Jump to content
IGNORED

Kutak za Freelancere...


Recommended Posts

Pa ima...

 

AKo imaš platu koja je recimo 3k i dobijaš je kao paušalac... Dogovoriš se sa poslodavcem da te zaposli, da ti isplaćuje na 4 meseca, tako da 3 imaš minimalac ili malo jače,a  četvrtog ti isplati celu razliku...

 

Dakle, recimo, da ti isplati 3 meseca po 300€ i plati doprinose na to, a četvrtog ti isplati 11.100€ i doprinose na limit koji je u stvari fiksan, već negde oko 1.5K...

 

Faktički, na tako veće plate može dosta da se uštedi, zato poslodavac to i radi, a zakonski je sve čisto...  Kod manjih plata, manja je i ušteda, ali i dalje može biti dosta...

 

Edit: Jedino ako baš želiš da budeš paušalac, naravno, ovo ne pije vodu...

 

 

Link to comment
25 minutes ago, goofs said:

Pa zavisi, da, ali ona je tu kolateralna steta, nije cela ova zavrzlama napisana da targetira nju. Zakon je napisan da targetira ljude koji sede u firmama i rade od 9 do 5, a novac primaju preko pausalne agencije.

 

Medjutim, zakon je dozlaboga lose napisan, i sam test samostalnosti je vrlo nejasan i neprecizan, pa samim tim se ni ne zna jos uvek kako ce se sprovoditi (ni inspektori to jos uvek ne znaju), sto unosi jednu pogolemu dozu nesigurnosti u poslovanje, a to je nesto sto nijedan preduzetnik/privrednik ne zeli.

 

Paušalno oporezivanje kao takvo treba jednostavno - ukinuti. Ako je nekada bilo razumljivo da neki polupismeni kazandžija ne ume da vodi knjige, danas u 21. veku ne postoji objašnjenje zašto neki privredni subjekt ne bi vodio bar ono najprostije knjigovodstvo. Postojanje paušala danas je samo izraz nemoći države - time država jasno poručuje da nema resursa da proveri da li neki frizer zapravo ima dobit koliku iskazuje ili ne, pa će da lupi nekom odokativnom poreskom stopom i tako ga bar natera da plati nešto.

 

Naravno ne može da se ukine odjedanput preko noći, ali da se da neki rok tipa 2 do 5 godina, da se da vremena da se ljudi adaptiraju.

 

Takođe poreska bi mogla da nauči nešto o Laferovoj krivoj, jer kako do sada rade, jasno mi je da za nju nisu čuli. Isto važi za nadležno ministarstvo.

 

Koren problema nisu ljudi koji smanjuju porez na svoj 9 do 5 posao tako što rade preko paušalne agencije, nego činjenica da su plate preopterećene porezima i doprinosima, tj. da je efektivna poreska stopa previsoka.

Link to comment
4 minutes ago, radisa said:

Pa ima...

 

AKo imaš platu koja je recimo 3k i dobijaš je kao paušalac... Dogovoriš se sa poslodavcem da te zaposli, da ti isplaćuje na 4 meseca, tako da 3 imaš minimalac ili malo jače,a  četvrtog ti isplati celu razliku...

 

Dakle, recimo, da ti isplati 3 meseca po 300€ i plati doprinose na to, a četvrtog ti isplati 11.100€ i doprinose na limit koji je u stvari fiksan, već negde oko 1.5K...

 

Faktički, na tako veće plate može dosta da se uštedi, zato poslodavac to i radi, a zakonski je sve čisto...  Kod manjih plata, manja je i ušteda, ali i dalje može biti dosta...

 

Edit: Jedino ako baš želiš da budeš paušalac, naravno, ovo ne pije vodu...

 

 

 

Čuvena srpska de fakto regresivna poreska stopa na plate (kada se uračuna taj limit na doprinose), još jedan wtf našeg divnog poreskog sistema.

Link to comment
3 minutes ago, hazard said:

 

Čuvena srpska de fakto regresivna poreska stopa na plate (kada se uračuna taj limit na doprinose), još jedan wtf našeg divnog poreskog sistema.

Pa to je najveća nebuloza ikada... Limit na doprinose, i onda lapo sve preliješ u jedan mesec i ćao... Sa ovim što pišem si još i kreditno sposoban, za razliku od paušala, gde većina banaka nije htela da daje kredite...

Za ovo je naravno potrebno da postoji poverenje između poslodavca i radnika, što znam da u Stradiji nije baš česta pojava, ali, eto živim u ubeđenju da je u IT-ju bolja priča......

Link to comment
2 hours ago, goofs said:

Pa ne bih se bas slozio, ja mislim da ti veliki pre svega targetiraju sebi ravne i manje firme koje placaju programere preko pausalne agencije, zato sto tim pristupom te firme mogu da se takmice u platnom rangu sa Nordeusom, jer nude podjednako velike plate a imaju mnogo manji obrt. Ugasi njih kao konkurenciju i dobices dobar priliv dostupnih programera a i tvoji developeri nece imati gde da ti pobegnu, osim van zemlje.

 

 

Najtužnije u cijeloj priči je što obje interesne sfere apsolutno zabole za ovu poslednju kategoriju, za ljude koji će zapaliti preko. Kartel zabole jer im samim tim nisu više konkurencija, sns vrhušku zabole jer to ionako nisu njihovi glasači.

Link to comment
25 minutes ago, radisa said:

Pa to je najveća nebuloza ikada... Limit na doprinose, i onda lapo sve preliješ u jedan mesec i ćao... Sa ovim što pišem si još i kreditno sposoban, za razliku od paušala, gde većina banaka nije htela da daje kredite...

Za ovo je naravno potrebno da postoji poverenje između poslodavca i radnika, što znam da u Stradiji nije baš česta pojava, ali, eto živim u ubeđenju da je u IT-ju bolja priča......

 

Nije sam limit na doprinose nebuloza po sebi, već to što doprinosi više opterećuju plate nego sam porez, a porez je konstantan (tj. blago progresivan kada se doda neoporezivi deo plate + onaj godišnji porez na dohodak građana za one koje godišnje zarađuju više od X).

 

I u Kanadi postoji limit na doprinose za osiguranje od nezaposlenosti i obaveznu državnu penziju, samo što je % koji ti sa plate skidaju doprinosi mnogo manji od % koji ti skida porez. I poreska stopa raste što više zarađuješ, tako i da oni koji dobrano prešišaju limit za te doprinose i dalje plaćaju veću efektivnu poresku stopu od onih što su ispod tog limita.

 

E da i kod nas ima i ta nebuloza da se doprinosi obranučavaju na mesečnom, a ne godišnjem nivou...da se gleda godišnji prihod ukupan, ne bi prošla ova tvoja računica. Ali za našeg poreznika je uglavnom mesec - ili prosto uplata - osnovna jedinica prihoda, a ne godina. Tako, ako sam neki honorarac, plaćam istu poresku stopu bez obzira da li sam tokom godine zaradio 500 ili 5000 evra...

Link to comment

Zar pausalni porez ne zavisi od proseka na opstini? I sta su doprinosi za pausalce? Kakve veze ima koliko ti poslodavac isplacuje, uvek se placa po nekom resenju. Do 8miliona mesecno ili slicna neka cifra. Sad sam zbunjen totalno.

Link to comment

Ja sam samo pricao, ovo oko poreza i doprinosa, kako legalizovati kvazipaušalce tako sto ih zaposlis, uz što manje gubitaka po poslodavca, ako su u pitanju velike plate...

 

Naravno da su za paušalca troškovi fiksni i zavise od opstine...

Link to comment

A ok. Nisam siguran da zakon dozvoljava snizavanje plate mada mozda i gresim.

Inace sto se tice zakona postoji i ona optimisticna varijanta koja se koliko ja znam desila u Rumuniji npr. Bruto je postao neto. Ostaje samo poslodavcima da u tih godinu dve koliko postoje olaksice ugovore sa klijentima vece satnice i ugovore. Ili da nadju klijente koji ce vise da plate.

Link to comment

Po novom zakonu porezi i doprinosi za paušalce ne zavise od prosjeka na opštini nego se obračunavaju na republičkom nivou. Kako će to uticati na preduzetništvo u Babušnici i Crnoj Travi, mogu samo da zamislim.

Link to comment
1 hour ago, keitel said:

Po novom zakonu porezi i doprinosi za paušalce ne zavise od prosjeka na opštini nego se obračunavaju na republičkom nivou. Kako će to uticati na preduzetništvo u Babušnici i Crnoj Travi, mogu samo da zamislim.

Koji debilizam :(

 

A u stvari, kao I obicno kod nas - Super Hik

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...