Jump to content
IGNORED

Pad helikoptera


svashtabezneshto

Recommended Posts

Ljudi dajmo malo ozbiljnosti kakvo kraljevo kakve eskadrile, srusio se 1 od ukupno 2 ovakva helikoptera a oba su iz Bataje. Ovakvi letovi spasilacki su cesti i jos se ne zna sta i zasto je bilo. A sad nase pijacarsko poznavanje potreba za kiseonikom uredjaja za let pa debljine magle, otganizqcije zdravstva ma ovo je komicno

ima pravo PT

Link to comment
  • Replies 2.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Muwan

    190

  • Prospero

    132

  • wall

    98

  • Аврам Гојић

    74

Top Posters In This Topic

Posted Images

beba je upućena na institut za majku i dete na novom beogradu, neće valjda pilot određivati koja je bolnica pogodna za lečenje.

 

dalje, nisu isti helikopteri, ovo je mi-17, njih sada ima još samo 1, ostali mi-8 i gazele nisu isto to.

 

Neće pilot sigurno, nego otvara se jedno logično pitanje - od kad vojska to helikopterima transportuje civile od jedne do druge bolnice? Da ne bude da serem po mnogo, drugar mi je pre 16 godina preminuo u kolima hitne pomoći na putu do Beograda. O helikopterskom transportu tada niko nije hteo ni da čuje.

Link to comment

Neće pilot sigurno, nego otvara se jedno logično pitanje - od kad vojska to helikopterima transportuje civile od jedne do druge bolnice? Da ne bude da serem po mnogo, drugar mi je pre 16 godina preminuo u kolima hitne pomoći na putu do Beograda. O helikopterskom transportu tada niko nije hteo ni da čuje.

 

 

Мисије Војске су: одбрана државе од спољног оружаног угрожавања; учешће у изградњи и очувању мира у региону и свету; подршка у случају природних непогода и катастрофа.

 

to ti je tzv 3. misija vojske, u sklopu 'nove' doktrine koja postoji možda desetak godina (ja sam služio 2008. i tada je po kasarnama držan uvek barem vod regruta u dežurstvu za te stvari). u pravnom smislu može komotno da bude to da nije bilo odrona, kao prirodne nepogode, niko ne bi slao vojsku u pomoć.

 

drugo, vojska jedina ima helikoptere koji mogu da prevezu neki teret, mi nemamo ni približno medevac službu pri mup-u ili kao posebnu agenciju (možda se ovo iskoristi kao motivacija da se konačno nešto i tu uradi).

Link to comment

Mozda ce pojava ovakvih misljenja doprineti cvetanju tisucu cvetova ovde, samo da ih bukvalno ne bude bas toliko jer onda od PPP nas nece ostati nista.

Link to comment

to ti je tzv 3. misija vojske,

 

Postoji Zakon o vanrednim situacijama koji dopunjuje tu treću misiju vojske. Bilo je reči o tome kad su bile poplave lani. Vojska se u tim situacijama koristi kao poslednji resurs, kad se iscrpu sve druge mogućnosti. Prevoz 1 pacijenta do bolnice u drugom gradu nije vanredna situacija.

 

Nisam slučajno pomenuo Kragujevac. Da bi pacijent iz UžaS-aunutrašnjosti mogao da dobije lečenje u nekoj ustanovi tercijarne zdravstvene zaštite u Beogradu, potrebno je da u njemu najbližem univerzitetskom centru adekvatne zdravstvene usluge nema. Drugim rečima, beba iz Novog Pazara ne može da zaobiđe Kragujevac osim ukoliko joj zdravstveno stanje nije toliko urgentno a na dečjoj klinici u Kragujevcu ne mogu pružiti odgovarajuću negu.

 

Ili ako neko ne naredi. Pa kom opanci...

Link to comment

deluje mi da malo preteruješ kapetanme. ama baš niko nije napisao da su žrtve trebale da se prinesu u feketiću, obrenovcu, krupnju, pazaru... više smo raspravljali o nepostojanju sistema koji bi se pokazao učinkovitim u ovakvim situacijama, a ne da se sve svede na lično angažovanje ljudi koji su na vlasti.

ne želim da verujem da je gašiću u trenutku davanja naredbe da helikopter poleti na pameti bio pr, a i ne verujem da je u stanju smisleno da razmišlja toliko poteza unapred, već mu je jedino na pameti bio šef i način na koji on, šef, rešava takve situacije. ovoga puta to se pokazalo kao krajnje diletantski potez, a za razliku od feketića sa tragičnim ishodom.

Link to comment

beba je upućena na institut za majku i dete na novom beogradu, neće valjda pilot određivati koja je bolnica pogodna za lečenje.

 

 

Prospero, gde si nasao podatak da je beba upucena na Institut za majku i dete?

 

Nijedan podatak koji je objavljen u medijima ne spominje Institut kao prvobitnu destinaciju, cak se navode neki alternativni putevi do Kragujevca od kojih se odustalo jer je stigao helikopter. Na sajtu Blica prenosi se izjava komandanta Bandica da nije bio uveren da postoje uslovi za sletanje u Kragujevcu i da je zato doneta odluka da se sleti na aerodrom Nikola Tesla.

Link to comment

Sistem ne funkcioniše tako. Starešina organa, u ovom slučaju Gašić, potpisuje sve što predlože niži saradnici i tako je u bilo kom ministarstvu, od odobrenja za nabavku mazuta do poletanja helikoptera ako su potrebu za tim procenili nadležni. Ne ljubim ga previše, ali to ide tako. Svaki papir ima tri, četiri potpisa a zadnji je njegov. Ne znači to da se nešto extra udubljivao u odron i situaciju radi PR-a, jer je to relativno manji problem u odnosu na poplave koje su bile, a ponavljam takvi letovi su česti i vrše se na zahtev raznih ustanova i organa ako su opravdani.

Pri tome treba imati u vidu da ovde nije reč o usluzi prevoza već spasavanja bebe kojoj nije bilo dobro a stara je samo 6 dana. Vozilo u kom je bila nije moglo preko odronma.

Da li u Kragujevac ili ne?

Pa sa bebom je bio lekar i med sestra, ne veruem da ih nisu konsultovali već kidnapovali, a mi na forumu otkrivamo tu zaveru. Ako lekar sa lica mesta kaže da treba/može Institut ko je taj ko će da opovrgne taj stav? Nemojmo tražiti zaveru u svemu.

A što se tiče sistema za takve situacije, pa nemamo ga, vojska i policija pomažu koliko mogu na hiljade slučajeva desi se nažalost i ovakav.

Međutim, mi smo takvi. Sutra da ministarstvo zdravlja naruči nekoliko helikoptera bacali bi se govnima na njih, vojska kad bi tražila  tek bi onda bila pobuna-

Generalno, mi smo stoka.

Edited by kapetanm
Link to comment

Još jednom, vojska nema zakonsku ulogu niti mogućnost da izigrava sanitet i medicinski prevoz bolesnika.

Ni za koga. Nikada i nije, pre ovih.

 

Voleo bih da vidim da li bi im omekšalo srce kad nekom dedi iz Surdulice, zaglavljenom u Grdeličkoj klisuri u špicu jer se gradi autoput, bude trebao hitan helikopterski prevoz na kardiološku kliniku, pa da potpišu naredbu da se deda ne vozi u KC Niš već da se diže helikopter iz Niša i da leti na KCS.

 

Ne bi, jel tako? Tako je. To što je ovo u najavi bio medijski atraktivan slučaj celoj priči daje još ogavniji ton, i katastrofu diže na još viši nivo.

Link to comment

 

Da li u Kragujevac ili ne?

Pa sa bebom je bio lekar i med sestra, ne veruem da ih nisu konsultovali već kidnapovali, a mi na forumu otkrivamo tu zaveru. Ako lekar sa lica mesta kaže da treba/može Institut ko je taj ko će da opovrgne taj stav? Nemojmo tražiti zaveru u svemu.

 

 

Da nisi zamenio teze? Prema dosadasnjem izvestavanju o ovoj nesreci prvobitno odrediste je bio Klinicki centar u Kragujevcu. Izjave zvanicnika ne spominju lekare sa lica mesta vec donosenje odluke od strane komandanta VS. 

 

Ako se negde pojavljuju mastovite interpretacije dogadjaja, onda su to izmedju ostalog price o zabrinutim lekarima koji kod pilota urgiraju da se leti za Beograd.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...