Jump to content
IGNORED

Birdman or The Unexpected Virtue of Ignorance (2014)


3opge

Recommended Posts

Nevezano za Budju, gledam nešto sad na imdbu, film je posle hajpa i naročito posle Oskara toliko opao. Kad sam ga ja gledao ocena mu je bila 8.3, čini mi se i bio je oko 100. mesta. Sad mu je već 8.0 i samo što nije ispao iz top 250. Neki filmovi stvarno nisu za svakoga, suviše konfuzije stvaraju, izgleda.

 

Pa nije osam ocena - šest. To je i dalje super ocena za film koji smatraš da nije za svakoga (sa čime se slažem). 

Link to comment
  • Replies 343
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ToniAdams

    57

  • kobni zelaya

    44

  • morgana

    36

  • 3opge

    27

Ma, film je za mlađe od 18 godina, oni su dali ubedljivo najveću ocenu: 8.8 u odnosu na najbližih 8.3 iz bilo koje druge skupine koju je imdb dosad spoznao...

Link to comment

Ja, zapravo, jesam. Dobro, ne nuzno glumi, ali svakom kreativnom poslu.

 

Da li bi ovakav film mogao da se snimi za, recimo, metalostrugara?

Jok.

 

I tu je moj glavni problem - ja film ne mogu da univerzalizujem, ne vidim, ne osecam tu "meta" crtu izvan kreativnih profesija.

 

Sama cinjenica, kako je Venom primetio, da se diskusija vodi oko jedno 5-6 tumacenja poslednjih scena govori vise o tome kako je reditelj "pametan" nego da je simbol dovoljno snazan.

 

Ne moze u istu vrecu da ide:

- transcendirao je i ostvario se;

- roknuo se jer je slabic (pripadam ovom krugu tumacenja).

 

Cerka, kriticarka, bivsa zena (neko je vec pomenuo) cemu sluze kao potpuno kliseizirani likovi? Pa jos klisei moraju dodatno da se objasnjavaju "nisi bio tu", "jebao si osobu X na mom rodjendanu", i sl.

Nema Simeta da doda da ima i tipizirane mizoginije, izneverene i skenjane zene utehu nalaze utehu u samima sebi (glumice).

 

Birdman (glas iz ofa) kao jedno prosto resenje ala Mi nismo andjeli, nema tu nikakvog vau faktora osim potrebe da se nacrta i overi pecatom karakter istrosenog glumca.

 

Kriticar i njegova kritika - pa, recimo, vise mi je leglo Ratatouille opste mesto o "iskrenosti" nego ovo.

 

Suma sumarum;

- opste mesto koje se prikriva stilskim trikovima:

  - kamerom (zasto je bas takva potrebna?)

  - muzikom (oh, bubanj, bice dramaticno; zasto ne tisina?)

  - krajem sa 4-5  objasnjenja (da se bude pametan i umetnican)

 

 

Gluma - kada Keaton prikenjava onom drugom da preglumljava, moj fokus se prebacuje na "ajde da vidim kako ti glumis". To ne bi trebalo da se desi. Dijalozi i monolozi (Emma Stone) su "oh, vidi me sto glumim", oni su pravljeni tako da dobiju Oskara.

 

Uopste ceo film  je tek toliko "artistican" da dobije Oskara, jer:

- neka druga stilska resenja bi bila "dosadnija" za gledanja

- a film o karakteru a ne kliseu koji bi zaista "transcendirao" bi takodje bio  tezi za gledanje od prepoznatljivog klisea

 

Ja, recimo, vise volim  pretenciozni Babel nego ovaj (manje) pretenciozni Birdman. Mucnina tog filma i njegovi karakteri, i  stilska resenja bez obzira na svu "pamet" su mi prirodniji nego tipizirani karakteri u Birdmanu.

 

 

tako je, sve je to Meksikanac uradio s podlim planom da se iznauzima oskara i bogami uspeo da ih nasanka.

Link to comment

Pa nije osam ocena - šest. To je i dalje super ocena za film koji smatraš da nije za svakoga (sa čime se slažem). 

 

Polako, pašće još na oko 7, to mu prognoziram.

Link to comment

Gde se crno projekat kao Birdman počinje i sa pomišlju na Oskara...

 

Dobio ga je kao iznenađujuće sretnu nuspojavu, i mnogo više zasluženo od većine drugih u ovom veku...

Edited by Ajant23
Link to comment

Gde se crno projekat kao Birdman počinje i sa pomišlju na Oskara...

 

Dobio ga je kao iznenađujuće sretnu nuspojavu, i mnogo više zasluženo od većine drugih u ovom veku...

apsolutno.

ovaj kvartet najvaznijih oskara za Meksikanca (Sean Penn: "who gave the green card to this son of bitch?") moze se smatrati pravim svetskim cudom.

osim ako stvarno ne glasaju latino kucne pomocnice kako prica kaze. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...