Jump to content
IGNORED

Grčka an ženeral


Musharaf

Recommended Posts

11 hours ago, I*m with the pilots said:

 

Meni je turska kuhinja mnogo zanimljivija od grčke, ima više toga za mene.

 

---

 

Inače, neka sveža riba u Grčkoj je obično lutrija: ili nešto baš fensi skupo od sveže ulovljene ribe (tipa 65€/kg), ili da znaš gde imaju te tipa dve vrste ribe za srednju klasu koje love sveže a koje nisu dranje - inače su rendom restorani uglavnom smrznuta riba, ponegde ako si te sreće ona sa farmi. Ovo nije samo moje iskustvo već su mi mnogi meštani na raznim lokacijama (Halkidiki, Samos, Skijatos) to pricali.

 

Moj je utisak inače da su Grci, iako su okruženi tolikim morima, zapravo pravi kopneni mesožderi, nemaju očekivani odnos prema ribi, kakav npr. imaju neke druge severne zemlje.

 

Na Samosu smo jeli sveže dve ribe (cipura i nešto na L, zaboravila sam šta su na našem jeziku a ne poznajem ribe generalno) i to tražile takve restorane, uvek bih pitala. Svi oni na glavnom šetalištu u Pitagoreonu u kojima sam pitala npr. su bili sa smrznutim. Nije to sad strašno nego što čovek prirodno očekuje da će dobiti nešto sveže kada je već tu tik pored mora.

 

+ Imaju problem sa radnom snagom generalno pa sa ribolovom nije drugačije.

 

Još nešto šta me je zbunjivalo je što često ne bi bilo priloga uz ribu (pošto limun ne vidim kao prilog).

 

lavraki?

Link to comment

U Grčkoj sam poslednji put bila pre 11 godina, ono što mi se svidelo su bile te neke pite i musaka. To je to. Riba mi nije istavila utisak.

Turska kuhinja, mada sam bila samo jednom, mi je donela nešto novo, i svidelo mi se jako. Doduše, uvek sam ibila naklonjena začinjenoj hrani i tim ušećerenim slatkišima.

Ako smo kod mora, ne vidim probleme s hasanjem na jadranskoj obali.

  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, Djuro said:

 

lavraki?

Sve vreme mi se i glavi mota "lutraki" tako da je verovatno to šta kažeš :)

 

@Rosjjasno mi je to

 

@Melaleko od toga da je loša hrana u Grčkoj (meni iskreno nigde hrana nije bila loša, mislim i ta ozloglašena Engleska ima toliko strane kuhinje da će čovek naći nešto super), ali nekada očekivanja i realno stanje ne pašu, u ovom slučaju ta riba, a vidimo da ima logičnih razloga za to

Link to comment
11 minutes ago, I*m with the pilots said:

@Melaleko od toga da je loša hrana u Grčkoj (meni iskreno nigde hrana nije bila loša, mislim i ta ozloglašena Engleska ima toliko strane kuhinje da će čovek naći nešto super), ali nekada očekivanja i realno stanje ne pašu, u ovom slučaju ta riba, a vidimo da ima logičnih razloga za to

 

Ma naravno, realno svako ce da diskutuje ono sto je njemu zasmetalo, a restorani su siroka tema. Samo malo mi je delovalo kao da maltene pocinjem da vidim turiste koji se upalih obraza jedva krecu grckim ulicama.

Link to comment
28 minutes ago, Mel said:

Samo malo mi je delovalo kao da maltene pocinjem da vidim turiste koji se upalih obraza jedva krecu grckim ulicama.

 

ko im kriv kad ne nose paradajz :D

 

nama je bar jedan od obroka nesto sto kupimo na pijaci pa napravimo salatu. rucak pregrmimo sa nekim girosom, kebabom ili suvlakijem, a vecera ili ta salata ili spontano odlucimo sta cemo. uvek se obavestimo kod vlasnika apartmana "gde ti ides sa svojima da jedes". naravno, uradimo i internet pripremu za restorane

  • +1 2
Link to comment

Riblje restorane po grckoj (pogotovo je ta podela izrazena na jonskom moru) delim na dve grupe. U prvu spadaju zabacene seoske taverne gde te odvedu do frizidera i sam izaberes sta ces da jedes jer se snabdevaju kod ribara pa je samim tim u ponudi ono sto je tog ili prethodnog dana izvuceno iz mora. Na takvim mestima je klopa ukusnija ali i skuplja. U drugu grupu spadaju uglavnom restorani po malo vecim mestima, gde je promet veci a riba dolazi iz ribnjaka. Tu su cene malo nize al narucimo npr 4 orade i stignu nam porcijasi koji su bukvalno identicni, kao klonirani.

 

Sto je mesa tice ja piletinu tamo izbegavam jer je realno suva. Svinjetina mi je ok za njihova bazicna jela tipa giros, suvlaki itd. A ako se jede neki njihov specijalitet onda je to jagnjetina. Jeo sam sve i svasta i uvek je bilo ukusno al ni pod pretnjom pistoljem ne bih mogao da se setim imena tih jela. Takodje je bitno i doba dana kad se jede jer ocigledno ne ide neko tesko meso na 35+ stepeni. Kad obratis paznju na grke deluje da oni nista ne jedu pre mraka, sto ce reci uvece je glavni obrok a preko dana laganica...

  • +1 1
Link to comment

Sva turistickatm iskustva su po prirodi stvari jednokratna i - cak i kada se ide na preporukutm - zavisna poprilicno od srece.

Obaska sto su opterecena sezonskom alavoscu i rezonom da je turista ipak samo turista, sto ce reci neko ko dodje i prodje: daleko od toga da generalno dovodim u pitanje grcku korektnost prema turistima i svest da je turizam ipak nesto od cega se zivi i treba da se zivi i u buduce (ko bi da se uveri u suprotne primere, ono oderi ga sada i odmah - eno mu CG :D)

Sto se tice Grcke i recimo Italije, da se zadrzim samo na njima, koga stvarno zanima sta Grci jedu, moze da se spusti kontinentalnim delom, otprilike pravcem Florina/Lerin - Kozani pa prema Larisi i dalje ka, recimo Lamiji, promuva se po manjim gradovima pa i selima, ne racunam mogucnost da se kod Grka gostuje kod kuce: jede se sasvim drugacije nego u takozvanim turistickim mestima, stavise odnos prema hrani, obicaji, pa i sam jelovniktm su mnogo slicniji necem sto je i u Srbiji - doduse sve redje - jos uvek zivo.

Na stranu opste balkanski sindrom moja rakija maslinovo ulje, sir, koji, bas kao i u Srbiji, zna da bude dosadan...

Razlika je, da pomenemo i Halkidiki, u samo 20-ak kilometara: dovoljno je sa obale odvesti se u unutrasnjos poluostrva, Arnea na primer, i jesti sa Grcima, seljacima koji, narocito vikendom tu kafanski/restoranski jedu sa sve gomilom decurlije koja trkara naokolo...

Slicno je i u Italiji: na svega 20-ak kilometara od megaturistickog Milana, dovoljno je dokopati se nekog na primer Lodija koji se nalazi u sred bogatog poljoprivrednog kraja i u kojem se gostima lokalcima na sto ne iznosi bas svasta i slika se bitno menja, mada poslednjih godina na gore jer svejeduca brza hrana i razmnozavanje raznih uvoznih restorana, od meksickih do pitajboga sve cijih, polako ali sigurno unistavaju domacu, autohtonu kuhinju, fastfudove :puke: da ne pominjem.

Na Peloponezu je isto: jedno je obala, a nesto sasvim drugo unutrasnjost, okolina Sparte recimo, inace jednog od najbogatijih i najpoljoprivrednijih regiona Grcke.

Ono, naravno da niko nece ostati gladan, ali ima hrane i hrane.

Uostalom i mesni narezak pojeden na haubi auta je hrana... :fantom:

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
6 minutes ago, Bright Billy said:

Kad obratis paznju na grke deluje da oni nista ne jedu pre mraka, sto ce reci uvece je glavni obrok a preko dana laganica...

 

to i jeste tako kod grka. vecera je glavni obrok i najvaznije je porodicno desavanje. vise od jela :D

 

mi smo se ubijali na kritu po selima. doduse, gazda andoni je lokalni krican i zna za svaki dan gde se u okolini hanje ide na jagnjetinu ili kokoreci. nudio nam je i kritske puzeve, ali nesto mi je to suvise egzoticno

  • +1 2
Link to comment
Just now, Ros said:

 

to i jeste tako kod grka. vecera je glavni obrok i najvaznije je porodicno desavanje. vise od jela :D

 

mi smo se ubijali na kritu po selima. doduse, gazda andoni je lokalni krican i zna za svaki dan gde se u okolini hanje ide na jagnjetinu ili kokoreci. nudio nam je i kritske puzeve, ali nesto mi je to suvise egzoticno

 

To kad imas (pouzdanu) preporuku iz prve ruke je najbolje.

Sad mi se ide u Grcku. Pa makar i da gladujem :D

Link to comment
Just now, Mel said:

 

To kad imas (pouzdanu) preporuku iz prve ruke je najbolje.

Sad mi se ide u Grcku. Pa makar i da gladujem :D

 

ma jasno. naravno, uvek postoji opasnost da te gazda posalje kod nekog svog, ali dosad to jos nisam doziveo.

naravno, mora se gledati ko su gosti u restorani. ako su mahom grci, onda napred. ne znaci, da su restorani koji su puni turista sa losijom, ali restoran pun grka govori dosta toga

  • +1 3
Link to comment
12 minutes ago, Mel said:

Sad mi se ide u Grcku. Pa makar i da gladujem...

Sad je pravo vreme za recimo Githio i okolinu, istocna obala Peloponeza: krajem avgusta, nekih 20-ak dana navodno se samo tu i nigde vise lovi neka riba, kao skusa, ali socnija i veca...

Sakupe se i netremice cekaju da im je direktno iz mora...

Ko voli, obaska sto je blize, na Halkidikiju, Nea Moudania, jedna od vecih ribarskih luka, sabajle zajedno sa nakupcima, restorandzijama i lokalcima saceka brodove i bira, od tunja do ajkule ako mu je cef...

Link to comment
2 hours ago, namenski said:

Sad je pravo vreme za recimo Githio i okolinu, istocna obala Peloponeza: krajem avgusta, nekih 20-ak dana navodno se samo tu i nigde vise lovi neka riba, kao skusa, ali socnija i veca...

Sakupe se i netremice cekaju da im je direktno iz mora...

Ko voli, obaska sto je blize, na Halkidikiju, Nea Moudania, jedna od vecih ribarskih luka, sabajle zajedno sa nakupcima, restorandzijama i lokalcima saceka brodove i bira, od tunja do ajkule ako mu je cef...

 

:cry: pa mogu da mastam to da

Link to comment
4 hours ago, Svemir Zeka said:

U Grčkoj sam poslednji put bila pre 11 godina, ono što mi se svidelo su bile te neke pite i musaka. To je to. Riba mi nije istavila utisak.

Turska kuhinja, mada sam bila samo jednom, mi je donela nešto novo, i svidelo mi se jako. Doduše, uvek sam ibila naklonjena začinjenoj hrani i tim ušećerenim slatkišima.

Ako smo kod mora, ne vidim probleme s hasanjem na jadranskoj obali.

 

I ja se nadam da nikada neću videti probleme sa hasanjem na jadranskoj obali.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...