Jump to content
IGNORED

Sva vaša Windows 10 pitanja idu ovde


Recommended Posts

Proizvođači su čudo :)

 

Nijei win10, ali moram da podelim...

 

Android stick koji sam imao nije mogao da gura KODI na jačim rezolucijama na velikom TV-u, i odlučim se ja lepo da uzmem Lenovo stick, koji bi trebao da radi out-of-box, sa win 8.1...

 

Radio je kurac, pola drajvera nije bilo tu, uključujući, naravno, i Wi-Fi... Pošto uređaj treba da radi out of box, nema ni drivera na sajtu proizvođača, koji će mi, jel' tako?

 

Sva sreća, Intel ima potpuno isti proizvod i drajveri pasuju 1-1 i ima drjavera na intelovom sajtu... Jeste da je bilo malo muka sa jednim kljakavim USB ulazom sve namestiti, ali je proradilo...

 

To je bilo prvi put u životu da sam želo da se vratim u radnju, čisto iz inata i da kažem: "uređaj vam ne radi out-of-box, jebite se, vratite pare"...

 

Jebao ih vrhunski kineski brend...

ma svi su pizde.

moja pizda je toshiba, komp jeste vremesan ali je svojevremeno bio flegsip, i dalje mi radi skyrim na najaćem, a baterija je mozda neznato slabija nego kad je bio nov, i ima svoje harman/kardon zvucnjake koji sviraju bolje od vecine dodatnih. znaci, bole me bas patka da ga menjam.

al eto, odlucili da ne prave drajvere za tu seriju.

sto stvarno ne bi bio problem da komp nije dosao sa legalnom sedmicom, reko bi covek da su na vreme planirali kakvo zajednicko delovanje.

sto se mene tice, - nikad vise tosiba, pa nek vide kolko se isplati biti pizda :fantom:

Link to comment

Meni Asusov laptop uradio isto to sa drajverima, ali nisu oni pizde, nego nVidia (i još par proizvođača delova za laptop), koji neće da prave drajvere za stare čipsete, normalno da Asus neće (niti može) to da uradi. Izmajmunisao sam nešto na kraju, ali to je bilo deset dana drndanja po raznim forumima, ispostavilo se da W7 drajver radi i na W10, ali je nVidia to uglavnom uspešno sakrila. 99% korisnika neće ovako da se drnda, nego će da kupe novu mašinu sa novim nVidia čipsetom. 

Edited by Anonymous
Link to comment

ma znam, i ja sam morao izmajmunisati, pa sam pokupio nesto od della, nesto od lenova, itd.

isto je bio problem sa nvidiom, ali jebiga, ako mi tosiba proda komp, pa na njihovoj strani za drajvere okace samo obavjest da nema drajvera za desetku za moj model, onda samo tosibu mogu da krivim.

naravno da ne ocekujem od tosibinih ljudi da sami prave drajvere, ali zasto bih ja razmisljao uopste o tome, trebali su se raspitati sta ce da ugradjuju.

Edited by ToniAdams
Link to comment

To ne radi na XP-u, njegov Disk Cleanup je neupoterbljiv. Jedino ukoliko ga nisu apdejtovali za XP, a sumnjam da jesu.

 

Jedino da uradi PrintScreen strukture diska C, pa da okači ovde, sigurno ima neki folder tipa $PWGFDSFG ili slično, kog treba obrisati.

 

 

nemam disc clean up. evo sta imam na C. gde da kliknem sada ?

Link to comment

Windows je OS na kojem rade stotine ljudi, koji u principu predstavljaju ono najbolje sto moze da se nadje u njihovoj profesiji. Radi na beskonacno mnogo masina, sa beskonacno mnogo razlicitih uredjaja i to radi dobro. Isto na ovaj ili ovaj nacin vazi i za Linux, MacOS, Android, iOS itd. itsl.  U pitanju je state of the art kad se govori o softveru.

 

Radilo ih je skoro hiljadu pa je i pored toga bilo teških kikseva od verzije do verzije. Sada više ne važi ni pravilo da je svaki drugi dobar. 

 

 

I zbog svog mišljenja o "frankeštajnskoj kreaciji" koje nema nikakve uporište u realnosti, spremno savetuješ povratak na OS koji je i sam proizvođač pre nekoliko godina prestao da podržava, za koji ne izlaze novi apdejti...?

 

Nemam nameru  da diskutujem na temu da li je operativni sistem interfejs ili nešto više od toga, ali za ovu "tešku betu", stvarno ne znam šta da kažem, možda bi mogao ipak da ga probaš na nekom normalnom (normalnom u smislu da mu komponente nisu proizvedene krajem prethodne decenije) računaru i da se uveriš da odlično radi.

 

Sreća da WIndows XP i 7 nije pravio Microsoft, ko zna kakva bi to sranja od operativnih sistema bila.

 

Držim ga u virtuelnoj mašini, pored react os-a. Mogu i ja da biram argumente koji mi se svidjaju pa da navodim Millenium i Win 98SE. :)  Ja sam lepo napomenuo u čemu je problem, kalemljenje mobilnog gui-a na desktop OS. Pokušaj da se svi korisnici strpaju u jedan kalup (uz dodatak laptop ekrana osetljivih na dodir što je posebna priča) je glupost i treba ga kritikovati kada god se ukaže prilika. Što se tiče bete, ne mogu još uvek ni sopstveni proizvod, office 2016 da srede da radi kako treba pod novim OS-om, a kamoli nešto drugo. Uvoz podataka iz drugih softverskih paketa u office, koje je ranije radilo besprekorno, zeza na teletabis os-u. Dve vrste programa koje koristim, za prevođenje i trejderske platforme brljaju na desetci iako su radile na svemu od 32 bitnog xp-a do 64-bitne sedmice. Mogao bih da krenem da nabrajam komponente os-a koje niko ne koristi jer postoje daleko bolje i kompaktnije što komercijalne što oss verzije a ove prvopomenute ne možeš da deinstaliraš ali čemu? Činjenica da sada uz os dobijaš špijunski softver i načini na koje pokušavaju da nateraju korisnike da ga koriste dovoljno govore o kvalitetu istog. Ili odluka da dx12 bude samo za win10. Da je to ok os ne bi bili potrebni programi poput onog koji sam predložio niti uvrtanja ruku kojima se sada služe. 

Link to comment

Što se tiče "kalemljenja mobilonog gui-a", da si rekao za osmicu pa i da razumem, ne znam šta je u desetki "nakalemljen mobilni gui".

Jebi ga, takav je trend, ljudi sve manje koriste računare a sve više govna sa tač skrinovima, proizvodi se ipak prave da budu po meri većeg broja kupaca a ne po tvojoj i mojoj.

 

Ovo za Office 2016 ne znam kakve veze ima sa operativnim sistemom, i ne znam kakav te to import zeza i do čega je, rado bih pokušao da ti pomognem ali nemam licenciranu verziju Office 2016.

 

To što ti brljaju dve vrste programa koje koristiš je tužno, isto kao što je i što kliper programi ne rade na 64-bitnim operativnim sistemima bez budženja, but who cares?

 

Ako softver ne radi a treba ti, napiši novi ili angažuj nekog da ti napiše, verovatno ima smisla ako se od tog softvera živi, uostalom, nemoguće je da si jedini na svetu kome treba neki program.

Ili koristi Windows XP, ali ne moraš da takav stav propovedaš ljudima kojima ne trebaju ta dva softvera.

 

:)

Link to comment

Jedno pitanje?

 

Iz čiste dosade sam instalirao desetku na konfiguraciju čije su komponente sa kraja prošle decenije (ajd bar da je sa kraja, pre će biti presek tipa 2007. godine pošto je konfa sklapana na leto 2008), rezon mi je bio da ću ionako za koji mesec da nabacim nov kompjuter. Drajvera naravno nema nizašta, na Gigabyte sajtu drajveri za ploču sežu do sedmice, nema ništa posle. Opet, posle instalacije jedini uređaj sa znakom pitanja u device manageru je bila grafička karta za koju naravno ima drajver za desetku koji sam instalirao. Šta ja tačno gubim sa nedostatkom fabričkih drajvera (da li išta) pogotovo što mi se čini da sve radi sasvim OK?

 

Može i generalno pitanje:

Čemu sve služe tzv. chipset driveri kad kompjuter uglavnom sasvim dobro radi i bez njih (bar po mom iskustvu, kad sam par puta zaboravio da ih instaliram)?

Edited by Deco
Link to comment

Ukoliko nemaš nijedan znak pitanja u device manageru završio si posao. W10 u stvari odlično stoji sa drajverima, u 95 posto slučajeva mi je prepoznavao sav hardver prilikom raznih instalacija, naravno posle sistem apdejta, koji radi odlično.

Link to comment

Ekčuli nedostatak uzvičnika ne mora da znači da je neko završio posao, jer Windows hoće za uređaje koji se koriste podmetne generički drajver. Jedan dobar primer je grafička karta - pravi drajver nije instaliran pa sistem sam instalira Standard VGA drajver. Jeste, slika je tu na monitoru, ali nema 2d/3d akceleracije, nema video encodinga/decodinga od strane grafičke (pa video može da secka), ukoliko monitor ima neku custom rezoluciju koju drajver ne podržava, može se desiti da sistem prosto "strečuje" neku od vesa rezolucija (tipa 1280x1024) itd. Drugi dobar primer su disk kontroleri, npr. popularni sekundarni as media sata kontroler koji će raditi i sa generičkim ms drajverom, ali na pola svoje brzine i bez dodatnih funkcija (tipa unplug/eject). Slična priča i dobar deo usb3 kontrolera. Miš verovatno neće reagovati na ostale dugmiće sem osnovna dva i skrol, koje podržava generički drajver. Miš za prvu ruku radi i sa generičkim drajverom, ali koji moj sam kupovao onda taj fensi miš?

 

To je ujedno i odgovor Decou za šta služe ti drajveri. Služe za sve napredne funkcije po kojima se tvoje parče hardvera razlikuje od ostalog. Ukoliko koristiš samo usb miša, nećeš ni primetiti da ti fali usb3 ili ukoliko imaš samo stari hdd kojem je maksimum ionako npr 80 MB/s (a ne ssd), nećeš ni primetiti da ti je (drajver za) kontroler usko grlo. Ovo za grafičku bi već trebalo da primetiš, ali garant ima ljudi koji misle da tako treba. Zato kod friške (re)instalacije sistema treba prvo instalirati drajver za čipset da "probudi" prvo na ploči što je više komponenti "u punom sjaju", a onda teraj ostalo.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...