Jump to content
IGNORED

Grčka an ženeral


Musharaf

Recommended Posts

Da završim svoj doprinos temi pre no što neko pomisli da je ovde na Kefaloniji gore no u bijafri ili me proglasi za luzera koji ne uživa u odmoru jer primećuje hranu ili tako nešto, ako krenem u tom pravcu zaradiću ban, a to mi se ne sviđa...

 

Preporuka za kefalonijsku mesnu pitu i pečenu fetu sa medom i susamom, ako naidjete na dobru, baš fino. Pita je sa kozijim, svinjskim i govedjim mesom dino zaciinjenim a sir sa starter menija ali meni se svidelo da ide zajedno.

 

received_737226057580147.thumb.jpeg.38530f7e38b468dcfb5e9a18e42b6f28.jpeg

 

 

O&A

  • +1 1
Link to comment
On 9.8.2022. at 9:24, bags said:

 

Ja znam nekoliko ljudi koji samo zbog hrane izbegavaju Grcku. Ja nisam imao neka losa iskustva na Rodosu, Kreti, Tasosu ali opet realno nije ni blizu Italije i Spanije.

 

Ja sam bio ovog leta na Sporadama (skijatos, skopelos i alonisos) i utisak mi je odlicna hrana u restoranima. Na Skijatosu je čak i raznovrsno, dok bi nekome kome smeta 10 dana jaretine, jagnjetine i saganaki ili grilovane fete Alonisos možda pružio premalo izbora.

 

Na Kefaloniji sam bio tri puta (prvo na jugoistoku, Skala, zatim u Lasiju, i poslednji put u Fiskardu). Hrana u Lasiju, koji je blizu aerodroma, gde su te plaže o kojima pretpostavljam da Vapad piše, je težak krš namenjen britanskim turistima koji bi jeli i karton nakon 7 sati sunčanja. Ja sam tamo samo spavao, dok sam jeo u Argostoliju, u restoranima dalje od "centra". Kome dosade pite sa sirom i spanaćem, kleftiko, juneći stifado...razumem ga, pošto nema tih ribara koji će namiriti potražnju.

Link to comment
  • 3 weeks later...

prenosim pisanije sa putovanja.info o samosu

 

samos. kao prelepa zena ciju lepotu otkrivas deo po deo, i onda na kraju izadje sva lepota na videlo. juce smo se vratili posle 2 nedelje odmora. bili smo smesteni u pitagoriju, u jednom apartmanu na sprat. odmah ispod crkve, na 3 minuta od glavne ulice i prodavnice, i 2 minuta od luke odakle idu brodovi. cist i veliki apartman, u sporednoj ulici. odmah do poznate plave ulice. mirno i tiho, a opet u centru. prvih 7 dana nismo uzeli auto jer smo hteli da napravimo neke izlete, pa nam bilo bezveze da placamo auto da stoji. po dolasku smo prosetali do gradske plaze u pitagoriju koja je onako, nista posebno ali je dovoljno ok da se provede vreme. drugog dana smo otisli taksijem na glikorisa plazu. plava zastava, voda cista, usluga odlicna. lezaljke smo platili za set 6€. tih 6€ je standardna cena na celom ostrvu, a postoje i plaze gde se ne placaju ako se nesto pojede i popije.

treci dan smo otisli busom do vatija (samos grad) da se prosetamo, ali nesto se nismo odusevili, a jos je bio utorak kad je arheoloski muzej zatvoren. vratili smo se taksijem i otisli do potokaki plaze, gde smo se smestili na lezaljke jedne taverne, gde smo rucali i nismo platili lezaljke. 

cetvrti dan ponovo glikorisa.

peti dan, cetvrtak, smo otisli na izlet do kusadasija i efesa. dosta cekanja, provera pasosa, pa busom iz luke do kusadasija. imali smo odlicnog vodica koji nas je odlicno obavestio o svemu. posle obilaska efesa, smo stali na rucak u restoran sultan gde smo odlicno jeli. glavno jelo 5€, salata 4€ i desert 3€. onda jos dva sata u kusadasiju, pa nazad.

 

sesti dan smo otisli do patmosa gde smo odmah otisli gore u manastir jovana bogoslova, i posle se spustili do pecine. posto smo imali vremena otisli smo da plaze agrolivadaki gde smo se malo okupali. tamo je voda bila bas hladna, i veoma je skupo. lezaljke 9€ po osobi. preterano. onda malo setanja po skali, i nazad na katamaran.

nedelju smo sacuvali sa izlet do ostrva simeopuli, sa kapetanom janisom koji je legendaran lik. lud kao struja. preporuka za taj izlet. kosta 45€ po osobi, a tu je ukljucen i rucak kod crkve na ostrvu. plaza psalida je odlicna, divna boja mora, pescana. rucak je isto bio odlican. ranije smo prijavili da li hocemo ribu ili meso. u povratku smo stali na jedno mestu za plivanje i skakanje sa stene. povratak u 17:30h u pitagorio.

od ponedeljka smo imali auto na 5 dana. mali daihatsu sirion za 50€ na dan. tu su nam se pridruzili prijatelji iz minhena, otac i sin, pa smo u drustvu isli. taj dan smo otisli na psili amos plazu, nedaleko od pitagorija. jedan od dve pescane plaze na samosu, sa tavernama. super je plaza samim tim sto je drugacija od ostalih na ostrvu, zbog peska. turska na dohvat ruka. klopa u taverni nije bila nesto posebno. standardno. voda "topla" u odnosu na glikorisu, ali "hladna" u odnosu na krit ili rodos u isto vreme.

utorak je bio rezervisan za potami vodopade i potami plazu. lepa voznja na sever do kokarija, i karlovasi odakle smo produzili do potamija. parkira se pored puta gde se nadje mesto i tu se ostavi auto za obe stvari. lagana setnja kroz divnu sumu do prvog vodopada do koga se dolazi kroz hladnu vodu i na mestima duboku. obavezno se mora poneti obuca za kupanje jer je inace vrlo nezgodno. do prvog vodopada se lako dodje, a ko hoce da vidi sledece mora se ili penjati kroz vodu ili uzbrdo kroz sumu. tamo gde pocinje ulazak do vodopada postoje veoma strme stepenice do taverne sa koje se pruza pogled. moja zena se uspentrala do gore, ali nije nesto bila odusevljena tim pogledom na sumu, i jos zaradila upalu misica. posle smo se vratili i ostali na potami plazu. sljunka na tome. lezaljke besplatne, i sjajna klopa u taverni. krenuli smo nazad i ja sam se prepustio navigaciji, misleci da ces nas vratiti istim putom, ali ne lezi vraze, posla nas garmin direktno na jug drugim putem. google maps ce vam reci da je razlika u vremenu voznje od samo 1 minuta (preko vatija, ili preko pirgosa), ali nije. ide se kroz planinu, iznad oblaka. put je dobar, ali zahtevan. puno krivina, uspona, voznje pored dubokih litica. priroda je fantasticna, ali treba imati jako dobre zivce i strpljenje.

sredu smo otisli prvo do tunela eupalinos gde smo kupili karte za ulazak sat kasnije, pa smo taj sat iskoristili da odemo u manastir spiliani, iznad tunela i pitagorija. divan manastir u pecini. tunel je interesantan, ali nisam siguran da tih 15 minuta vredi 8€. ulazi se u grupama po 20-ak ljudi. vodic ne prica nista, samo je tu zarad sigurnost. tunel je nizak i svi koji su 180cm i vislji moraju sve vreme da idu sagnuti. dobije se slem koji zaista treba. osetio na svojoj glavi http://www.putovanja.info/uploads/default_osmeh.gif 

onda smo otisli do heraona, gde su ostaci herinog hrama. ostao je samo jedan stub i jedan lep mozaik. sve u svemu 15 minuta i sve se vidi. posle hrama odlazimo put ireona i na pappa beach. sjajno organizovana plaza i veoma ljubazni personal. to je mala uvala gde su napravili kao terase gde su postavljene lezaljke. divan pogled na more, voda prijatna.

cetvrtak smo otisli do kokarija gde smo malo prosetali, i onda produzili do lemonakija plaze. parking je odmah pored puta, i spusti se 2 minuta dole do plaze. taj dan bio oblacan, i hladnjikavo vreme pa smo se malo okupali i nazad u kokari na rucak/veceru. mnogi hvale kokari kao super mesto, ali nesto se nismo odusevili. 

petak smo otisli na meni najlepsu plazu, kerveli. more mirno, "toplo", boja mora uzima sve boje. od sume, do stena i cistog neba. raj za plivace. srce mi ostade tamo. po povratku sam vratio auto, i onda nam ostala samo jos subota gde smo otisli da plaze u pitagoriju. deca su htela da se voze kajak, ali ne odmah vec malo kasnije. malo kasnije su dosli talasi, pa su onda klinci odustali, ali je svejedno bilo lepo. 

to ukratko o desavanjima. 

 

sad malo drugacijih informacija. 

pitagorio je super mesto za bazu na samosu. mesto je slatko, ima sve sto treba. dovoljno prodavnica za opste potrebe, i za suvenire i garderobu. cene u restoranima su malo vise nego recimo na kosu. porcija girosa je 10€, pita giros 3,5€. kalamari na grilu od 12-15€. grcka salata od 7 do 10€. najbolje smo jeli u taverni daphne's place koja nije u samoj luci vec malo iza. bas onako domaca i vrlo ukusna kuhinja.

kokari je za 1-2€ skuplji nego pitagorio. valjda sto ima najvise turista iz zapadne evrope, pa im se moze.

mi smo vec znali da je na samosu hladnija voda nego u mnogim drugim delovima grcke. jeste bilo tako, ali nije bila neka preterana razlika. jeste malo hladnija, ali nije nivo jedne paleokastrice na krfu. prijatno za kupanje. ali, tu sad dolazi kvaka. bas u subotu sam caskao sa jednim grkom iz atine, cija je zena sa samosa i dolaze u samos poslednjih 15ak godina. rece mi da on ne pamti da je voda ikad bila toplija nego ove godine, i da ne pamti da je ikad u avgustu bilo 2-3 nedelje bez nekog vetra. tako da nam se izgleda posrecilo ove godine.

vrlo vazna informacija za turiste koji dolaze preko nasih agencija iz srbije, i bivaju smesteni ili u glikorisa beach hotelu ili mykla beach. to sto im pise na sajtovima da su hoteli udaljeni 1km od pitagorija jednostavno ne stoji. mozda je 1km do prve kuce, ali do luke je bar 2km. hoteli su na brdu, i deo puta za pesake je bez trotoara. preko dana je ok, ali za uvece ne bih preporucio pentranje nazad, uz silne taksije i automobile koji tuda prolaze. taksi iz pitagorija kosta 7€ do ta dva hotela.

inace su taksiji glavno prevozno sredstvo na samosu. ima nekih autobusa da glavnih mesta, koji su zaista jeftini. 1,7€ pitagorio do vatija, ali ih nema mnogo. cena do plaza su fiksne pa se moze ukljuciti u plan za auto. ako neko hoce da provede ceo dan na psili amos plazi, taksi je 18€ x 2. znaci 36€ umesto 45-50€ za auto plus gorivo. i uz te izlete koje sam pomenuo, moze se lepo planirati za auto.

cene rentiranja su kod svih bile 45-50€. a toliko su trazili i online. tako da...

 

eto, pitajte dok je sveze 

  • +1 2
Link to comment

Jbte ako me šta natera da ukinem nalog na FB to je ortak (i njegova žena) koji zatrpavaju sa slikama sa neke jedrilice koju su zakupili za krstarenje na 7 dana valjda njih 6-oro plus skiper idu po tim ostrvima...
I naravno danas Mama mia ona crkva drž ne daj...
Jbte...







... Shiit has hit the fan

Link to comment

Gastrocrtice. Bio na Kefaloniji prvi x ove godine i neuspesno trazio lokalni specijalitet - articoka pitu. The stuff dreams are made of je ipak ostala na nivou urbane legende. :cry:

Na Kritu probao najukusnije meze sa gomilom pitica, mesnih, spanac, kozji sir i kroketima od mladih zelenih tikvica. :wub:

Sabljarku isto nikad ne propustam na proputovanjima u G, kad je dobro spreme prstoliz. 

  • +1 2
Link to comment
19 minutes ago, palfoot said:

Gastrocrtice. Bio na Kefaloniji prvi x ove godine i neuspesno trazio lokalni specijalitet - articoka pitu. The stuff dreams are made of je ipak ostala na nivou urbane legende. :cry:

Na Kritu probao najukusnije meze sa gomilom pitica, mesnih, spanac, kozji sir i kroketima od mladih zelenih tikvica. :wub:

Sabljarku isto nikad ne propustam na proputovanjima u G, kad je dobro spreme prstoliz. 

Da, inace zna da bude ko drvo.

Link to comment

@Lancia

Aha, mora da bude socna pa i kad je grilovana, meni je omiljena zato sto nema kostiju, nije masna, i nema bas toliko jak riblji miris, vise kao shnitzel / riblji biftek. Doduse marinirana je zivom, ali boze moj, umrecemo vec od necega, nije da stakes nisu very high ovih dana. :wub:

Toliko sam bio u Grckoj ove godine da bih trebao da napisem nesto suvislije i okacim neke fotose, reci cu za pocetak da ako niste bili u Santoriniju u avgustu nemojte nikad ni da idete, turisticki je preplavljujuce i ok je jedino u Perissi koja ima par kilometara plazu pa je uvek polupusto. Takodje, ako ste koronabojazljivi, ne u ostrvski bus jer ljudi jedni drugima bukv sede na glavama, pogotovo kad krenu peak sati za zalaske i instagramisanje. Za autobusku stanicu u Firi koment stila Ko to tamo peva, Hanja je jedan aerodrom za istu, i doslo mi bas da se zapitam koliko li zaradjuju kondukteri od vratolomija (karta moze jedino da se kupi u autobusu) kroz koje su prinudjeni da prolaze guzvajuci se u prenatrpanom autobusu koji prelazi par kilometara 45 minuta i glasnih zica koje verovatno izgube deruci se ko u koji autobus treba da udje gomili zbunjenih turista, pa kad ce eventualno rezervni da stigne i tako to jer ne postoji jedan vrlo jednostavan izum, a zove se karton za destinaciju, no izgleda da se tamo nije bas primilo (a i inace sa KTElom). :ph34r: Hit je Fira Eeeeeekspres od jedno 20 stanica  koji kruzi kao kisa oko Kragujevca izmedju Perivolosa i Perisse pre nego sto zaista postane ekspres, a tipa preskoci samo Emporiooo i Karteraaaadoooos. :D 

Edited by palfoot
  • +1 1
  • Haha 4
Link to comment
57 minutes ago, palfoot said:

@Lancia

Aha, mora da bude socna pa i kad je grilovana, meni je omiljena zato sto nema kostiju, nije masna, i nema bas toliko jak riblji miris, vise kao shnitzel / riblji biftek. Doduse marinirana je zivom, ali boze moj, umrecemo vec od necega, nije da stakes nisu very high ovih dana. :wub:

Toliko sam bio u Grckoj ove godine da bih trebao da napisem nesto suvislije i okacim neke fotose, reci cu za pocetak da ako niste bili u Santoriniju u avgustu nemojte nikad ni da idete, turisticki je preplavljujuce i ok je jedino u Perissi koja ima par kilometara plazu pa je uvek polupusto. Takodje, ako ste koronabojazljivi, ne u ostrvski bus jer ljudi jedni drugima bukv sede na glavama, pogotovo kad krenu peak sati za zalaske i instagramisanje. Za autobusku stanicu u Firi koment stila Ko to tamo peva, Hanja je jedan aerodrom za istu, i doslo mi bas da se zapitam koliko li zaradjuju kondukteri od vratolomija (karta moze jedino da se kupi u autobusu) kroz koje su prinudjeni da prolaze guzvajuci se u prenatrpanom autobusu koji prelazi par kilometara 45 minuta i glasnih zica koje verovatno izgube deruci se ko u koji autobus treba da udje gomili zbunjenih turista, pa kad ce eventualno rezervni da stigne i tako to jer ne postoji jedan vrlo jednostavan izum, a zove se karton za destinaciju, no izgleda da se tamo nije bas primilo (a i inace sa KTElom). :ph34r: Hit je Fira Eeeeeekspres od jedno 20 stanica  koji kruzi kao kisa oko Kragujevca izmedju Perivolosa i Perisse pre nego sto zaista postane ekspres, a tipa preskoci samo Emporiooo i Karteraaaadoooos. :D 

 

 

samo bez kise?

  • Haha 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

enivej, mi smo doneli odluku, ako prezivimo sve bolescine i kataklizme do sledeceg leta, baza ce nam biti selo palaia epidavros. ko god se seti sta bi sve bilo zgogdno pogledati u istocnom delu peloponeza, osim ociglednog (nafplio, argos, mikena), slobodno nek pise tokom godine. 

Link to comment

U samom Starom Epidaurusu u uvali juzno od grada je potopljena rimska kuca jako blizu obale, a malo dalje u dubini ima i olupina broda. Ponesite maske za ronjenje i patika za vodu da vas ne izbodu jezevi. Blizu je i Korint sa pripadajucim kanalom i tvrdjavom na brdu, Nemeja sa pripadajucim vinarijama i antickim stadionom. Na izlazu iz Nafplija prema Argosu je Tirinta, arheolosko nalaziste iz Mikenskog doba sa dobro ocuvanim zidovima. Metana moze da bude interesantna za planinarenje. Nisam se peo, ali sa broda deluje mocno. U obliznjem Korfosu sam jeo odlicnu sabljarku. Blizu Ermionija ima arheolosko nalaziste iz druge polovine 20. veka, napusteni rudnik i fabrika na plazi. Zanimljivo mi je bilo da se pentram po tim skalamerijama i da lutam po rudniku. Svakako treba otici na Hidru, Speces, Poros...

  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment
40 minutes ago, Delija67 said:

U samom Starom Epidaurusu u uvali juzno od grada je potopljena rimska kuca jako blizu obale, a malo dalje u dubini ima i olupina broda. Ponesite maske za ronjenje i patika za vodu da vas ne izbodu jezevi. Blizu je i Korint sa pripadajucim kanalom i tvrdjavom na brdu, Nemeja sa pripadajucim vinarijama i antickim stadionom. Na izlazu iz Nafplija prema Argosu je Tirinta, arheolosko nalaziste iz Mikenskog doba sa dobro ocuvanim zidovima. Metana moze da bude interesantna za planinarenje. Nisam se peo, ali sa broda deluje mocno. U obliznjem Korfosu sam jeo odlicnu sabljarku. Blizu Ermionija ima arheolosko nalaziste iz druge polovine 20. veka, napusteni rudnik i fabrika na plazi. Zanimljivo mi je bilo da se pentram po tim skalamerijama i da lutam po rudniku. Svakako treba otici na Hidru, Speces, Poros...

uh, hvala ti, ovo zvuci kao super zanimljiva avantura.

samo sto ce nam trebati jos 3 puta dana u odnosu na ono sto smo planirali :(

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...