Jump to content
IGNORED

Kutak za Freelancere...


Recommended Posts

4 minutes ago, Lezilebovich said:

80rsd za obrasce. Ja sam uzeo u mup NBG, ne znam da li baš može u svim. Valjda je gotovo odmah, nisam jos probao da instaliram sve ono sa sajta

Prošle godine bilo džaba... Znač, počeli su da naplaćuju... Odmah gotovo...

 

Ko zaboravi pass, 5 minuta traje procedura, nisu naplaćivali prošle godine...

Link to comment
8 minutes ago, Lezilebovich said:

80rsd za obrasce. Ja sam uzeo u mup NBG, ne znam da li baš može u svim. Valjda je gotovo odmah, nisam jos probao da instaliram sve ono sa sajta

 

da li živiš na toj opštini ili ne?

da li odmah dobiješ sertifikat? ne čekaš pet dana za to, na primer?

edit: na drugo pitanje odgovorio radiša. :thumbsup:

Edited by ordi
Link to comment

Kad smo vec kod toga, doslo vreme da se zatvara pausal :( Moja firma presla na belo, sto bi se reklo.

 

Sad treba u roku od par dana oko 1. marta da primim zadnju isplatu, zatvorim firmu, zatvorim racun i poplacam dazbine. Jebem li ga kojim redom i kako to ide. Uzecu knjigovodju definitivno.

 

Bice zanimljivo kako ce ovo uticati na IT industriju Srba. Moje licno misljenje je na liniji ovog:

 

https://blogomanija.net/godina-u-kojoj-smo-unistili-srpski-it/

Link to comment
14 hours ago, Lezilebovich said:

80rsd za obrasce. Ja sam uzeo u mup NBG, ne znam da li baš može u svim. Valjda je gotovo odmah, nisam jos probao da instaliram sve ono sa sajta

Pre tri godine sam uzeo u lokalnoj panduracijji, na šalteru koji služi za preuzimanje dokumenata, posle male avanture sa eupravom, zakazivanjem i raspitivanjem gde majku mu treba uraditi to što meni treba. Obrazac sam skinuo sa sajta MUP. Trajalo je 5 minuta - morala je nova šifra za LK da se generiše svakako (nešto u vezi novih čipova), ali jednostavan proces. Tada je još bilo muka sa logovanjem na sajt PU (trebalo je nabosti kombinaciju OS i browser koji radi), ali kao što rekog, IE 11 jeuvek zadnja opcija...

 

1 hour ago, Shan Jan said:

Kad smo vec kod toga, doslo vreme da se zatvara pausal :( Moja firma presla na belo, sto bi se reklo.

Što se mene tiče, falim te bože da se toga ratosiljam. Što se tiče perspektive srpskog AjTi tiče, već par godina govorim kolegama da iskoriste priliku da uštekaju novce i skuće se, a ne da se trte po stranim skijalištima, jer će bonanca da prođe pre ili kasnije.

Link to comment
Što se mene tiče, falim te bože da se toga ratosiljam. Što se tiče perspektive srpskog AjTi tiče, već par godina govorim kolegama da iskoriste priliku da uštekaju novce i skuće se, a ne da se trte po stranim skijalištima, jer će bonanca da prođe pre ili kasnije.


Ali su zato uništili ljude koji rade za jednog inostranog klijenta.
Link to comment
3 hours ago, Shan Jan said:

Bice zanimljivo kako ce ovo uticati na IT industriju Srba. Moje licno misljenje je na liniji ovog:

 

https://blogomanija.net/godina-u-kojoj-smo-unistili-srpski-it/

 

meni je clanak tesko govno, jer:

 

a) trazi povlascenost IT.ja u odnosu na sve druge grane privrede. od drzave obezbedjena povlascenost ne vodi napretku, nikad nije i nikad nece, jer ako je povlascenost jedino sto drzi privrednu granu u zivotu, to znaci da je privredna realna kao i potemkinova sela. 

b) tautoloski tvrdi da srbija treba da bude jeftina da bi bila konkuretna. srbija vise nije nimalo jeftina jer klinci juniori koji ne znaju gde im je dupe a gde glava traze 1500+ eurona, krajem godine mi je dobar devop na intervjuu trazio 4500(?!?!??!) a sve dodatne uslove i prednosti koje im se ponude smatraju kao nesto sto se podrazumeva (a ne podrazumeva se, nigde). ja ne znam ko ih placa toliko ali cenim da ih na kraju plate, inace bi trziste samo korigovalo tako (nerealna) ocekivanja. prelazak na belo ce malo iskorigovati neto prihod ali nece ostati bez posla, i i dalje ce ziveti osetno bolje od ostatka populacije

c) kvalitet je uvek bitniji od cene. srpski IT ima trenutno izvanredan tehnicki kvalitet pojedinaca sto je jedan od glavnih razloga zasto ima toliko freelancinga za pojedince i mini timove. s druge strane, kvalitet srednjeg i viseg menadzmenta je poprilicno nizak, a procesi u razvoju softvera precesto zasnovani na o-ruk metodologiji.  ovo je ozbiljniji problem na duge staze od placanja dazbina. jer: 

d) za dugorocni razvoj ITja nije bitan freelancing nego razvoj kompletnih proizvoda. Freelancing na sitno ce otici cim se nadje neko bolji i/ili jeftiniji. Firma koja ima tim koji pravi proizvod u Srbiji ne zeli i ne moze da ga premesti na drugo mesto, cak i ako im plate programera u Srbiji nisu male - naprosto ce izgubiti mnogo vise ako im niko ne radi na proizvodu 2 godine dok novi tim na novom mestu ne postane produktivan.  

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...