Jump to content
IGNORED

Kutak za Freelancere...


Recommended Posts

Pretpostavljam da si hteo pitati kada se predje sa pausalnog na knjigasko oporezivanje preduzetnika, posto i pausalac moze da placa knjigovodju :)

 

Ako se ne varam, preduzetnik-knjigas je u sustini isto kao d.o.o, i samim tim najnepovoljniji oblik poslovanja posto nemas prednosti pausalnog oporezivanja, a odgovaras licnom imovinom za poslovanje (za razliku od d.o.o.).

 

38 minutes ago, hazard said:

Što se pojednostavljivanje tiče - pa najjednostavnije preduzetnicima bi bilo da porez ne plaćaju uopšte, zar ne? Oćemo tako? :D I ja ne mislim da bi mi kao preduzetniku paušal pojednostavljivao život, naprotiv komplikovao bi mi - dužan sam da platim X poreza čak i kada sam kao firma u minusu...plus imaš nesigurnost, svake godine inspektor može da ti promeni rešenje, umesto jasne poreske stope na zaradu imaš neke koeficijente, grupe, gluposti...to je stvar perspektive. Kao ljudi koji misle da je centralno grejanje najbolje. Nije :D

 

Pausalni oblik oporezivanja je zgodan za nas freelancere i pojedince koji nemaju vremena niti zele da se bakcu sa raznoraznim birokratskim procedurama da bi raspolagali svojim novcem. Da, postoji ta doza neizvesnosti, ali ona je u ogranicenom obimu, i ako poslujes dobro ne predstavlja ti veliki problem. A ti i za d.o.o. imas neke mesecne troskove koji ti dolaze pa dolaze, nevezano za poslovanje. 

 

Ideja pausalnog oporezivanja bi bila suvisna kada porezi na doo poslovanje ne bi bili veliki kao sto jesu. Ovako, pausalno oporezivanje je neophodno za privredu.

 

 

Link to comment
42 minutes ago, goofs said:

 

Ako se ne varam, preduzetnik-knjigas je u sustini isto kao d.o.o, i samim tim najnepovoljniji oblik poslovanja posto nemas prednosti pausalnog oporezivanja, a odgovaras licnom imovinom za poslovanje (za razliku od d.o.o.).

 

 

 

 

Pa varaš se :D suštinska razlika između preduzetnika i d.o.o. je ogromna. Počevši od toga što si naveo, pa do mnogih drugih stvari.

Link to comment
20 minutes ago, goofs said:

Takodje po novom zakonu iznos pausalnog poreza u ITju ce se duplirati, s tim sto ne moze nikome da poraste vise od 10% godisnje.

 

Moze ovo malo detaljnije da objasnis?

Link to comment
1 hour ago, hazard said:

 

Ako nisi paušalac ne znači da si ušao u sistem PDVa :D pobrkao si malo lončiće.

 

Vođenje knjiga znači baš to - da vodiš knjige, oduzimaš troškove od prihoda i onda na kraju na zaradu tj profit (ako ga ima) plaćaš porez. To nema veze sa tim da li si u sistemu PDVa.

 

Što se pojednostavljivanje tiče - pa najjednostavnije preduzetnicima bi bilo da porez ne plaćaju uopšte, zar ne? Oćemo tako? :D I ja ne mislim da bi mi kao preduzetniku paušal pojednostavljivao život, naprotiv komplikovao bi mi - dužan sam da platim X poreza čak i kada sam kao firma u minusu...plus imaš nesigurnost, svake godine inspektor može da ti promeni rešenje, umesto jasne poreske stope na zaradu imaš neke koeficijente, grupe, gluposti...to je stvar perspektive. Kao ljudi koji misle da je centralno grejanje najbolje. Nije :D

 

Ali i dalje treba da gledas da li se na nesto placa porez ili ne, sta moze da se odbije (tipa kupovina kola na ime firme itd). Nisam tako radio u Srbiji ali pretpostavljam da moras i da cuvas racune, pravdas troskove, itd? Dakle, bar meni, jeste komplikovanije. 

 

1 hour ago, hazard said:

 

Brate ja sam plaćao 50 evra za d.o.o. a mogao sam tada da nađem i za manje. I zašto bi paušalac plaćao knjigovođu svakog meseca? Koji moj je onda paušalac? :blink:

 

Pitaj knjigovodje zasto toliko naplacuju. Zbog toga vecina pausalaca vode sami knjige. Cak i ako si programer koji dobija 3K mesecno, opet je previse za jednu fakturu :D

Link to comment
8 minutes ago, Shan Jan said:

 

Ali i dalje treba da gledas da li se na nesto placa porez ili ne, sta moze da se odbije (tipa kupovina kola na ime firme itd). Nisam tako radio u Srbiji ali pretpostavljam da moras i da cuvas racune, pravdas troskove, itd? Dakle, bar meni, jeste komplikovanije.

 

Da to se zove vođenje firme preduzetnici ffs :D

Link to comment
25 minutes ago, Shan Jan said:

 

Moze ovo malo detaljnije da objasnis?

 

Procitaj ovde malo vise. 

 

Promenjena je formula izracunavanja osnovice, na osnovu koje se odredjuje pausalni godisnji porez. Do sada je bilo na nivou opstine, sada je na nivou republike, i uvedeni su neki koeficijenti kojima se mnozi osnovica. Taj koeficijent za IT je oko 4 (za taksiste 1.1 lol). Neke racunovodje su sracunale da se sa tim koeficijentom osnovica za IT pomera na 100,000din, dok trenutno svi uglavnom imaju oko 50,000din. Sto znaci na duplo vecu osnovicu duplo veci porez.

 

S tim sto ti nece odmah podici porez na tu visinu, nego postepeno, po 10% godisnje.

Link to comment

Moj drug IT-jevac kaze da taj trik sa deljenjem firme na pola ne bi uspeo jer bi, iako bi formalno prosli test, sebi nakacili inspekciju na vrat koja bi ih drkala zbog drugih stvari i da firme ne bi da rizikuju. On je bas ta "ciljna grupa" i pada sve stavke testa samostalnosti. Deli stav da Microsoft zeli da unisti ovaj sistem jer oni moraju da daju 5000 evra programeru dok firme koje angazuju pausalce placaju 3000 i da su podmazali ove iz vlade. Takodje misli da su vec zgazili glavninu konkurencije koju su ciljali i da ovi ostali nisu bitni, da su "sitna riba". Prenosim njegove reci.

Link to comment

Problem kod deljenja firme je da ne smeju da budu povezana pravna lica. E sad, ko ce da se zajebava da kompletno odvojenom firmom, koja ce imati mnogo troskva, a verovatno prihide od prefakturisanja...

Link to comment

@hazard

Ima još jedan problem oko prelaska na d.o.o. Paušalci i zaposleni, ako se ne varam, odgovaraju sopstvenom imovinom za havarije nastale svojom greškom. Ako bi tvoje d.o.o. fakturisalo firmi u kojoj radiš onda bi se taj uslov teško uredio sa naručiocem posla tako da bude zaštićen u vašem odnosu kao do sad, pa je pitanje koliko bi firme bile zainteresovane za takav odnos. Tu, naravno, ne pričam o pravim frilenserima gde naručilac obično nema potrebu za tim.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...