Jump to content
IGNORED

Srbi i Srbijanci, još jedna od onih rasprava


stoka

Recommended Posts

Ova tri koja sam naveo, dobar deo njih sebe ne smatra Francuzima. Alzašani malo manje, Korzikanci najviše. Imaju svoj jezik, zastave, i sve što ih čini drugačijim od ostalih. To što nemaju svoju državu ne menja ništa. 

Link to comment

Dakle, Hrvati pre trideset i kusur godina korumpiraju pojam Srbijanac i pristojna i normalna reakcija je da se ogadi taj pojam dok bi svi drugi svoje regionalne specificnosti istorijske i kulturne zadrzali uz ono biti Srbin.

 

Njihova upotreba tog pojma treba da definise nas odnos prema pojmu koji je koristio i Matija Nenadovic?

 

Ko od integriteta, karaktera i ponosa i postovanja svoje savremene istorije sebi to radi?  
 

Srbijanac ima veze i sa drzavotvornoscu na teritoriji Knezevine Srbije u postustanickoj Srbiji. 

Edited by Moonwalker
  • +1 2
  • Hvala 2
Link to comment
1 minute ago, dragance said:

Ova tri koja sam naveo, dobar deo njih sebe ne smatra Francuzima. Alzašani malo manje, Korzikanci najviše. Imaju svoj jezik, zastave, i sve što ih čini drugačijim od ostalih. To što nemaju svoju državu ne menja ništa. 

Za mene su oni svi Francuzi

Link to comment
Just now, Filozof manijak said:

meni je zanimljiv odnos između Francuza iz francuske i frankofonih Belgijanaca, tzv.Valonaca 

To je već regionalna podela, iako su u dve države. Možda je i razlog što se mnogi Valonci tako osecaju, je taj što ih Flamanci ne podnose.

Link to comment

Ako su ljudi tamo takvi da bi trebalo da izbegavam, onda i nije šteta.

 

Elem, moja ponta je da se trebaju poštovati tuđi identiteti, kao i ono što smeta drugima. Ako nekome smeta da ga zovu Francuzom, ili Srbijancem, onda se to treba uvažiti i poštovati,

 

4 minutes ago, dragance said:

To je već regionalna podela, iako su u dve države. Možda je i razlog što se mnogi Valonci tako osecaju, je taj što ih Flamanci ne podnose.

Negde sam pročitao da postoje surevnjvosti i podjebavanja između original Fraancuza i Valonaca. 

Link to comment
Just now, Filozof manijak said:

Ako su ljudi tamo takvi da bi trebalo da izbegavam, onda i nije šteta.

 

Elem, moja ponta je da se trebaju poštovati tuđi identiteti, kao i ono što smeta drugima. Ako nekome smeta da ga zovu Francuzom, ili Srbijancem, onda se to treba uvažiti i poštovati,

 

Negde sam pročitao da postoje surevnjvosti i podjebavanja između original Fraancuza i Valonaca. 


Ljudi su super, ali su donedavno dizali u vazduh sve što je predstavljalo Francusku, do pre nekih 30ak godina. 
 

A to da Francuzi zajebavaju Valonce, to je tačno. Oni su Mujo i Haso u svim vicevima skoro.

  • Hvala 1
Link to comment
18 minutes ago, dragance said:

Ova tri koja sam naveo, dobar deo njih sebe ne smatra Francuzima. Alzašani malo manje, Korzikanci najviše. Imaju svoj jezik, zastave, i sve što ih čini drugačijim od ostalih. To što nemaju svoju državu ne menja ništa. 

 

Kao i Baskija, Katalonija i Galicija itd. u Španiji, svi imaju svoje jezike i simbole. Španija recimo ima zanimljivu formulaciju u Ustavu, govori se o regionima i nacionalnostima (narodnostima) Španije, i ima asimetričnu autonomiju u zemlji - neki regioni imaju svoje policije i fiskalne suverenitete, neki nemaju. Sudstvo je pak jedinstveno u čitavoj zemlji. I jopet s tako nategnutom konstrukcijom se uspelo da svi budu Španci, i da svi izlaze na izbore.

Suština problematike, kako je ja vidim u odnosu na ovu našu Srbin - Srbijanac, leži u tome što recimo iako Galicija govori jezik skoro isti kao Portugal, u Španiji ne postoji portugalska nacionalna manjina nego autonomna Galicija, koja govori galego a ne portugalski.

Link to comment
1 minute ago, Tribun_Populi said:

 

Kao i Baskija, Katalonija i Galicija itd. u Španiji, svi imaju svoje jezike i simbole. Španija recimo ima zanimljivu formulaciju u Ustavu, govori se o regionima i nacionalnostima (narodnostima) Španije, i ima asimetričnu autonomiju u zemlji - neki regioni imaju svoje policije i fiskalne suverenitete, neki nemaju. Sudstvo je pak jedinstveno u čitavoj zemlji. I jopet s tako nategnutom konstrukcijom se uspelo da svi budu Španci, i da svi izlaze na izbore.

Suština problematike, kako je ja vidim u odnosu na ovu našu Srbin - Srbijanac, leži u tome što recimo iako Galicija govori jezik skoro isti kao Portugal, u Španiji ne postoji portugalska nacionalna manjina nego autonomna Galicija, koja govori galego a ne portugalski.

 

svuda ima slicnih problema, samo sto se kod nas resavaju na los nacin.

 

  • +1 3
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...