Jump to content
IGNORED

Pad helikoptera


svashtabezneshto

Recommended Posts

nisam mislio na realizaciju, to je dalji lanac profesionalnog odlucivanja, nego bas na donosenje odluke o upucivanju pomoci. to je skoro pa najvazniji deo, da li i kakva pomoc treba da se salje. otkud politicarima znanje da donesu takvu odluku (ne realizacija nego bas odluka).

 

ako neka histericna tetka pozove policijski broj i vristi kako su je kidnapovali terorist, valjda profesionalci odlucuju da li ima potrebe da salju specijalce ili je dovoljno da posalju patrolu da provere zasto histerise, taman da se to prepusti politicarima.

 

ali dobro, ako je to tako po zakonu, onda nista.

To je malo banalno poređenje.

Ne može komandant eskadrile samostalno da donese odluku o upućivanju helikoptera i posade u pomoć bilo kome. Ministarstvo, odluka, potpisano, zavedeno... Tako ide i za manje stvari.

Recimo da ministarstvo daje odobrenje profesionalcima da delaju u civilnoj sferi™ pogotovu.

Link to comment
  • Replies 2.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Muwan

    190

  • Prospero

    132

  • wall

    98

  • Аврам Гојић

    74

Top Posters In This Topic

Posted Images

@wall

 

izvini sto te smaram, stvarno ne znam kako to u srbiji funkcionise. da ne postoji civilna sluzba za pruzanje pomoci koja ima helikopter je prica za sebe.

hoces reci da je ministar samo formalno doneo odluku zbog vojne procedure a da je neko strucniji odlucio da je bas helikopterska pomoc neophodna i da ne nepostoji nikakav bolji nacin da se bebi pomogne?

Link to comment

Пре седам дана Ђоковић је полетео са аеродрома у Лађевцима који није отворен за цивилни саобраћај. Озбиљан пропуст који се не може мерити са трагедијом од синоћ. Практично 2 инцидента у српском ваздухопловству у само 7 дана.

 

http://www.novosti.rs/vesti/sport.296.html:537425-Novak-iz-Ladjevaca-po-nove-titule

Link to comment

meni ova vlast izgleda kao stalno trajanje scene 'ne brinite, puška je zakočena', kroz permanentnu pr kampanju i suludu samouverenost vođe, što je posledica ne njegove realne spoznaje kako stvari stoje već upravo jednog groznog neznanja i nekompetentnosti, osim one da se mentalnim patrljcima koji (još) podržavaju vlast ponudi nova doza lekića, a da tu lažnu samouverenost svako malo preseče neki 'bam!', na načine koje samo život može da režira...

Link to comment

Ovaj, kako da ti kazem - mislim da su ti ljudi bili poslani u izuzetno rizicnu akciju i zbog PR-a, a imajuci u vidu prethodno uspostavljen pattern.

mislim da si nadmen i mislim da nemaš pojma o tome kako stvari funkcionišu.

Edited by pt 2.0
Link to comment

meni ova vlast izgleda kao stalno trajanje scene 'ne brinite, puška je zakočena', kroz permanentnu pr kampanju i suludu samouverenost vođe, što je posledica ne njegove realne spoznaje kako stvari stoje već upravo jednog groznog neznanja i nekompetentnosti, osim one da se mentalnim patrljcima koji (još) podržavaju vlast ponudi nova doza lekića, a da tu lažnu samouverenost svako malo preseče neki 'bam!', na načine koje samo život može da režira...

 

:Hail:

Link to comment

@wall

izvini sto te smaram, stvarno ne znam kako to u srbiji funkcionise. da ne postoji civilna sluzba za pruzanje pomoci koja ima helikopter je prica za sebe.

hoces reci da je ministar samo formalno doneo odluku zbog vojne procedure a da je neko strucniji odlucio da je bas helikopterska pomoc neophodna i da ne nepostoji nikakav bolji nacin da se bebi pomogne?

Da Srbija nema civilnu heli pomoć.

Nema čak ni korpu za evakuaciju u ove helikoptere što ima.

Ministar tj ministarstvo donosi odluku o upućivanju pomoći.

U ovom slučaju je tražena hitna evakuacija helikopterom, radilo se o sat-dva.

Ovde su lekari ti koji diktiraju šta mora.

Ostalo je na vojsci. Može, ne može, koji helikopter, kako, kada...

Zato vojska reaguje tromije, kasnije se uključuje u akciju i sl.

Naravno, možemo i opravdano sumnjati da se vrši pritisak da se nešto uradi što realno ne bi trebalo vojska da radi. Sumnjati je blaga reč.

Opet, za ovaj slučaj ne verujem da je neko podlegao pritisku toliko da bi rizikovao živote kolega i prijatelja.

Edited by wall
Link to comment

A ja mislim da mi nije jasno zbog čega je taj helikopter pošto-poto trebao da sleti na NT/Surčin. Niti taj Mi-17 ima ILS, niti na aerodromu ima bolnice. VMA ima heliodrom, KCS ima heliodrom. I ako je već bilo magle, aman zašto Beograd?

 

I po zakonu i po logici stvari se pacijenti iz NP upućuju u najbližu ustanovu tercijarne zdravstvene zaštite, a to bi bio Klinički centar u Kragujevcu.

Link to comment

meni ova vlast izgleda kao stalno trajanje scene 'ne brinite, puška je zakočena', kroz permanentnu pr kampanju i suludu samouverenost vođe, što je posledica ne njegove realne spoznaje kako stvari stoje već upravo jednog groznog neznanja i nekompetentnosti, osim one da se mentalnim patrljcima koji (još) podržavaju vlast ponudi nova doza lekića, a da tu lažnu samouverenost svako malo preseče neki 'bam!', na načine koje samo život može da režira...

Ово на минијатуре.

Link to comment

meni ova vlast izgleda kao stalno trajanje scene 'ne brinite, puška je zakočena', kroz permanentnu pr kampanju i suludu samouverenost vođe, što je posledica ne njegove realne spoznaje kako stvari stoje već upravo jednog groznog neznanja i nekompetentnosti, osim one da se mentalnim patrljcima koji (još) podržavaju vlast ponudi nova doza lekića, a da tu lažnu samouverenost svako malo preseče neki 'bam!', na načine koje samo život može da režira...

 

:lolol:

 

i posle ti kazu - tako ce da vlada jos 10 godina :D oce...

Link to comment

helikopter ne sleće na pistu nt, već na heliodrom helikopterske jedinice mup-a koji se nalazi u okviru aerodroma nt, ali ne baš tako blizu same piste. to je ujedno i najbezbednije mesto za sletanje, pa predpostavljam da je to bio razlog zašto je upućen na surčin, a ne na heliodrom vma ili kcs-a. heliodrom vma je obična asfaltirana livada veličine dva terena za basket.

 

 

 

mislim da se rizičnost ove akcije povećavala kako je akcija odmicala i da niko u vreme kada je dat nalog za istu nije ni predpostavljao kako će se vremenske prilike odvijati. juče sam se vraćao sa posla oko 21 iz pravca surčina, i bilo je ok blaga kišica ali ništa strašno, posle recimo sat vremena kada sam pogledao kroz prozor zaprepastio sam se kakva se magluština spustila. po nekom protokolu letenja meteo podaci se uzimaju sa stanice u surčinu, ali isto tako ti podaci budu u stilu može da bude, al ne mora da znači.

sve ovo od sinoć negde pada pod onaj sindrom neće, nas, mene, danas(dodati po volji) što je onomad harper lepo opisao.

Link to comment

Čekaj, koliko se vidi iz vesti, on je prestao da leti pre desetak godina u toj eskadrili i zna šta se dešava sada? Pa kako su u takvim uslovima obavljali stotine letova do sada? Padali bi ko snoplje

Let po danu i po noći jesu dve različite stvari. Čak i kod obuke za auto, svaki polaznik mora da ispuni određen fond časova noćne vožnje ...

Edited by stoka
Link to comment

Ma sve to OK, ali vojni transportni helikopter inače veoma retko (čitaj: nikad) ne prevozi civilne pacijente upućene iz opšte bolnice u najbliži klinički centar. Niti je to zakonska dužnost Vojske, niti je pravo pacijenta. Mi nemamo MEDEVAC službu za civilne pacijente, a vojska to svakako nije (osim u slučaju vanrednih stanja).

 

Sve i da jeste, ambulantna kola su zaglavila na putu između Raške i Kraljeva. Nadomak Kraljeva je vojni aerodrom Lađevci, na kome su u okviru 119. MHE stacionirani isti takvi helikopteri kao i ovaj koji je leteo iz Batajnice. Kontam da od Lađevaca do Raške i nazad do najbližeg Kragujevca ima 20 min. leta sve ukupno. Kad su dobri meteo-uslovi, helikopter sleće i na njivu.

 

Opet pitam, zašto je morao Beograd?

Link to comment

mislim da si nadmen i mislim da nemaš pojma o tome kako stvari funkcionišu.

Ne znam cime sam te tacno uvredio - al' da znas da nije bilo namerno.

 

A stvari dabome ne funkcionisu uopste, ali se i to malko usloznilo. Postoji onaj bazicni nivo nefunkcionisanja: nema kiseonika, nema benzina, nema normalnog civilnog medicinskog helihoptera, nema opreme za nocno sletanje... Nema nista. Ima - odron.

 

Okay, to je Srbija, na to smo sve navikli. Medjutim, tu onda dodje ovaj poremeceni magarac i krene da njace: JA cu to da odradim! JA cu da vas sve spasem, hteli vi ili ne! JA mogu SVE! I hop - evo nas na next level-u nefunkcionisanja: em nista ne radi, em totalni diletanti uzimaju sebi za pravo da se sigraju ljudskim zivotima, a narocito ako ima kakve sanse da ih slika televizija.

 

T.j. tako to meni, iz ove pripizdine gledajuci, izgleda... a ti se ljuti kol'ko god 'oces.

Link to comment

Ma sve to OK, ali vojni transportni helikopter inače veoma retko (čitaj: nikad) ne prevozi civilne pacijente upućene iz opšte bolnice u najbliži klinički centar. Niti je to zakonska dužnost Vojske, niti je pravo pacijenta. Mi nemamo MEDEVAC službu za civilne pacijente, a vojska to svakako nije (osim u slučaju vanrednih stanja).

 

Sve i da jeste, ambulantna kola su zaglavila na putu između Raške i Kraljeva. Nadomak Kraljeva je vojni aerodrom Lađevci, na kome su u okviru 119. MHE stacionirani isti takvi helikopteri kao i ovaj koji je leteo iz Batajnice. Kontam da od Lađevaca do Raške i nazad do najbližeg Kragujevca ima 20 min. leta sve ukupno. Kad su dobri meteo-uslovi, helikopter sleće i na njivu.

 

Opet pitam, zašto je morao Beograd?

beba je upućena na institut za majku i dete na novom beogradu, neće valjda pilot određivati koja je bolnica pogodna za lečenje.

 

dalje, nisu isti helikopteri, ovo je mi-17, njih sada ima još samo 1, ostali mi-8 i gazele nisu isto to.

Edited by Prospero
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...