Jump to content
IGNORED

Azra, Stulic, Petar Petrovic i tako to


אַף אֶחָד

Recommended Posts

Sve što će se desiti je da će CR bankrotirati, a onda osnovati novu firmu pod malo drugačijem imenu - i niko tu ni dinara/kune neće videti. Jedino da tuže državu zato što je ona privatizovala (pogrešno) Jugoton.

Link to comment

Veliki je presedan u pitanju i CR stvarno može da bankrotira...ali ko zna kako sve to može da se odvija. Ovde su ratovali mnogi protiv PGPa, sećam se da ih je Koja dobio na prvostepenom sudu s onda su usledile žalbe i ko zna šta sve još. Hrvatska je u EU pa to malo uliva nadu

  • +1 1
Link to comment

Otvaram clanak, tamo fotka sa omota Balkanske rapsodije. Negde 1989, vec sam se dobro lozio na Azru, gledao ih na onom poslednjem bgd koncertu godinu i po ranije. Kroz neku menjazu imao sam albume do Fazana na lp-evima, od nekog letnjeg tezgarenja kupio Zadovoljstinu. Slusao sam to od ujutru do uvece, imao i neku svesku sa ispisanim tekstovima... Svaku ili skoro svaku pesmu sam vec ranije cuo s nekih kaseta ili mi je neko pustao ili je makar neko pricao o tome. Ne moram da crtam dalje. Dakle, prolece 1989, nisam tad gledao tv, jos manje citao bilo kakve novine. O muzici se saznavalo iz prica sa vrsnjacima. Pricalo se vec da je Dzoni negde otisao i da Azra vise ne postoji. I onda, u nekoj robnoj kuci u Beogradu, trazeci caletu srafove za neku majstoriju (nikad nista nije izmajstorisao do kraja), ugledam - Balkansku rapsodiju. Jeste Dzoni na slici, ali omot je nekako cudan, ofrlje napravljen, neuspeo screenshot, nigde se ne vidi logo Azre, samo neki bezvezan font. Pa jos "Branimir Stulic" - ko jos njega tako zove. Secam se tog trenutka klinackog iznenadjenja i nepoverenja, sta je bre ovo, jel Azra ili nije, zasto nikad nisam cuo za tu plocu... Unutra Dzoni nasmejan, s dvocevkom. Tad su RK vec odlazile u tri lepe i imali su neke stvari po potpuno nerealnim cenama - ploce, na primer. I tako ja kupim Rapsodiju za neke smesne pare namenjene srafovima. I prvo slusanje je bilo takvo - sta je bre ovo? A opet ne znam da li sam na bilo koju plocu kasnije tako instant pao kao na tu. Malo do ploce same, malo do tinejdzerske naivnosti, odlep je bio potpun. Ali kako je ploca izasla bez ikakve najave i trebalo je neko vreme da do mene dodju bilo kakve kritike - neko (Kremer?) ju je ispljuvao na pasje ime i mislim da mi je to bio prvi sok te vrste - dopada mi se nesto sto autoriteti za muziku koju slusam ocrnjuju, pa onda pomesana osecanja, malo prkosa, malo sramote, malo tvrdoglavosti...

 

Fast forward, ne znam da li sam ijednu Dzonijevu plocu slusao tako konstantno poslednjih 30+ godina. Ravno do dna i prvi album sam sigurno preslusao vise puta, mozda i plocnika, ali na BR se konstantno vracam, imam je uvek tu negde pri ruci, na svakom uredjaju i kad sebi nesto pevusim dok hodama, to je cesce nesto s Rapsodije nego s bilo cega drugog. Kad mi se podmladak rodio, prepevao sam Rekvijem u Lullaby - radilo je posao besprekorno. A ovo mi ko himna poslednjih godina -

 

 

Kako vrijeme prolazi
Lova me ne nalazi
Prije mi je mislit dala
A sad više ne

Kasno noću ustajem
Brigama se predajem
Dal' da idem il' to sebi
Teret postajem

Ej, živote
Teško ovo jebote
Mani me se živote
Oca ti jebem
  • +1 1
  • Wub 1
Link to comment
7 hours ago, chandra said:

Otvaram clanak, tamo fotka sa omota Balkanske rapsodije. Negde 1989, vec sam se dobro lozio na Azru, gledao ih na onom poslednjem bgd koncertu godinu i po ranije.

 

zar nije koncert u kosutnjaku, na avala festu bio tu negde. mnogo mi daleko da je to bila 1987. to je, valjda, bila turneja nakon Zadovoljstine, pocinnjala je sa Andjeli...

 

mada i toliko godina je proslo....

Link to comment
32 minutes ago, foto said:

 

zar nije koncert u kosutnjaku, na avala festu bio tu negde. mnogo mi daleko da je to bila 1987. to je, valjda, bila turneja nakon Zadovoljstine, pocinnjala je sa Andjeli...

 

mada i toliko godina je proslo....

 

Mozda je bilo leto 1988? Sigurno nije bilo 89, tog celog leta sam bio negde drugo, sledece godine su vec bili oni koncerti bez Azre u DOB-u.

 

Jeste bilo predavno, uff. :(

Link to comment

pardon, mislio sam na onu live 4x zadovoljstinu.

 

edit

 

pa da. ako su ploce izasle dosta kasnije ta svirka u kosutnjaku bi mogla biti nakon toga.

 

bio. ne mogu da se setim pa da me bijes

Edited by foto
Link to comment

Izgleda ipak kosutnjak 88 - http://preslicavanje.blogspot.com/2018/06/nocurak-iz-1988-radio.html

 

Izmedju krajnosti je izasla u leto 1987, Zadovoljstina je snimljena u oktobru 87, a izasla u oktobru 88. Znaci da nije ni "promovisana" live nakon sto je izasla.

 

Rapsodija je snimljena u decembru 1988, a izasla prakticno bez najave u februaru 1989 i tu valjda nije bilo koncerata dok nisu izasli i Balegari sledece godine.

 

Inace, jedan od vecih rariteta na polici s domacim plocama mi je holandsko izdanje It Ain't na dva lp, ovo:

 

R-1114525-1200404940.jpeg.jpg

 

R-1114525-1200404953.jpeg.jpg

 

Nasao tamo na nekoj rasprodaji za evro ili dva.  Sta li je njemu tad bilo u glavi... pa je ovo prosireno na 3 lp u Diskoton verziji

R-1622360-1605943306-9778.jpeg.jpg

 

i ponovo sa jos desetak pesam u 2xcd verziji za Jugoton iz 1990 - ovaj put bez Azre.

 

R-2000676-1625509120-6947.jpeg.jpg

 

Bukvalno ono - ej, cekaj, cekaj, imam jos par novih pesama, da i njih uguram ako moze.

 

Ko zna i kakav je deal to bio napravljen da te ploce izadju.

Edited by chandra
  • +1 1
Link to comment

I Balkanska rapsodija se cekala dugo od kad je najavljena. Screenshot na omotu je iz emisije Drazena Vrdoljaka na TVZ gde je to Johan najavio i odsvirao Tesko ovo zivot. U medjuvremenu se cak pojavila Balkanska raspodija Bokija Milosevica.

  • +1 1
Link to comment
On 5.8.2021. at 19:44, chandra said:

Imam jednog prijatelja ovde, ženin bivši kolega, koji je poreklom Hrvat i razume naš jezik (ne govori ga), pa sam mu pre nekog vremena gurnuo YT link o Štuliću onog američkog profesora koji je oženjen našom Vojvođankom. Moj Ozi prijatelj je inače primenjeni umetnik, sa puno godina iskustva rada omota albuma za razne izdavačke kuće, posle čega je prešao na industriju igara gde je radio s mojom ženom. Čovek inače ima ogromnu muzičku kolekciju, između ostalog je naleteo na matrice koje ljudi prodaju iz Jugotonovih arhiva, pa je tako za relativno male pare kupovao originale traka raznih američkih i britanskih bendova do kojih nikako ne bi mogao da dođe iz anglo izvora (ili bi ga koštale mnogostruko više). Videvši najnoviji razvoj situacije sa Štulićem, poslao sam mu link na tekst iz Danasa, a u spojleru je odgovor koji sam dobio.

 

Spoiler
Definitely interesting (& took me awhile to digest). 
 
Johnny Štulic was definitely right. 
But that process is not uncommon - it's how those businesses operate. 
The principle is... "we are the 'haves'. We 'have' your recordings / property / IP. 
We will use whatever means possible (usually legal or by obfuscating) to keep this away from you & squeeze it for whatever we can, in the meantime. You will die before the company / business does. 
We just change names & logos when we cover up. 
Try suing a company that no longer exists. 
 
The whole way the royalty process works supports this. 
They are not bound to any accountability for what revenue comes in, from where, or how much. They just choose to send you a cheque - or not. 
And you're supposed to just 'accept' their accounting. 
 
The music 'industry' was born via the mafia. 
It just got 'legitimised', after many decades. 
It's always been reliant on those wicked rules & methods. 
 
So...
The fact they audited themselves & sold the IP & physical recordings to themselves at a reduced value  (in effect, by 'privatising') and didn't even include the scope of those assets - speaks volumes about the illegality where the core business resides & operates - as does the argument that the term 'phonograms' did not exist (& therefore any legal challenge is irrelevant). 
The law only supports those who can afford to influence it. 
 
This is not, at all, unusual for the business - it's standard practice. 
 
SST signed numerous 'essential' (& embryonic) punk bands - husker du, black flag, sonic youth, minutemen, meat puppets, dinosaur jr., sound garden. 
 
Most of these muso's still claim to have never seen a royalty cheque from them, despite the records being in print for about 20 years & the initial recordings costing $300 - $1000 to produce. 
Only 4 bands got their rights  back because they had the money to sue.  
SST has returned the 'rights' to some of these but has held on to the actual recordings. 
If that's not extortion, then what is?
 
So, yeah, it's an industry standard practice - "we have it, try & get it". Possession is 9/10 of the law. 
 
Štulic saying he's the only case in the world not being paid for his music or literary work is näive & a bunch of hyperbole. 
There are PLENTY of artists who have been treated the same way in an industry that has thrived on these practices. 
And... much bigger / 'better' artists than him. 
 
I keep saying to you, when I moved to gambling, many friends kept asking: "how can you possibly work for such a filthy industry...?"  Have you no conscience?
 
It's easy... because I've worked for much worse - and I got out. 
 
So... those reels... unrelated except the record company probably trashed or lost track of them when they went through change. ('Digitising' also forced a lot of this stuff to be thrown out... only to find out, later, it might be a mistake). 
As a uni student, I have been employed many times to take such material to the tip. 
 
I was comparing, with a friend of mine, who did the same thing @ waterfront records - the size of the bands we (separately) buried at the St. Peter's tip. 
There's a LOT of nirvana under Sydney park!!  😂
 
I will be interested to see if the Azra stuff turns up in the next batch. 
 
Have a listen to Tim... it scrapes the surface..
 

Ovo je link na emisiju iz spojlera (Tim Rodžers sa ABC radija) kojim mi je uzvratio, siguran sam da će nekima ovde biti interesantan.

 

SaE

  • +1 6
  • Hvala 1
Link to comment
13 hours ago, ragasto said:

Uz mali dodatak - SST je nezavisna etiketa dok je Džonijev spor usmeren protiv nečega što je u SFRJ okvirima bio major label. 

SST je moj ortak uzeo kao primer bendova koje on voli i poznaje a koji su i pored toga što su snimali za male izdavače bili bezdušno iskorišćeni. U emisiji koju mii je preporučio na linku koji sam stavio na kraju Tim Rodžers (pevač benda You Am I a odskoro i Hard Ons) govori o velikim izdavačkim kućama i velikim bendovima i pušta pesme koje se bave eksploatacijom od strane izdavačkih kuća (tu su Dilan tj. Fairport Convention, Rolingstonsi, Nil Jang, Van Morison, Džon Fogerti, Kinks, Dejvid Bovi). Ja sam mu svoju poruku sa tekstom o Štuliću poslao 5 minuta pre nego što je počela Rodžersova emisija koju je slušao, kakav tajming :)

 

SaE

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...