Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

17 minutes ago, radisa said:

Ma znam sve...

 

I ja pizdim na neke gluposti, pa pričam sa razrednom, pa mi ona kaže da i ona pizdi zato što u matematičkoj gimnaziji deca više uče istoriju nego fiziku, jer ludak traži za kontrolni 100-ak datuma da se znaju, ali ne mislim  da je način da se skupi rulja pa ide da jebe mater budali...

Pa jbga ne može se praviti program predmeta prema svakoj školi ponaosob.

On je profesor istorije. Nije "profesor istorije u matematičkoj". Onda da se ukine istorija?

Mislim tu onda nema kraja zahtevima.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Frank Pembleton said:

Pa jbga ne može se praviti program predmeta prema svakoj školi ponaosob.

On je profesor istorije. Nije "profesor istorije u matematičkoj". Onda da se ukine istorija?

Mislim tu onda nema kraja zahtevima.

Realno, ja pizdim na lošu metodologiju, tako kako on predaja istoriju, tako se ne predaje nigde više u normalnim zemljama, pročitaj moj predhodni post...

  • +1 1
Link to comment

Ne znam plan i program istorije u matematickoj, trebalo bi da slusaju kurseve sa manje casova ukupno u cetvorogodisnjem ciklusu?

@radisa

U svakom slucaju ako su se deca usmerila na matematiku, fiziku i imaju motivaciju, plus su nadareni za to, steta je da se rasipaju na istoriju zbog ocene

 

Link to comment

Ja se jedino ne slazem da sa gomilom zadataka mozes da omanes, mozda samo privremeno ali naravno da deca gledaju konkretnu korist petice iz istorije. Na duze trojka iz fizike, sa radom donese dobru radnu naviku za faks, sto je i cilj po meni, mada trojka smeta upisu. imao sam takvu istoriju i sad ne mogu da nadjem neku korist, cak se promenila drasticno pa i da se secam svih datuma sve je pogresno potroseno vreme. Sam proces ucenja "trenira" memoriju, mozda je to neka korist kasnije

Edited by villiem
  • +1 2
Link to comment
8 minutes ago, Frank Pembleton said:

Pa jbga ne može se praviti program predmeta prema svakoj školi ponaosob.

On je profesor istorije. Nije "profesor istorije u matematičkoj". Onda da se ukine istorija?

Mislim tu onda nema kraja zahtevima.

Pa ako u matematičkoj imaju istoriju 2 godine po 2 časa, a na društvenom smeru 4 godine po 3 časa (lupam, ne znam tačno), onda se program mora praviti prema svakoj školi, tj smeru ponaosob.

Ali treba naučiti decu da iskuliraju takve zahteve, kao što kaže Sandradjer. Ne zato što ne treba da znaju istoriju (geografiju, filozofiju...) već zato što ne treba titrati ludacima

  • +1 1
Link to comment
Just now, villiem said:

Ja se jedino ne slazem da sa gomilom zadataka mozes da omanes, mozsa samo privremeno ali naravno da deca gledaju konkretnu korist petice iz istorije. Na duze trojka iz fizike, sa radom donese dobru radnu naviku za faks, sto je i cilj po meni, mada trojka smeta upisu. imao sam takvu istoriju i sad ne mogu da nadjem neku korist, cak se promenila drasticno pa i da se secam svih datuma sve je pogresno potroseno vreme. Sam proces ucenja "trenira" memoriju, mozda je to neka korist kasnije

Pa da, i deca znaju da je dugoročno bolje utčiti fiziku, ali, 5 je 5...

 

1 minute ago, Sandradjer said:

Ne znam plan i program istorije u matematickoj, trebalo bi da slusaju kurseve sa manje casova ukupno u cetvorogodisnjem ciklusu?

@radisa

U svakom slucaju ako su se deca usmerila na matematiku, fiziku i imaju motivaciju, plus su nadareni za to, steta je da se rasipaju na istoriju zbog ocene

 

2 godina, istorije, i baš zato je dodatno besmisleno rasipati istoriju na bubanje napamet...

 

 

Link to comment
4 minutes ago, radisa said:

Pa da, i deca znaju da je dugoročno bolje utčiti fiziku, ali, 5 je 5...

 

2 godina, istorije, i baš zato je dodatno besmisleno rasipati istoriju na bubanje napamet...

 

 

Dve godine neka bubaju da im ostane nesto. Ionako ce svi na etf i matematicki :D

Gledaj to sa vedrije strane 

  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, Sandradjer said:

Stupio na snagu novi pravilnik o ocenjivanju u sred skolske godine. Nema veze. Uslo i u zakon. Skola po meri roditelja :cool:

 

Uređeno je i postupanje škola u slučaju da roditelji više od polovine učenika iz istog odeljenja smatraju da određeni nastavnik nastavu i druge oblike obrazovno-vaspitnog rada, vrednovanje, praćenje, proveravanje i ocenjivanje učenika ne sprovodi u skladu propisima, kao i kada stručni saradnik ne ostvaruje zadatke propisane Zakonom.

Al ce da bude diplomiranih matematicara na trzistu rada. Samo ne znam gde ce da nadju nove kad sve pootpustaju :D 

  

1 hour ago, radisa said:

Realno, ja pizdim na lošu metodologiju, tako kako on predaja istoriju, tako se ne predaje nigde više u normalnim zemljama, pročitaj moj predhodni post...

Vidis sad, ne mogu da se setim koliko smo istorije imali ali matematicka je bas heavy skratila skoro sve predmete za potrebe matematike i slicnih stvari. Dobro se secam da smo imali 8 casova nedeljno fizike, 8 kompjutora i gomilu matematike, nesto tipa 20tak. Bilo je cak i astrofizike u 4. godini.

 

Zato od stranih jezika samo Engleski. Geografija, biologija, sve te ostale stvari po godinu dana po jedan cas fazon. Srpskog je bilo malo vise ali realno, van mate, fizike i ITa, to je bio kriminalno nizak kriterijum. Bilo je i njima jasno sta je fokus skole. E sad, uvek se nadje neko zeljan da zaista drzi neki nivo svog predmeta ali to su bili izuzeci.

 

Sto se tice nacina na koji se uci istorija kod nas - apsolutno se slazem. Ovi moji sestrici su prosli neki Kembridz sistem skolstva, potpuno obrnuto od nas. Umesto gomile podataka, uci se kako su razne odluke, drustvena desavanja i sl. uticali na istorijska kretanja. Takva su im i pitanja, tipa "objasni svojim recima koliko je versajski sporazum a koliko velika depresija uticala na rast popularnosti Hitlera".

 

  • +1 3
Link to comment
6 hours ago, napadaj said:

Drugarica koja predaje srpski zalepila keca nekom klincu zbog prepisivanja rada sa interneta. Sutradan se javljaju njegovi roditelji direktorki i traže da ova bude kažnjena zbog traume koju je izazvala njihovom piletu, tako što ga je pred svima optužila da je maznuo rad, pa je trpeo ruganje drugova, što je njegova tanana dušica jako teško podnela. Direktorka ih otkači na fin način, oni joj pišu ponovo i pominju advokata, prosvetnu inspekciju, sve po redu. Ponoviću ono što sam napisao pre nekoliko meseci - u moje vreme je bilo sramota da ti roditelji dolaze često u školu i džudže ispred zbornice čekajući razrednu da pravdaju časove ili nekog drugog nastavnika da kukaju za ocene, a sranja nisu ni prijavljivana njima, da ne bi još i kod kuće nadrljao kad praviš gluposti. Ovo danas je za plakanje.

 

Posebno želim da izjavim i sledeće za dnevnik - hrk pu na svakog advokata koji se bavi ocenama dečice svojih klijenata.

 

 

 

ludilo bukvalno

Link to comment

matematichka je proizvodila loshe opshte obrazovanje, pa, skoro oduvek, i ono malo chasova shto su imali da nije matish, to su po pravilu eskivirali vecinski. nije kriv etf.

 

 samo kazem :hihi:

  • +1 2
Link to comment

Pa ništa neka se ukine istorija u matematičkoj i sličnim "fokusiranim" srednjim, jer šta će im to. Dualno obrazovanje i Marko Čadež.
A bubanje ide pre razumevanja. Treba da znaju kakvi su "procesi" bili,ali ne i kada su se dešavali?

  • +1 2
Link to comment
8 hours ago, Shan Jan said:

pitanja, tipa "objasni svojim recima koliko je versajski sporazum a koliko velika depresija uticala na rast popularnosti Hitlera".

 

 

za koju ocenu ovo treba da znas?

Link to comment
44 minutes ago, ultra plasticni said:

 

za koju ocenu ovo treba da znas?

 

ovo precizno zna samo namenski

zanimljivo je pitanje, kako/zasto, primenjivo i danas

  • Haha 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...