Jump to content
IGNORED

Birdman or The Unexpected Virtue of Ignorance (2014)


3opge

Recommended Posts

  • Replies 343
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ToniAdams

    57

  • kobni zelaya

    44

  • morgana

    36

  • 3opge

    27

od prosviravanja tintare il od pločnika...?

mislim ovo drugo.

posle plocnika ga vidimo u potpuno drugom svetlu. relaksiranog, punog samopouzdanja.

doduse to moze biti i posledica odluke da umesto igracke iskopa pravu utoku i na taj nacin uzme stvar u svoje ruke, i prestane da zavisi od nadobudnih glumaca, menadzera i pre svega zle babe kriticarke.

Edited by ToniAdams
Link to comment

pticoljudov umisljaj je jasno razgranicen od realnosti tokom cijelog filma pa dilema ostaje samo sta je sem vidjela gledajuci ptice na kraju filma. 

 

negdje sam procitala da je karverova prica po kojoj pravi pozorisnu predstavu gotovo nemoguca za prevodjenje u pozorisni jezik.

tim je njegov izbor cudan i sabotirajuc u ociglednom smislu, a psiholoski na liniji sa superjunacenjem ili samoubistvom, zavisno sta nam je referentna tacka.

 

kratak kurs psihopatologije iz prakticne zene kaze da sizofrenici ponekad posezu za samoubistvom da bi se oslobodili unutrasnjih glasova koji ih muce.

Edited by morgana
Link to comment

pticoljudov umisljaj je jasno razgranicen od realnosti tokom cijelog filma pa dilema ostaje samo sta je sem vidjela gledajuci ptice na kraju filma. 

 

negdje sam procitala da je karverova prica po kojoj pravi pozorisnu predstavu gotovo nemoguca za prevodjenje u pozorisni jezik.

tim je njegov izbor cudan i sabotirajuc u ociglednom smislu, a psiholoski na liniji sa superjunacenjem ili samoubistvom, zavisno sta nam je referentna tacka.

 

kratak kurs psihopatologije iz prakticne zene kaze da sizofrenici ponekad posezu za samoubistvom da bi se oslobodili unutrasnjih glasova koji ih muce.

sto bi bila nemoguca za prevodjenje?

mislim da je neko na pogresnom tragu, rekao bih da je samo hteo da isprica pricu o sebi.

Link to comment

ne znam ja sto, niti sam citala pricu niti poznajem pozoriste. na vise mjesta se pominje da je i izbor price indikativan.

on je svakako jeste birao i prema sebi, ocigledno je po njegovim monolozima i dijalozima o smrti i ljubavi, ali to ne iskljucuje tezu da je sebi mozda i podsvjesno dodijelio pretezak zadatak, narocito kao pocetnik u pozoristu i u reziji.

Link to comment

vazi. sad moram u vanforum, potrazicu kad se vratim. 

 

 

meni psiholoski to ima smisla, a fino mi se uklapa i sa pucnjem na kraju koji vadi predstavu i pravi senzaciju.

opet, sve pod uslovom da je tacno da je ta prica stvarno teska za pozorisnu interpretaciju.

Edited by morgana
Link to comment

Čini mi se da je to i tačno (čitao sam i ja to negde) - on srlja u nemoguće, al' šta bi drugo i bilo dobro pozorište. Unexpected Virtue of Ignorance.

Link to comment

Čini mi se da je to i tačno (čitao sam i ja to negde) - on srlja u nemoguće, al' šta bi drugo i bilo dobro pozorište. Unexpected Virtue of Ignorance.

he, to svakako :)

Link to comment

Pa ozbiljno. Zato imaš pozorišne predstave koje igraju ludaci iz ludnice i koje budu često interesantnije od onih koje igraju profesionalni glumci. Kad stvar u ruke uzmu oni koji "znaju kako treba da se radi", onda odmah ode sve u dosadu. Ona najdosadnija čitanja Nušića ili Sterije su takva jer to rade ljudi koji "znaju" kako treba da se radi Nušić.

A i sam Birdman (film) je jedno veliko produkcijsko srljanje, potez bez rezona njegovih autora, sa stanovišta uspeha i karijere.

 

edit .- onaj dečak koji pravi zvono u Rubljovu - eto to ti je o tom srljanju.

Edited by kobni zelaya
Link to comment

pa ne znam, norton mi je bas delovao atipicno, i potpuno je bio razlicit od cele ekipe.

meni je on tu kao neka veza izmedju realnosti i onoga cemu tezi, zato ga i ne otera u kurac.

 

kad kazem pozorisna gluma mislim na preglumljavanje, ne zbog nedostatka talenta nego zbog moranja da se nadomeste tehnikalije koje u pozoristu ne postoje.

a norton i sam kaze da je jedino na stejdzu prirodan, ono sto jeste, a da sve van bine glumi.

Edited by ToniAdams
Link to comment

Razumeo sam to, stalno se srećem sa takvom postavkom stvari, čak i kod ljudi koji se bave pozorištem.  Ali preglumljavanje je loše, pa je loše, nema to veze s tehnikalijama, niti bilo čim drugim.

 

Što se tiče Nortona i njegove glume - imaš onu scenu kad oni probaju prvi put kad Norton dođe u pozorište. Tamo je tipična improvizacija, onako kako i treba da se radi u pozorištu, manje više, ako mene pitaš. Oni su lepo izašli na stejdž i improvizovali scenu, niti je Keaton njemu rekao gde ulazi, seda, stoji, ništa tu nije bilo fiksirano i ne samo što se mizanscena tiče, nego su je izvrteli onako iz čiste improvizacije, bez previše razjašnjavanja i došli na kraju do nečega. Nisu uspeli ni da se verbalno nešto puno dogovore šta ko radi i zbog čega (jedva mu je Norton postavio jedno pitanje) nego su se zaleteli i odigrali. U suštini oni su malo "poživeli" na sceni i iz svoje fiziologije napravili konkretan deo predstave. (dobro, to se posle pegla i čisti, ali to je već tehnološko pitanje).

Onaj lik što je dobio reflektor u vugla, on se stalno pita - hoću li ovde jače, ovde tiše, ovde manje, ovde više, i namešta se kako "bi trebalo". Zato i ne valja.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...