Jump to content
IGNORED

Birdman or The Unexpected Virtue of Ignorance (2014)


3opge

Recommended Posts

  • Replies 343
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ToniAdams

    57

  • kobni zelaya

    44

  • morgana

    36

  • 3opge

    27

juče sam pogledao na svom 42' jer je konačno stigla 1080p verzija.

 

ako pričamo o tom osnovnom motivu - potrebi da budeš voljen... rigan baš nema toga i nije dobio do kraja... zato što nije ni želeo. on hepi end doživljava tako što mu se svi dive zbog tog komada - ćerka, publika, kritičarka, bivša žena. u suštini ostaje šupak koji želi divljenje i titranje ega, a ne fer odnos rema ljudima kojim bi zaslužio ljubav. i tada postaje ostvaren i poleće prazan, dok se ćerine oči sijaju. na tome se baš insistiralo, preko odnosa sa ćerkom, pa do reakcije na abortus / nemanje deteta sa glumicom. čak mislim da podnaslov može da se komentariše u tom smislu.

u suštini trebao bi bit presek glumačkog mentaliteta današnjice koje je pomenuo i KZ (iako je mislio na nortona, po meni kiton na kraju postaje i prerasta eda. i tu je čak korisna komparacija koliko kiton suštinskije naduvava kritičarku), ali i preseka industrije koji je pomenula aleksija.

 

film je prenabijen. prvo je teško ispratiti sve te dijaloge i šta oni znače, a onda ima i sva ta simbolika koja leži ispod. sa tako brzim menjanjem scena, bez prave pauze, dobijaš  tempo gde se moraš roknuti mdmom da bi ispratio sve. film bi trebao da se pogleda par puta da bi se sve pohvatalo. a i ova diskusija deluje kao uklapanje fragmenata.

 

što se tiče poređenja sa vudi alenom, imaš ga jedino možda u količini dijaloga, ali ni to ne stoji, jer je ovde sve dosta intezivnije.

 

aleksijino poređenje sa sunset blvd već ima mnogo smisla. ponovo dobijamo presek filmske industrije sadašnjice. presek ide na dosta široko. tviter, milijarde, iron man, clooney.... i onda psihoanalizu kitona u svemu tome koji ostaje egoistični šupak koji želi da napravi "umetnost".

 

interesatno je da se film dešava na svega 2 lokacije. pozorište i kafana... i onda na kraju imamo bolnicu i pre toga kitonov defile kroz tajms skver ili koji centar nyc, koji su u suštini skoro zanemarljivi.

 

da li je umro, kada je umro.... bespotrebno je. ona poslednja scena može da znači i da ga m se ćerka tek tada počela diviti.

mislim se dovoljno toga nije shvatilo da bi se sada bavili time.

 

 

++++

 

inače ima kile detalja koje treba pohvatati: meduze na početku. klošara koji se dere da bi mu dao "range" kao glumac na početku. bubnjar i muzika, cveće, tabitha kritičarka izlazi prva iz pozorišta, briše usta sa ljudskom civilizacijom, plešući irvasi na sceni, odnos komada i njegovog života (što je očigledno), njegova želja za još jednim blokbasterom kojim bi stekao divljenje..., ptica iz prethodnih fmova koja mu je postala pola ličnosti i njegov trip da ima nadnaravne sposobnosti... a mislim da će me mrzeti gledati ponovo.

Edited by Ravanelli
Link to comment

kitonov defile kroz tajms skver ili koji centar nyc, koji su u suštini skoro zanemarljivi.

 

ipak ne sasvim zanemarljiva scena. zar nije opis klasicne nocne more?

go na javnom mestu. + pokusaj da pobegne iz toga a ono traje li traje. meni to dobra scena bas zato sto docarava taj neki nas klishe strah.

Link to comment

samo da naglasim dve stvari...

 

1. Riganovo živopisno lice u krupnim kadrovima kamere ,,iz ruke,, ...i to prvenstveno u kretanju kroz hodnike teatra,

    postigli su viši skor u dočaravanju njegovog fizičko-mentalno-socijalno-porodičnog haosa od svih uguranih dijaloga, bubnjeva i koječega ....

 

2. ono kad prvi put skoči sa zgrade...ja sam odma reko da je to u stvarnosti nemoguće....čak i da je skočio pravo u taxi...

Link to comment

najzad jedan inteligentan film za koji je potrebno malo mozga da se odgleda... tempo je jak,kamera je malo je reci zanimljiva,mora se imati neko predznanje o popularnoj kulturi-razne reference na ljude i dogadjaje o kojima ja nisam imala pojma jer ne pratim..meni se cini da je ovaj film izmedju ostalog i jaka kritika savremenog holivuda i popularne ,,kulture,, u kojoj su pregledi gluposti i nije-bitno-cega na yt i tviteru sve sto se racuna

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...