Jump to content
IGNORED

Srbi i Srbijanci, još jedna od onih rasprava


stoka

Recommended Posts

57 minutes ago, morgana said:

izraz srbijanac se koristio, makar u h novom, za srbe iz srbije jos u mom djetinjstvu, a sigurno i ranije, i nije imao nikakvu posebnu konotaciju niti se sjecam da je iko zbog njega bio uvrijedjen (i cime bi uopste mogao biti uvrijedjen?)

 

Srbijanski identitet postoji u trouglu Čačak, Kraljevo, Valjevo. Niko van toga sebe ne smatra Srbijancem. Ako se posmatra poslednjih 30+ itekako se koristi u negativnoj konotaciji. Prvih desetak je bio kukavica, za razliku od pravih Srba, iz Crne Gore i Krajine posebno.

Kad su ratovi prošli Srbijanci su bili oni koji su izvršili agresiju na BiH I Hrvatsku, a retroaktivno su i Crnu Goru okupirali, pa nesrećne Crnogorce terali na Dubrovnik.

Dakle, mi se ne smatramo Srbijancima, 30+ itekako se koristi u negativnom kontekstu i smeta nam. Pristojne osobe bi to trebale da ispoštuju.

Naravno, može da se traži opravdanje, kao i za Šip... i Cig....

 

 

  • +1 6
  • -1 7
  • Tužno 2
Link to comment
1 minute ago, duma said:

Srbijanski identitet postoji u trouglu Čačak, Kraljevo, Valjevo.

Od kako ja postojim na planeti bilo je tako.

Moja mama je poreklom iz sjeničkog kraja, moj tata iz prijepoljskog - nikada se Srbi u tim krajevima nisu nazivali Srbijancima.

Niti me je iko ikada diljem ex-Yu kada sam putovala pre ratova (uglavnom Slovenija, Hrvatska i Crna Gora) tako zvao. Ako se pominjala nacionalna odrednica - bila je Srbi (Srpkinja).

Izraz Srbijanac za “Srbe u Srbiji”  imho eksplodira polovinom 90-ih.

  • +1 6
Link to comment

A otkad je ona pesma "jelek, anterija i opanci, po tome se znaju Srbijanci"? Je li tradicional ili novokomponovana? Ima i "Srbijanka" Valjevo. Pa Srba Turajlic. I meni vise deluje kao egzonim, ali ocito to nije cela prica.

  • +1 2
Link to comment
2 hours ago, morgana said:

izraz srbijanac se koristio, makar u h novom, za srbe iz srbije jos u mom djetinjstvu, a sigurno i ranije, i nije imao nikakvu posebnu konotaciju niti se sjecam da je iko zbog njega bio uvrijedjen (i cime bi uopste mogao biti uvrijedjen?)

 

Moja tetka iz Jase Tomic je uvek govorila mom caletu, otkad se ozenio sa poteza Cacak-Uzice, vise nisi Lala, sad si Srbijanac. Opasna vestica bila.

  • Haha 6
Link to comment
12 minutes ago, Kampokei said:

A otkad je ona pesma "jelek, anterija i opanci, po tome se znaju Srbijanci"? Je li tradicional ili novokomponovana? Ima i "Srbijanka" Valjevo. Pa Srba Turajlic. 

Rekoh:

 

24 minutes ago, duma said:

Srbijanski identitet postoji u trouglu Čačak, Kraljevo, Valjevo. Niko van toga sebe ne smatra Srbijancem. 

Možda sam preterao sa niko, ali to je otprilike to.

Srbijanka je iz Valjeva, a u pesmi je iz Kraljeva grada.

Edited by duma
Link to comment
7 minutes ago, duma said:

Rekoh:

 

Možda sam preterao sa niko, ali to je otprilike to.

Srbijanka je iz Valjeva, a u pesmi je iz Kraljeva grada.

Odakle si, sele, devojano mlada,

iz Srbije brale - iz Kruševca grada…

Edited by pt 2.0
  • +1 1
Link to comment

U mom kraju se izraz Srbijanac koristio za lice koje dolazi iz Srbije, ne nužno Srbina, i imao je blago pežorativno značenje.


Edit: kao kad Srbina sa Kosova nazovete Kosovarom.

  • +1 6
Link to comment
U mom kraju se izraz Srbijanac koristio za lice koje dolazi iz Srbije, ne nužno Srbina, i imao je blago pežorativno značenje.


Edit: kao kad Srbina sa Kosova nazovete Kosovarom.

Voleo bih da prisustvujem sceni u kojoj bi neko iz tog kraja Mađara iz Mihajlova ili Srbina iz Banatskog Karađorđeva nazvao Srbijancem.
  • +1 3
  • Haha 1
Link to comment

Pa i građani Srbije Srbe iz BiH nazivaju Bosancima.

A dobar dio BiH je Hercegovina a solidan dio turska Hrvatska.

Bihac je Bosna koliko i Benkovac.

Regionalno, naravno.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, BWA said:

Pa i građani Srbije Srbe iz BiH nazivaju Bosancima.

A dobar dio BiH je Hercegovina a solidan dio turska Hrvatska.

Bihac je Bosna koliko i Benkovac.

Regionalno, naravno.

A sta je Gunja? Hrvatska Turska? :tongue:

  • Haha 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...