Jump to content
IGNORED

Srbi i Srbijanci, još jedna od onih rasprava


stoka

Recommended Posts

15 minutes ago, Tribun_Populi said:

 

Srbijanske Vlahe je naselila Austrija u periodu 1713-1749. godine i oni tu nisu autohtoni. Isto važi i za to malo bosanskih. 

 

Romanizovano starosedelačko stanovništvo Balkana se davno stopilo i tu nam je svima 30ak % u genima. Svaki Radulović, Prvulović, Njegulović, Rastoder, Sanader, Dedijer, Vitas, Latas, Rivas, Doder, Bobar itd... Otud smo i crni i tamnoputi, a ne od istorijskog mita o opštenju lokalnog age sa nekom čukunbabom. 

Ja sam Prvulović, od čukundede Prvula :D

Edited by Filozof manijak
  • +1 2
Link to comment

Hahaha, pa u originalu uopšte nije Srbija, već Rusija i uz to Kijev u njoj.

 

Quote

ЈЕЛЕНА И АНКА ТУМАЦ – ОДАКЛЕ СИ СЕЛЕ
Јелена и Анка Тумац биле су певачице, највероватније сестре родом из Сарајева. О њима се врло мало зна, осим да се појављују на снимцима из 1908. године. ''Одакле си селе'', у овој верзији, један је од првих снимака те песме. Познати стихови ''из Србије, брале, из Крушевца града'', почетком XX века гласили су ''из Русије, брале, из Кијева града''. Аутор песме какву данас знамо је Обрен Пјевовић. Снимак је настао 1908.године.

https://rtsplaneta.rs/video/show/246559/ (uz registraciju može se preslušati audio snimak)

Edited by vememah
  • Haha 7
Link to comment
3 hours ago, Svemir Zeka said:

SFRJ!

 

No thanks, to je najgore od svega ponuđenog. :fantom:

 

 

2 hours ago, Meazza said:

Srbi iz Bosne se ljute kad im kazu Bosanac? E sad sam sve cuo. Otkad to? Ranih dvehiljaditih u BG sam se druzio sa nekoliko Srba iz RS i svi smo ih zvali Bosancima (jednog smo zvali Boske umesto Nenad) i niko nam nije ni pomenuo (niti smo mi pomislili) da je to nesto pezorativno ili uvredljivo.

 

Mnogo puta sam čuo brecanja "Nisam ja Bosanac, ja sam Srbin iz Republike Srpske".

  • +1 1
Link to comment
23 minutes ago, BWA said:

To je nešto drugo.

Do Turaka u Vrhbosni nije bilo pravoslavaca. Kasnije je većina naseljena sa romanijskog platoa a tu su stigli iz CG i Hercegovine tek u 19.vijeku.

Sarajevo kao grad razvija se tek u SFRJ a ja o tome nisam pisao.

Pisao sam o tome da u srednjoj Bosni od 16 vijeka do danas ima malo pravoslavaca.

Vjerska karta BiH se minimalno mijenjala od 16.do 20.vijeka uz sve migracije, ratove i bolesti.

Odsustvo bosanskog identiteta kod Srba u BiH, to je teza? Mislim da je dosta razloga ali prilicno sam siguran da geografska distribucija Srba u BiH nije jedan od njih. 

Link to comment
10 minutes ago, djeneralche said:

Odsustvo bosanskog identiteta kod Srba u BiH, to je teza? Mislim da je dosta razloga ali prilicno sam siguran da geografska distribucija Srba u BiH nije jedan od njih. 

Zašto onda Hrvati iz centralne Bosne cak i danas imaju jak lokalni bosanski identitet a ostali Hrvati iz BiH ga nemaju?

Link to comment
2 hours ago, BWA said:

To je nešto drugo.

Do Turaka u Vrhbosni nije bilo pravoslavaca. Kasnije je većina naseljena sa romanijskog platoa a tu su stigli iz CG i Hercegovine tek u 19.vijeku.

Sarajevo kao grad razvija se tek u SFRJ a ja o tome nisam pisao.

Pisao sam o tome da u srednjoj Bosni od 16 vijeka do danas ima malo pravoslavaca.

Vjerska karta BiH se minimalno mijenjala od 16.do 20.vijeka uz sve migracije, ratove i bolesti.

 

Ako se verska karta malo menjala, ko je onda ziveo na Romaniji do tada? I da li je iko? 

 

A kako Sarajevo tek u SFRJ da se razvilo? U KuK je bilo mozda najdinamicniji gradic u drzavi. A i pre KuK imas neke naznake evropeiziranja (i tu su, zanimljivo, motor bile bogate srpske trgovacke porodice u gradu).

 

1 hour ago, Tribun_Populi said:

 

Srbijanske Vlahe je naselila Austrija u periodu 1713-1749. godine i oni tu nisu autohtoni. Isto važi i za to malo bosanskih. 

 

 

Ovo je zanimljivo, ali odakle ih je naselila? 

Link to comment
Just now, Kampokei said:

Ovo je zanimljivo, ali odakle ih je naselila? 

 

Iz kneževine Vlaške, današnje južne Rumunije, i iz Mađarske.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
38 minutes ago, BWA said:

Zašto onda Hrvati iz centralne Bosne cak i danas imaju jak lokalni bosanski identitet a ostali Hrvati iz BiH ga nemaju?

Sta je sad pa lokalni bosanski identitet? A sta globalni. Hoces da kazes da se Hrvati iz Varesa, Kiseljaka ili Travnika drugacije identifikuju spram Bosne? Zanimljivo. Mislim da vrtimo iste teme i iste tacke neslaganja kroz brdo topika. Kada su krenuka da se formiraju moderne nacije, od 19tog veka, definicija bosanskog identiteta je nesto potpuno drugacije u Osmanskom carstvu, Austrougarskom carstvu, Kraljevini i SFRJ a posebno od 91ve. Nikakve veze nema jedno sa drugim. 

Link to comment
2 minutes ago, djeneralche said:

Sta je sad pa lokalni bosanski identitet? A sta globalni. Hoces da kazes da se Hrvati iz Varesa, Kiseljaka ili Travnika drugacije identifikuju spram Bosne? Zanimljivo. Mislim da vrtimo iste teme i iste tacke neslaganja kroz brdo topika. Kada su krenuka da se formiraju moderne nacije, od 19tog veka, definicija bosanskog identiteta je nesto potpuno drugacije u Osmanskom carstvu, Austrougarskom carstvu, Kraljevini i SFRJ a posebno od 91ve. Nikakve veze nema jedno sa drugim. 

Naravno da ima veze.

Postoji stara Bosna. U njoj nema pravoslavaca. Postoje katolici i bosanski krstjani. Postoji i drzavotvorna svijest ma koliko se to osporavalo danas i ona se vuče do 19.vijeka kada bosanski katolici uz dosta poteškoća prihvataju hrvatski identitet bez da gube bosanski.

 

I šta Travnik, Vares i Kiseljak?

Nisu ta mjesta suprotstavljea jedna drugom, nego Vareš i Grude.

 

 

  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, Kampokei said:

 

Ako se verska karta malo menjala, ko je onda ziveo na Romaniji do tada? I da li je iko? 

 

A kako Sarajevo tek u SFRJ da se razvilo? U KuK je bilo mozda najdinamicniji gradic u drzavi. A i pre KuK imas neke naznake evropeiziranja (i tu su, zanimljivo, motor bile bogate srpske trgovacke porodice u gradu).

 

 

Ovo je zanimljivo, ali odakle ih je naselila? 

Na Romaniji muslimani. Nije ih bilo mnogo a taj kraj je naglo opustio. Ne znam koji su razlozi ali ima u defterima da je došlo do smjene stanovništva.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
2 minutes ago, BWA said:

Postoji stara Bosna. U njoj nema pravoslavaca. Postoje katolici i bosanski krstjani. Postoji i drzavotvorna svijest ma koliko se to osporavalo danas i ona se vuče do 19.vijeka kada bosanski katolici uz dosta poteškoća prihvataju hrvatski identitet bez da gube bosanski.

 

Tako je. Samo što stara Bosna dobacuje negde do Vrbasa... I bilo je i u njoj nešto malo pravoslavaca uz Drinu, dokle je sezao uticaj susedne Raške i pravoslavne crkve.


Pravoslavci u zapadnoj Bosni, kao što si i rekao, su Krajišnici - vojska, i to sa obe strane granice (i u turskoj tj. bosanskoj Krajini, i u austrijskoj (hrvatskoj) Vojnoj krajini). I većina rodom iz starosrpskih krajeva (današnja istočna Hercegovina, Crna Gora i jugozapadna Srbija).

  • +1 1
Link to comment
12 minutes ago, BWA said:

Naravno da ima veze.

Postoji stara Bosna. U njoj nema pravoslavaca. Postoje katolici i bosanski krstjani. Postoji i drzavotvorna svijest ma koliko se to osporavalo danas i ona se vuče do 19.vijeka kada bosanski katolici uz dosta poteškoća prihvataju hrvatski identitet bez da gube bosanski.

 

I šta Travnik, Vares i Kiseljak?

Nisu ta mjesta suprotstavljea jedna drugom, nego Vareš i Grude.

 

 

Pokusavam da razumem suprostavljenost identiteta Hrvata iz Varesa i Hrvata iz Gruda i nema sanse da uhvatim. 

A druga stvar je ovo za staru Bosnu, onu istoriju koju sam ja ucio, to nije postojalo kao identitetska odrednica u tom trenutku. Niti kod Hrvata, niti kod tadasnjih Muslimana niti kod Srba. Identitet je isao od Mlade Bosne do SFRJ. Jugoslavija je bio identitet. Tako nekad bilo, sada je ocigledno drugacije, Srbi izbrisani iz Sarajeva zajedno sa Mladom Bosnom. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...