje ne bi trebalo brinuti oko kilometraža od 200.000 kilometara i više.

Ukoliko ima statistika, voleo bih da pročitam.

Bice, bez uvrede, da se radi - kao sto se i radi - o sarenoj lazi, onoj marketinskoj.

Prostor za iole efikasne inovacije na klasicnim SUS :D motorima je toliko suzen i svakim danom sve uzi, da prakticno - kod takozvanih ozbiljnih proizvodjaca - nema razlike.

Price o navodnim razlikama poticu iz raznoraznih nazovi statistika, problematicnih testova i pojedinacnih iskustava.

Na stranu sto je u svakodnevnoj praksi dokazano :) da u konacnoj odluci o izboru automobila motor i njegove karakteristike skoro po pravilu odu u drugi plan - evo i ovde je covek na kraju prelomio zbog pogodnosti koje mu pruza nizak tunel ispred zadnjih sedista.

Uotalom, zar ti ne zvuci malo, malcice cudno pozivanje na mogucnost prelaska 600,000 km ili milja u industriji koja se u celini zasniva na nabavci novog automobila svakih par godina...

Ono, mozda ce i preci toliko kada zavrse u Africi Srbiji, ali sumnjam: tamo ce im doakati drugi faktori...;)

Link to comment

Između ostalog @Ayatollah je kao jedan od ključnih razloga za odluku naveo i odziv na gasu P3008 u odnosu na M CX5, što je svakako do karakteristika motora.

O tehnološkom napretku baš motora lako je diskutovati - on je evidentan: masa, gabariti, materijali, emisija gasova, ... Uostalom, ne tako davno automobil sa recimo 100.000 km pređenih išao je na otpad, a danas ga kupuješ bez problema kao auto u najboljim godinama, da ne kažem tek razrađen.

Edited by Ras
Link to comment
1 minute ago, Ras said:

O tehnološkom napretku baš motora lako je diskutovati - on je evidentan: masa, gabariti, materijali, emisija gasova, ... Uostalom, ne tako davno automobil sa recimo 100.000 km pređenih išao je na otpad, a danas ga kupuješ bez problema kao auto u najboljim godinama, da ne kažem tek razrađen.

Naravno da je lako i jos naravnije da treba: ja ti samo napomenuh, usudih se, da je prostor za iole efikasne inovacije suzen i da se svakim danom sve vise suzava u meri da se razlike izmedju pojedinih proizvodjaca (kojih je, kada su motori u pitanju, BTW, sve manje) svode na reklamu, itd, itd...

A najbolje godine i razradjenost nekog, pojedinacnog automobila, su, kada je o automobilima koji su presli ili prelazili 100,000 i vise km, ekstremno rastegljiva kategorija.

Da ne kazem lutrija.

Javlja mi se :D da ces da odgovoris da si imao u vidu da je u principu tako.

Naravno da jeste, ali principi su jedno, a cesanje po glavi (i dzepu) kada se odlucujes da se olaksas za izvesnu kolicinu tesko stecenih para - nesto sasvim drugo.

I - mani masu, gabarite, materijale: tek tu se vidi ono sto sam pokusao da kazem - postoje i sve su blize, ako vec nisu tu granice iza kojih se, kada se o SUS motorima radi - vec tu.

Ili samo sto nisu.

Link to comment
9 minutes ago, namenski said:

Al' ti zato boja odgovara? :D

Poda ili auta? :lol:

Ja sam uvek za sivo avto. Mada super mi je neka nijansa žute na novim pežoima aka pežo žuta.

  • +1 1
Link to comment
On 2.3.2021. at 20:10, Ayatollah said:

 

Nisu uključeni u samu cenu, ali i sa porezom i registracijom (cca 260 evra) je ispod 25k. Ima Android Auto.

Bravo na izboru.

 

Sada gledam nov 3008 u fr, najniza pocetna cijena je 31k €. Peugeot je poznat po tome sto daje jako male popuste.

Jesi li ti ovaj kupio preko firme (ako se ne varam ti si valjda freelancer) to jest bez pdv-a? 

Link to comment
2 hours ago, borris_ said:

Bravo na izboru.

 

Sada gledam nov 3008 u fr, najniza pocetna cijena je 31k €. Peugeot je poznat po tome sto daje jako male popuste.

Jesi li ti ovaj kupio preko firme (ako se ne varam ti si valjda freelancer) to jest bez pdv-a? 

 Hvala, hvala :)

 

Ja sam advokat, ali auto nisam kupio na kancelariju, već na lično ime. PDV kod kupovine novog automobila se plaća u oba slučaja, i ja ne bih imao pravo na odbitak tog PDV-a čak i da sam u sistemu PDV-a (a nisam, jer ne hvatam prag), obzirom da automobil ne bih koristio za delatnost prevoza putnika ili auto školu, odnosno ne bih ga davao u zakup.

 

Cena možda ima veze sa paketom opreme - ja sam auto uzeo u Active Pack opremi, koja ima sve što mi treba, osim senzora mrtvog ugla i fabričke navigacije - bez prvog ću preživeti nekako, a drugo ću spojiti na telefon preko Android Auta. Ako se gledaju veći paketi opreme, Allure ili GT Line, onda je i cena veća - mislim da je za Allure početna cena oko 30k i u Srbiji, za GT Line je još veća. Eventualno, može imati veze i sa motorom koji se ugrađuje, jer sam ja uzeo 1.2 benzinac, a ima i verzija sa 1.5 benzincem, kao i sa dva dizel motora, ili pak sa tim da li je auto sa manuelnim ili automatskim menjačem (moj je manuelni).

 

Ja sam u vezi sa autom bio kod oba ovlašćena dilera za Peugeot u Beogradu (Euroimpex i Auto Nena), i kod oba sam dobijao u evro identične ponude za iste automobile. U Euroimpexu su se čak logovali u sistem za poručivanje vozila od Peugeota i pokazivali mi status automobila koje su rezervisali, a koji su još uvek u proizvodnji u Francuskoj, i kod svih je bila navedena potpuno ista cena za isti paket opreme (3 Active Packa i 1 Allure), a ta cena je bila identična kao i cena u Auto Neni, i nju sam i platio na kraju. 

Link to comment

Druga je cena za svako trziste. Citroen je na primer puno jefitniji u Bratislavi nego u Becu iako se ne pravi u Slovackoj. (osnovni model, bez poreza i NOVE)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...