Jump to content
IGNORED

Srbi i Srbijanci, još jedna od onih rasprava


stoka

Recommended Posts

men je zanimljivo da se izraz Vojvođanin ne koristi za Mađara koji živi u Senti ili Kanjiži

Samo Srbi se tako geografski određuju.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Ros said:

 

crnogorac to moze reci. on je "nemac" iz mog primera. 

ali ce svaki pravi curuzan reci za sebe da je vojvodjan, a da je onaj iz lapova srbijanac

 

Ima i onih što će pre reći da su Sremac itd.
Kao što ni svaki praaavi Srbijanac iz prečanskog ugla gledan neće nikad za sebe reći da je Srbijanac :gospode: Pre će biti Šumadinac, Timočanin, Moravac, Mačvanin, Jadranin, Sandžaklija, Topličanin, Piroćanac...

Srbijancem su me drugi Srbijanci nazivali samo ako su iz Vojvodine ili s Kosova, i to su isključivo bili Srbi.

Link to comment

sve je to posledica vestackih podela

nacije su ionako izmisljena kategorija

a ako vec moramo da se odredjujemo onda je najprirodnije da smo svi jugosloveni, ovo sve ostalo su regionalne kategorije :fantom:

  • +1 1
Link to comment
13 minutes ago, Ros said:

 

jeste, za spoljasnju upotrebu, ali ne za unutrasnju.

Tvoju porodično?

Nije Srbija Kina, pa da ideš u neku provinciju, niti ideš peške, pa da putuješ danima. Valjda kažeš u koje mesto ideš.  Ono iz Sremske Mitrovice ideš u Srbiju, da l' u Šabac, da l' u Vranje, isti đoka

Link to comment

Sremac, Bacvan i Banacan su nasa interna deljenja :D

 

a kad vas Srbijance delimo, onda smo suzili na "Macvani, Sumadinci, i ostali..." 

Link to comment
Just now, Ros said:

a kad vas Srbijance delimo, onda smo suzili na "Macvani, Sumadinci, i ostali..." 

 

Vala tačno, rekoh negde već. Što nisu Sremci, Bačvani i Banaćani, onda su Srbijanci.
I treća kategorija - sve što priča ijekavicom - Bosanci.

 

Spoiler

Čvarkov Đorđe - Bosanci iz Like Ličani.

 

Link to comment
1 minute ago, duma said:

Tvoju porodično?

Nije Srbija Kina, pa da ideš u neku provinciju, niti ideš peške, pa da putuješ danima. Valjda kažeš u koje mesto ideš.  Ono iz Sremske Mitrovice ideš u Srbiju, da l' u Šabac, da l' u Vranje, isti đoka

 

nije samo moje porodicno. ljudi sa kojima sam odrastao su uvek pricali o vojvodjanima, srbijancima, bosancima, crnogorcima

Link to comment
1 minute ago, Tribun_Populi said:

 

Vala tačno, rekoh negde već. Što nisu Sremci, Bačvani i Banaćani, onda su Srbijanci.
I treća kategorija - sve što priča ijekavicom - Bosanci.

 

  Hide contents

Čvarkov Đorđe - Bosanci iz Like Ličani.

 

 

izes ga, taki smo :D

 

Link to comment
9 minutes ago, Filozof manijak said:

men je zanimljivo da se izraz Vojvođanin ne koristi za Mađara koji živi u Senti ili Kanjiži

Samo Srbi se tako geografski određuju.

 

gde ces bre madjaru reci da je vojvodjan? odmah bi otcepio deo vojvodine

Link to comment
On 3. 4. 2023. at 22:42, Constantin said:

Ja se uvek uvredim kad mi neko kaže da sam srbijanac.....

 

Ja se izvinjavam svima, što sam u moru aktuelnosti skrenuo temu na nešto već prežvakano. Hteo sam samo malo, zaslužene, političke korektnosti....

Link to comment

samo da dodam da sam na svojoj koži osetio taj potcenjivački odnos autohtonog vojvođanskog življa, jer sam došao "od ispod Dunava". Dugo su me zvali Gegula ili Gedža, onako kad hoćedu da me omalovaže. No dobro, to je valjda tako sa dođošima, niko ih ne vole.  

Link to comment
15 minutes ago, Ros said:

 

nije samo moje porodicno. ljudi sa kojima sam odrastao su uvek pricali o vojvodjanima, srbijancima, bosancima, crnogorcima

Pričao sam o tvom putovanju u Srbiju.

Kao što sam kažeš Vojvođani nikad nisu bili Srbijanci.

Edited by duma
Link to comment

E pa jebi ga, drugovi gradžani.
 

Da rezimiramo:
Vojvodžani zovu Srbijancima sve ispod Beograda, Beograđani nisu Srbijanci, i po malo prezrivo na to pljuckaju. Ne pada im na pamet da sebe smatraju Srbijancima.
Srbijanci iz uže Srbije (UžaS) ne vole da ih zovu Srbijancima, malo što prečani prezrivo na to pljuckaju, malo što su i Hrvati tako počeli, a sami sebe nikad tako nisu ni zvali.
Građani Srbije koji nisu Srbi bi možda prihvatili da budu Srbijanci, kao neki odraz lokal-patriotizma i pripadnosti državi Srbiji, ali nikada neće prihvatiti da ih zovu Srbima.
Crnogorci, Bosanci i Hercegovci sve gore pobrojane zovu Srbijancima.

I šta ćemo sad? :lolol:

  • Haha 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...