Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

38 minutes ago, Shan Jan said:

Da li mozes da uporedis skole (u smislu znanja i obrazovanja) sada i pred 20+ godina kada smo mi isli u njih? Kako je npr. to dualno obrazovanje uticalo? I na kraju sta je najveci razlog losih rezultata?

Mogu da mudrujem do sutra o tome, samo se ne bavim time strucno, osim sto radim u skoli. 

Pisa testiranje je u Srbiji organizovano 6 puta i to poslednjih dvadesetak godina. Nemamo, ili meni nisu poznata bilo kakva istrazivanja od ranije. Uzorak koji imam kao ucenik naravno nije reprezentativan. 

E sad, da ne ispadne da nista nisam rekla. 

Moje misljenje je da je nekada bila bolja selekcija ucenika (prisetite se svoje gimnazije). Trendovi vaspitanja dece su se promenili. Kriterijumi su se srozali zbog pritisaka sa svih strana. 

O dualnom obrazovanju nemam pojma. 

Meni je alarmantno u ovim rezultatima potpnuce najboljih, oni su ispod proseka. Ono sto mislim da nase skole nekada davno nisu imale. Iz najboljih se izvlacio maksimum. Sto i dalje nije dovoljno da bi sistem bio ocenjen pozitivno. 

To mi je onako zanimljivo, da li su sve ove promene progutale najbolje. Npr. ako govorim o mom predmetu, pad je nevidjen. Ko ce studirati matematiku, tehnicke fakultete itd ja pojma nemam, takve dece je barem duplo manje nego nekada 

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

90e su nam donele ukidanje vertikalne prohodnosti... Gde je ko bio sredinom 90ih na nivou porodice, to je i sad, manje više... A skola to ne moze da promeni jer je izgubila uticaj, sa jedne strane, a sa druge oni koje treba da menja ni ne razumeju niti zele da budu menjani jer uticaj porodice...

  • +1 2
Link to comment

s trece strane shta ce im to u zivotu, shta ce im glavnina svega, a to isto dolazi od kuce, chak i od visoko obrazovanih roditelja (koji su, da podsetimo, obezbedili resurse za ostanak u svojoj klasi). shkola gubi bitku u startu, ona samo moze da nudi onome ko hoce da uzme.

  • +1 3
Link to comment

@Sandradjer

 

Tvoj zadnji pasus mogu da potvrdim na uzorku koji mi je u kuci... Deca upisu matematicku gimnaziju i onda nesposobni da resavaju zadatke koje smo mi pte 30 godina radili u obicnoj gimnaziji... A to bi trebalo da je kao vrh matematicara u NS u generaciji...

 

Deca su nezainteresovana, u jako velikom procentu, cak i kad imaju talenta... To je ono sto je meni najstrasnije... 

  • +1 4
Link to comment

I da dodam, sminkalo se previse poslednjih godina. 

Menjali se planovi/programi, udzbenici, svega je tu bilo. 

I kad uzmem neke pedagoske testove iz proslog veka i testiram danasnje ucenike dobijem rezultate da kasne 1,5-2 godine kao sto i Pisa pokaze. Medjutim, opasno je sto u jednom trenutku to vreme postane nenadoknadivo jer se niko ne bavi time 

  • +1 1
  • Tužno 1
Link to comment

@Sandradjer jos u moje vreme (starackim glasom) je krenuo narativ "sto ucis kad od toga nema leba". Verujem da je to uticalo jako. A kad sam bio mali secam se da se i u ruralnim i siromasnim sredinama cenilo skolovanje, verovatno bas zato sto si u SFRJ (i ranije) mogao da dobijes dobar posao zahvaljujuci tome. Nego razmisljam koliko je los rezultat dece danas iz razloga sto su vaspitana da je ucenje bacanje vremena ili sto i dalje nemaju sredstava/mogucnosti da se time bave. Verovatno miks, samo je pitanje sta je dominantno.

 

Takodje, ne znam da li je i dalje tako ali u moje vreme si imao jedan kriterijum prema svima u odelenju pa su talentovani mogli sa vrlo malo rada da dobijaju dobre ocene a ovi manje talentovani su se mucili. Sto je lose jer nije razvijalo dovoljno talentovanu decu. Jeste, imali smo takmicenja i slicne stvari ali nije to to. Npr. razlika izmedju obicne i matematicke gimnazije je nebo i zemlja ali matematicka je samo jedna skola u Srbiji. 

 

Vec sam pisao o tome, u Africi imaju onaj engleski Kembridz sistem koji ima dualne predmete. Za svaki imas core i advance nivo. Djaci pocinju sa core nivoom svih predmeta a ako nastavnik proceni da imas kapaciteta, prebaci te na advance koji je dosta tezi. To je dobro i da dete vise nauci a i da stekne radne navike. 

Link to comment
3 minutes ago, radisa said:

Deca su nezainteresovana, u jako velikom procentu, cak i kad imaju talenta... To je ono sto je meni najstrasnije... 

Imas li predstavu zasto je ovo ovako?

Link to comment
3 minutes ago, Shan Jan said:

Imas li predstavu zasto je ovo ovako?

Klasa... objasnim kasnije, podobnije... 

  • Hvala 1
Link to comment
9 minutes ago, radisa said:

@Sandradjer

 

Tvoj zadnji pasus mogu da potvrdim na uzorku koji mi je u kuci... Deca upisu matematicku gimnaziju i onda nesposobni da resavaju zadatke koje smo mi pte 30 godina radili u obicnoj gimnaziji... A to bi trebalo da je kao vrh matematicara u NS u generaciji...

 

Deca su nezainteresovana, u jako velikom procentu, cak i kad imaju talenta... To je ono sto je meni najstrasnije... 

Znas li koliko je van pameti recimo koristiti neku zbirku zadataka iz 1970 godine. Da covek ne poveruje sta je znao tadasnji ucenik za najvise ocene 

  • +1 1
  • Tužno 1
Link to comment

Evo malo cudnog humora :D.

Kaze mi koleginica pred penzijom pre izvesnog vremena onako besna: 

Ovo da me leci jednog dana, ma srcka i cao 

  • +1 1
  • Haha 5
Link to comment

Da, da sve

Samo je pitanje zašto se u osnovnoj školi uči recimo biologija iz srednje škole, što sam sama zapazila, a i nekoliko koleginica mi potvrdilo

Da li je potrebno da pomeramo nivoe razumevanja deci? Posle da kukamo kako loše uče?

 

U kom razredu smo mi učili tablicu množenja? 

Edited by Svemir Zeka
  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, Svemir Zeka said:

Da, da sve

Samo je pitanje zašto se u osnovnoj školi uči recimo biologija iz srednje škole, što sam sama zapazila, a i nekoliko koleginica mi potvrdilo

Da li je potrebno da pomeramo nivoe razumevanja deci? Posle da kukamo kako loše uče?

Tacno. Zato sam i napisala sminkanje planovima/programima, udzbenicima. Kakva je pedagoska kontrola svega toga, odgovorni su oni na vrhu.

99% matematicara se zalaze za metodicno ucenje, a ne skakanje sa teme na temu, da bi se napravila dobra baza i to niko ne cuje.

Bila je za nastavu istorije skoro pa revolucija i nikom nista (to sam takodje ispratila)

Edited by Sandradjer
Link to comment

To srozavanje se navodno dešava iz generacije u generaciju, jer se to govori maltene kao ono "danas niko neće da radi".  Ovo što kaže radisa je možda tačno, ali možda je i pre 30 godina bilo dece koja u matematičkoj nisu rešavala zadatke, samo su bili u nekom drugom krugu ili bablu i nisi imao dodira s njima . Ja sam studirao sa 28 i završio sa 32 i objektivno imao oko 10 godina mlađe ljude oko sebe i nisam primetio da su gluplji i nesposobniji nego što su bili pre 10 godina. Neke stvari su se drastično promenile ali drugačije ne znači gore. Subjektivno kad gledam mog klinca imam utisak da ih makar ovde u Nemačkoj manje driblaju prvih par godina, ali ne znam da li je to loše. Bio sam juče na nekoj školskoj proslavi, u jednom razredu su pokazivali stop motion filmove koje su radili (3 razred otprilike), imaju jednu nedelju  tzv. nedelju projekta gde biraju šta će da rade. Iz toga klinci u životu mogu da se razvijaju na razne načine, mogu da budu umetnici, mogu da se bave filmom i tehnikom, i u svakom slučaju razumeju indirektno da je film samo iluzija pojedinačnih slika, a da nisu morali da slušaju predavanje koje bi im bilo dosadno. Ja bih više voleo da sam to radio nego da sam bubao o drugom svetskom ratu i ostale stvari iz poznavanja prirode i društva.

 

Nemam dodira sa školom u Srbiji danas, ali ne bih voleo da se mnogo idealizuje škola u Jugoslaviji ili Jugoslavijama, jer to je za mene najgori mogući model. Biologija gde sedimo i pišemo šta nam diktira nastavnik dok nam ne otpadne ruka i hemija koja se svodi na pamćenje H2SO4. Za celo školovanje smo jednom dobili mikroskop u ruke i jednom je iz hemije nešto pokazivao i gle čuda tih situacija se sećam i toga šta sam gledao pod mikroskopom, ali svega ostalog manje više ne. To je model gde su deca nekakva masa i onda ih nastavnik autoritet oblikuje i sipa im znanje kao da zaliva cveće, ali mislim da je to najgora moguća verzija obrazovnog sistema.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
7 minutes ago, Svemir Zeka said:

Da, da sve

Samo je pitanje zašto se u osnovnoj školi uči recimo biologija iz srednje škole, što sam sama zapazila, a i nekoliko koleginica mi potvrdilo

Da li je potrebno da pomeramo nivoe razumevanja deci? Posle da kukamo kako loše uče?

 

U kom razredu smo mi učili tablicu množenja? 

U drugom osnovne otkad je sveta i veka :D

Link to comment

pošto imam četvoro dece (u pravilnim vremenskim razmacima :D) živi sam svedok pada nivoa znanja, a rasta nivoa opterećenja gradivom iz generacije u generaciju

nema 'leba ovde

  • +1 1
  • Hvala 1
  • Tužno 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...