Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

2 hours ago, gospa buba said:

matematichka je proizvodila loshe opshte obrazovanje, pa, skoro oduvek, i ono malo chasova shto su imali da nije matish, to su po pravilu eskivirali vecinski. nije kriv etf.

 

 samo kazem :hihi:

Vidis ja se tu ne slazem. Mi dobijemo gomilu opsteg obrazovanja jos u osnovnoj skoli. Bar za onog ko je ucio, a takvi su vecina koji idu u matematicku, malo sta se tu menja u srednjoj. Ja ne primecujem da imam losije znanje iz tih drugih predmeta u odnosu na one koji su isli u klasicnu gimnaziju. Sa druge strane matematicka je odlicna za one koji zele stepenicu iznad u matematici, ono sto se uci je blize matematickom fakultetu nego obicnoj gimnaziji.

 

Spremanje za takmicenja iz matematike koju rade oni koji idu u obicnu gimnaziju ni priblizno ne mogu da ti razviju znanje niti da ti daju konstanat visi nivo zahteva kao matematicka. Problem nasih skola je sto su cesto previse lake za nadarenu decu pa tako ih puno zavrse radeci kampanjski sto te posle sjebe kad trebas da spremas one ogromne ispite na faksu (i uopste, ne razvija ti disciplinu). 

 

Ovaj engleski sistem o kome sam pricao, gde idu moji sestrici, imaju foru da za svaki predmet postoji advance nivo, pa ako nastavnik proceni da si nadaren za nesto ides bato da ucis advance matu a ne samo obicnu. Ili engleski, ili biologiju... Sa druge strane nemaju takmicenja, osim u sportovima :cry:

 

1 hour ago, ultra plasticni said:

za koju ocenu ovo treba da znas?

To su im prosto pitanja na testovima pa na osnovu onoga sto napises nastavnik odredjuje ocenu. Moj sestric je znao i sve zive datume tako da kapiram da i to uce, al zato nije imao pojma za vecinu bitaka, vojnih taktika, niti brojeva poput kolicine vojnika, velicine ekonomije, broja stanovnika i sl. Dosta je opisno, kao neko pricanje price.

Link to comment

well, naravno, mozda mi je takav babl, pitomci matematichke koje sam sretala i poznavala, hvalili su se lichno kako se nematematichkim predmetima nisu bavili uopshte (smor) na ovaj ili onaj nachin (bezanjem ignorisanjem poklanjanjem i drugim tehnikama), i to im se i videlo, realno (chak i ako urachunamo moju lichnu naklonjenost drushtvenjacima i posledichnu neobjektivnost).

 

da je osnovna shkola dovoljna za opshte obrazovanje i elementarnu logiku, ne bi nam narod bilo ovolika marva, a drzava ovakav obor. bez uvrede pliz.

 

u medjuvremenu je i ostalo propalo (uglavnom zbog za kad ce nam) i eto rezultata. da ne bude da se ostrvljujem na formalno nepismene, sad smo svi u tom loncu istom...

Edited by gospa buba
  • +1 5
Link to comment

Valjda nije isti nivo opšteg obrazovanja koje se nudi i traži u osnovnoj i srednjoj? Ja sam tako shvatio bubu, u srednjoj stručnoj je veći broj časova stručnih predmeta, malo ili malo više se zanemaruju drugi.

Link to comment
26 minutes ago, gospa buba said:

well, naravno, mozda mi je takav babl, pitomci matematichke koje sam sretala i poznavala, hvalili su se lichno kako se nematematichkim predmetima nisu bavili uopshte (smor) na ovaj ili onaj nachin (bezanjem ignorisanjem poklanjanjem i drugim tehnikama), i to im se i videlo, realno (chak i ako urachunamo moju lichnu naklonjenost drushtvenjacima i posledichnu neobjektivnost).

 

da je osnovna shkola dovoljna za opshte obrazovanje i elementarnu logiku, ne bi nam narod bilo ovolika marva, a drzava ovakav obor. bez uvrede pliz.

 

u medjuvremenu je i ostalo propalo (uglavnom zbog za kad ce nam) i eto rezultata. da ne bude da se ostrvljujem na formalno nepismene, sad smo svi u tom loncu istom...

 

Knjige koje sam nalazila po selu iz 70ih (70ih pipls), npr za srpski jezik i knjizevnost i to neko usmereno ili tako neshto obrazovanje, vec 90ih ne bih moglo da prodje u mojoj gimnaziji koliko je ono bilo kvalitetno.

Ja bih bash volela da mogu da nadjem taj udzbenik, pa one nashe, pa ove sad i da malo prelistam da uporedim.

 

Shto se ljudi iz matematichke tiche, svaka chast izuzecima ali meni tu ima primera za ono da nemaju pojma ni o chemu sem o matematici i fizici koje su praktichno jedino i zaista radili, ali poshto generalno sa tim strukama imaju dobre poslove pa misle da su bogom dani, onda se meshaju i u struchne razgovore iz npr biologije ili medicine i smatraju da imaju pravo da smatraju.

Kad pojedu govno onda kazu "ali to nije moja struka", pa sutra ponovo smatraju (sposobnost uchenja iz svojih greshaka nula, sposobnost koliko toliko sagledavanja sebe samih nula; generalno svako ima percepciju sebe kojaje donekle off, ali ovde prichamo o off na stepenu).

Link to comment

Naravno da osnovna nije dovoljna za opste obrazovanje. Pre svega licnost deteta nije zrela da savlada neke nauke i discipline, da razume procese i uticaje dogadjaja jednih na druge.

Inace bismo u petom razredu citali Desnicu i Beketa, a u sedmom Hajdegera :D.

Link to comment

@Stela za to si u pravu. No geografija, istorija, biologija... ja se secam da smo bas dosta toga ucili u starijim razredima osnovne.

 

Sto se tice ljudi iz matematicke, ovi iz mojeg odeljenja vala svi su itekako siroko obrazovani a nisu puni sebe da smatraju da sve najbolje znaju samo zato sto su dobri iz mate. Doduse mi smo iz A odeljenja, ne znam kakva je ova ostala boranija :fantom:

Link to comment
2 minutes ago, Shan Jan said:

@Stela za to si u pravu. No geografija, istorija, biologija... ja se secam da smo bas dosta toga ucili u starijim razredima osnovne.

 

Sto se tice ljudi iz matematicke, ovi iz mojeg odeljenja vala svi su itekako siroko obrazovani a nisu puni sebe da smatraju da sve najbolje znaju samo zato sto su dobri iz mate. Doduse mi smo iz A odeljenja, ne znam kakva je ova ostala boranija :fantom:

 

Pa shta znam, koliko su nachitani ti tvoji drugari?

Link to comment

Frenk, ne treba ništa ukidati, ali prosto treba prilagoditi. Ima razloga zašto su izabrali matematičku gimnaziju.

 

Sad naravno, pitanje je u kojoj meri profa traži to, ja verujem radiši da je preterano.

Edited by Milošica
  • Hvala 1
Link to comment
9 minutes ago, Mel said:

Pa shta znam, koliko su nachitani ti tvoji drugari?

Na sta konkretno mislis? Ako je knjizevnost u pitanju, u proseku manje nego drugi, al mislim da je to given ako si matematicki orjentisan, izbegavali bi i u obicnoj gimnaziji. Ako je u pitanju nauka, istorija i geografija - daleko vise od proseka. Vecina ima gladan um i zelju da zna sto vise.

 

Mada, to je samo jedno odeljenje, ko ce ga znati, verovatno ima i tih primera na koje ti nailazis.

Link to comment
Just now, Shan Jan said:

Na sta konkretno mislis? Ako je knjizevnost u pitanju, u proseku manje nego drugi, al mislim da je to given ako si matematicki orjentisan, izbegavali bi i u obicnoj gimnaziji. Ako je u pitanju nauka, istorija i geografija - daleko vise od proseka. Vecina ima gladan um i zelju da zna sto vise.

 

Mada, to je samo jedno odeljenje, ko ce ga znati, verovatno ima i tih primera na koje ti nailazis.

 

Matematichki mozgovi i jesu orijentisani na prikupljanje informacija i generalno na prirodne nauke. Ali sa tim chesto ide i specijalizacija. A ponekad i visok ego. I onda imas (i) ovo shto sam opisala gore.

O proseku pa tek ne bih, vishe sam mislila na ljude koji idu u obichne gimnazije kao markeru za poredjenje.

Link to comment
3 hours ago, ultra plasticni said:

 

za koju ocenu ovo treba da znas?

pa u našem školstvu treba da se znaju dva datuma. datum versajskog sporazuma i dolaska hitlera kao firara. dobiješ 5 za bubanje.

 

za odgovor na postavljeno ptanje potrebno je uključiti i kefalo. to je malo teže.

Link to comment
1 hour ago, gospa buba said:

da je osnovna shkola dovoljna za opshte obrazovanje i elementarnu logiku, ne bi nam narod bilo ovolika marva, a drzava ovakav obor. bez uvrede pliz.

po meni, to je razlika između obrazovanja i edukacije. škola te obrazuje da nešto znaš a kuća, ulica, internet i TV te edukuju kako da se vladaš.

Link to comment
10 minutes ago, đorđe geprat said:

pa u našem školstvu treba da se znaju dva datuma. datum versajskog sporazuma i dolaska hitlera kao firara. dobiješ 5 za bubanje.

 

za odgovor na postavljeno ptanje potrebno je uključiti i kefalo. to je malo teže.

 

Pa nece oni da ukljuche kefalo nego da nabubaju ta objashnjenja.

Link to comment

Čak i da je tako, a nešto ne verujem da u udžbenik mogu stati svi odgovori na pitanja tog tipa, opet će više razumeti o uzrocima i posledicama istorijskih događaja nego da uče tupave datume.

Edited by vememah
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...