Jump to content
IGNORED

Kutak za Freelancere...


Recommended Posts

16 hours ago, djeneralche said:

Posle poslednjih promena sto se tice pausalaca dosta firmi je reagovalo povecanjem bruto plata, tako da 4 do 5 hiljada za dobre seniore i nije iznenadjenje.

Ako su do sada radili sa paušalcima u naredne 3 godine imaju dovoljno velike olakšice (subvencije) da ne moraju bitno da povećaju bruto plate. S druge strane, paušalci koju su radili sa jednom stranim klijentom polako gase agencije pa im ostaje ili da sami otvaraju doo ili da se zapošljavaju kod domaćih firmi - ništa od toga ne bi trebalo da dovede do povećanja plata, baš naprotiv

LM, ne kontam zašto bi to radili u ovom trenutku.

 

Link to comment

Par firmi je povuklo to sa povećanjem plata da bi zadržalo jake seniore i stabilnost na projektima - a ispalo je da se i njihovim stranim klijentima i dalje isplati. Onda su to krenuli da prate i drugi, mada ne baš svi. Kod mnogih je i dalje nejasna situacija, razni klijenti, neki zaposleni paušalci, neki na ugovoru o radu... a neki su skresali plate (odn.ušli u pojedinačne pregovore sa svakim, pa koliko ko izvuče). Neki rešili da muljaju... Tumbaće se to još jedno godinu-godinu i po. 

Link to comment
22 hours ago, goofs said:

4500eur je hrpa para, ali to je i dalje manje od IT seniora u Nemackoj recimo. 

 

Ovo prosto nije tacno. Nije ceo svet silicon valley.

 

Da dodjes u poziciju da imas 4500 neto platu u Nemackoj, porezi su toliki da je to za obicnog "zaposlenog" dosta retko. U praksi IT u Srbiji u direktnom poredjenju sa mnogim zapadnim kolegama ne zaostaje, a relativno u odnosu na svoje okruzenje su daleko ispred.

 

Iz mog ogranicenog iskustva, jedina evropska zemlja koja po prihodima moze da se meri sa onima sto ljudi zamisljaju je Svajcarska. Nemam tacne podatke, ali racunam da developer tamo godisnje najcesce kosta 100-120k. Porezi su jos uvek relativno niski na tom nivou, zdravstveno je isto za sve a na procentualno itd. itsl. Ali onda si na neki nacin oporezovan visokim troskovima zivota, pa se ne desava da ti kao developer imas 10x vise od osobe koja radi u npr. supermarketu. Ti mozda imas 10, a neko na slabo placenom poslu recimo 4-5 (izmisljam, ali racunaj da je tu negde). 

 

Zbog toga svega koncept "radim za 3-5k evra i imam kvazi agenciju s troskovima 300-500e" nije imao perspektivu -- takve uslove neces dobiti maltene nigde.

Link to comment

Danas čitam anketu koju su neki Rusi pravili za plate njihovih expata u Minhenu i Berlinu. https://www.asdcode.de/2020/01/it-salary-survey-december-2019.html

Quote

The Senior-level salary distributions have the same medians: 75k in Berlin and in Munich. Their averages are around 77.5k in Berlin and 84k in Munich. 80% of Senior-level salaries are concentrated between 60–100k in Berlin. In Munich, there are 71% in that salary range and 19% of salaries are above 100k;

Ako je u Minhenu prosjek 84k to je oko 4600 mjesečno (zavisi od svega i svačega ali je tu negdje).

 

 

Link to comment
19 minutes ago, goofs said:

Primeti da nisam napisao "obican zaposleni" nego senior, ima ogromne razlike u tome. Takodje, to nisu cifre koje ja izmisljam nego koje pruzaju sajtovi koji se bave time.

 

Zanimljivo. Prvobitno sam napisao "obican sljaker", ali sam promenio u "obican zaposleni", jer nisam hteo dodatnu diskusiju. Ali senior je obican zaposleni -- radi ono sto dobije od sefa, dobija platu i ako firma nema nista da radi (desava se), i sustinski je zavisi od poslodavca. To je sve doduse nebitno.

 

Plata koja se navodi na linku je bruto plata. Median senior developer u Nemackoj ce od svojih 65k sa linka da odvoji nesto manje od 20% na penziono i zdravstveno i na porez na tom nivou recimo 25%. I ostace mu neto izmedju 3 i 3.5k, u sustini manje od mnogih njegovih kolega u Srbiji. Zaradice mozda i tri puta vise od osobe s niskim primanjima, ali ne 10 puta kao u Srbiji. I to je upravo ono o cemu sam govorio.

Link to comment
53 minutes ago, Venom said:

 

Zbog toga svega koncept "radim za 3-5k evra i imam kvazi agenciju s troskovima 300-500e" nije imao perspektivu -- takve uslove neces dobiti maltene nigde.

Bilo je nerealno očekivati da će to da potraje, pa znam iz prve ruke od ljudi sa kojima radim da su "konsultanti" pritisnuti i u nekim zapadnoevropskim zemljama. Tamo nije bilo ovoga (valjda) kao kod nas da firma od 150 ljudi ima sve paušalce sem HR i nabavke (a izvesne beogradske firme te veličine rade tako već desetak godina), ali su ograničavani periodi u kom se može raditi za samo jednog poslodavca i menjani poreski propisi.

 

Inače su mnogi prijavljivali svoje agencije u južnim opštinama gde ih je paušal koštao tek 10-15k dinara, kakvih 300 evra...

Link to comment
1 hour ago, Venom said:

 

Zanimljivo. Prvobitno sam napisao "obican sljaker", ali sam promenio u "obican zaposleni", jer nisam hteo dodatnu diskusiju. Ali senior je obican zaposleni -- radi ono sto dobije od sefa, dobija platu i ako firma nema nista da radi (desava se), i sustinski je zavisi od poslodavca. To je sve doduse nebitno.

 

Plata koja se navodi na linku je bruto plata. Median senior developer u Nemackoj ce od svojih 65k sa linka da odvoji nesto manje od 20% na penziono i zdravstveno i na porez na tom nivou recimo 25%. I ostace mu neto izmedju 3 i 3.5k, u sustini manje od mnogih njegovih kolega u Srbiji. Zaradice mozda i tri puta vise od osobe s niskim primanjima, ali ne 10 puta kao u Srbiji. I to je upravo ono o cemu sam govorio.

 

Mislim da ti poredjenje nije dobro jer to sto kasirka u supermarketu zaradjuje 10 puta manje od tebe (a u nemackoj samo duplo) ne znaci da mozes da kupis ovde 5 puta vise stvari sa tim parama. Voleo bih da neko sa zapada opise svakodnedvne troskove i uporedi ih sa Srbijom. Verujem da postoje stavke koje su brutalno skuplje (npr stanarina ili obdaniste) ali bar iz mojih proputovanja nisam primetio da je bilo sta znacajno skuplje. 

Link to comment
On 8.2.2020. at 22:01, Lezilebovich said:

80rsd za obrasce. Ja sam uzeo u mup NBG, ne znam da li baš može u svim. Valjda je gotovo odmah, nisam jos probao da instaliram sve ono sa sajta

 

Čukarica. 0 dinara obrasci. Gotovo za 5 minuta.

Ja se neću zezati sa aplikacijama i čitačima, odem kod drugara, on već ima instalirano sve i rešila sam taj problem.

Link to comment
4 hours ago, laser lotus said:

nope, 4600. 
I ja sam koristio taj sajt i za moje godine/bracno stanje/djecu ako nisam nesto debelo promasio je 4600. 
 

Rekao bih poresku klasu. Sa 84k si uzeo klasu 3, što nikako ne ide.

Link to comment

Da, priča je bila o senior programerima pa sam računao za nas malo matorije ;)

Quote

Tax class III: Married sole wage earner, dual wage earner whose spouse has the tax class V (married couples, one of whom is a high-income earner, the other a low-income earner).

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...