Jump to content
IGNORED

Srbi i Srbijanci, još jedna od onih rasprava


stoka

Recommended Posts

Srbi iz Bosne se ljute kad im kazu Bosanac? E sad sam sve cuo. Otkad to? Ranih dvehiljaditih u BG sam se druzio sa nekoliko Srba iz RS i svi smo ih zvali Bosancima (jednog smo zvali Boske umesto Nenad) i niko nam nije ni pomenuo (niti smo mi pomislili) da je to nesto pezorativno ili uvredljivo.

  • +1 1
Link to comment
11 minutes ago, Meazza said:

Srbi iz Bosne se ljute kad im kazu Bosanac? E sad sam sve cuo. Otkad to? Ranih dvehiljaditih u BG sam se druzio sa nekoliko Srba iz RS i svi smo ih zvali Bosancima (jednog smo zvali Boske umesto Nenad) i niko nam nije ni pomenuo (niti smo mi pomislili) da je to nesto pezorativno ili uvredljivo.

Pa i ne ljute se uglavnom. Ja se prvi ne ljutim.

Ali i to je egzonim. Srbi iz BiH u velikoj većini se ne osjećaju kao Bosanci iz razloga koje sam pokusao da objasnim na prethodnim stranama.

Otprilike kao sto se dobar dio Srba iz Srbije ne osjećaju kao Srbijanci.

  • +1 2
Link to comment
51 minutes ago, Svemir Zeka said:

vo imja oca :gospode:

 

Pročitala sam dijagonalno šta ste pisali, i ja sam zabezeknuta :emilijapopadić:

 

Brate.... Kako su sve mene nazivali, i u RL i na forumu, bila sam i Bosanka, a ovako Srbijanka, i vi-BeogrAđani, i Čokalija, i VMRO (zlo seme), i Bugarka, i Južnosrbijanka, i glupa Bosanka, i Srpkinja i pravoslavka (to u Hrvatskoj, a nisam ni vernik).....sve govorim kako su me drugi zvali. Jebote, da sam se ljutilla.....gde bi mi bio kraj. 

 

Zamlaćujete se nebitnostima, pojačano. 

 

SFRJ!

 

p.s. ali to da se neko ljuti nazivom izvedenim od zemlje, imaju još samo Srbi u Bosni, a opet to je posledica rata i podela, a ovo.....ovo je neobjašnjivo. Ajde da se ne identifikuješ - ali da se VrEđAš???

Js pišem ono što sam gledao kao desetogodišnjak, daleko pre rata.

Kakve to ima veze sa vama?

Link to comment
3 hours ago, Filozof manijak said:

Nisam, ja to namerno brkam da izazovem reakciju :D


Ne da diraš Torlaci, ima dignem ceo Stogazovac, Šestigabar i Belipotok oma na vas Vla’e sve sdrugo brdo :mad:

  • Haha 2
Link to comment
28 minutes ago, Meazza said:

Srbi iz Bosne se ljute kad im kazu Bosanac? E sad sam sve cuo. Otkad to? Ranih dvehiljaditih u BG sam se druzio sa nekoliko Srba iz RS i svi smo ih zvali Bosancima (jednog smo zvali Boske umesto Nenad) i niko nam nije ni pomenuo (niti smo mi pomislili) da je to nesto pezorativno ili uvredljivo.

Ma da, posle rata ako kažeš u RS da su Bosanci, ili će kolutati očima ili će ti reći da nisu oni Bosanci. 

Moja mama je odande ali je otišla odavno i zove samu sebe Bosankom. I ja sam, u neku ruku, samo što sam se preselila s godinu dana ovde. 

 

9 minutes ago, sigurnost said:

Js pišem ono što sam gledao kao desetogodišnjak, daleko pre rata.

Kakve to ima veze sa vama?

Ne razumem.

Link to comment
20 hours ago, vememah said:

 

Tekst je Radojke Živković, a melodija narodna. Izgleda da je prvi put objavljena 1989. na istoimenom albumu Snežane Đurišić.

 

https://sr.wikipedia.org/wiki/Radojka_Živković

https://sr.wikipedia.org/wiki/Одакле_си,_селе

 

Evo i ovde uredno potpisana autorka:

 

  Reveal hidden contents

 

 

 

 

https://www.discogs.com/release/6833302-Тамбурашко-Певачко-Друштво-Одакле-Си-Селе-Погледај-Ме-

 

Izdato za Kolumbiju 1917 snimljeno u NYC

  • Hvala 2
Link to comment
2 minutes ago, Svemir Zeka said:

Ma da, posle rata ako kažeš u RS da su Bosanci, ili će kolutati očima ili će ti reći da nisu oni Bosanci. 

Moja mama je odande ali je otišla odavno i zove samu sebe Bosankom. I ja sam, u neku ruku, samo što sam se preselila s godinu dana ovde. 

 

Ne razumem.

To poslije rata je dobilo novu konotaciju budući da je došlo do izjednacavanja pojmova Bosanac i Bošnjak.

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, BWA said:

To poslije rata je dobilo novu konotaciju budući da je došlo do izjednacavanja pojmova Bosanac i Bošnjak.

Pa to, ali je Srbija imenica nepovezana s drugim etnicitetom, pa tim čudnije. A ko se ljuti na lokalitet, šta da kažem....možda što sam toliko lokacija promenila, pa me nijedna niti definiše, niti vređa. I u Vojvodini sam živela, i da me neko tako zove, u nelu ruku jesam so what

  • +1 1
Link to comment

Mislim - da ne bude zabune - ne podržavam na i ljutnju na etnicitet (pobogu ne), ali kapiram da na bivšim ratnim područjima imaju potrebu da se dele

Link to comment

@ultra plasticni

 

Nisam uspeo da nađem taj snimak da čujem je li u pitanju instrumental ili ne, ali definitivno izgleda da je Radojka Živković za Đurišićku menjala tekst, ovde piše da na ovom snimku izvodi originalnu verziju i u njoj nema jeleka, anterije i opanaka po kojima se poznaju Srbijanci, a i drugi stihovi se razlikuju, tako da to ima smisla.

 

Svakako bi bilo korektno da su na naveli da je u pitanju modifikacija teksta narodne pesme, a ne samo nju kao autora.

 

Quote

Svakako najautentičnija muzička figura, nakon velikog Biničkog, potekla iz kruševačkog kraja bila je legendarna harmonikašica Radojka Živković. Za "Varošarije" je izvela neslužbenu himnu rasinske doline "Odakle si sele" koju je, iako je to veoma retko činila u javnosti, uz sviranje i otpevala - koristeći originalan tekst, koji se prilično razlikuje od onog popularnog i estradno pojednostavljenog. 

https://www.restoranbagdala.com/almanah-bagdalske-price-istorija-bagdale/radojka-zivkovic-svira-i-peva-odakle-si-sele

 

 

 

 

Edited by vememah
  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...