Jump to content
IGNORED

Kutak za Freelancere...


Recommended Posts

2 hours ago, radisa said:

A sto?

 

Palo mi je pamet nešto što može da se uporedi sa tvojom idejom. Slično je solidno velik broj porodilja i njihovih poslodavaca pokušavao prilikom odlazaka na porodiljsko, tako što su odjednom povećavali plate na 4-5 puta veće iznose u odnosu na prethodne mesece, kako bi uvećali osnovicu za obračun naknada koje će porodilje dobijat tokom odsustva. Ne mogu sad da nađem konkretna rešenja i odluke Upravnog suda, nemam ovde te predmete, ali, koliko se sećam, na osnovu načela fakticiteta su svi zahtevi kojima je traženo da se utvrti osnovica obračunata u skladu sa tim značajno uvećanim iznosima listom odbijani, uz obrazloženje da je očigledno reč o zloupotrebi prava. Znam da su, najverovatnije reda radi, tražili i nove sistematizacije i iznose zarada drugih zaposlenih na istim radnim mestima na kojima su bile i porodilje, te odluke zastupnika ili vlasnika društava o tome na osnovu čega zaposlena odjednom zaslužuje takvo povećanje zarade pred sam odlazak na odsustvo, što naravno nije moglo da se sastavi tako da bude smisleno, odnosno da prođe pred upravnim organima, te Upravnim sudom na kraju.

 

Ovde bi to bilo još providnije zbog razlike koju si naveo, jer bi se radilo o gotovo četrdesetostrukim uvećanjima i odmah zatim umanjenjima zarada.

Edited by napadaj
Link to comment

Te malverzacije tj. igranja sa obračunima su vrlo česte, najčešće kada se ,,šteluje" plata koje će se dobijati tokom odmora ili bolovanja. Pošto se gleda neki prosek pre toga (zaboravih tačno kako ide), uzmi nakon isplate 13. plate/bonusa da ti naknada bude veća...znam i za slučajeve gde su ljudima smanjivali platu iz raznih razloa, ali ovi tražili onda prov da idu na odmor/bolovanje kako bi se tokom odmora/bolovanja računala stara veća plata pa na novu posle, i tako dalje.

 

Ali naravno hitra srpska država je od svih koji kradu iz budžeta zaustavila zle trudnice i njhove poslodavce koji su pokušavali da im izađu u susret. Uopšte nisam iznenađen. E da, rađajte Srpkinje, ubi nas ta bela kuga.

Link to comment
5 hours ago, keitel said:

Po novom zakonu porezi i doprinosi za paušalce ne zavise od prosjeka na opštini nego se obračunavaju na republičkom nivou. Kako će to uticati na preduzetništvo u Babušnici i Crnoj Travi, mogu samo da zamislim.

 

3 hours ago, Lezilebovich said:

Koji debilizam :(

 

A u stvari, kao I obicno kod nas - Super Hik

 

3 hours ago, radisa said:

Ova cela ujdurma i jeste na tragu Superhikovih isparenja...

 

Ja sam ubeđen da bi velika većina srpskih paušalaca (mislim na sve, ne na ITijevce koji su glavni predmet rasprave prethodnih par strana) zapravo plaćala manje dažbina kada bi prešla sa paušala na vođenje knjiga...nego su uvrteli sebi u glavu da je to preveliko cimanje, i furaju sa ovim što znaju.

 

Sa takvim zakonskim rešenjem ljudi će se skidati masovno s paušala, i ja mislim većinski skapirati da je to trebalo da urade odavno.

 

Msm paušal sam po sebi je već superhik i ovako, efektivna poreska stopa ti je zavisila od delatnosti i mesta stanovanja, a ne od toga koliko zapravo zarađuješ. Nonsens.

Link to comment
8 hours ago, hazard said:

 

Je li to zasigurno baš tako?

 

Jer imam drugaricu koja radi samo za strance i sve proučava detaljno i kuka kako je zajebano to za test samostalnosti i da mnogo zavisi od interpretacije poreskog inspektora...

 

Procitao sam to negde al da ga jebes ako mogu sada da nadjem. Inace, sto se tice dokazivanja, kad su domace firme u pitanju, to je na nalogodavcu a ne pausalcu. Za strane je na pausalcu - http://poreskisavetnikkv.rs/2019/09/test-samostalnosti-pausalaca/.

 

8 hours ago, hazard said:

 

A čekaj ovi nisu čuli za rasprostranjen fenomen u Srbiji zvani rad na sivo? Prijavim te na jednu platu, ostatak ti dajem na ruke?

 

Pa bas zato ja ne verujem da ce targetirati ove koji rade za ino klijente. Puno ljudi odavno radi na crno sa stranim klijentima i ne postoji nacin da drzava to provali ako radis iz svoje sobe. Jedino da te pita za novac koji ti leze na racun...

 

 

Link to comment
7 hours ago, keitel said:

Po novom zakonu porezi i doprinosi za paušalce ne zavise od prosjeka na opštini nego se obračunavaju na republičkom nivou. Kako će to uticati na preduzetništvo u Babušnici i Crnoj Travi, mogu samo da zamislim.

 

Jel ovo istina? To ce svakako takodje pogoditi pausalce, mada, da se ne lazemo, jer je to uglavnom korisceno za malverzacije, bar u ITu. 

 

image.gif

Link to comment
1 hour ago, hazard said:

 

 

 

Ja sam ubeđen da bi velika većina srpskih paušalaca (mislim na sve, ne na ITijevce koji su glavni predmet rasprave prethodnih par strana) zapravo plaćala manje dažbina kada bi prešla sa paušala na vođenje knjiga...nego su uvrteli sebi u glavu da je to preveliko cimanje, i furaju sa ovim što znaju.

 

Sa takvim zakonskim rešenjem ljudi će se skidati masovno s paušala, i ja mislim većinski skapirati da je to trebalo da urade odavno.

 

Msm paušal sam po sebi je već superhik i ovako, efektivna poreska stopa ti je zavisila od delatnosti i mesta stanovanja, a ne od toga koliko zapravo zarađuješ. Nonsens.

 

Koliko bi placao prelaskom na PDV zavisi od puno faktora a prevashodno od toga koliko dobro vodis knjigovodstvo. Meni se iskreno sistem pausala svidja, tacno mi treba jos da razmisljam dal vodim knjige kako treba ili ne, sta je podlozno PDVu i slicne stvari... Pausal pojednostavljuje zivot i preduzetnicima i drzavi a tome valjda treba da tezimo zar ne?

 

Ono sto bi moglo da se uvede jeste neka vrsta progresije, tipa ako su ti prihodi do 2 miliona onda placas ovoliko, do 4 ovoliko itd...

 

Link to comment

Koliki je trošak za knjigovođu, kad se već priča o skidanju sa paušala?
Mislim ovde se podrazumeva da je to vođenje knjiga kao da odeš u poştu i platiš infostan?



... Shiit has hit the fan...

Link to comment
5 hours ago, Shan Jan said:

 

Jel ovo istina? To ce svakako takodje pogoditi pausalce, mada, da se ne lazemo, jer je to uglavnom korisceno za malverzacije, bar u ITu. 

 

image.gif


Jeste istina, i takodje je svojevrsna katastrofa. Sad ce frizer u Beogradu i frizer u Crnoj travi placati isti porez. Frizer u Beogradu ima pool od nekih 500 potencijalnih musterija mesecno, ovaj u Crnoj travi oko 14. 
 

Takodje po novom zakonu iznos pausalnog poreza u ITju ce se duplirati, s tim sto ne moze nikome da poraste vise od 10% godisnje.

 

A pausalaca ima mnogo vise nego sto ljudi misle, mozda 10% njih je iz ITja i od toga mozda pola koristi firmu za izvlacenje novca. Ostalo su sve preduzetnici kojima drugi oblik poslovanja (d.o.o.) ne bi bio isplativ i ubio bi im biznis.

 

A racunovodja kosta od 50e pa na vise mesecno, zavisi od tipa poslovanja i delatnosti. No tu nije problem u ceni racunovodje vec u tome sto prelaskom na knjigaša ne raspolažeš više svojim novcem kako želiš.

Link to comment

Inače na onoj tribini digitalne zajednice između ostalog su se dotakli načina na koji će se test sprovoditi u praksi. Neko opšte mišljenje je da poreska nema kapacitet za vršenje tog testa, da je cilj već postignut time što je gomila firmi odustalo od angažovanja paušalaca, i da se u praksi može desiti da se inspektor neće ni pojavljivati na terenu.

Link to comment
6 hours ago, Shan Jan said:

 

Koliko bi placao prelaskom na PDV zavisi od puno faktora a prevashodno od toga koliko dobro vodis knjigovodstvo. Meni se iskreno sistem pausala svidja, tacno mi treba jos da razmisljam dal vodim knjige kako treba ili ne, sta je podlozno PDVu i slicne stvari... Pausal pojednostavljuje zivot i preduzetnicima i drzavi a tome valjda treba da tezimo zar ne?

 

Ono sto bi moglo da se uvede jeste neka vrsta progresije, tipa ako su ti prihodi do 2 miliona onda placas ovoliko, do 4 ovoliko itd...

 

 

Ako nisi paušalac ne znači da si ušao u sistem PDVa :D pobrkao si malo lončiće.

 

Vođenje knjiga znači baš to - da vodiš knjige, oduzimaš troškove od prihoda i onda na kraju na zaradu tj profit (ako ga ima) plaćaš porez. To nema veze sa tim da li si u sistemu PDVa.

 

Što se pojednostavljivanje tiče - pa najjednostavnije preduzetnicima bi bilo da porez ne plaćaju uopšte, zar ne? Oćemo tako? :D I ja ne mislim da bi mi kao preduzetniku paušal pojednostavljivao život, naprotiv komplikovao bi mi - dužan sam da platim X poreza čak i kada sam kao firma u minusu...plus imaš nesigurnost, svake godine inspektor može da ti promeni rešenje, umesto jasne poreske stope na zaradu imaš neke koeficijente, grupe, gluposti...to je stvar perspektive. Kao ljudi koji misle da je centralno grejanje najbolje. Nije :D

Link to comment
1 hour ago, Shan Jan said:

Knjigovodje uzimaju pausalcima 20-50 evra mesecno pa ti izracunaj koliko bi te kostalo za neko pravo vodjenje knjiga. 

 

Brate ja sam plaćao 50 evra za d.o.o. a mogao sam tada da nađem i za manje. I zašto bi paušalac plaćao knjigovođu svakog meseca? Koji moj je onda paušalac? :blink:

Link to comment
6 hours ago, Shan Jan said:

Pa bas zato ja ne verujem da ce targetirati ove koji rade za ino klijente. Puno ljudi odavno radi na crno sa stranim klijentima i ne postoji nacin da drzava to provali ako radis iz svoje sobe. Jedino da te pita za novac koji ti leze na racun...

Što se ino klijenata tiče:

 

E sad, zavisno od klijenta možeš da manje ili više prilagodiš ugovor, ali opet sve to dobrim dijelom zavisi od poreskog inspektora.

 

A uslijediće i izmjene zakona koji će omogućiti bolje praćenje transakcija preko Payoneera i sličnih firmi. Meni se čini da uskoro nećeš moći tako lako da izbjegneš poresku upravu.

 

 

 

Link to comment

Moja sestra drzi ordinaciju kao fizioterapeut. Dugo je bila pausalac, a onda je skapirala da knjigovodja i ne kosta previse (do 50 evrica mesecno) i da je mrzi da se vise cima oko toga. Knjgovodja je odmah tu kod nas u ulici i zavrsava sve. Sestra naravno ima dovoljan broj pacijenata, da joj taj trosak ne predstavlja problem.

Link to comment
6 minutes ago, hazard said:

Što se pojednostavljivanje tiče - pa najjednostavnije preduzetnicima bi bilo da porez ne plaćaju uopšte, zar ne? Oćemo tako? :D I ja ne mislim da bi mi kao preduzetniku paušal pojednostavljivao život, naprotiv komplikovao bi mi - dužan sam da platim X poreza čak i kada sam kao firma u minusu...plus imaš nesigurnost, svake godine inspektor može da ti promeni rešenje, umesto jasne poreske stope na zaradu imaš neke koeficijente, grupe, gluposti...to je stvar perspektive. Kao ljudi koji misle da je centralno grejanje najbolje. Nije :D

Zavisi kakav si preduzetnik ;) Ako pogledaš trenutnu situaciju sa velikim procentom IT paušalaca - fiksni prihodi, minimalan fiksan porez, inspektor može da ti podigne porez za maksimalno 10% u odnosu na prethodnu godinu (10% od ništa je i dalje ništa). Meni su prije par godina čak i smanjili porez ¯\_(ツ)_/¯ Sve u svemu država ti obezbjeđuje izbjegavanje poreza.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...