Jump to content
IGNORED

Kutak za Freelancere...


Recommended Posts

Preduzetnici (bilo paušalci bilo knjigaši) odgovaraju sopstvenom imovinom. Nisam siguran za zaposlene. Obično kada napraviš neko sranje na poslu dobiješ otkaz, retko sam čuo za to da firma pokušava da naplati štetu od radnika. Tako da ne znam da li bi se većina poslodavaca koja trenutno zapošljava poslodavce zapravo obazirala na to. Pritom otkud poslodavac zna da li zaposleni ima bilo kakvu imovinu? Ako ovaj nema ništa na svoje ime, džaba mu to odgovaranje imovinom.

 

Inače ugovorom između dve firme mogu se uspostaviti razni mehanizmi zaštite, verovatno i efikasniji od toga da na sudu od preduzetnika tražiš da za neko sranje odgovara ličnom imovinom.

Link to comment
12 minutes ago, hazard said:

Preduzetnici (bilo paušalci bilo knjigaši) odgovaraju sopstvenom imovinom. Nisam siguran za zaposlene. Obično kada napraviš neko sranje na poslu dobiješ otkaz, retko sam čuo za to da firma pokušava da naplati štetu od radnika. Tako da ne znam da li bi se većina poslodavaca koja trenutno zapošljava poslodavce zapravo obazirala na to. Pritom otkud poslodavac zna da li zaposleni ima bilo kakvu imovinu? Ako ovaj nema ništa na svoje ime, džaba mu to odgovaranje imovinom.

 

Inače ugovorom između dve firme mogu se uspostaviti razni mehanizmi zaštite, verovatno i efikasniji od toga da na sudu od preduzetnika tražiš da za neko sranje odgovara ličnom imovinom.

Pa bitno je da li može da ga potencijalno tuži. Pošto d.o.o. bez ikakve imovine neće imati interesa da tuži. A ako bi firma tražila te mehanizme zaštite, pitanje je koliko bi programera pristalo na tako eksplicitno navedene uslove. Naravno da to nije deal breaker, ali će biti jedan od argumenata kompanija koje su do sada radile sa paušalcima da ne pređu na saradnju sa d.o.o. 

 

Sa druge strane, nisam baš najbolje razumeo, ali koja je računica da se d.o.o. više isplati od paušala? Treba da imaš neku platu na koju bi plaćao ful doprinose plus 15% poreza na dobit na kraju godine? Ne znam kako bi se to isplatilo osim ako nemaš neku prosečnu IT platu i da sebi isplaćuješ minimalac?

Link to comment
On 10.12.2019. at 10:48, Meazza said:

Ako se predje sa pausala na placanje knjigovodje, kako se racunaju porezi i doprinosi?

 

https://dosen.rs/uporedni-prikaz-poreskih-rezima-preduzetnika/

https://experta.rs/koliko-iznose-porezi-za-preduzetnika-na-licnoj-zaradi/

 

Postoje dva režima za preduzetnike koji ne žele ili ne mogu da budu paušalci.

 

Prva je samooporezivanje. Na kraju godine izračunaš kolika ti je dobit ukupna u firmi, po prvom članku onda duguješ državi 47,8% (negde sam viđao i malo drugačije cifre, tako da ne znam šta je aktuelno) te dobiti na ime poreza i doprinosa, i to možeš da platiš u 12 mesečnih rata. Na kraju sledeće godine se opet računa koliku si imao dobit, pa se izračuna poreska rata za sledeću godinu. Ovaj pristup je u suštini neisplativ za većinu.

 

Isplativija je druga varijanta koja se zove lična zarada. Ti odrediš sebi, po svom nahođenju (ne smeš ići ispod minimalca naravno) platu. Na tu platu se računaju porezi i doprinosi u suštini kao da si negde zaposlen (u detaljima malo drugačije, ali procenti koji ti se odbijaju od bruto plate izađu u suštini na isto). Imaš u drugom članku cifre za to. Dakle to je slično paušalu na neki način, osim što sam sebi određuješ ,,osnovicu". To sa ličnom zaradom možeš da gledaš da tu primaš platu i plaćaš porez i doprinose kao ,,zaposleni". Onda ti ostane da platiš porez kao ,,firma". Kada se od tvojih prihoda odbiju svi tvoji rashodi - što uključuje i tvoju bruto ličnu zaradu sa sve porezima i doprinosima koje plaćaš na mesečnom nivou - ostaje profit. Na taj profit moraš da platiš 10% porez. Ostatak staviš sebi u džep.

 

Lična zarada je mnogo isplativija, ja mislim većini i od paušala. Razlog je taj što su kod nas doprinosi zapravo mnogo veće opterećenje na platu nego porez. A u sistemu lične zarade ti doprinose plaćaš samo na tu ličnu zaradu koju si sam sebi odredio, a na profit firme plaćaš 10%.

 

Npr. kolega @Shan Jan, koji kaže da mu je osnovica za paušal skoro 100.000 dinara jer je na NBG. Dakle on plaća doprinose na tu osnovicu od 100k, što je dosta. Da vodi knjige i koristi sistem lične zarade, mogao bi sebi da odredi ličnu zaradu od recimo 25.000 dinara, i da samo na taj iznos plaća doprinose, što bi bilo dosta manje, a na ostatak zarade bi plaćao samo 10% porez. Da li bi mu se isplatilo naravno zavisi od konkretnih brojki, koliko zarađuje. Ali ljudi koji zarađuje blizu osnovice ili recimo 2-2,5x više od osnovice koje imaju za paušal, ovako odokativno mislim da bi im se isplatilo. Ako zarađuješ tipa 5x više od osnovice onda bi verovatno više plaćao kao knjigaš...

Link to comment
7 minutes ago, IvanIvan said:

 

 

Sa druge strane, nisam baš najbolje razumeo, ali koja je računica da se d.o.o. više isplati od paušala? Treba da imaš neku platu na koju bi plaćao ful doprinose plus 15% poreza na dobit na kraju godine? Ne znam kako bi se to isplatilo osim ako nemaš neku prosečnu IT platu i da sebi isplaćuješ minimalac?

 

Pa slično kao što sam napisao gore za preduzetnike knjigaše koji isplaćuju ličnu zaradu, s tim što ti je porez na dobit 15% umesto 10% kao što kažeš, što malo menja računicu.

 

No ja sam spomenuo "d.o.o. na najam" ne zbog toga što se više isplati od paušala nego da se zaobiđe ova zabrana paušalaca da rade za jednog klijenta. Takva zabrana ne postoji za d.o.o. a drugo ako se udružiš u d.o.o. sa još jednim, onda radite za dva klijenta kao firma...dakle nije poenta da bude nužno isplativije od paušalisanja, nego od statusa zaposlenog

Edited by hazard
Link to comment
11 minutes ago, hazard said:

 

https://dosen.rs/uporedni-prikaz-poreskih-rezima-preduzetnika/

https://experta.rs/koliko-iznose-porezi-za-preduzetnika-na-licnoj-zaradi/

 

Postoje dva režima za preduzetnike koji ne žele ili ne mogu da budu paušalci.

 

Prva je samooporezivanje. Na kraju godine izračunaš kolika ti je dobit ukupna u firmi, po prvom članku onda duguješ državi 47,8% (negde sam viđao i malo drugačije cifre, tako da ne znam šta je aktuelno) te dobiti na ime poreza i doprinosa, i to možeš da platiš u 12 mesečnih rata. Na kraju sledeće godine se opet računa koliku si imao dobit, pa se izračuna poreska rata za sledeću godinu. Ovaj pristup je u suštini neisplativ za većinu.

 

Isplativija je druga varijanta koja se zove lična zarada. Ti odrediš sebi, po svom nahođenju (ne smeš ići ispod minimalca naravno) platu. Na tu platu se računaju porezi i doprinosi u suštini kao da si negde zaposlen (u detaljima malo drugačije, ali procenti koji ti se odbijaju od bruto plate izađu u suštini na isto). Imaš u drugom članku cifre za to. Dakle to je slično paušalu na neki način, osim što sam sebi određuješ ,,osnovicu". To sa ličnom zaradom možeš da gledaš da tu primaš platu i plaćaš porez i doprinose kao ,,zaposleni". Onda ti ostane da platiš porez kao ,,firma". Kada se od tvojih prihoda odbiju svi tvoji rashodi - što uključuje i tvoju bruto ličnu zaradu sa sve porezima i doprinosima koje plaćaš na mesečnom nivou - ostaje profit. Na taj profit moraš da platiš 10% porez. Ostatak staviš sebi u džep.

 

Lična zarada je mnogo isplativija, ja mislim većini i od paušala. Razlog je taj što su kod nas doprinosi zapravo mnogo veće opterećenje na platu nego porez. A u sistemu lične zarade ti doprinose plaćaš samo na tu ličnu zaradu koju si sam sebi odredio, a na profit firme plaćaš 10%.

 

Npr. kolega @Shan Jan, koji kaže da mu je osnovica za paušal skoro 100.000 dinara jer je na NBG. Dakle on plaća doprinose na tu osnovicu od 100k, što je dosta. Da vodi knjige i koristi sistem lične zarade, mogao bi sebi da odredi ličnu zaradu od recimo 25.000 dinara, i da samo na taj iznos plaća doprinose, što bi bilo dosta manje, a na ostatak zarade bi plaćao samo 10% porez. Da li bi mu se isplatilo naravno zavisi od konkretnih brojki, koliko zarađuje. Ali ljudi koji zarađuje blizu osnovice ili recimo 2-2,5x više od osnovice koje imaju za paušal, ovako odokativno mislim da bi im se isplatilo. Ako zarađuješ tipa 5x više od osnovice onda bi verovatno više plaćao kao knjigaš...

 

Uh, ovo zvuci, pa... meni izuzetno komplikovano. :D Zvuci i kao da ne mozes da raspolazes svojim novcem kako i koliko hoces.

Link to comment
4 minutes ago, Meazza said:

 

Uh, ovo zvuci, pa... meni izuzetno komplikovano. :D Zvuci i kao da ne mozes da raspolazes svojim novcem kako i koliko hoces.

 

Kod lične zarade na mesečnom nivou uplaćuješ sve što uplaćuješ i kao paušalac - uz bitnu razliku da si taj iznos u suštini odredio ti (kroz određivanje svoje mesečne plate) umesto poreskog inspektora. Onda imaš još jednu stavku a to je tih 10% na profit. Negde piše to plaćaš mesečno, negde godišnje, nisam se udubljivao. Negde piše da ti mesečno onda ostatak profita (onih 90%) možeš da podigneš i raspolažeš s njim kako hoćeš.

 

Ne znam šta je tu komplikovanije od strepnje koliko će ti podići porez za sledeću godinu, koliko će promeniti koeficijent za tvoju delatnost, da li će te prebaciti u ovu ili onu grupu, šta da radiš kada ti kasni rešenje...što su sve jebade koje dolaze s paušalom.

 

Mislim okreni obrni srpski poreski sistem je komplikovan i teret privredi oko vrata bez obzira na koju varijantu oporezivanja koristiš.

Link to comment
19 minutes ago, hazard said:

 

Pa slično kao što sam napisao gore za preduzetnike knjigaše koji isplaćuju ličnu zaradu, s tim što ti je porez na dobit 15% umesto 10% kao što kažeš, što malo menja računicu.

 

No ja sam spomenuo "d.o.o. na najam" ne zbog toga što se više isplati od paušala nego da se zaobiđe ova zabrana paušalaca da rade za jednog klijenta. Takva zabrana ne postoji za d.o.o. a drugo ako se udružiš u d.o.o. sa još jednim, onda radite za dva klijenta kao firma...dakle nije poenta da bude nužno isplativije od paušalisanja, nego od statusa zaposlenog

Da, kapiram računicu. Zavisi od više faktora, pa svako sebi može da izračuna, a i to što kažeš da smanjuje neizvesnost oko stope za paušal kao i za test samostalnosti. Ipak mi se i dalje čini da bilo koja firma sa više od deset paušalaca neće prelaziti na bilo kakvu opciju sa programerima na d.o.o. iz više razloga. Tako da će postići cilj sa ovim zakonom.

Link to comment
19 minutes ago, Meazza said:

@hazard A da li se placa i knjigovodja u ovom aranzmanu i kako se tacno zove taj poreski aranzman?

 

Pa sad, zavisi koliko si sam vičan knjigovodstvu i koliko imaš troškova itd da pravdaš...koliko ulaza izlaza...isto i od obima posla zavisi koliko bi ti knjigovođa naplatio, a od tvoje zarade i slobodnog vremena da li ti se isplati knjigovođu da plaćaš...ne postoji zakonska obaveza da se angažuje knjigovođa.

 

Ovo se zove sistem isplaćivanja lične zarade za preduzetnike, ako guglaš lična zarada preduzetnik naćićeš dosta toga.

Edited by hazard
Link to comment
1 hour ago, hazard said:

Isplativija je druga varijanta koja se zove lična zarada. Ti odrediš sebi, po svom nahođenju (ne smeš ići ispod minimalca naravno) platu. Na tu platu se računaju porezi i doprinosi u suštini kao da si negde zaposlen (u detaljima malo drugačije, ali procenti koji ti se odbijaju od bruto plate izađu u suštini na isto). Imaš u drugom članku cifre za to. Dakle to je slično paušalu na neki način, osim što sam sebi određuješ ,,osnovicu". To sa ličnom zaradom možeš da gledaš da tu primaš platu i plaćaš porez i doprinose kao ,,zaposleni". Onda ti ostane da platiš porez kao ,,firma". Kada se od tvojih prihoda odbiju svi tvoji rashodi - što uključuje i tvoju bruto ličnu zaradu sa sve porezima i doprinosima koje plaćaš na mesečnom nivou - ostaje profit. Na taj profit moraš da platiš 10% porez. Ostatak staviš sebi u džep.

 

Da li u ovom rezimu mozes da pokrivas neke troskove tipa hrana, benzin, kirija, i da su ti ti iznosi oslobodjeni tih 10% poreza? Kao d.o.o. sto radi? 

Ako mozes to onda uopste nije los metod oporezivanja, pretpostavljam i da nemas limit od 6 miliona.

 

Jedna napomena samo - test samostalnosti se odnosi na sve preduzetnike, ne samo na pausalce, nigde u zakonu ne stoji jasno naznaceno da su pausalci u pitanju. Tako da ove izmene nacina oporezivanja nisu resenje za te muke.

Link to comment
5 minutes ago, goofs said:

 

Da li u ovom rezimu mozes da pokrivas neke troskove tipa hrana, benzin, kirija, i da su ti ti iznosi oslobodjeni tih 10% poreza? Kao d.o.o. sto radi? 

Ako mozes to onda uopste nije los metod oporezivanja, pretpostavljam i da nemas limit od 6 miliona.

 

Jedna napomena samo - test samostalnosti se odnosi na sve preduzetnike, ne samo na pausalce, nigde u zakonu ne stoji jasno naznaceno da su pausalci u pitanju. Tako da ove izmene nacina oporezivanja nisu resenje za te muke.

 

Limit od 6 miliona se odnosi samo na to da li možeš da budeš paušalac (ako pređeš 6 milona moraš postati knjigaš, pa biraš da li samooporezivanje ili lična zarada). Naravno i dalje postoji limit od 8 miliona za PDV, ali to je i onako sasvim odvojena stvar.

 

Za troškove - da, to je poenta. Ako si preduzetnik koji vodi knjige (bez obzira da li si u režimu samooporezivanja ili lične zarade) porez plaćaš na stvarnu dobit, dakle kada od prihoda odbiješ rashode (troškove). Zato i mislim da bi se većini paušalaca zapravo vođenje knjiga isplatilo, ako bi se opredelili za ličnu zaradu i ,,pravilno" postavili taj nivo mesečne lične zarade.

 

Za ovo drugo si u pravu naravno, poenta zakona je da ti kao de fakto zaposleni a de jure preduzetnik ne izvrdavaš poreze i doprinose koje bi plaćao kao zaposleni. A možeš da izvrdavaš bez obzira na to da li si paušalac ili vodiš knjige.

Link to comment
3 minutes ago, goofs said:

a, ipak ne, placa se i godisnji porez na ekstra profit od 15%, u to ulaze i plata i dobit :dry:

 

Tu misliš na godišnji porez na dohodak građana? To plaćaš i kada si zaposlen (tj. kada nisi preduzetnik).

 

Sada vidim da to paušalci ne plaćaju, što je još jedan wtf poreskog sistema.

 

Btw za to moraš da imaš zaradu od preko 21k evra godišnje, onda plaćaš stopu od 10%. Plaćaš 10% na sumu preko 21k.

 

Ako ti prihod pređe 42k evra godišnje, onda plaćaš 15% na sumu preko 42k evra.

 

Postoje i odbici, možeš odbiti 40% prosečne godišnje zarade plus 15% po izdržavanom članu porodice (do maks. 50%).

 

Imaš ovde primer obračuna:

 

https://www.neobilten.com/godisnji-porez-na-dohodak-gradjana-za-2018-godinu-neoporezivi-iznos-2-470-644-dinara/

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...