Jump to content
IGNORED

Srbi i Srbijanci, još jedna od onih rasprava


stoka

Recommended Posts

 

17 minutes ago, napadaj said:

Voleo bih da prisustvujem sceni u kojoj bi neko iz tog kraja Mađara iz Mihajlova ili Srbina iz Banatskog Karađorđeva nazvao Srbijancem.

Srbi iz Mačve bi reagovali dvojako. Neki bi ga psovali naglas, a neki u sebi.

Edited by duma
  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, BWA said:

Srbijanac je egzonim.

to srbijanac sam cuo kad sam dosao ovde da zivim.

jednom prilikom kad se pricalo o nekom liku, drugu ovog mog poznanika jedan od njih je rekao za ovog da je cicija a frugi je samo rekao " srbijanac".

podrugljivo naravno.

 tako sam to vise puta cuo u tom kontekstu.

ipak daleko vise kao geografsku odrednicu.

 

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Meazza said:

Ja sam Sumadinac i smatram se Srbijancem, bas mi se svidja taj naziv . ..

Van Šumadije niko sebe ne smatra Srbijancem. Dobar deo ostalih smatra za uvredu. 

7 minutes ago, Meazza said:

Neka neko smisli bolju rec.

Za šta?

Šta znači ta reč? 

 

  • +1 3
Link to comment
12 minutes ago, duma said:

Van Šumadije niko sebe ne smatra Srbijancem. Dobar deo ostalih smatra za uvredu. 

Za šta?

Šta znači ta reč? 

 

 

Prvi put cujem da neko u Sumadiji to smatra za uvredu. Rec znaci "covek iz Srbije".

Edited by Meazza
  • +1 6
  • -1 1
Link to comment

Kod mene u kući su Šumadinac i Srbijanac oduvek korišćeni kao sinonimi, a pritom mi je cela jedna polovina familije iz Šumadije. To da je Srbijanac termin kojim se označava svaki čovek iz Srbije je tumačenje koje sam čuo mnogo kasnije, i to samo u hrvatijanskim i bosnijanskim medijima.

  • +1 4
  • Haha 2
Link to comment
4 hours ago, Mel said:

U mom jeziku ta rec ne postoji, ali dopustam da postoji u nekim drugim jezicima. Prefina sam.

 

Šta znam, umene postojala oduvek. Ćaća studirao u Novom Sadu, pa je tamo bio Srbijanac. Ja kad odem u Crnu Goru, tamo sam Srbijanac. 

 

3 hours ago, napadaj said:

Srbijanac je čovek iz uže Srbije i to nije izraz za sve Srbe koji žive u Srbiji.

 

Samo prečanima. Tamo postoje Srbijanci i Bosanci iz Like Ličani, pod zajedničkim terminom dođoš

 

58 minutes ago, BWA said:

Pa i građani Srbije Srbe iz BiH nazivaju Bosancima.

A dobar dio BiH je Hercegovina a solidan dio turska Hrvatska.

Bihac je Bosna koliko i Benkovac.

Regionalno, naravno.

 

Jašta. Ali kad Bosanci Srbe iz Srbije zovu Srbijancima, onda seru kako to ne postoji. 

 

57 minutes ago, aram said:

U Nišu, uopšte na jugu, niko sebe ne smatra Srbijancem

 

Već? 

 

Pozdrav s juga, mi smo Srbija od 1190-te. 

 

3 minutes ago, napadaj said:

Kod mene u kući su Šumadinac i Srbijanac oduvek korišćeni kao sinonimi, a pritom mi je cela jedna polovina familije iz Šumadije. To da je Srbijanac termin kojim se označava svaki čovek iz Srbije je tumačenje koje sam čuo mnogo kasnije, i to samo u hrvatijanskim i bosnijanskim medijima.

 

E jebi ga, ako je samo Šumadija Srbija, onda ništa. 

  • Hvala 1
  • -1 1
Link to comment
Just now, Tribun_Populi said:

E jebi ga, ako je samo Šumadija Srbija, onda ništa. 

 

Nije samo Šumadija Srbija, nego je termin tako odomaćen u velikom delu države.

Link to comment
Just now, napadaj said:

 

Nije samo Šumadija Srbija, nego je termin tako odomaćen u velikom delu države.

 

Jer je tako simbolički prikazivan u vreme SFRJ. Srbijanac je gedža u šumadijskoj narodnoj nošnji s opancima, čakširama na brič, crnim vezenim prslukom i zelenom vojničkom šajkačom. 

 

Otprilike kao Bulajićevi četnici. 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
Just now, Tribun_Populi said:

 

Jer je tako simbolički prikazivan u vreme SFRJ. Srbijanac je gedža u šumadijskoj narodnoj nošnji s opancima, čakširama na brič, crnim vezenim prslukom i zelenom vojničkom šajkačom. 

 

Otprilike kao Bulajićevi četnici. 

 

Da, i hteo sam još ranije da napišem da taj termin donekle može da se posmatra kao sinonim za "opančar", jer ima takav prizvuk kad ga koriste ovi okolo.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, nautilus said:

U mom kraju se izraz Srbijanac koristio za lice koje dolazi iz Srbije, ne nužno Srbina, i imao je blago pežorativno značenje.


Edit: kao kad Srbina sa Kosova nazovete Kosovarom.


E vidis bas zbog te pezorativnosti koju i mi prepoznajemo izuzetno drzim do njega. Drzali su i oni koji su presli Albaniju, vratili se sa Karadjordjevim zvezdom (moj jedan pradeda) ili dosli iz nemackog zarobljenistva dizuci se iz mrtvih posle tifusne groznice u improvizovanim vojnim mrtvacnicama (moj drugi pradeda i treci pradeda). 
Citava sela izginula u “duminom” trouglu za Srbiju u velikom ratu, videli se kao Srbijanci i od jednom da ih gledaju odozgo.

Secam se da nas je maturskoj ekskurziji (SFRJ) provocirao neki Hrvat u muzeju na Korculi gde sam ga fino tada pred rat oterala u ono rodno mesto zajednicko na gostujucem terenu.

Osetilo se to na dva nivoa, prvo kako se prezrivo obraca zenskom, a onda to prema Srbijancima..

 

A mi bas nismo vaspitavane da budemo drugotne, cak ni da se pretvaramo. 

 

 

Edited by Moonwalker
  • +1 5
  • Wub 2
  • Hvala 1
Link to comment
2 minutes ago, Tribun_Populi said:

 

Jer je tako simbolički prikazivan u vreme SFRJ. Srbijanac je gedža u šumadijskoj narodnoj nošnji s opancima, čakširama na brič, crnim vezenim prslukom i zelenom vojničkom šajkačom. 

 

Otprilike kao Bulajićevi četnici. 

Ja zemčo, od toga da me nazivaju srbijancem, više mrzim samo kad me ubedjuju da su zbog toga u pravu. :lolol:

Kako kažu kod nas...zovi me i grne, al nemoj me razbiješ :rolleyes:

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...