Jump to content
IGNORED

Sećanja na ETF


Aion

Recommended Posts

mislim da se chak ni oni ne pitaju mnogo shta bi, situacija im silazi odgozgo.

Ali ako ne pristajes da (sa)ucestvujes ne moze niko da te natera.

 

Takodje, ne mora da znaci da je vuk tek tako dosao. Mozda mu je neko prethodno namignuo.

Link to comment

mislim da se chak ni oni ne pitaju mnogo shta bi, situacija im silazi odgozgo.

Ali ako ne pristajes da (sa)ucestvujes ne moze niko da te natera.

 

Takodje, ne mora da znaci da je vuk tek tako dosao. Mozda mu je neko prethodno namignuo, a ovaj dosao na siguricu.

Link to comment

Ali ako ne pristajes da (sa)ucestvujes ne moze niko da te natera.

 

Takodje, ne mora da znaci da je vuk tek tako dosao. Mozda mu je neko prethodno namignuo.

Da, to i ja mislim... Zato i kazem da su neki "prezubcili". Misle da ce zaradjivati mnooogo vise, a u stvari ocekuje se da prica traje par godina,

i da neki pokupe kajmak...

Link to comment

Programer je u realnom svetu obican sljaker, a prava stvar je softverski inzenjer. Razlika je u nacinu sagledavanja problema, proceni obima posla, dolazenja do boljih resenja ne samo sa stanovista algoritma, vec (mnogo bitnije) odrzavanja koda, isporuke resenja, hendlovanja promena zahteva isl.

 

 

Koji to ispiti na ETF-u uce ove stvari a nisu deo ispita sa SI?
Link to comment

Ali ako ne pristajes da (sa)ucestvujes ne moze niko da te natera.

 

Takodje, ne mora da znaci da je vuk tek tako dosao. Mozda mu je neko prethodno namignuo.

to je sve tachno. i na drugim mestima je jagnje namignulo vuku, shirom bu. bez sumnje. misija, vizija, odrziv razvoj i te stvari. samo je pitanje koji zalogaj je bolji, a etf je vrhunski.

 

a u sushtini pare.

Edited by gospa buba
Link to comment

Pitanje: ako je sve ovo tacno, zasto onda izdvajanje sa ETF-a? Slozices se da su ipak, kad se sve zagrebe, samo novci u pitanju...

 

Ne vidim razlog da neko provede pola studiranja učeći stvari koje mu u životu neće trebati - sam RTI je užasno nefleksibilan, mi smo imali svega dva izborna predmeta od ukupno 43 ako se dobro sjećam.

Svakako ne mislim da su im interesi studenata na prvom mjestu, ali zaista ne vidim neku veliku štetu po RTI (ili SI) ako se odvoje (moram priznati da me drugi smjerovi ne zanimaju, ko hoće da ima zanat u rukama ako se ne usreći sa osnovnim studijama neka to rješava mimo leđa studenata RTI-a).

 

(*) - povodom rasprave o cepanju ETFa, to je apsolutno sumanuta ideja. Laser lotus je napisao odlicne argumente, samo ih nije razumeo (verovatno je zavrsio RTI umesto elektronike;) pa nije shvatio da ti argumenti podrzavaju opstanak integralnog ETFa. 

Programer je u realnom svetu obican sljaker, a prava stvar je softverski inzenjer. Razlika je u nacinu sagledavanja problema, proceni obima posla, dolazenja do boljih resenja ne samo sa stanovista algoritma, vec (mnogo bitnije) odrzavanja koda, isporuke resenja, hendlovanja promena zahteva isl.

 

Khm, bojim se da ti nisi uklavirio da RTI ne pravi softverske inženjere. Pravi ljude koji nedelju dana nisu u stanju da uopšte prepoznaju da imaju mrtvu petlju u programu, ljude koji naprave kompozitni indeks preko svih polja u bazi umjesto zasebnih indeksa pa im nije jasno zašto obrada traje nekoliko dana umjesto par minuta (btw to su bili sasvim solidni studenti ali se ispostavilo da su apsolutno neupotrebljivi nakon završetka faxa).

 

Nemam ja nikakav problem sa nešto elektronike, telekomunikacija ili magnetike sve dok se ne ispostavi da studenti više vremena provode na tim predmetima nego na stvarima koje bi trebale da im budu primarne.

Link to comment
.......

 

Nemam ja nikakav problem sa nešto elektronike, telekomunikacija ili magnetike sve dok se ne ispostavi da studenti više vremena provode na tim predmetima nego na stvarima koje bi trebale da im budu primarne.

da opet ponovim pitanje: ako je sve ovo tacno, zasto onda izdvajanje sa ETF-a?

hocu reci ne raspravljamo o nedostacima i manama planova i programa pojedinih smerova sa ETF-a, nego sta ti mislis da ce sem materijalne koristi buducem dekanu i nekolicini profesora (iskljucujem asistente koji se sirotani najvise nadaju...) ovo otcepljenje doneti dobro? To da ce ostaviti razlupan ostatak ETF-a (ciji program sadrzi barem 20% kakvih takvih racunarskih predmeta) te vidim uopste ne zanima...

  • +1 1
Link to comment

 To da ce ostaviti razlupan ostatak ETF-a (ciji program sadrzi barem 20% kakvih takvih racunarskih predmeta) te vidim uopste ne zanima...

to nije nenadoknadivo, naprotiv. ali nije to poenta, poenta je da je uochena koka koja nosi pare. ni jedna pricha kod nas, o reformama i promenama, od 2000 naovamo, nije imala ni jedan drugi cilj osim presecanja toka novca.  

Edited by gospa buba
Link to comment

da opet ponovim pitanje: ako je sve ovo tacno, zasto onda izdvajanje sa ETF-a?

hocu reci ne raspravljamo o nedostacima i manama planova i programa pojedinih smerova sa ETF-a, nego sta ti mislis da ce sem materijalne koristi buducem dekanu i nekolicini profesora (iskljucujem asistente koji se sirotani najvise nadaju...) ovo otcepljenje doneti dobro? To da ce ostaviti razlupan ostatak ETF-a (ciji program sadrzi barem 20% kakvih takvih racunarskih predmeta) te vidim uopste ne zanima...

Boga mi ja raspravljam od nedostacima i manama RTI smjera (a i ti kad ti odgovara ;) - 20% računarskih predmeta na ostalim smjerovima). Ti nedostaci nisu novi i ne postoji nikakav nagovještaj da će se tu nešto promijeniti sve dok je RTI dio ETF-a, stoga izdvajanje ili barem neki značajniji odmak ne vidim kao nešto loše.

 

Ko će maznuti pare, a ko će ostati bez istih - iskreno me ne zanima, sve dok postoji šansa da se neke stvari promjene na RTI (dakle računam da bi RTI studenti mogli u ovome da prođu dobro). Eventualni ostatak ETF-a me još manje zanima - i meni su matematiku držali asistenti sa PMF-a, jedan računarski predmet mi je držao Devedžić sa FON-a pa neka i oni naprave slične dilove.

 

U krajnjoj liniji ne zanima me ni RTI - neka BU napravi nešto što liči na CS, a da pri tom nije mlađi brat ETF-a, PMF-a ili FON-a i može RTI da ostane ovakav kakav je na ETF-u dovijeka.

 

Gledaj na to ovako - Beogradu je trebao neki most poput ovog preko Ade i ja sam bio za izgradnju. Da li je trebalo bacati pare na pilon (nije), da li je neko maznuo pare pri izgradnji (naravno da jeste), ali ako treba da biram situaciju bez mosta i maznute pare negdje drugo ili most i maznute pare na mostu onda biram ovo drugo. Jbg, volio bih i ja da su opcije drugačije.

Link to comment

Ja sam jako tuzna. Dete za koju godinu treba da mi upise fakultet. Mislio je fiziku ili ETF.

Ne znam sta da mu savetujem... Sta ce ispasti od ETF-a, mislim, od onoga sto ostane?

Ono sto je do sada bilo dobro je sto su svi ostali smerove sem SI imali dovoljno i "struje"

i "programiranja", pa ako nisi RTI - doucis malo detaljnije strukture podataka, baze i mozes

da budes solidan progremer... Obrnuto je jako tesko... Tj, ako si zavrsio SI nikad, ali nikad,

nista blize hardveru ne bi mogao da radis... Npr. ja sam od jednog klica SI kod mene

na poslu dozivela pre par godina fascinaciju "punjacem za mobilni bez stekera"...

Hej neko ko je zavrsio ETF ne kapira da je to teorija od pre jednog veka, samo su

sada poboljsali pakovanje i razdvojili transformator na dve nezavisne kutije... Bila sam u soku...

 

To cemu se cudis je vise argument za razdvajanje. Studente SI ta tema ocigledno niti zanima, niti treba, niti im ETF prenosi to znanje. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...