Jump to content
IGNORED

Kutak za Freelancere...


Recommended Posts

Posto je prica krenula opet od onog teksta, samo jos jedan komentar na to i da zavrsim. Ima nekoliko stvari za koje mislim da nemaju bas smisla, ali osnovno  je ono sto je vec u samom naslovu "kako je unisten srpski IT". Tesko mi je da zamislim situaciju u kojoj ce neko prestati da radi zato sto vise nece moci da ima 3.5k nego 2.5k neto platu kao zaposleni, ili da ce firme prestati da rade umesto da pokusaju da podignu plate. Onda ostaje ono na sta se aludira u tekstu, da ce ljudi otici iz Srbije. Suprotno od onoga sto se misli, ljudi u "drzavi" ili "na vlasti" nisu bas uvek potpuni debili, i imam utisak da oko ove teme imaju vise informacija od ostalih. Ocigledno ne poznajem poresku politiku celog sveta, ali ono sto jesam video je da su porezi u Srbiji makar za ove visoko placene pozicije dosta nizi od ostatka makar Evrope. Ako neko ima bolju ideju i zna vise moze da zapocne masovni egzodus ka recimo Estoniji, ali racunam da ljudi koji guraju ovakve predloge imaju dovoljno sirok pogled i znanje da je ovo sto trenutno nude dovoljno dobro i da ce ljudi proceniti da se, bez obzira na sve, vise isplati ostati. Moguce je naravno da gresim. Mada i tu ima jedna bitna stvar, a to je da egzodus vec postoji. Ispada da ogromne finansijske prednosti nisu dovoljne da se ljudi zadrze, pa mozda treba i o tome voditi racuna.

 

Razgovarao sam na ovu temu sa starim kolegama prosle godine pre donosenja zakona i oni su uglavnom bili direktno pogodjeni. Postoje mnoge stvari sa kojima se slazem: npr. ne vidim razlog zasto niko ne bi mogao da radi za jednog klijenta u inostranstvu itd. Ali sam posle iskoristio priliku i pokazao konkretne brojke sa moje poslednje poreske prijave i na to dobio odgovor "nije malo, ali makar nesto za to dobijes". I sa tim se slazem, ali postoji kvaka: ni onaj koji radi za 30k dinara ne dobije mnogo za porez koji plati. Nije fer da zajednicke troskove jednako dele oni koji zaradjuju prosecnu platu i oni koji zaradjuju 7 prosecnih plata.

 

Efektivno ne zivim u Srbiji vec 10 godina i zakon me ne pogadja direktno, osim sto sve to isto postoji i na drugim mestima, pa i tu gde zivim.

Link to comment

Svako se češe tamo gdje ga svrbi.

 

Naravno da niko neće prestati da radi, al neki će prestati da rade u Srbiji. Prije 10-15 godina iz firme u kojoj sam radio se uglavnom odlazilo u inostranstvo. Nekoliko godina kasnije se uglavnom ostajalo u zemlji i preko agencija radilo za strane klijente. Ovim izmjenama ta opcija otpada pa ostaje ili da se radi ovde za manje pare ili da se ide u inostranstvo za veće - matorci će ostati, al ja očekujem da će iole ambicioznija mlađa ekipa da zapali. Jebemliga, srpski IT neće nestati, nije nestao ni kada ih je mnogo više odlazilo, ali možda trampa najboljih za prekvalifikovane zanatlije nije baš najbolji deal. btw čak i u ovo zlatno doba se malo ko od ovih koji su otišli vratio, tako ne bih rekao da je na zapadu baš tako loše.

 

Što se vlasti tiče - za 20 dana počinje da se primjenjuje test samostalnosti. Ne postoji niko u ovoj zemlji ko može da mi kaže da li ga prolazim ili ne. Ako padnem a ostanem paušalac moraću da platim preko 2000 evra za svaki mjesec za koji sam radio kao paušalac. I iz poreske uprave mogu da mi se nacrtaju za 3 godine i da mi kažu da sam sve vrijeme u stvari fiktivno zaposlen i da treba da platim 60k evra u narednih 15 dana (uz mogućnost da fasujem krivičnu prijavu).

Naravno, da motam kablove moglo se desiti da dobijem 22000 evra subvencije ¯\_(ツ)_/¯

 

LM, meni izgledaju kao totalni debili. Debilno je bilo uopšte imati mogućnost da efektivno plaćaš porez od 5%, al je ovima pošlo za rukom da naprave izmjene tako da napenale IT, a da se agencije i dalje koriste za izvlačenje para iz doo-a kao i do sada. btw veće IT firme (koje su sve ovo i sponzorisale) i onako posluju preko inostranstva, u Srbiju unose minimum para, ovo će po glavi da opali male.

 

Ovo je sve iz perspektive nekoga ko radi za strane firme, problematika ovih koji su bili fiktivno zaposleni u domaćim me ne zanima previše.

Link to comment

@Venom Pa kako bi ti uporedio troskove zivota tu gde jesi u inozemstvu i Srbiji?

 

Ja sam vec bio u inostranstvu i na klackalici sam dal da opet odem. Ovo je jos jedna stavka minusa za Srbiju. U tom smislu mislim da ce uticati, nece biti egzodusa ali za ljude koji se klackaju ce biti razlog vise koji ce mozda prevagnuti. 

 

Osnovni razlozi, tipa korupcija, sve losija infrastruktura, nedostatak perspektive za decu itd. i ne ocekujem da se promene. 

Link to comment
1 hour ago, laser lotus said:

Što se vlasti tiče - za 20 dana počinje da se primjenjuje test samostalnosti. Ne postoji niko u ovoj zemlji ko može da mi kaže da li ga prolazim ili ne. Ako padnem a ostanem paušalac moraću da platim preko 2000 evra za svaki mjesec za koji sam radio kao paušalac.

 

Ali ne retroaktivno ako se ne varam. Odnosno platio bi samo za svaki mesec pocev od marta ove godine, ne za ono sto si radio pre, jel tako?

Link to comment

Da, računa se tek od marta. Problem je što mogu da me se sjete za par godina i da propitaju šta sam radio u međuvremenu i onda na osnovu slobodnog sudijskog uvjerenja kažu da padam test.

 

Subvencije važe za prebacivanje u DOO do 30. aprila tako da je u toku masovni egzodus u postojeće ili novoosnovane DOO i zamrzavanje agencija. I onda ostaje da se sačeka par godina da vidimo u praksi kako stvari stoje pa povratak u agenciju ili drndanje sa DOO. Bilo bi lijepo da mogu da odem u PU, poturim im ugovor i onda u startu znam šta i kako, al ništa od toga.

Link to comment

Ma to su ove poreske olakšice za sve koji nisu bili zaposleni (ili su bili zaposleni u agencijama) u protekloj godini. Kažem subvencije jer će pored oslobađanja od plaćanje 70% poreza na zaradu država uplaćivati PIO u naredne 3 godine. Uslov je da zaposliš mimo agencije.

 

Efektivno, ko je solidno zarađivao u naredne 3 godine mu se ništa ne mijenja. Problem je zamrzavanje agencije jer po odmrzavanju ne važi više obaveza da ti ne povećaju paušalni porez za više od 10% godišnje tako da te odmah lansiraju na novu osnovicu koja u zavisnosti od raznih stvari pa može da bude i 2-3 puta veća (ni to nije problem ako si oko limita). Mada, sa ovakvim testom, ne vjerujem da će biti povratka u agencije.

Link to comment
12 minutes ago, laser lotus said:

Ma to su ove poreske olakšice za sve koji nisu bili zaposleni (ili su bili zaposleni u agencijama) u protekloj godini. Kažem subvencije jer će pored oslobađanja od plaćanje 70% poreza na zaradu država uplaćivati PIO u naredne 3 godine. Uslov je da zaposliš mimo agencije.

 

Izvini, nisam razumeo bold?

Link to comment

Pa ili da otvoris svoj d.o.o. i zaposlis sebe u njemu, ili se zaposlis u necijem d.o.o. Ako si bio iskljucivo pausalac proteklih godina imas pravo na tu subvenciju - d.o.o. koji te je zaposlio (tvoj ili tudji) ne placa doprinose na tvoju platu u naredne tri godine.

 

Uz sve to morao bi da zamrznes ili ugasis svoju pausalnu firmu.

Link to comment

Pa full zaposleni u DOO ne podlezu testu samostalnosti. Podlezu ako rade kao "spoljni saradnici", "konsultanti", "honorarci" itd, tj. ako rade za DOO a platu primaju preko svoje pausalne agencije. 

Link to comment

Aha, shvatio sam. Znaci drzava bi mi uplacivala doprinose tri godine, a ja bih samo placao porez na zaradu DOO. Taj porez je bese 15% na zaradu +15% na svako podizanje zarade, odnosno 30%, ako se ne varam? A da li moze DOO da posluje sa strancima i da ima poslovni racun u stranoj valuti? 

Link to comment

Iz DOO pare uzimaš kroz platu + kroz isplatu dividende.

 

Ovde imaš kalkulator plate koji pokriva i te subvencije http://www.kalkulator-plate.rs/

 

Kod isplate dividende prvo platiš 15% poreza na dobit DOO pa onda još 15% kad isplaćuješ dobit (dividendu). E sad, isplata dividende ne može da se izvede kad ti ćefne već 1-2 puta godišnje.

 

Na kraju godine treba da platiš i porez na dohodak - 10% za sve preko neto plate od nekih 1600 evra a 15% za dio preko 3300 evra (tačne cifre zavise od prosječne plate i mijenjaju se svake godine).

Link to comment
10 minutes ago, Caligula said:

Uzeo elektronski sertifikat za E Poreze, stavim LK u citac, on je prepozna, kliknem na "prijava" u aplikaciji, prijavljuje jebenu gresku.

Instalirao si sve što treba?

 

Технички предуслови

Инсталација пратећег софтвера Сертификационог тела за Квалификовани електронски сертификат

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...