Jump to content
IGNORED

Copy & Paste


jms_uk

Recommended Posts

Closer than close - you see yourself -A mirrored image - of what you wanted to be.As each day goes by - a little more -You can't remember - what it was you wanted anyway.The fingers feel the lines - they prod the space -Your ageing face - the face that once was so beautiful,is still there but unrecognizable -Private Hell.The man who you once loved - is bald and fat -And seldom in - working late as usual.Your interest has waned - you feel the strain -The bed springs snap - on the occasions he lies upon you -close your eyes and think of nothing but -Private Hell.Think of Emma - wonder what she's doing -Her husband Terry - and your grandchildren.Think of Edward - who's still at college -You send him letters - which he doesn't acknowledge.'Cause he don't care,They don't care.'Cause they're all going through their own - Private Hell.The morning slips away - in a valium haze,And catalogues - and numerous cups of coffee.In the afternoon - the weekly food,Is put in bags - as you float off down the high streetThe shop windows reflect - play a nameless host,To a closet ghost - a picture of your fantasy -A victim of your misery - and Private HellAlone at 6 o'clock - you drop a cup -You see it smash - inside you crack -You can't go on - but you sweep it up -Safe at last inside your Private Hell.Sanity at last inside your Private Hell.

Link to comment

Punishment for intolerance, soEntertain us when you?re still able to performI?m sorry to admit that I won?t be aroundWhen the world you created will collapse and drownBack to the crypt, nothing will lastWe?ll all fade away, in one single blastOut from the dust, machines ariseOne second left to live and we?ll open our eyes.I can?t find shelter in this worldI?m searching for another worldWhere I?ll feel safe2rgnama.jpg

Link to comment

Strawberries cherries and an angel's kiss in spring My summer wine is really made from all these things I walked in town on silver spurs that jingled to A song that I had only sang to just a few She saw my silver spurs and said lets pass some time And I will give to you summer wine Ohh-oh-oh summer wine Strawberries cherries and an angel's kiss in spring My summer wine is really made from all these things Take off your silver spurs and help me pass the time And I will give to you summer wine Ohhh-oh summer wine My eyes grew heavy and my lips they could not speak I tried to get up but I couldn't find my feet She reassured me with an unfamiliar line And then she gave to me more summer wine Ohh-oh-oh summer wine Strawberries cherries and an angel's kiss in spring My summer wine is really made from all these things Take off your silver spurs and help me pass the time And I will give to you summer wine Mmm-mm summer wine When I woke up the sun was shining in my eyes My silver spurs were gone my head felt twice it's size She took my silver spurs a dollar and a dime And left me cravin' for more summer wine Ohh-oh-oh summer wine Strawberries cherries and an angel's kiss in spring My summer wine is really made from all these things Take off your silver spurs and help me pass the time And I will give to you summer wine Mmm-mm summer wine

Link to comment

Every time we say goodbye,I die a little -Everytime we say goodbye,I wonder why a little -Why the gods above me,who must be in the know -Think so little of me,they allow you to go.When you're near.there's such an air of Springabout it -I can hear -A lark somewhere begin to singabout it -There's no love song finer -But how strange the changefrom major to minor -Everytime we say goodbye.

Link to comment

I've just been speaking to the one who holds the keyWhen she asked me would I like to wait and to see?Would I like to try and explain?Would I like to try and explain?How my heart is feeling tonight with all the strain?And I said I could take much more from such a friendAlthough I hoped we weren't very far away from the endFor the time it's a-getting late,Yeah, the time it's a-getting lateAnd my heart is hurting a little bit from the weightShe just said:"I've got a bed here for youI've got a bed here for meSo you can look into my eyesAnd tell me what you see . . .'She's like a rosebud in my heart and in my dreamsSee her flow into the night like rivers and streamsHow I'd love to lie in her armsHow I'd love to lie in her armsBut I don't seem able to win her with my charmsShe just said:"I've got a bed here for youI've got a bed here for meSo you can look into my eyesAnd tell me what you see . . .'Steve Harley And Cockney Rebel: Bed In The Corner(The Psychomondo, 1974)

Link to comment

I have devils on my mindand the hour's getting latethere's nothing more to haveI'm waiting for the daythe weeks are passing bythinking of the daysI want to burn myself againI want to violate youI want you to hurt me againI'm never going to waste your time againburn your love tonightI'm never going to waste your time againwe can touch the stars tonightI have devils on my mindthey refuse to set me freemy followers in crimebut you're the one I fearhiding from your eyesthinking of your skinI want to burn myself againI want to violate youI want you to hurt me again

Link to comment

I've seen you in the mirrorWhen the story beganAnd I fell in love with youI love yer mortal sinYer brains are locked awayBut I love your companyI only leave you when you got no moneyI got no emotions for anybody elseYou better understand I'm in love with my selfMy beatiful selfA no feelings a no feelingsA no feelingsFor anybody elseHello and goodbye in a run around sueYou follow me around like a pretty pot of glueI kick you in the head you got nothing to sayGet out of the way 'cos i gotta get awayYou never realise I take the piss out of youYou come up and see me andI'll beat you black and blueOkay I'll send you awayI got no feelings a no feelingsNo feelings for anybody elseExcept for my self my beatiful self dearThere aint no moonlight after midnightI see you stupid people out looking for delightWell I'm so happy I'm feeling so fineI'm watching all the rubbishYou're wasting my timeI look around your house andThere's nothing to stealI kick you in the brainsWhen you get down to kneelAnd pray you pray to your godNo feelings a no feelingsNo feelings for anybody elseExcept for my selfYour daddy's gone awayBe back another daySee his picture hanging on your wall

Link to comment

Here we are still togetherWe are oneSo much time wastedPlaying games with loveSo many tears I've criedSo much pain insideBut baby It ain't over 'til it's overSo many years we've triedTo keep our love aliveBut baby it ain't over 'til it's overHow many timesDid we give upBut we always worked things outAnd all my doubts and fearsKept me wondering, yeahIf I'd always, always be in loveSo many tears I've criedSo much pain insideBut baby It ain't over 'til it's overSo many years we've triedAnd kept our love alive'Cause baby it ain't over 'til it's over...

Link to comment

I'm tricked by your smilewant to be forgivenwaiting for the battleaching for beliefbut your answer is wrongand my spirit is brokenlike choirs in the wintersinging out of keyI am silentinvisible to youwhile I count the days gone byI am silentinvisible to youwhile I shape the things to comeI try so hardto fight for an illusionholding my breathbiting my tongueI try to copeso give me a reasonI'm waiting for helpI'm trapped by my guiltwant to be forgottentired of the noiseaching for reliefbut your anger is goneand my silence is goldenlike fires on the waterdrifting out of reachI am silent?

Link to comment

I'll shoot the moonRight out of the skyFor you babyI'll be the penniesOn your eyesFor you babyI want to take youOut to the fairHere's a red roseRibbon for your hairI'll shoot the moonRight out of the skyFor you babyI'll shoot the moonFor youA vulture circlesOver your headFor you babyI'll be the flowersAfter you're deadFor you babyI want to buildA nest in your hairI want to kiss youAnd never be thereI'll shoot the moonRight out of the skyFor you babyI'll shoot the moonFor you

Link to comment

Show me your companyCome and tell me who you beI'll try and take things easyI'll be loose I'll be carefreeI'm living for tomorrow not todayGotta make my plans so in caseI'll be prepared when I see you you smiling'Cause I feel so when I'm reaching out for your skyI've boundless energy. I fell I could run a million milesI'm riding on the wheel of fortune taking me to places far and freeI feel so high when I approach your skyWhen I touch your sky, I want my joy to be discreetCan't seem to to hide the feeling that you knock me from my seatWhen I'm talking with my friends, you're the subject every timeI know I bore them but they do it to me sometimesI've seen you exposed your thoughts are nudeCome on take off your pride babyYou should wash your attitudeI'm sitting here watching you babyTrying to pretend your cool and calmCome on now you can tell me babyDid the gypsy read your palmI feel so high, when I'm touching your sky babyI feel so highI feel so high, when I'm touching your sky babyI feel so high yeah, yeahI feel so high, when I'm touching your sky babyI feel so high

Link to comment

Once I thought I saw youin a crowded hazy bar,Dancing on the lightfrom star to star.Far across the moonbeamI know that's who you are,I saw your brown eyesturning once to fire.You are like a hurricaneThere's calm in your eye.And I'm gettin' blown awayTo somewhere saferwhere the feeling stays.I want to love you butI'm getting blown away.I am just a dreamer,but you are just a dream,You could have beenanyone to me.Before that momentyou touched my lipsThat perfect feelingwhen time just slipsAway between uson our foggy trip.You are like a hurricaneThere's calm in your eye.And I'm gettin' blown awayTo somewhere saferwhere the feeling stays.I want to love you butI'm getting blown away.You are just a dreamer,and I am just a dream.You could have beenanyone to me.Before that momentyou touched my lipsThat perfect feelingwhen time just slipsAway between uson our foggy trip.You are like a hurricaneThere's calm in your eye.And I'm gettin' blown awayTo somewhere saferwhere the feeling stays.I want to love you butI'm getting blown away.

Link to comment

What is a god of phoney creation,Where am I going with no destination,What if the fish came from the sea,What if my lover made me feel free,What if my intake caused revelation,What if the point was reincarnation,What if my shoes do'nt match my jacket,If it's not working why don't you smack it,What if your mamma said you were fat,If you are lost find where your at,What is a number without any time,You can't get higher with nothing to climb,Why have a body if you ain't got a mind,What is a searcher with nothing to find,Why is the traffic refusing to stop,Why climb the ladder if you can't reach the top,Where is the what if the what is in why,Where is the what if the what is in whyWhere is the what if the what is in why,What do you dream of when you sleep at night,Wee how the blind man fills up with light,What is a bird with nowhere to fly,How can you leave and not say goodbye,What is a hunter with nothing to find,What is the goodness without the unkind,When did the outfit fall out of fashion,When did the lover run out of passion,My reincarnation time a phoney creation rhyme,With no destination mine my information's fine,Why did the voice say don't step on the floor,Why did the sign say so float through the door,What is a god of phoney creation,Where am I going with no destination,What if the fish came from the sea,What if my lover made me feel free,What if my intake caused revelation,What if the point was reincarnation,What if my shoes don't match my jacket,If it's not working why don't you smack it,What if your mamma said you were fat,If you are lost find where you're at,Where is the what if the what is in why,Where is the what if the what is in why,Where is the what if the what is in why,How did the loser get to be rich,What is a saleman with nothing to pitch,When did the fool het to be king,Why did you leave when they asked you to sing,Why loose belief if you got a dream,What is a train that ran out of steam,what is a spy with no-one to spy,On who do you sleep with nothing to lie on,What if the fruit don't fall from the tree,What if these questions just won't let you be,Why waste your time looking for proof,What if the answer is never the truth.

Link to comment

oh honey don't you do that thingoh honey don't you do that thing to me, that thing to me...oh don't you do that thing to meoh please don't do that thing you do to meoh honey don't you do sing to meoh honey don't you sing like that to me, like that to me...oh don't you sing like that to meoh please don't sing all dark and low to me oh honey don't you smile at meoh honey don't you smile that way at me, that way at me...oh don't you smile that way at meoh please don't smile that wayward smile at meso honey don't you come for meso honey don't you do come 'round here for me, 'round here for me...'cause I just might fall for you...and that would be a damn fool thing to do.....

Link to comment

Improvizacija kao oblik kulturne rekreacijeLaDonna Smith Predlažem, da se u našem društvu, muzičar nanovo pojavi kao zastupnik i vođa prvobitnog ritualnog slavlja, koristeći muziku kao sredstvo kulturne rekreacije, i da, prihvatajući premisu da svi ljudi imaju sopstvene jedinstvene glasove i ekspresije, to prevedu u zajednički muzički dar, koji je moguće ostvariti u svim ljudima. Rekreaciona muzička improvizacija ostvaruje se muzičkim vođstvom, bilo od strane šamana, džez muzičara, savremenog muzičkog edukatora, vođe muzičke grupe iz komšiluka, ili zajedničke društvene inicijative. Uloga muzike u našim životima mora postati neposrednija. Ona mora postati delom našeg bioritma i dnevnih rituala. Baš kao odlazak u teretanu, obedovanje, spavanje, ili meditacija u trenutku. Kakav bi to bio dar vremena, pevati svakog dana. Transformisati vreme u pevanje. Igrati se svakog dana, poput dece. Održavati ljubav prema igri, radoznalost, maštu, kvalitete koji su toliko bogati i prirodni u detinjstvu. Moramo li odrasti samo da bismo radili, i nikada se ne igrati? To je zaista tužno stanje ljudskog duha. Uloga muzičkog obrazovanja, onda, mora biti takva da omogući obrazovanje svih ljudi, umesto da samo obučava muzičke specijaliste. Takođe, ono mora otići čak i dalje od usmene tradicije učenja pesama, izvornih pesama svake kulture, koje su se tradicionalno, ?u starih dana?, prenosile kao narodne pesme, ali se nažalost, danas, gube. Muzičko obrazovanje mora prevazići tradicionalno tehničko obučavanje na muzičkim instrumentima, kao i istorijski pristup stilovima i savremene prakse komponovanja koji otuđuju i isključuju ogroman deo našeg društva. Muzička praksa bi, sa druge strane, mogla uključiti svako dete i osobu, i ohrabriti učestvovanje na širokom nivou u vidu kulturne rekreacije, baš kao što su pojedini sportovi postali ?nacionalnom razbibrigom?. Potrebna je masovna reedukacija populacije, povećanje svesti o muzici kao načinu provođenja slobodnog vremena, kao i da je ovo, u našem društvu, i vid ličnog lečenja. Mi moramo, kao muzičari i edukatori, uvesti novi fokus u sopstvenu praksu. Kao vođe u našem polju, moramo ohrabriti one bez muzičkog iskustva pored okretanja dugmeta na radiju ili pritiskanja dugmeta na CD-plejeru, da učestvuju i osete kako izgleda ?svirati?. Moramo razbiti barijere obrazovanja, i da umesto toga, stvorimo razmenu između tih osoba i onih privilegovanih sa formalnim muzičkim obrazovanjem i profesionalnim iskustvom. Moramo ohrabriti početnike da eksperimetišu. Moramo im dati dozvolu, i opremiti ih filozofijom koja donosi utehu i radoznalost. Počevši od datog faktora da, prvo, postoji tišina, drugo, postoji zvuk, i treće, da će se iz ta dva faktora javiti muzički red. I takođe, da će taj ?red? biti određen muzičkim genima pojedinca. Ono što nazivam ?muzičkim genima? jeste predispozicija za muziku koja je inherentna u svakom čoveku kao rezultat njegove kulturne pozadine, njegovog obrazovanja i iskustva, (ili nedostatka istog), i njegovog izlaganja. Njegove fizičke sposobnosti da se kreće, i njegove stečene veštine slušanja i reagovanja nisu ništa drugačiji u ovom slučaju, nego u slučaju učenja ?hvatanja lopte? ili skijanja. U suštini, ukoliko ohrabrimo grupnu muziku, sa širokom filozofijom o tome šta je ona zapravo, mi otvaramo nova vrata za ?kulturnu rekreaciju?. Zbog masovnih medija i prakse muzičkog tržišta u našem društvu, ovo bi mogao biti težak poduhvat. Ljudi su bombardovani i otupljeni agresivnim muzičkim tržištem. Konkretno, to su komercijalne radio i televizijske mreže, koje profitiraju usmeravanjem tržišta putem reklamiranja kratkotrajnih hitova i trendova, tako da većina ljudi muziku vidi kao ofinger na koji može da okači svoje trenutne emocionalne žalbe... kao u pesmama koje lamentiraju nad izgubljenim ljubavnicima, ili povećavaju seksualnu frustraciju. (tj. ?I want you? itd.). Naravno, sa druge strane, tu je i hrišćansko muzičko tržište, koje takođe koristi muziku da okači sopstvene kapute svojih tekstova o veri i nadi. Tu su i Javne Radio Stanice (PRS), koje u mom regionu SAD (dole južno u Alabami), i dalje insistiraju da je klasična muzika poslednja reč visoke umetnosti u muzici. Ali šta se dešava sa muzikom koja se trenutno stvara u našoj kulturi? Čak i na NPR, čuti ovo je redak događaj! Ipak, sve ovo je dostupno kroz zvučnike, radio-talase, elektronske medije, bez potrebe za pravim instrumentima. Volim da poredim ovo sa smrznutom večerom! Ah, korporativna kuhinja nam je obezbedila smrznutu večeru. Ali odakle ona potiče? U ljudima i dalje postoji potreba za vraćanjem muzičkoj praksi kao ličnoj ekspresiji ? osećanja, misli, i stanju duha. Ovo je moguće postići kroz genezu kreativnog muzičarstva, zasnovanoj na zvučnim energijama; ne samo korišćenjem pop-muzike kao pozadine za verbalizovana stanja, u vidu pesme. Čin upuštanja u slobodnu improvizaciju će postati oslobodilac, emancipator mnogih ljudi koji će doći u dodir sa svojim emocionalnim životom na neverbalan i neosuđujući način. Moramo uvesti ovakav zdrav način života. Od osnovnog shvatanja da je buka muzika Univerzuma, da je buka dobra, da je buka normalna, da je tišina druga strana buke, direktna suprotnost buke. Ono što je puno postaje prazno. Posmatrajmo to kao da imamo vazu punu vode (buka). Sipamo malo vode iz vaze, uzimajući neke od elemenata iz buke. Zadržavamo ove elemente. Odvojeni od buke, oni su umetnost. Pijemo odatle i to nas hrani. Sa druge strane, posećujemo praznu vazu, Tišinu. Sedimo s njom. Slušamo. Čujemo. Iz Tišine izranjaju unutrašnji glasovi, koji nam se obraćaju. Slušamo. Sipamo vodu nazad u vazu. To je umetnost, to je muzika, i to je izraz naših života. Naši životi opet postaju puni. Ko nije ?previše zauzet?? Konstantno živimo između Buke i Tišine. Ono što radimo sa našim životima između je ono što donosi red, ili ?muziku? koju stvaramo. Pričao sam metaforičnim jezikom, koristeći reč ?muzika? misleći na ?naše živote?. Ali zar nisu naši životi forma muzike? Sa ovom svešću, zar nećemo uživati u našim životima? Zar nećemo uzeti naše alate i obraditi naše bašte? Zar nećemo, bilo od Buke ili Tišine, stvarati muziku? Vratimo se kulturnoj rekreaciji. Iskoristimo priliku da preispitamo stanje muzike u našem društvu. Nećemo da se oslanjamo samo na naše šamane - kompozitore, džez muzičare, pop zvezde, ili čak medije, i tržište ? za našu muziku. Pogledajmo u sebe. Kao edukator, preuzeo bih odgovornost da ohrabrim svako ljudsko biće da stvara muziku. I jedan od najboljih načina kojih mogu da se setim jeste muzička improvizacija. To svako može. Svako može da učestvuje. Za neke, zapravo, za mnoge, biće potreban nekakav uvod. Ali ukoliko možemo da nastavimo dijalog sa našom decom, vršnjacima, i sa običnim ljudima u publici, možemo stvarati ?kolektivnu muziku?, koja može doneti više izlečenja svetu nego ceo vek psihoanalitičara i psihijatara. Ono što je ljudima potrebno jeste neverbalno povezivanje sa samima sobom. Potreban im je pristup svojim mestima Tišine i Buke, i alati za pravljenje muzike iz ova dva ekstremna stanja. Svi muzičari dele ovu magiju. Moramo učiniti ovaj dar dostupnim svima. OK, stvar je veoma jednostavna. Svako ljudsko biće bi trebalo da ima svoj instrument. Naravno, svi imamo muzički instrument, budući da smo rođeni sa našim glasovima i telima. Mi koristimo naše glasove. Mi koristimo naša tela, svaki dan. Koristimo ih da komuniciramo. Koristimo ih da pričamo, da plačemo, da vrištimo, da se smejemo, da izrazimo naša osećanja. Pevamo. Koristimo naše glasove da prenesemo melodije naše poezije. Ali takođe imamo alate na vrhovima prstiju. Muzički instrument je alat koji nas nosi još dalje u procesu otkrivanja svetova neverbalne muzičke razmene. Moram se upustiti u još jednu jednostavnu metaforu. Mi možemo okopavati polja rukama. Ali mi smo naučili da koristimo motike, pijuke i lopate. Pomeramo zemlju ? plugovima, bagerima, kombajnima. I, pomerili smo čak i planine detoniranjem dinamita! Naučili smo da brojimo na našim prstima. Ali takođe smo naučili da koristimo računaljke, digitrone, i sada kompjutere da za naše matematičke račune i projekcije. Zašto onda, ne bi svako svirao i neki muzički intrument? Pretpostavljam da je to zato što, u našem društvu, nismo dovoljno naglasili muziku kao oblik rekreacije. Možemo stvarati zvukove zajedno, bilo od buke ili tišine. Možemo stvoriti oblik rekreacije, koji će doneti zadovoljstvo, radost i ispunjenost. On je dostupan svakome, bilo kome, da učestvuje. Naše koncepcije muzičkih instrumenata takođe moraju biti preispitane. Naravno, imamo klasične intrumente naše kulture. A sada imamo i visoku tehnologiju, eksperimentalne instrumente, i one još neotkrivene. Verovatno da bi prvo pitanje trebalo da bude, ?Kako mogu stvarati zvukove?? šta ću koristiti? I dalje, napraviti izraz od zvuka. Kolektivni angažman sa drugima koji stvaraju zvukove sopstvenim izborom instrumenata, bilo da je to violina, saksofon, vlat trave, ili metalni lonac ili tiganj, stvara kolektivni zvuk. To veoma podseća na paletu sa bojama od kojih treba da stvorimo sliku. Kanta buke iz koje možemo da crpimo vodu naše imaginacije... Da oblikujemo i kalupimo naše ?pronađene zvukove? u šolje supstance, nešto što ne samo da prepoznajemo kao naše, nego u čemu uživamo, i što pripada nama. Cela suština je u zadovoljstvu koje to donosi. Pogledajte oko sebe. Pogledajte nebrojene mogućnosti. šta biste izabrali da svirate ukoliko biste mogli da zamislite sebe kako pevate kroz alat muzike? To je lično koliko i nečija omiljena boja, omiljeno jelo, ili omiljena vrsta psa. To je dostupno koliko i vaša omiljena boja ili preferirana hrana. U pitanju je samo svest o tome. Uzmimo naše instrumente, i zakoračimo u buku i tišinu u neustrašivoj ali razigranoj zanesenosti da se otkrije šta je unutra. I u procesu ovog putovanja, nailazićemo na spoznaje, smernice i nove teritorije za otkrivanje. šta bio moglo biti zabavnije od toga? Kakva je ovo rekreacija? Ovo bi, svakako, bila kulturna ?re-kreacija? našeg Društva...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...