Jump to content
IGNORED

Sećanja na ETF


Aion

Recommended Posts

jesu li ovo bodovi sa prijemnog ili ukupni. Ako su ukupni nešto mnogo malo, zaboravila sam koji je odnos ocena iz srednje i bodova sa prjemnog, koliko se sećam postoji granica u bodovima sa prijemnog  gde se računa da nisi položio i aj zdravo sve i da imaš max iz srednje

 

Ukupan broj (srednja skola + prijemni). Uspeh iz srednje nosi 40% (zbir ocena x2), dok prijemni (mat ili fiz) nosi 60%. Donja granica za budzet je 51%, dok je za samofinans. 31%.

 

Poslednji samofinansirajuci na upisnoj rang-listi na Elektrotehnici ima 43.22 poena, dok na Softverskom ima 44.94.

 

Edited by Friend
Link to comment

ih bre Bubo,  sa strujom smeš a ovamo od klika cvikaš :bee: , klikni , lepa jedna priča 

 Sme i sa aparatima koji kazu ping i cepnu neke atome :)

 

Usput, meni je muka kad cujem termin "digitalizacija" - ti neki pokazuju koliko im je nizak nivo kompenencije i razumevanja stvari.

 

I onako za usput, da se vidi i razume koliko su ovi novi trendovi u stvari "bubble". Sve je to super, ali ispod haube radi

nesto staro vise od 30god - i ja matora ne znam kako bi sa tim - i niko ne sme da krene da menja i da cacka

https://www.siliconrepublic.com/enterprise/legacy-issues-200-times-more-cobol-transactions-today-than-google-searches

 

Sto bi rekli "cemu sluci a uz to i ne radi"...

Edited by gsb
Link to comment

 Sme i sa aparatima koji kazu ping i cepnu neke atome :)

 

Usput, meni je muka kad cujem termin "digitalizacija" - ti neki pokazuju koliko im je nizak nivo kompenencije i razumevanja stvari.

 

I onako za usput, da se vidi i razume koliko su ovi novi trendovi u stvari "bubble". Sve je to super, ali ispod haube radi

nesto staro vise od 30god - i ja matora ne znam kako bi sa tim - i niko ne sme da krene da menja i da cacka

https://www.siliconrepublic.com/enterprise/legacy-issues-200-times-more-cobol-transactions-today-than-google-searches

 

Sto bi rekli "cemu sluci a uz to i ne radi"...

Ja sam kliknuo na linak. 

Onaj Vladimir Tasic (ako nisam pogresio prezime - jesam - mislio sam da je Vasic) je napisao roman & dobio NINovu nagradu sve pominjuci "tezak" zivot u tudjini i programiranje na COBOLu u "novije" vreme (pred sam kraj XX i pocetkom XXI veka). http://www.vreme.com/cms/view.php?id=395510

Mogu samo da kazem da su i nama (pocetkom 80tih) pricali kako je COBOL zastareo ( a da su FORTRAN i Basic 'mlade nade' ) a sad se zale na to im glavni programeri na istome imaju po jedno 80 godina u proseku i sto su jednom nogom u grobu. Al' zato Ruby on rails (ne znam nista o istome al' mi ime zvuci sasvim mocno) i Java i ostali C, C++, C# devijanti & derivati... Mis'im - nisam ekspert (nego sam bio entuzijasta) al' kazu da nije problem sto COBOLa (jos) ima puno nego sto su sve to mahom mission-critical aplikacije sa kojima nema zezanja (vidim da i u clanku pise nesto u tom smislu)... 

 

Druga zanimljivost - pocetkom devedestih - kaze decko ('naci par godina stariji od mene :) ) - "daj da prevedemo sve te hidraulicke proracune sa FORTRANa na C" - a matorci odgovaraju "cuti, budalo"... vizionari... :) 

Link to comment

Problem sa zamenom "legacy" softvera novim je sto se funkcionalni zahtevi svode na:

- hocu da radi isto, ali brze, distribuirano...

Na pitanje sta je "isto" nikad nema odgovora...

Inace to "prevodjenje" se sada u trendu zove "sausage machine".

Link to comment

Problem sa zamenom "legacy" softvera novim je sto se funkcionalni zahtevi svode na:

- hocu da radi isto, ali brze, distribuirano...

Na pitanje sta je "isto" nikad nema odgovora...

Inace to "prevodjenje" se sada u trendu zove "sausage machine".

"Legacy" u sirem smislu moze da bude bilo sta a ovo sto je hard-core 'legacy' tu obicno ide 'nama nije ni jedan avion pao zadnjih 30-40 godina, hocemo da nastavimo tako"... Sa njima je (cenim k'o laik) veca muka.

Link to comment

Sa cobolom je zeznuto, osim nemanja programera, što je i njegov jedini aktivni derivat takođe poprilično opskuran i ima relativno malo ljudi koji ga znaju, a uz to je i porilično odaljen od osnovne verzije, da i oni koji znaju ABAP teško da lako mogu da se vrate na cbool...

 

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk

Link to comment

Vi lepo i obimno pisete :thumbsup: , dok cu ja kratko:

 

To je mastanje da u Srbiji postoji velika kolicina kvalitetnih srednjoskolaca koji, eto, ne mogu da upisu ETF zbog malih upisnih kvota.

Poslednji samofinansirajuci na upisnoj rang-listi na Elektrotehnici ima 43.22 poena, dok na Softverskom ima 44.94. Od sto.

 

horor

Link to comment

Sa cobolom je zeznuto, osim nemanja programera, što je i njegov jedini aktivni derivat takođe poprilično opskuran i ima relativno malo ljudi koji ga znaju, a uz to je i porilično odaljen od osnovne verzije, da i oni koji znaju ABAP teško da lako mogu da se vrate na cbool...

 

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk

ABAP iz SAPa ili nesto drugo??

Link to comment

Što?

 

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk

Imam utisak da je citav taj SAP koncept poznat jedino ekipi koja ga je 'razvila' i to samo onim clanovima te ekipe koji rade na 'razvoju' zadnjih jedno 27 godina... Ono - k'o laik... :)

Link to comment

Imam utisak da je citav taj SAP koncept poznat jedino ekipi koja ga je 'razvila' i to samo onim clanovima te ekipe koji rade na 'razvoju' zadnjih jedno 27 godina... Ono - k'o laik... :)

Nije tako, SAP je poprilično otvoren koncept, kad platiš licence i implementiraš ga... Kod je 100% vidljiv, kao i sve tabele, za svako pitanje koje imaš, ako ga postaviš na Sapovom Communitiju, dobićeš odgovor...

 

Deluje dosta sektaški, pomalo i jeste, ali kad uđeš u štos, dosta je to sve transparentno...

 

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk

Link to comment

Nije tako, SAP je poprilično otvoren koncept, kad platiš licence i implementiraš ga... Kod je 100% vidljiv, kao i sve tabele, za svako pitanje koje imaš, ako ga postaviš na Sapovom Communitiju, dobićeš odgovor...

 

Deluje dosta sektaški, pomalo i jeste, ali kad uđeš u štos, dosta je to sve transparentno...

 

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk

To zvuci bolje nego sto je meni izgledalo iz druge ruke... 

Link to comment

Ja sam učestvovao u uvodjenju sapa u lokalnu samoupravu. Užas božiji pola stvari nisu umeli da implementiraju a vala ni sa druge strane ovi da objasne. Pakao

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...