Jump to content
IGNORED

Rado ide Srbin u vojnike


Friend

Recommended Posts

7 hours ago, SDSG said:

Na drugi nacin regulisati dakle-civilno odsluzili. 

 

Izgleda da po ovom novom zakonu to stoji kao treca opcija, pored vojnog roka i civilne sluzbe.

 

 

Quote

 

Član 49 

Obaveze lica u rezervnom sastavu nastaju od dana otpuštanja sa služenja vojnog roka ili civilne službe, od dana kada je obaveza služenja vojnog roka i civilne službe regulisana na drugi način, odnosno od dana prestanka profesionalne vojne službe, i traju do kraja kalendarske godine u kojoj vojni obveznik (muškarac) navršava 60 godina života.

 

 

 

A evo pominje se i ovde:

 

Quote

 

Obučavanje građana 

Član 79a 

Pored vojnih obveznika koji su regulisali služenje vojnog roka i imaju raspored u rezervnom sastavu, obrazovanje, vaspitanje i sticanje praktičnih znanja i veština za potrebe odbrane zemlje u uslovima vanrednog i ratnog stanja vrši se i za sledeće kategorije građana: 

1) učenike osnovnih i srednjih škola; 

2) lica koja nisu odslužila vojni rok; 

3) lica u rezervnom sastavu koja su odslužila vojni rok sa oružjem, a nije im određen raspored u rezervnom sastavu; 

4) lica u rezervnom sastavu koja su izvršila civilnu službu. 

Kategorije građana koje će za potrebe odbrane zemlje obučavati Ministarstvo odbrane su: 

1) lica u rezervnom sastavu koja nisu odslužila vojni rok; 

2) lica u rezervnom sastavu koja su odslužila vojni rok sa oružjem, a nije im određen raspored u rezervnom sastavu; 

3) žene vojni obveznici. 

Obučavanje za potrebe odbrane zemlje ostalih kategorija građana iz stava 1. ovog člana vršiće subjekti sistema odbrane u saradnji sa Ministarstvom odbrane.

 

 

 

 

I na samom kraju zakona:

 

 

Quote

 

Član 138 

Regrut koji je na dan stupanja na snagu ovog zakona navršio 30 godina, a teritorijalni organ utvrdi da nije izbegavao vojnu obavezu, rešenjem se oslobađa od obaveze služenja vojnog roka i prevodi u rezervni sastav.

 

 

Edited by jms_uk
Link to comment

A evo [valjda] i mene u clanu 66 [a i rezervnom sastavu :D]

 

 

Član 66 

Dvojni državljanin je vojni obveznik Republike Srbije koji pored državljanstva Republike Srbije ima i državljanstvo druge države sa kojom je potvrđen međunarodni ugovor, pod uslovom uzajamnosti. 

Regrut dvojni državljanin koji nije regulisao obavezu služenja vojnog roka u drugoj državi, a vratio se i opredelio da stalno živi na teritoriji Republike Srbije upućuje se na služenje vojnog roka u skladu sa ovim zakonom. 

Regrut dvojni državljanin koji nije regulisao obavezu služenja vojnog roka ni u jednoj od država čiji je državljanin i navršio je 27 godina, a stalno živi u inostranstvu, po službenoj dužnosti rešenjem teritorijalnog organa, prevodi se u rezervni sastav u svojstvu neraspoređenog vojnog obveznika iz rezervnog sastava. 

 

Link to comment

Nisam te onda razumeo, sta pitas :) 

 

Ovo je oduvek vazilo, svako ko je upisan u vojnom odseku, a iz nekog razloga nije isao na regrutaciju ili je bio i ustanovljeno je da je sposoban za vojnu sluzbu, a iz nekog razloga nije odsluzio se nakon 30. godine racuna u rezervni sastav, ali kao nerasporedjen jer nema ni VES ni ratni raspored.Ali sa tim statusom te pozivaju jedino u slucaju opste mobilizacije, kad npr u dnevniku kazu da se pozivaju svi vojni obaveznici da se jave po ratnom rasporedu ili u maticni vojni odsek.Ali to se u modernoj istoriji nije desavalo. 

 

Jer nakon 30-te vise ne mozes da budes redov, sem u nekom izuzetnom slucaju. 

 

Po zavrsetku sluzenja imas rok od tri dana da se javis u vojni odsek radi dobijanja ratnog rasporeda, jer retko ko sluzi u svojoj opstini pa da bi se sto pre odvazvao pozivu ratni raspored uglavnom dobijas u svojoj opstini ili najblizoj.Npr sluzis vojsku u Raskoj, a iz Beograda si,ratni raspored ti je Beograd (tj. neka kasarna u Bg).

 

Jer kad vec pisemo ratni raspored sluzi da u slucaju vezbi ili ratnog stanja znas gde da se javis jer je suludo da se po ratnom rasporedu javljas 300km od mesta boravka.Ti sa pozivom se javljas po ratnom rasporedu gde te oficir zaduzen za to upucuje u ratnu jedinicu to ti je ona strana u knjizici gde su kuponi.Tu ti taj oficir prema planu, tj zahtevu tvoje jedinice ili jedinice tvog roda upisuje u koju si ratnu jedinicu upisan i gde ti je zborno mesto.Nije mi knjizica pri ruci ali tu pise da se bez odlaganja (ili tako nesto) odmah javis toj ratnoj jedinici gde si rasporedjen i na pomenutom zbornom mestu. 

 

I to je vazilo do sad, ali fora je u tome sto oni sad pozivaju vas nerasporedjene na obuku da dobijete VES i ratni raspored jer se izgleda neko zamislio pa video da mu je aktivna rezerva uglavnom sacinjena od nerasporedjenih rezervista. 

 

 

Link to comment
18 minutes ago, SDSG said:

Jer nakon 30-te vise ne mozes da budes redov, sem u nekom izuzetnom slucaju. 

 

Nekad bilo do 35.

 

Apropo maticnih vojnih odseka, vidim da se sad pominju centri MO - da li su opstinske odseke ukinuli, ili samo preimenovali?

Link to comment
Dok se ovde [mention=3]teacher[/mention] nesto pitao niko nije mogao da se registruje na forum bez potvrde da je odsluzio vojni rok pod oruzjem.
Good old times
Link to comment

Koliko sam razumeo,Vulin ne zali para i ako te izvuku za vojnu vezbu,duzni su da poslodavcu refundiraju primanja u visini zarade koju ostvarujes u te dve,tri nedelje.E sad,ja cu drage volje da dodjem na rodnu grudu na 15 dana,karte su na moj racun,a VS da refundira moja bruto primanja.

Mislim da oni i gadjaju dijasporce i raju sa boljim primanjima da im uplate 50k dinara i skinu ih sa kurca.Ali buduci da sam ja u drzavnoj firmi,sa vise nego dobro popunjenom radnom snagom,evo me otadzbino moja.Vec sam rekao zeni da cu da idem.

Link to comment

Inace za ovu godinu je brojka 600 ljudi 599+Vulin koji se vec sam dobrovoljno prijavio.

 

Navodno je bez oruzija vece cmanje i jebada jer ce se njima uvaliti kopanje, okopavanje, punjenje, dzakova i ostale blagodeti. 

 

Ja sam bio rasporedjen u RV PVO ali dok sam zavrsio faks vec su ukinuli obavezno sluzenje.

Link to comment
14 hours ago, *edited by mod said:

Inace za ovu godinu je brojka 600 ljudi 599+Vulin koji se vec sam dobrovoljno prijavio.

599 + vulin = 1 u najmanju ruku oklopno-mehanizovana brigada u punom, ratnom sastavu, dakle cirka 5 - 6,000 ljudi i to ako ne  racunamo tehniku...

Znaju oni sta rade i gde lezi pravi ljudski potencijal, ne bio ja u kozi Albancima dole na Kosovu... :fantom:

Link to comment

Ma,nemam nameru da mi sutra na Tesli neki bilmez zabrani izlazak jer se nisam odazvao na poziv i da evo tu iza coska u posti da platim 50hiljada i slobodan sam.A ne.

Link to comment

vreme bilo to man up :D

ne znam samo kako bas mene potrefi da budem okruzena muskima koji su oslobodjeni vojske: od bivseg, sadasnjeg, najboljeg druga...ucih ih da pucaju, plivaju, skijaju...al ni jedan jos da se lati usisavaca. 

 

glupost da namaknu pare. vojska treba da je izbor. doduse nije lose pobeci na dve nedelje od kuce i malo u prirodi se igrati odbrane i zastite. 

Edited by mustang
Link to comment
On 4.3.2019. at 18:29, namenski said:

599 + vulin = 1 u najmanju ruku oklopno-mehanizovana brigada u punom, ratnom sastavu, dakle cirka 5 - 6,000 ljudi i to ako ne  racunamo tehniku...

Znaju oni sta rade i gde lezi pravi ljudski potencijal, ne bio ja u kozi Albancima dole na Kosovu... :fantom:

nema toga više, sada imamo 4 pešadijske brigade, koje u svom sastavu imaju i tenkovski bataljon + specijalnu brigadu nastalu kombinovanjem 72 padob. i 63 spec. brig

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...