Jump to content
IGNORED

Srbi i Srbijanci, još jedna od onih rasprava


stoka

Recommended Posts

43 minutes ago, sigurnost said:

Kad sam bio klinac , a to je kraj sedamdesetih i početak osamdesetih, kod nas u Sremu izraz Srbijanac se koristio za ljude preko Save. Uvredljiv oblik je  bio Geak/Gejak.

Kod mene u ulici svi smo bili Srbi, ali se znalo mi smo Sremci, ovi su Srbijanci, oni Hercegovci, pa Bosanci, Dalmatinci, Ercovi, Crnogorci. Zanimljivo postojali su i Piroćanci i Vranjanci. Oni nisu bili Srbijanci.

Jedina regionalna odrednica koja se smatrala uvredom bila je Bosanac, dok su se Dalmatinci, Hercegovci i Crnogorci ponosili svojim poreklom.

 

Pricam prije neki dan sa drugaricom, banacankom, o njenom ocu koji mora kod prekrsajnog sudije zbog krsenja javnog reda i mira. Kaze drugarica, dobar je on ali sta ces, odrastao i druzio se sa bosancima pa glasno govori, vice i deluje zastrasujuce a nije.

  • Haha 2
Link to comment
4 hours ago, nautilus said:



Edit: kao kad Srbina sa Kosova nazovete Kosovarom.

Srbina sa Kosova nazivati Kosovarom je krajnje uvredljivo. Na liniji Srbina iz Krajine nazivati Hrvatom (ovo je čak i dosta blaže).

Par puta mi je rečeno u životu Srbijanac, od strane Srba iz Bosne, ali nisam shvatio to ni malo negativno, ne samo kako je zvučalo, već i zbog cele situacije kako je došlo do toga. Bilo mi smešno prvi put, ali ništa uvredljivo, barem za mene.

 

Poreklo mi je iz zapadne Srbije, i znam da jeste uvredljivo Srbe iz Bosne zvati Bosanci, i to mi i tek kako ima smisla. Samo eto, "Srbijanci" ne razmišljaju o tome, tj, nema namere da se neko uvredi, ili bilo šta slično, pa izleti.

Edited by Godfrey
  • +1 4
Link to comment

Da se vredjam zbog toga znacilo bi da me je sramota sto sam iz Srbije. Ako neko to koristi pezorativno to je njegova stvar i njegov kompleks. A rec kao rec je bas lepa, Vuk i Branko Radicevic su je koristili, i sad treba neke rasisticke jajare iz ko zna kojih vukojebina da nam je ogade i da se vredjamo kad nam neko kaze da smo Srbijanci. Pa oni bi to bas i voleli.

Edited by Meazza
  • +1 4
Link to comment

za nas, na cg moru, u vreme sfrj, ljudi iz srbije su bili srbijanci, iz bih bosanci (ko bi izgovorio bosanskohercegovci!), iz slovenije slovenci...

za nas u beogradu, slicno.

male razlike postoje na malim prostorima.

srbijanci je dobilo ponekad ponegde pezorativnu konotaciju, cini mi se, od 1990ih. kad je krenulo srbija!srbija!

licna prica: moj otac, rodom iz oblasti izmedju kotora i budve, uvek se deklarisao kao srbin iz crne gore i mnogo je truda ulozio da svojim beogradskim sagovornicima objasni sta je to.

kad leti dodje u zavicaj, pa seta po rodbini i komsiluku, kaze: bio sam danas kod xy i pricao s jednim gostom, srbijancem.

 

poz

 

Edited by le petit nicolas
  • +1 2
Link to comment
14 hours ago, Meazza said:

 

Prvi put cujem da neko u Sumadiji to smatra za uvredu. Rec znaci "covek iz Srbije".

Ljudi iz Crne Gore su Crnogorci, iz Hrvatske Hrvati, ili ne? Veštački se pravi neki naziv koju bi trebao da bude prihvatljiv svima, a nije skoro nikom.

Mađari, Albanci i Bošnjaci su Srbijanci?

Niko od pomenutih sebe ne smatra Srbijancem, baš kao što se ne smatra ni Srbinom. Srbi iz Vojvodine sebe definitivno ne smatraju Srbijancima. Ne smatra ni velika većina Srba iz uže Srbije.

 

Znamo kako se na albanskom kaže Albanija. Znamo i da zvezdini navijači ponekad pevaju "Mi smo Cigani, najjači smo najjači". Ona u pesmi voli Cigana Jana.  Mnogi Romi upotrebljavaju reč Cigani. Mnogi drugi je ne upotrebljavaju pogrdno. Ipak, Šip... i Cig ... upotrebljava počesto pogrdno, pa mnogim Romima i Albancima smeta. Zbog tog pristojni ljudi u komunikaciji ne koriste te reči. Bilo bi lepo da pristojni ljudi s ovog foruma ispoštuju i nas kojim smeta da nas zovu Srbijancima. Na ovom forumu ima nas sigurno poprilično 

Edited by duma
  • +1 4
Link to comment

Meni je kad sam bio mlađi isto smetalo kad me neko nazove Srbijancem, jer se jeste koristilo u pežorativnom smislu.

Ali u međuvremenu sam odrastao, i po rečima presvetog Bjesomara:

 

Možeš me zvati kako god hoćeš

Jer ja nisam ime.

Edited by Filozof manijak
  • +1 1
Link to comment
Quote

Suština je u sledećem: naziv Srbin nema, u semantičkom smislu, administrativno-teritorijalno ni državno-nacionalno značenje, kao što je to, na primer, naziv Francuz, te se u tom značenju epitet srpski ne bi ni mogao koristiti.

 

Termin nacionalnost u velikim evropskim jezicima znači državljanstvo.

 

Tako, biti Francuz pravno-administrativno i društveno-politički znači imati francusko državljanstvo, posedovati francuski pasoš.

 

S druge strane, biti državljanin Republike Srbije ne znači neminovno biti Srbin. Razlika dolazi otuda što su veliki evropski narodi u 18. i 19. veku izgradili države kao teritorijalno-administrativno-nacionalna društva građanske orijentacije, prevazilazeći regionalno-etničke zasebnosti.

 

Srbi u austrougarskoj Vojvodini 19. veka nazivali su Srbijancima ljude u Kneževini Srbiji (1815-1882), tj. u Kraljevini Srbiji (1882-1918), ali sami se nisu nazivali Srbijancima, što je razumljivo, budući da administrativno-politički nisu ni pripadali Srbiji, kojoj je Vojvodina priključena tek 1918. godine.

 

Srbi ne samo da nisu stvorili nacionalno građansko društvo, u evropejskom smislu nacionalnog kao državnog i nacionalnosti kao državljanstva, nego se, čak, i na izmaku prve četvrtine 21. veka, nalaze, državno-strateški i kulturno-ideološki, u krizi identiteta.

 

Otuda kao posledicu takvog stanja imamo doživljaj većinskog srpskog hrišćansko-svetosavskog etniciteta kao nacionalnog.

 

Međutim, takav nacion ili uopšte ne podrazumeva manjinske etnicitete (Mađari u Vojvodini), ili ih prećutno uzgredno inkorporira u svoje nacionalno biće (Bošnjaci u Sandžaku), ili ih emotivno-politički doživljava kao državne neprijatelje (Albanci u Preševskoj dolini), ili kao demografsku pretnju (kosovski Albanci).

 

Da li to, onda, znači da nema semantički valjanog, društveno prihvatljivog i politički korektnog termina kojim bi se imenovao državljanin Srbije a da je taj pojam izveden iz samog imena jedinstvene teritorije, koja je i sama dobila ime po većinskom narodu, kao što se, na primer, i građanin Francuske naziva Francuzem?

https://www.danas.rs/dijalog/licni-stavovi/srbi-i-srbijanci/

 

Jedan pogled na stanje stvari.

Link to comment
6 minutes ago, Tribun_Populi said:

 

Jedan pogled na stanje stvari.

 

 

samo se vrlo pitam da je to bas tako. Da si Francuz samo sto imas pasos. A tek da ne pricam o Nemackoj, Holandiji, Austriji itd.

Link to comment
Just now, Mel said:

samo se vrlo pitam da je to bas tako. Da si Francuz samo sto imas pasos.

 

U principu jeste tako.
Samo ima jedan problem koji autor previđa, a to je da takve države, poput Francuske, Grčke itd. nemaju nacionalne manjine.

 

Onda bi se zbog toga kmečalo.

  • +1 1
Link to comment
13 minutes ago, Tribun_Populi said:

 

U principu jeste tako.
Samo ima jedan problem koji autor previđa, a to je da takve države, poput Francuske, Grčke itd. nemaju nacionalne manjine.

 

Onda bi se zbog toga kmečalo.


Pozdravili te Korzikanci, Bretonci i Alzašani :D 

Link to comment
1 minute ago, dragance said:


Pozdravili te Korzikanci, Bretonci i Alzašani :D 

 

To su nacionalne manjine?

Jesi'l čuo, mili rode, nekada za kosovsku nacionalnu manjinu u Srbiji? Ili bačku nacionalnu manjinu? Jok bolan, ali jesi za albansku i mađarsku manjinu.
Razumeš šta hoću da kažem?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...