Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

najjaci je neki purger karikaturist ili humorist. 

stalno su pricali na partijskim forumima kako smo spremni, kako cemo se ujediniti ako nas napadne spoljni neprijatelj  a ovaj ih pitao, a sta ako nas ne napadnu hahhaa

sjebo im je koncept tj drzavnu politiku  jednim pitanjem

Link to comment

Veci problem od "visokog" obrazovanja su upravo te 3-godisnje skole, koje danas niko ne upisuje, ne mogu jedno odeljenje da naprave.

Dolazi do drasticneog pada tehnicke kulture, dok fakultetlija ima kakvih takvih, majstora i poljoprivrednika nema (nece biti) nikakvih.

Ona karikatura od Pjera, je danas pogresna, jer majstor treba da voda malog fakultetliju, znam gomilu takvih primera, otac vrhunski majstor, sin zavrsio fakultet i ne zna grejac da promeni.

 

Edited by brusli
  • +1 2
Link to comment
6 hours ago, Paul Gompitz said:

Sta znaci za medicinu “kvalitet kadra opada”? Zivotni vijek se produzava, neki karcinomi koji su do prije 30 godina bili smrtna presuda sad su bolesti sa kojima se zivi, dijagnostika napreduje, hirurske metode napreduju, strucne informacije su sve dostupnije cak i za pacijente…

 

Zena koja je profesor na medicini u BG je pricala mojima kako ovima sad daje prelazne ocene za nesto za sta se pre neku generaciju padalo bez potpitanja.

 

Lekove za kancer koji su sad na trzistu kao novi je napravila neka generacija starija od moje. I nema veze sa kvalitetom medicinskog kadra razvoj tih lekova, ne rade to lekari.

 

Link to comment
8 hours ago, Shan Jan said:

Hvala! I u mom poslu 90% stvari mozes uraditi sa povrsinskim znanjem. Medjutim kad je stani-pani, kad cela firma stoji zbog problema koji je atipican, tu dubina znanja i razvijena logika i snalazljivost dolaze do izrazaja. To su zapravo situacije koje odredjuju koliko koji IT inzenjer vredi kao IT inzenjer. Znam da (upravo zbog onog sto sam iznad napisao) cesto ti koji dobro rade nistu adekvatno nagradjeni finansijski ali ima i do licne satisfakcije i zelje da se pomogne drugima. Uostalom, to znanje i rad ti omogucavaju da opstanes u ovom sistemu a da ne moras da zrtvujes svoje moralne norme.

 

Takva osoba ima autoriet, npr. na poslu. Finansijska strana jeste vazna, ali zivot je dug i nije lak, valja odrzati mir i spokoj :)

  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
3 hours ago, Mel said:

 

Zena koja je profesor na medicini u BG je pricala mojima kako ovima sad daje prelazne ocene za nesto za sta se pre neku generaciju padalo bez potpitanja.

 

Lekove za kancer koji su sad na trzistu kao novi je napravila neka generacija starija od moje. I nema veze sa kvalitetom medicinskog kadra razvoj tih lekova, ne rade to lekari.

 

Medicina kao nauka napreduje, naravno uz pomoc napretka tehnike i raznih drugih nauka.
Mozda prosjecan svrseni student medicine danas nema vise u glavi kolicinu znanja kao prosjecan svrseni student medicine 1996 ali ce prosjecan pacijent imati bolje ljecenje nego 1996.

Taj glupi student ce se usko specijalizovati za nesto u cemu moze biti odlican. A bitna karakteristika odlicnih doktora je da se konsultuju sa drugim doktorima, a ne da glume sveznajuce bogove pa da dermatolog prepisuje hormonsku terapiju protiv akni i slicno sto se vidja u praksi.

Link to comment
18 minutes ago, Paul Gompitz said:

 

Taj glupi student ce se usko specijalizovati za nesto u cemu moze biti odlican. A bitna karakteristika odlicnih doktora je da se konsultuju sa drugim doktorima, a ne da glume sveznajuce bogove pa da dermatolog prepisuje hormonsku terapiju protiv akni i slicno sto se vidja u praksi.

 

Moze da bude, znam jednog takvog, ali u summa summarum losiji kvalitet kadra na studijama dace losiji kvalitet kadra kasnije. Nama su najuspesniji studenti iz generacije bili najuspesniji u karijeri kasnije bez greske. Nije to samo index i lista ocena. Makar u ovome sto mi radimo jako je korelisano. Mozda u nekom biznisu nije tako.

 

Link to comment
22 minutes ago, Mel said:

 

Moze da bude, znam jednog takvog, ali u summa summarum losiji kvalitet kadra na studijama dace losiji kvalitet kadra kasnije. Nama su najuspesniji studenti iz generacije bili najuspesniji u karijeri kasnije bez greske. Nije to samo index i lista ocena. Makar u ovome sto mi radimo jako je korelisano. Mozda u nekom biznisu nije tako.

 

Ima istrazivanja koja potvrdjuju to. Uspeh u OS, Uspeh u SS, Uspeh na fakuktetu,...Uspeh u karijeri.

Eeee sad za cije babe zdravlje sve to ne znam :D.

Ja sam osoba koja ceni formalno obrazovanje, ne u smislu intelektualni snob. Doduse, ja sam u sistemu, pravi sam covek za poso :D

Edited by Sandradjer
  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Sandradjer said:

Ima istrazivanja koja potvrdjuju to. Uspeh u OS, Uspeh u SS, Uspeh na fakuktetu,...Uspeh u karijeri.

Eeee sad za cije babe zdravlje sve to ne znam :D

 

Pa evo pomenula je gore neke nove lekove za karcinome koji nisu postojali 1996te - jedan od blokbaster lekova za kancer je razvila firma u kojoj sam radila neko vreme, pod okom dvojice naucnika koji su bili ne najbolj istudenti nego - ne postoje rechi da docharam te ljude. Bila je bukvalno chast biti u prilici da sedim na mesechnom update sastanku sa njima i da ih gledam i slusham. Nadam se da sam neshto tad nauchila, bilo shta, a bash i ako nisam to mi je dragoceno iskustvo. Kakvi crni loshi studenti, oni su u toj firmi sluzili da ono climb the corporate ladder i da otpuste ovu dvojicu nakon shto je lek registrovan i pocheo da donosi milijarde. Eto za chije babe zdravlje, za mnogo chije babe zdravlje.

Ili ponekad im dodje u posetu neko iz saradnik firmi, secam se jednom prilikom bio je Ugur Sahin, takav je talk odrzao da smo svi bili pod utiskom. Posle kad je pochela korona, ja sam tad bila u nekom debelom minusu pa sam vrlo slabo i povrshno pratila struchne vesti, ali secam se pochinje BioNTech da se pominje (Fajzerova vakcina), i ja odmah kazem, aha, iskoristili su RNK za bazu za vakcinu, Sahinovom timu je to bilo dva dana posla da spreme kandidata. Nedavno prochitam neki chlanak, pa ispadne bukvalno tako - za mesec dana su imali formulu, sve ostalo je bilo za testiranja i registraciju. Eto i to je nechije babe zdravlje bilo.

Link to comment
2 minutes ago, Sandradjer said:

@Mel

Ne sporim nista. Ono sam napisala u filozofskom smislu :)

 

Da, ok, ali mi je zgodno doslo da odgovorim bukvalno/ najbukvalnije.

Inace otvorih Blic sajt u medjuvremenu, clanak na temu na prvoj strani.

Link to comment
12 hours ago, Time Crisis said:

 

Trogodišnje škole su verovatno u svakom vremenu bili uglavnom nepismeni. I pre 30-ak ili 40-ak godina to su upisivali oni koji ne bi ni osnovnu završili da nije bila obavezna

ograniči se na 30-ak

pre četrdeset se vodilo računa

  • +1 2
Link to comment
19 minutes ago, Sandradjer said:

@Mel

Koji clanak? 

 

Ovaj

"Dr Ranko Rajović otkrio DA NAŠA DECA POSTAJU SVE "GORA I GORA" i da se na SNIMCIMA MOZGA VIDI ALARMANTNA PROMENA: "Sve se manje priča o ovom problemu""

Link to comment
11 minutes ago, Mel said:

 

Ovaj

"Dr Ranko Rajović otkrio DA NAŠA DECA POSTAJU SVE "GORA I GORA" i da se na SNIMCIMA MOZGA VIDI ALARMANTNA PROMENA: "Sve se manje priča o ovom problemu""

Znam o kome se radi. Ne uzimam ozbiljno u razmatranje iako je prica pitka i privlacna.

Usudjujem se reci i opasna 

Edited by Sandradjer
  • +1 3
Link to comment
2 hours ago, Sandradjer said:

Takva osoba ima autoriet, npr. na poslu. Finansijska strana jeste vazna, ali zivot je dug i nije lak, valja odrzati mir i spokoj :)

Ja znam da puno ljudi kuka (sa pravom) sto nekako, u svakom sistemu, bio on demokratija, diktatura, kapitalizam, komunizam, crkva, udruzenje ljubitelja ljubicica, uvek ali uvek na vrh isplivaju najljigavija stvorenja. Poceo sam da to prosto smatram prirodnim. Jednostavno, oni kojima je do morala nece se baviti time i cesto ce biti zadovoljni svojim naizgled skromnijim zivotom. Oni koji su zeljni vlasti, novca, moci, uticaja... you name it, su spremniji da predju preko moralnih normi ne bi li dosli do njih i oni ce prirodno, naoruzani spremnoscu da igraju nefer, pobediti ove pogubljene kojima i onako nije toliko do toga. 

 

Ali uvek kazem, ja zaista iskreno mislim da ja zivim srecniji zivot nego vucic, koliko god se on nakrao para, ima uticaja i cak i gomilu ljudi koji ga slepo obozavaju. Dzaba ti sve to kad si nezajazljiv i kad zivis svaki dan misleci ko ce da ti zabije noz u ledja. Tako da, mozda nas ljuti kad neko nepravedno bude unapredjen pored nas, ali da li smo spremni da menjamo svoj stil zivota za njegov?

 

Ovo sve naravno pada u vodu ako nemas dovoljno novca za osnovne potrebe. Onda ih vise ne sazaljevamo nego mrzimo i ima da im jebemo kevu a i celom sistemu :D 

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...