Jump to content
IGNORED

Sećanja na ETF


Aion

Recommended Posts

Cini se da ludilo nije imalo dovoljno snage ali nije kraj dok sudija ne svira.

 

Moguce da je ovo povratak na plan A tj. da se prica dalje vozi na koloseku formiranja "racunarskog fakulteta".

Edited by Friend
Link to comment

Sad sam pocela da searchujem:

Krenula je propaganda

http://www.blic.rs/vesti/ekonomija/licne-igre-moci-zasto-srbija-obrazuje-2000-it-strucnjaka-na-tri-fakulteta-a-potrebno/s39lr70

http://www.blic.rs/vesti/ekonomija/koci-nas-nesklonost-promenama-branko-milutinovic-digitalno-drustvo-ili-nas-nece-biti/dsrh6px

 

Odakle cifra od 15K IT strucnjaka?  Mislim da, posto radim u tom sektoru, kako tako poznajem stanje...

Mislim da je najoptimisticniji zahtev 10x manji... i to za 3-5 godina, a ne odmah sutra, kako oni impliciraju

Edited by gsb
Link to comment

Scenira se kratkoricni vremenski pritisak sa apokalipticnim konotacijama, godina-dve ili propast celog drustva jer ETF nece da se menja.

 

Bar se sada vidi ko muti vodu sa strane, a izgleda najvise Milutinovic iz Nord.

Edited by Friend
Link to comment

 

 

Moguce da je ovo povratak na plan A tj. da se prica dalje vozi na koloseku formiranja "racunarskog fakulteta".

znash, ali nije problem. neka formiraju novi rachunarski fakultet, i neka na njega predje sa etf i odasvud ko god hoce, armija struchnjashtva, lepo predje, nije bash da ce stolice ostati nepopunjene, ima ko ce. i neka se izbore na tom svom toliko hvaljenom kapitalistichkom trzishtu i javno privatnom partnerstvu, nikakav problem. hajde, da ne cepidlachimo, neka i nateraju univerzitet da osnuje potpuno novi i neochekivani drzavni rachunarski fakultet i neka se istaknu tako shto ce odmah biti bolji od svih koji postoje. ja ne razumem potrebu da se neshto rasturi da bi se napravilo neshto novo, shto ce odmah zatim biti predano okacheno na budzetski novac i drzavni interes. jer nema drugog razloga. u chemu je problem da otvore fantastichni privatni rachunarski fakuktet na kome godina koshta 2k evara i tamo nashkoluju koliko hocesh samofinansiranih struchnjaka, koji ce odmah da jedu eteefovce za doruchak? i onda etf izumre jer ne valja. zar ne beshe to konkurencija :blink:

 

roditelji se naplacali onog djubreta od megatrenda onoliko, i ko zna koje josh gamadi, a nece da daju pare da im se shkoluje vrhunski struchnjak. ne vidim problem nikakav.

 

nego daj beskrajno da se raspravljamo da li rachunarcima treba ili ne treba elektronika, to je bash grdan razlog, i namuchishe se onoliko ucheci ono shto im ne treba. pa suze ronim od efikasnog naroda koji vec 30 godna radi samo ono shto mu direktno treba i apsolutno se isplati, i nishta osim toga -_-

Edited by gospa buba
  • Hvala 1
Link to comment

Buba kad sroči, sroči  :ziga:

Apropo baratanja sa nenormalnom cifrom tzv IT stručnjaka, to je taman toliko  pokriveno činjenicama koliko da je posle kursa za prekvalifikaciju eto nastalo novih 1000 stručnjaka koji će moći da volontiraju u velelepnim kompanijama a evo 3 su posle našla i posao. A šta se sve nazove stručnjak i šta je sve škola a posle i strana kompanija  , evo, ja opet na primeru.:D

Jedno momče je pre par godina odlučilo da hoće da bude IT stručnjak. U svom gradu je u to vreme učio pravno birotehničku školu i barato sa fejsom, tata mu je imao para ko pleve jer je lokalni popa. Čim je mali izrazio želju, dobio je najbolji mogući laptop u tom trenu i krenuo je na pripremu u bg , 3 puta nedeljno. Ja inače znam da nije odmakao u matišu dalje od jednačine sa jednom nepoznatom al i on i mama i tata su već smatrali da je upisao IT inženjerstvo na etf jer su mu kupili računar.

I dodje prijemni, i momak na prijemnom bude na celom celcatom  spisku pretposlednji, mislim da je na ispitu inkasirao recimo 5 bodova, nekako je prepoznao neki zadatak. Što njega nije pokolebalo, odmah kad su izašli rezultati otišao je na jedan od privatnih it fakulteta i oni su ga primili jer je polagao prijemni na etfu :) dakle ne zajebavam se, to im je bio i dovoljan i potreban uslov, plus školarina par hiljada evara. Nije tamo odmakao baš mnogo ka završetku ali  se pojavila strana tzv kompanija koja zapošljava IT stručnjake, i tako eto dečko trenutno radi , noćna smena online testiranje   u stanu u centru Bga  nekih web stranica, konkurs su kačili u toj it školi ili već kako se zove .  Plata 40000, doprinosi niks, registruješ svoju agenciju. Konkursi  itakve  tzv strane firme se množe ko budj posle kiše. 

Naš tzv it stručnjak je do sad promenio 2 takve firme , tata zadovoljan on zadovoljan, ,svi srećni, diploma ni ne treba dosta je naučio :D

 

El oće država da pravi još koji takav IT faks  i digne sve na visok nivo, eto joj , zainteresovanih kandidata ko pleve . Realno ne moraju da primaju baš ove koji su bili poslednji na prijemnom na etfu , mogu i one koji su  malo ispod crte, prijemne ne moraju ni da organizuju ko i ovi  o kojima pričam ,  ... i tako sve dok ne steknu reputaciju da neko  odličan konkuriše kod njih prvo a ne  na etf. Eto cilja, eto trke , eto para...pa kom obojci kom opanci 

  • Hvala 1
Link to comment

Vi lepo i obimno pisete :thumbsup: , dok cu ja kratko:

 

To je mastanje da u Srbiji postoji velika kolicina kvalitetnih srednjoskolaca koji, eto, ne mogu da upisu ETF zbog malih upisnih kvota.

Poslednji samofinansirajuci na upisnoj rang-listi na Elektrotehnici ima 43.22 poena, dok na Softverskom ima 44.94. Od sto.

Edited by Friend
  • +1 1
Link to comment

Vi lepo i obimno pisete :thumbsup: , dok cu ja kratko:

 

To je mastanje da u Srbiji postoji velika kolicina kvalitetnih srednjoskolaca koji, eto, ne mogu da upisu ETF zbog malih upisnih kvota.

Poslednji samofinansirajuci na upisnoj rang-listi na Elektrotehnici ima 43.22 poena, dok na Softverskom ima 44.94. Od sto.

Ja sam opširna i prekoviše o svemu ko da mi je čukundeda bio Tolstoj :wacko: Kad se već upišu ima studenata koji zablistaju iako su se jedva provukli do  indeksa ima i onih  sa budžeta što već u prvoj godini slete stepenik niže, verovatno ko na svakom faksu. Nisam ove godine gledala listu , jesu li ovo bodovi sa prijemnog ili ukupni. Ako su ukupni nešto mnogo malo, zaboravila sam koji je odnos ocena iz srednje i bodova sa prjemnog, koliko se sećam postoji granica u bodovima sa prijemnog  gde se računa da nisi položio i aj zdravo sve i da imaš max iz srednje

Nego se cela ta it priča pumpa malo previše i mlad svet bezglavo navaljuje jer im se obećava posao odmah i svet na dlanu , odmah, . A to tako baš i  ne biva. 

 

E čula sam za nju od nekih zemljaka ali nisam znala ove detalje , bravo i naklon :ziga:

 

ne smem da kliknem. mada nisam iz cha ^_^

ih bre Bubo,  sa strujom smeš a ovamo od klika cvikaš :bee: , klikni , lepa jedna priča 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...