Jump to content
IGNORED

Rado ide Srbin u vojnike


Friend

Recommended Posts

17 hours ago, Bujodrag said:

Ja sam služio civilno 2004. godine. Druga ili treća generacija koja je mogla tako.

Ali, ja sam bio deo ekipe koja je radila na tome da se takvo služenje vojske omogući. 

Počelo je kao deo starih protesta ali onda je priča porasla. Bilo je i sastanaka sa predstavnicima vojske. Moj tadašnji drugar je dogurao do predsednika Evropskog biroa za prigovor savesti ili kako se to već zvalo tada.

 

Ja nisam odbijao služenje vojske zbog verskih ubedjenja. I tada kao i sada bio sam bezbrižni ateista. Moja ideja. a nisam bio jedini, je bila da svoj takozvani "dug državi" mogu odraditi na bolji način nego u nekakvoj kasarni noseći raspadnutu uniformu i neispravnu pušku. Ideja je bila da mi prigovarači radimo poslove koje niko neče. I da ih radimo godinu dana. I da budemo rasporedjeni i spremni na poziv kad zatreba. Sećate li se onih poplava 2014. E, to je trebalo da bude posao za nas civilce. Da nosimo džakove i sprečavamo poplave. Civilna služba.

 

Jbg. Kao i sve ostalo u ovoj državi, i to je loše sprovedeno. Ja sam civilno služio u Narodnom pozorištu. Bilo mi je super jer sam svake nedelje slušao Šestu simfoniju Čajkovskog i stekao  jednog baš dobrog drugara. 

Ali, zbog nas su fine devojke koje su radile kao razvodnice na predstavama ostale bez posla.

To nije ono što sam ja hteo. Ni moja grupa. Mi smo mislili da ćemo moći biti od koristi. No, to nikoga nije zanimalo.  

 

Pa nikad nista u ovoj zemlji nije ispalo kako treba. 

 

Zapravo je prigovor savesti do odredjene mere postojao i ranije, samo sto su ti bez oruzja sluzili duze. I sto je njihovo sluzenje bila prilika oficirima da sadizmu daju na volju. Kod mene u brigadi je bio neki lik, jehovin svedok ili tako neki kurac. Ostavi od vojnicke hrane su se svi trpali u istu burad - pomije za svinje na vojnoj ekonomiji. Ko je bio u vojsci zna koliko to smrdi, ko nije moze da pusti masti na volju. Danas mi krene nagon za povracanjem kad se setim mirisa. E sad u to bure se ubacivalo i ostalo djubre, opusci, ambalaze i sl. Onog lika su drzali na toj ekonomiji da rucno trebi pomije. Jebote, par puta sam odlazio tamo na strazu - lik je posle sest meseci bio polulud i u stanju da ga ne pustis na deset metar da ti pridje. 

 

Ovo sad je, naravno, budalastina nad budalastinama. U vojsci se prvih par nedelja do zakletve nije ni dobijalo oruzje i to iz vrlo konkretnog razloga - u tih par nedelja se regruti skeniraju da se prepoznaju ludaci kojima oruzje ne smes da das u ruke, a istovremeno se bilduje poslusnost. Mogu samo da zamislim kako ce ovo da izgleda. Zamisli, dodje ti neki Vulin prvog dana u kasarnu i dobije pusku. Jebote, pa kolike su sanse da ce ga neko u roku od dve nedelje izvesti iz takta tako da pocne da puca i ubija naokolo. 

 

O tome kakvo je ovo ponizenje za profesionalni vojni kadar da i ne pricamo. Samo sto je to mahom ili rasterano ili u penziji. 

Link to comment

Dobijalo se naravno oružje pre zakletve, da bi se čistilo i. uvežbale strojeve radnje. A ovaj period procene i obuke se sprovodio naravno, pogotovo za one koji su išli na stražu i kojima je davana prava municija. Sa oružjem se bilo svakodnevno u kontaktu, ali sa municijom samo kontrolisano.

 

A ovo za pomije, imali smo lika koji je folirao problem sa očima da ne bi išao na stražu. Pokajao sa posle pošto je gulio u džubaji :D

Link to comment

+1

kada se samo setim da je u mojoj jedinici 70% njih bilo nesposobno za stražu, da se uvede test na forumu pa ko nije sposoban, psihofizički, za stražu da mu se ograniči pisanje na pzd ili deponiju isključivo :D

Link to comment

I uslov za strazu je bio "dva gadjanja" pa tek onda moze da te kaci straza, ali kao sto rekoh strazu sad daje profesionalna vojska tj sluzba obezbedjenja, tako da Vulin nece da puca na jeza :dry:

Link to comment

Eto, bolje znate detalje. Secam se samo tog pocetnog perioda da je bio drugaciji, a sad da li nismo imali municiju ili puske... Poenta je da ne dajes svakoj budali odmah oruzle u ruke. Doduse meni se cini da municije nije bilo ni posle na dohvat ruke osim za strazu i gadjanje, a prvo gadjanje sigurno nije bilo u prva dva meseca. Tad smo kopali i cistili, cistili i kopali. A na strazu se islo valjda tek kad krenu da se dele cinovi, par nedelje pre nego sto se skine klasa za 6 meseci ispred.  Inace ja sam strazu voleo, posebno nocnu.

 

Anyway, poenta je da su te dve nedelje potpuno sviranje kurcu. Za to vreme ako uspeju da ih nauce kako pusku da sklope i iskopaju rov... Imbecilnost. Potapanje topovskog mesa u marinadu. Za bilo kakvo upravljanje vojnom tehnikom bila je neophoda obuka makar u onom formatu i obimu (a i to je upitno koliko je bilo efikasno).

Link to comment

Dosta toga zavisi u kakvim ste jedinicama služili...

 

Ko je zakačio neko sranje tipa vojne policije ili slično taj je imao ozbiljnu obuku, pogotovo ako je služio negde južno...

 

Ko je zakačio nešto normalno ili blentavo (ja sam bio PVO pri pešadiji, to oružije ne može da bude PVO, osim u nekim nenormalnim situacijama i eventulano protiv bespilotnih letelica, kojih nije bilo tad kad sam služio), taj je uglavnom vojni rok proveo u bleji, straži i požarstvu... Municije nije bilo osim na gađanjima, strogo se kontrolisalo i svaki metak se brojao,obični vojnici nisu ni punili ni praznili magacine (bar u mojoj kasarni je bilo tako)...

 

Znam pošto sam išao na sva moguća gađanja, kao ćata komadatnta diviziona... I ispucavao se posle vojnika, zajedno sa starešinama... :D

 

 

Link to comment

Municija se deli na gadjanju i za to je bio odgovoran rukovac gadjanja, svaki metak se broji i isto tako se vraca.Imala je ona fora da uzmu deblji granu pa za glave u okvir, a bojev metak ponesu sa sobom.Al tada se digne frka pa onaj ko ponese suvenir napipa zatvor. 

 

Kasarska straza je losija od one na IO,bar je nama tako bilo u pocetku u kasarni sve po PS-U i cuvene smene 2/4.2 sata straza,2 odmor, 2 sata pozarstvo i tako u krug 7 dana, a vojske nedovoljno pa jedva cekas raspis i da dobijes slobodan vikend. 

 

IO razuman staresina i dovoljno vojske pa je smena bila 3/6 3 sata straza, 6 odmor,nije toliko strogo kao kasarska straza.

 

E onda je dosao Holbruk i pocelo da bude ozbiljnije, sa IO pocele patrole i opet se vratile smene 2/2 2 straza,2odmor,preostalo vreme gazis rejon i zasedne aktivnosti u sirem rejonu.Naravno puna oprema i brojeva municija.Posto sam bio granicar, a po tadasnjem zakonu granicne jedinice su jedine imala ovlascenja da dejstvuju po zivoj sili u miru. 

 

Na IO nema pozarstva,dok u kasarni ima i onda sedis u strazari i cuvas naoružanje i municiju.

 

Prolazili i obuku, namensku kako se lice lisava slobode i kad smes da dejstvujes po zivoj sili.Tj morao si napamet da znas karton A,tj 

 

Vojska Jugoslavije, stoj. 

Ubacivanje metka u cev, stoj. 

Stol pucacu (pucas u vis). 

 

I to si morao u pola noci da znas. 

 

 

Edited by SDSG
Link to comment

Jedan moj drugar, moje godište, pametan lik ali s raznim problemima, samoobrazovan solidno i iznenadjujuće dobro u nekim oblastima, on nije ni srednju školu završio.

I služio je vojsku u nekoj karauli koja je, ako sam dobro shvatio, bila srednje veličine. I tamo je bio kuvar. I to je bilo dobro za njega jer je tako stekao zanat od kojeg se godinama kasnije, možda i danas, izdržavao.

 

 

Mene ta "Velika Škola Života" kako nadobudne budaletine  ponekad vole da nazovu vojsku nije imala šta naučiti niti pružiti priliku da budem društveno koristan. 

Sada, with a hindsight, shvatam da sam vrlo dobro postupio. Svrhe i koristi nije ni bilo ali sam barem slušao Čajkovskog.

Link to comment
7 minutes ago, Bujodrag said:

Mene ta "Velika Škola Života" kako nadobudne budaletine  ponekad vole da nazovu vojsku nije imala šta naučiti niti pružiti priliku da budem društveno koristan. 

Sada, with a hindsight, shvatam da sam vrlo dobro postupio. Svrhe i koristi nije ni bilo ali sam barem slušao Čajkovskog.

 

Takođe, koristi nikakve, ali bar je šteta minimalizovana.

Link to comment

ja sam, bez da sam ikad imao dovoljno informacija, sklon da kažem da je, sveukupno, to traljavo uvodjenje civilnog služenja napravilo više štete nego koristi. I ideja civilne službe je degradirana. I ideja vojske je upropašćena, ništa zdrvo nije ostalo.

 

No, nije ideja civilne službe kriva. Ni ideja vojske nije kriva za ratove.

Krivi smo mi jer smo glupi, uplašeni, sujetni ili, prosto, jajare.

Link to comment
27 minutes ago, Time Crisis said:

 

Takođe, koristi nikakve, ali bar je šteta minimalizovana.

Od srpske vojske posle 90ih nikakve koristi generalno nikad nije bilo... Niti će biti, verovatno...

Link to comment
4 hours ago, SDSG said:

I uslov za strazu je bio "dva gadjanja" pa tek onda moze da te kaci straza, ali kao sto rekoh strazu sad daje profesionalna vojska tj sluzba obezbedjenja, tako da Vulin nece da puca na jeza :dry:

 

Meni '99, prvo veče pošto sam došao, uvalili pušku koju sam prvi put u životu video i bojevu municiju. Držao sam to  k'o crknutog pacova, plašio sam se da ubijem nekog. Sutra pitao kapetana zašto nam ne organizuju gađanje, on odgovorio jes' trebalo bi i na tome je ostalo. Sprdnja od vojske.

Link to comment
16 hours ago, SDSG said:

Vojska Jugoslavije, stoj. 

Ubacivanje metka u cev, stoj. 

Stol pucacu (pucas u vis). 

 

I to si morao u pola noci da znas.

 

Loše su vas učili, kakav pucanj u vis, bakrači... ili je mnogo prošlo, pa si zaboravio. Koliko znam, postupak za zaustavljanje je identičan u svim rodovima i ide:

 

Stoj!

Stoj pucaću!

Stoj pucam!

 

Samo da se pridružim ovim nesposobnima :happy: - ništa gluplje od vojske. Tešim se da sam makar Morzea naučio.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...