Jump to content
IGNORED

Kutak za Freelancere...


Recommended Posts

1 hour ago, Caligula said:

Uzeo elektronski sertifikat za E Poreze, stavim LK u citac, on je prepozna, kliknem na "prijava" u aplikaciji, prijavljuje jebenu gresku.

 

I tako deset puta. Pa majku im jebem.

I ja sam imao isti problem.

 

Imam Win 10, i resio sam ga na sledeci nacin:

1. U search ukucaj Internet Options

2. Nadji tab Content

3. Klik na dugme Certificates

4. Obrisi sve sertifikate koje nadjes tu

 

Posle ovih koraka, meni je proradila ePorezi aplikacija. Izgleda mu je pravio problem sertifikat Intese, ako je to uopste moguce.

 

 

Link to comment
2 hours ago, Meazza said:

Aha, shvatio sam. Znaci drzava bi mi uplacivala doprinose tri godine, a ja bih samo placao porez na zaradu DOO. Taj porez je bese 15% na zaradu +15% na svako podizanje zarade, odnosno 30%, ako se ne varam? A da li moze DOO da posluje sa strancima i da ima poslovni racun u stranoj valuti? 

To o čemu pričaš je na dividendu, porez na zaradu je 10% na oporezivi deo zarade i ne plaća se ništa prilikom podizanja zarade. To ti je plata.

Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
On 27.2.2020. at 13:29, goofs said:

Izaslo je uputstvo za inspektore za proveru testa samostalnosti. Ukratko receno - mnogo su stvari gore nego se isprva cinilo.

 

http://poreskauprava.gov.rs/biro-za-informisanje/novosti/6177/uputstvo-za-primenu-testa-samostalnosti.html

 

Da li i kako ovo pogadja "prave" preduzetnike koji normalno ucestvuju na trzistu, dobijaju klijente, gube klijente, jednom recju nisu zaposleni kod nekog a preko agencije samo izvlace platu izbegavajuci visoke porez na zaradu i doprinose?

 

Link to comment

To je pitanje od milion dolara, i nazalost ne postoji jasan odgovor. Vrlo su pipave stvari i nijanse u pitanju, zavisi od slucaja do slucaja, ugovora do ugovora.

Inicijalno je vladalo misljenje da samostalni preduzetnici koji imaju jednog stalnog stranog klijenta (koji dakle nisu target grupa koju si opisao) nece imati problema sa ovim, medjutim posle ovog uputstva izgleda da ce i oni nagrabusiti.

 

Najjednostavniji primer - tacka jedan kaze da ti nalogodavac ne sme odredjivati radno vreme. Sto je ok i jasno. Medjutim, u uputstvu pise da cak i ako ti imas dogovor sa nalogodavcem da za njega radis 20 sati nedeljno, nebitno kada, u kom ritmu i u koje doba dana/noci, da se i to smatra radnim vremenom i da time padas prvu tacku.

 

Predlazem ti da pratis sajt digitalne zajednice - https://digitalnazajednica.org/ - oni se bave, koliko su u mogucnosti, ovim pitanjem i na "nasoj" su strani, tj. na strani svih onih koji su nepravedno zakinuti. A ako imas neki svoj biznis, pausalnu agenciju, najbolje da se posavetujes sa advokatom ili racunovodjom i vidis kakvo oni misljenje imaju o tvojoj prolaznosti testa.

Link to comment
11 minutes ago, goofs said:

To je pitanje od milion dolara, i nazalost ne postoji jasan odgovor. Vrlo su pipave stvari i nijanse u pitanju, zavisi od slucaja do slucaja, ugovora do ugovora.

Inicijalno je vladalo misljenje da samostalni preduzetnici koji imaju jednog stalnog stranog klijenta (koji dakle nisu target grupa koju si opisao) nece imati problema sa ovim, medjutim posle ovog uputstva izgleda da ce i oni nagrabusiti.

 

Najjednostavniji primer - tacka jedan kaze da ti nalogodavac ne sme odredjivati radno vreme. Sto je ok i jasno. Medjutim, u uputstvu pise da cak i ako ti imas dogovor sa nalogodavcem da za njega radis 20 sati nedeljno, nebitno kada, u kom ritmu i u koje doba dana/noci, da se i to smatra radnim vremenom i da time padas prvu tacku.

 

Predlazem ti da pratis sajt digitalne zajednice - https://digitalnazajednica.org/ - oni se bave, koliko su u mogucnosti, ovim pitanjem i na "nasoj" su strani, tj. na strani svih onih koji su nepravedno zakinuti. A ako imas neki svoj biznis, pausalnu agenciju, najbolje da se posavetujes sa advokatom ili racunovodjom i vidis kakvo oni misljenje imaju o tvojoj prolaznosti testa.

Sa jos dva ortaka imam agenciju koja se vodi na jednog od njih (on nema drugi posao kao nas dvojica, pa da bi mu se uplacivali doprinosi). Od stalnih klijenata imamo nekoliko stranih i nekoliko domacih, dugorocne ugovore o odrzavanju imamo sa 2-3, dok sa ostalima radimo kao i sa "nestalnima", po principi ponuda-prihvatanje-realizacija, klijenata generalno u toku godine imamo po 15-20 (5-6 sa kojima saradjujemo godinama, ostalima se odradi posao i to je to). Dakle, osim ovih 2-3 nemamo nikakve dugorocne ugovore, a iz prometa po racunu (skoro sva placanja idu preko racuna) je jasno da nismo vezani ni za koga posebno.

E, sad, ovaj ortak na koga se agencija vodi, malo je proucavao i kaze da sve ovo nema nikakvog uticaja na nas, osim eventualno dodatnog oporezivanja tih para iz inostranstva koje idu na racun, sto u principu mozemo da resimo podizanjem cena usluga stranim klijentima kojima to ne bi trebalo da bude problem jer i dalje placaju solidno manje nego sto bi placali u AU/USA/UK/GER...

 

Hvala za link.

 

Link to comment

Ovako na prvu ruku rekao bih da ste ok. Pretpostavljam da vam nijedan od ta 3 dugorocna ne donosi vise od 70% ukupnog godisnjeg priliva?

Prodji kroz tacke testa pa proceni, znaces bolje stanje u svojoj firmi, a da bi bio siguran prodji i kroz ono uputstvo (ili nadji online neki sazetak uputstva, izbacilo je par blogova to).

 

Ako prolazite test samostalnosti ne bi trebalo da imate bilo kakav dodatni porez, sve vam ostaje isto kao do sada. 
Mozda se samo taj vas trenutni porez poveca za koji %, al to se desava svake godine.

Link to comment
18 minutes ago, goofs said:

Ovako na prvu ruku rekao bih da ste ok. Pretpostavljam da vam nijedan od ta 3 dugorocna ne donosi vise od 70% ukupnog godisnjeg priliva?

Prodji kroz tacke testa pa proceni, znaces bolje stanje u svojoj firmi, a da bi bio siguran prodji i kroz ono uputstvo (ili nadji online neki sazetak uputstva, izbacilo je par blogova to).

 

Ako prolazite test samostalnosti ne bi trebalo da imate bilo kakav dodatni porez, sve vam ostaje isto kao do sada. 
Mozda se samo taj vas trenutni porez poveca za koji %, al to se desava svake godine.

Ma ti dugoročni donose nešto sitno, par stotina evra mesečno, uglavnom su u pitanju budžetski korisnici koji su zahtevali ugovor da bi mogli da predvide troškove u  godišnjem budžetu, ili da iscepkaju plaćanje na godinu-dve kako bi provukli nešto za šta ne mogu da dobiju odobrenja nadležnih ministarstava da je u jednoj cifri.

 

Hvala. :)

Link to comment

Obratite pažnju da se svaki ugovor provjerava pojedinačno - možete da padnete u poslovanju sa jednim klijentom (i onda ce na njemu da vas odvale od poreza) dok je sa ostalim klijentima sve ok. Ne mogu sad da iskopam link gdje se o tome pričalo (mislim da je bio Slack Digitalne Zajednice).

btw u mom okruženju se masovno prelazi na doo ali to je sve ekipa koja radi za po jednog stranog klijenta. Vidjećemo šta će biti za 3 godine kad subvencije prestanu.

 

 

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...

je l' može neko prostim rečima da objasni da li paušalac tokom vanredne situacije sme da kasni sa plaćanjem poreza i doprinosa? ne razumem onaj deo sa nekakvim poreskim prijavama i namenskim računima. neću njihov novac, hoću samo da ne moram sad u banku da plaćam to jer ne koristim e-banking. hvala!

Link to comment
  • 2 weeks later...
On 27.2.2020. at 15:29, goofs said:

Izaslo je uputstvo za inspektore za proveru testa samostalnosti. Ukratko receno - mnogo su stvari gore nego se isprva cinilo.

 

http://poreskauprava.gov.rs/biro-za-informisanje/novosti/6177/uputstvo-za-primenu-testa-samostalnosti.html

Analzirao sam ovo i bas ima dosta prostora za razlicita tumacenja. Mada meni deluje da je cela poenta ovoga da se vecina ljudi zaplasi i da se prebace na stalno zaposlenje kao i da se spreci pranje novca. Mislim da nasa poreska sluzba nema kapaciteta da sve ovo isproverava, ja vec godinu dana nisam dobio resenje poreske uprave za porez za prenos apsolutnih prava za stan. Do pre dve godine su kasnili skoro dve godine za poreska resenja za preduzetnike a sad ce poreski inspektor da proverava email prepisku i da ide od firme do firme da proverava broj kompjutera i stolica? 

Edited by BarryWhite
Link to comment

Slazem se sa svim, osim dela oko pranja novca :) mislim da ceo ovaj zakon zapravo potencira izvlacenje tudjeg novca iz DOO, zato sto ako imas priliv od samo jednog klijenta u toku jedne godine potencijalno si u problemu sa ovim testom. A ako na tog klijenta jos operes novac za 2-3 drugara, malo nivelises prilive, onda nisi u problemu sa testom (ili si svakako u boljoj poziciji). Srpski zakoni su magija.

Link to comment

Da, moze da bude zgodno ako operes pare za drugare pod uslovom da to nisu povezana lica po ovom upustvu. Ja sam mislio pre svega na cinjenicu da do sad kao pausalac si mogao da peres pare kako si hteo jer poreska nije nista proveravala osim da li si presao 6 miliona godisnje. Sad ipak mogu provere sve tako da je to svakako rizicnije.

Ja sam u problemu sa ovim promenama kao i mnogo jer i pored ovih primera koji bi trebalo da objasne kako ce poreska postupati u razlicitim slucajevima opet ima dosta prostora za razlicitu interpretaciju i mogu da imam 6 kriterijuma a mogu na primer i 3. Jedini kriterijum koji je jasno definisan je ovaj za 70% prihoda a ja cu po prvi put ove godine imati vise od 70% od jednog kljenta dok do sad za 3 godine ne bi prosao ovaj kriterijum. Videcemo, firma sa kojim saradjujem mi je rekla da pronadjem nekog da analizira nas ugovor i vec sam poslao stari i neke predloge za promene. U mom slucaju posto radim sa stranim poslodavcem moj rizik je ova naplata 20% poreza kao dodatni prihod sto je svakako manji rizik nego da radim za domaceg poslodavca. E sad ne znam da li onda moras da platis i 10% poreza na dodatni prihod ako prelazis cifru koju odrede, za 2019 godinu je bila 2.729.034 dinara godisnje...

Link to comment
On 1.5.2020. at 16:32, BarryWhite said:

Mislim da nasa poreska sluzba nema kapaciteta da sve ovo isproverava, ja vec godinu dana nisam dobio resenje poreske uprave za porez za prenos apsolutnih prava za stan. Do pre dve godine su kasnili skoro dve godine za poreska resenja za preduzetnike a sad ce poreski inspektor da proverava email prepisku i da ide od firme do firme da proverava broj kompjutera i stolica? 

Nisam baš siguran za ovo. Prvo, ne moraju da provjere sve firme, dovoljno je da napenale reprezentativni uzorak pa će ostali sami da se dovedu u red. Drugo, ne moraju da idu po firmama, vrlo lako mogu da ustanove koje firme sarađuju sa desetinama/stotinama paušalaca. Treće, koliko ja čuh, običaj je da paušalca pozovu telefonom i kažu kad da dođe u PU sa svom potrebnom dokumentacijom kojom planira (bezuspješno) da dokaže da je samostalan (ovo je za one sa stranim klijentima - kod domaćih klijenata jure firmu koja radi sa paušalcima).

Na kraju često ispadne da je bolje otvoriti DOO i riješiti se bijede bar u naredne tri godine koliko traju poreske olakšice.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...