Jump to content
IGNORED

Kutak za Freelancere...


Recommended Posts

a) IT grana privrede je jedina preostala grana privrede u Sribji koja posluje zdravo i uspesno. Sve ostale su ili na drzavnoj medjusobnoj sisi ili propale ili im je kvalitelt usluge u velikoj bulji. Covek ne trazi subvencije niti da drzava placa bilo sta u ime IT fitmi, trazi da se umanji porez na izvoz znanja/uvoz kesa. Meni to deluje dosta zdravorazumno.

 

b) mesas babe i zabe ovde, klinci traze tolke pare zato sto postoji hronican nedostatak IT radne snage na globalnom nivou, pa samim tim i u Srbiji, pa im se moze.

Ovo sto on pominje znaci da IT strucnjak kod nas mora da ima nizu cenu od IT strucnjaka na zapadu, kako bi time stimulisao stranu firmu da ne angazuje lokalca nego remote kompaniju/pojedinca da joj odradi posao. Vrlo jednostavno i jasno. 4500eur je hrpa para, ali to je i dalje manje od IT seniora u Nemackoj recimo. 

Ono sto covek u tekstu napominje je da je bitno da IT struka kod nas drzi cene konkurentnim, ako ne i nesto nize, u odnosu na IT struku iz Poljske, Ukrajne, Rumunije. Ako oni budu jeftiniji, posao ce ici kod njih a ne kod nas. 

 

c) sa ovim se slazem i mislim da to nije ni bilo upitno, IT sektor kod nas je u proseku visoko strucan u odnosu na druge drzave

 

d) sa ovim se ne slazem, freelancing je podjednako bitan kao i domaci razvoj softvera i servisa. Mozes da imas kompaniju od 100 zaposlenih koja unosi neke pare u drzavu na racun servisa koji se radi za USA klijenta, a pored nje mozes da imas i 200-300 freelancera koji na sitno donose istu kolicinu novca. Prodajes maloprodaju i veleprodaju - ok, za neke kompanije je u redu da se fokusiraju samo na jedno od ta dva, ali za drzavu nije, drzava mora da maksimalno koristi svaki svoj adut.

Takodje, moras da razmisljas i o konstantno pribavljanju novog posla a ne samo o zadrzavanju postojeceg.

 

I na kraju dve najbitnije poente cele ove zavrzlame, a i ovog teksta - nakon svih peripetija ceo ovaj proces se svodi na to da se namaknu neke pare drzavi na racun ne firmi nego pojedinca/radnika. To je sranje. I drugo, neophodno je svim normalnim i legalnim nacinima truditi se da stimulisemo ostanak mladih i pametnih ljudi u zemlji, ovo naravno ne znaci samo za IT, znaci i za neke druge grane (mozda i kriticnije - medicina recimo). Pumpanje poreza i smanjenje osnovne plate random radnika ce mu samo dati jos vise motiva da ode i da ubere duplo veci kolac u Nemackoj recimo. To nije resenje, to je pucanje si u nogu.

Link to comment
33 minutes ago, Zverilla said:

 

 

b) tautoloski tvrdi da srbija treba da bude jeftina da bi bila konkuretna. srbija vise nije nimalo jeftina jer klinci juniori koji ne znaju gde im je dupe a gde glava traze 1500+ eurona, krajem godine mi je dobar devop na intervjuu trazio 4500(?!?!??!) a sve dodatne uslove i prednosti koje im se ponude smatraju kao nesto sto se podrazumeva (a ne podrazumeva se, nigde). ja ne znam ko ih placa toliko ali cenim da ih na kraju plate, inace bi trziste samo korigovalo tako (nerealna) ocekivanja. prelazak na belo ce malo iskorigovati neto prihod ali nece ostati bez posla, i i dalje ce ziveti osetno bolje od ostatka populacije

 

 

Sunce ti žarko...

 

Inače, ne, neverujem da će da ga neko plati toliko, čovek proba... Recimo da ima platu 3K ili malo više, ne ide mu se iz firme u kojoj radi, pa da vidi, ako može baš da nabije cifru... Čisto sumnjam da će mu u Srbiji iko dati toliko...

 

Koja je oblast, ako se sme znati?

 

 

 

Link to comment

@Zverilla

 

Prepusti sve tržišnoj utakmici i ništa neće ostati, Srbija više neće imati IT. Prošlo je vrijeme kad su se ljudi zentali i birali neku lažnu sigurnost, odoše svi preko.

Apropo poređenja sa drugim sektorima, i medicinari treba da budu subvencionisani. 

Inače slažem se sa poslednja dva pasusa. Oko toga nažalost ne može da se uradi ništa, nemamo te profile i zato nikad nećemo moći da prodamo gotove proizvode u dovoljnom obimu.

Link to comment

Ako ima povlastice jer nije radio u 2019, u naredne tri godine taj čovek firmu košta 5000 bruto, što je opet, kažem, ništa za dobrog devopsa. Ako nema, to je onda 6200 mesečno iliti 74k godišnje, što može da dobije za bilo koji remote posao u EU za devopsa (a čak i više, za seniore je 85k minimum). Za USA tek da ne spominjem koliko plaćaju ljude koji rade remote.


Neće ljudi da rade za kikiriki samo zato što su u Srbij. Svesni su tržišne utakmice i da rade većinom za strance, firme kupe veliki kajmak (jedan Interventure uzima oko 1500EUR po čoveku mesečno za nearshoring). Otprilike ih jedino veće plate od proseka drže u Srbiji i zato je potrebno zadržati te ljude.

Edited by garmonbozia
Link to comment
1 hour ago, Zverilla said:

 

meni je clanak tesko govno, jer:

 

a) trazi povlascenost IT.ja u odnosu na sve druge grane privrede. od drzave obezbedjena povlascenost ne vodi napretku, nikad nije i nikad nece, jer ako je povlascenost jedino sto drzi privrednu granu u zivotu, to znaci da je privredna realna kao i potemkinova sela. 

b) tautoloski tvrdi da srbija treba da bude jeftina da bi bila konkuretna. srbija vise nije nimalo jeftina jer klinci juniori koji ne znaju gde im je dupe a gde glava traze 1500+ eurona, krajem godine mi je dobar devop na intervjuu trazio 4500(?!?!??!) a sve dodatne uslove i prednosti koje im se ponude smatraju kao nesto sto se podrazumeva (a ne podrazumeva se, nigde). ja ne znam ko ih placa toliko ali cenim da ih na kraju plate, inace bi trziste samo korigovalo tako (nerealna) ocekivanja. prelazak na belo ce malo iskorigovati neto prihod ali nece ostati bez posla, i i dalje ce ziveti osetno bolje od ostatka populacije

c) kvalitet je uvek bitniji od cene. srpski IT ima trenutno izvanredan tehnicki kvalitet pojedinaca sto je jedan od glavnih razloga zasto ima toliko freelancinga za pojedince i mini timove. s druge strane, kvalitet srednjeg i viseg menadzmenta je poprilicno nizak, a procesi u razvoju softvera precesto zasnovani na o-ruk metodologiji.  ovo je ozbiljniji problem na duge staze od placanja dazbina. jer: 

d) za dugorocni razvoj ITja nije bitan freelancing nego razvoj kompletnih proizvoda. Freelancing na sitno ce otici cim se nadje neko bolji i/ili jeftiniji. Firma koja ima tim koji pravi proizvod u Srbiji ne zeli i ne moze da ga premesti na drugo mesto, cak i ako im plate programera u Srbiji nisu male - naprosto ce izgubiti mnogo vise ako im niko ne radi na proizvodu 2 godine dok novi tim na novom mestu ne postane produktivan.  

 

 

a) Sve jake grane privrede su drzave izgradile putem subvencija. Kad se grana zahukta te subvencije se polako gase. To vazi za sve velike drzave. Tako smo i mi subvencionisali FIAT da dodje, u cemu je razlika sa ITjem?

b) Jeftinija da bi bila konkurentnija. Covek je lepo rekao da je sada trenutak kada firme levo i desno otvaraju ogromne ogranke po svetu. U jednom trenutku ce to stati, kao i auto industrija u istocnoj evropi. 

c) Ovo se slazem. Poslovna kultura u Srbiji je jako losa, tj nepostojaca. Ne postoje standardi, svaki sef vodi svoj tim kako on misli da treba. Uz sve to radi se na brzinu, povrsno i samo teraj. Na duze staze to ce oterati ozbiljne kompanije. Ali verujem da ako se da vremena da ce se i to menjati. To je problem celog drustva, ne samo ITa.

d) Ako se sada srozaju plate ITjevaca to ce uticati na manjak ljudi (a vec smo na prilicnom manjku) sto ce uticati na nemogucnost novih firmi da dolaze i otvaraju. Ako je to zelja onda ok. Ako ti je zelja da dovedes jos firmi onda moras privuci kako znas i umes ITjevce (po mogucstvu ne samo iz Srbije nego i iz okolnih zemalja). 

 

Nego, primetio sam nesto drugo. Dugo je Srbija bila u fazonu lose su plate ali je sve jeftino. To vise nije slucaj. U Srbiji je sve skuplje ili po istoj ceni kao na zapadu, osim stanovanja. Otvaranje EU je dovelo do egzodusa ljudi pa sada dobar keramicar zaradjuje kao dobar programer, dobrog lekara je sve teze naci, isto vazi i za ostale majstore. Mislim meni je drago zbog tih ljudi ali to je podiglo cenu zivota u Srbiji. Uz to nam je kvalitet infrastrukture (citaj javni prevoz, kvalitet puteva, vazduha, birokratija..) sve gori i gori. A da, i ako ti dete ne zavrsi IT ili medicinu moze da radi u maksiju ili da bezi preko grane. Hocu reci, sve je manje stvari koje mozes navesti kao razlog za ostajanje u Srbiji. Ovaj zakon je drzava uvela iskljucivo da bi ugrabila jos para a bolji kvalitet zivota cemo malo sacekati.

 

Edited by Shan Jan
Link to comment

Druže, radim kao CTO za jednu stranu kompaniju (ne u Srbiji) i zapošljavam ljude širom sveta pošto je remote kompanija. Među ljudima koje sam zapošljavao su i Srbi, kao i ljudi širom Evrope i USA. Ne pričam napamet već iz iskustva, pritom sam u IT više od 10 godina.

 

Umesto što si podjebavački došao sa emoji odgovorom na moj post, mogao si lepo da napišeš šta misliš da je pogrešno, ali si krenuo đonom, stoga i to "odjebi".

Edited by garmonbozia
Link to comment

Pa ne, doprinosi su i dalje preveliki. Ovi sto su se sad preregostrovali sa pausalca na full zaposlenog imaju povlastice naredne 3 godine, nakon toga bice držnedaj.

 

Ljudi imaju pogresnu sliku kad gledaju na ove promene, svi posmatraju neke firme tipa 7bridges sa po 100 zaposlenih, kogabreboli paja za njih, oni ce se snaci sa i bez poreza.

Ove promene najvise ubijaju male firme sa po 3-4-5 radnika koje bezmalo mogu da zatvore kompaniju za 3 godine.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...