Jump to content
IGNORED

Birdman or The Unexpected Virtue of Ignorance (2014)


3opge

Recommended Posts

Uopšte mi nije jasna pozicija iz koje se mali broj kadrova smatra arty-farty fazonom. Pa Hičkok je snimio Rope sa koliko beše,  8 kadrova, pre pedesetak godina. Posle Sokurova koji je snimio čitav film u jednom kadru ta priča je završena. Ovde čovek hoće malim brojem kadrova da napravi osećaj napetosti premijere i brzinu kojim razni događaji vrše pritisak na Keatona. I u tome uspeva. Savršeno legitimno, zanatski, ako hoćete.

 

Kauboju, ovo sa producentima ti je :isuse:

Link to comment
  • Replies 343
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ToniAdams

    57

  • kobni zelaya

    44

  • morgana

    36

  • 3opge

    27

pa mislim da niko rekao da brojem kadrova definise umetnicarenje.

makar ja smatram da to neko moze da sebi priusti, a neko ne moze.

u prvoj grupi su hickok i inaritu a u drugoj sokurov.

Link to comment

Pa jasno, bitno je šta se time postiže. Ali reći da Birdman ne valja zbog toga je isto što i reći da Halloween ne valja jer ima previše nasilja.

Link to comment

Kauboju, ovo sa producentima ti je :isuse:

 

Pa ja ne vidim drugacije objasnjenje. Ako imas skupo producirano rediteljsko remek delo prosarano banalnim objasnjavanjima™ lika, onda tu moras da osetis i rukopis producenta.

 

btw. ko je jebeno spominjao broj kadrova kao dokaz za nesto?

Edited by Caligula
Link to comment

Pa ja ne vidim drugacije objasnjenje. Ako imas skupo producirano rediteljsko remek delo prosarano banalnim objasnjavanjima™ lika, onda tu moras da osetis i rukopis producenta.

Pa nije to nikakvo objašnjavanje lika, to je rediteljska zamisao, glavna u filmu. Ako ti se to ne sviđa, ne sviđa ti se film. Mislim, to što je on Birdman radi na više nivoa, nema funkciju objašnjavanja bilo čega, nego je to centralna metafora, centralna teza u filmu.

 

btw. ko je jebeno spominjao broj kadrova kao dokaz za nesto?

Npr. mesanje forme fantastike u realisticnu formu "sve iz jednog kadra film" je poprilicno banalno, razocaravajuce citko. Tu prednjaci scena na ulici sa letenjem, helikopterima i ostalim dzidza bidzama.

Dobro, moguće da nisam ovo skroz shvatio, mislio sam da nabrajaš, pa ti samo po sebi to smeta. Inače nije "mešanje formi", nego je magični realizam kao stil. :)
Link to comment

Nisam gledo.

 

@Zorge, ako film kosta boga oca i ako je sve sem par zbunjujucih detalja vanserijski uradjeno, nesto govori da su producenti spustali stvar na svoj nivo. Moglo je suptilnije jer je sve ostalo u filmu vrlo suptilno.

Link to comment

A.

 

Ok, ovo je, sada vidim, Drive II.

 

Pa jbt ja upravo tvrdim da su ti detalji spusteni na holivud level da bi bili pitkiji domacicama™

 

Ne zbunjujuci jer su nerazumljivi, vec zbunjujuci zato sto je sve ostalo jako dobro i suptilno rezirano. Jebeni birdmen supermen koji leti krug po Brodveju uz helikoptere koji padaju, a pre toga u stilu spajdermena nevidljivom mrezom obara predmete po sminkernici nicim izazvan, publika presrecna jer joj je reditelj nacrtao sta je hteo da kaze. O onom unutrasnjem glasu da i ne govorim :isuse:

 

Ako je hteo da podvuce tu shizofrenu crtu junaka i njegove nedoumice, pa imao je boljih alata koliko je zeleo. Kraj zakiva koliko je za domacice, sa cerkom koja zadivljeno gleda u leteceg tjaleta. Da je film zavrsen kadrom gde on stoji na prozoru klinike (ja sam tada ocekivao odjavnu spicu) bio bi manje bukvalan. 

Edited by Caligula
Link to comment

pa letenje bi bilo banalno da on nije covjek ptica, majkumu, a ovo sto imamo je kolaps glumackih i kulturnih arhetipova u licni motiv i mentalni sklop a ne crtanje ludila

Link to comment

A.

 

Ok, ovo je, sada vidim, Drive II.

 

Pa jbt ja upravo tvrdim da su ti detalji spusteni na holivud level da bi bili pitkiji domacicama™

 

Ne zbunjujuci jer su nerazumljivi, vec zbunjujuci zato sto je sve ostalo jako dobro i suptilno rezirano. Jebeni birdmen supermen koji leti krug po Brodveju uz helikoptere koji padaju, a pre toga u stilu spajdermena nevidljivom mrezom obara predmete po sminkernici nicim izazvan, publika presrecna jer joj je reditelj nacrtao sta je hteo da kaze. O onom unutrasnjem glasu da i ne govorim :isuse:

 

Ako je hteo da podvuce tu shizofrenu crtu junaka i njegove nedoumice, pa imao je boljih alata koliko je zeleo. Kraj zakiva koliko je za domacice, sa cerkom koja zadivljeno gleda u leteceg tjaleta. Da je film zavrsen kadrom gde on stoji na prozoru klinike (ja sam tada ocekivao odjavnu spicu) bio bi manje bukvalan. 

 

to jest trebalo je da Inaritu snimi jednog Bergmana da bi ti bio srecan. ovako, sve je uradio da bi ovlazile domacice.

Link to comment

pa letenje bi bilo banalno da on nije covjek ptica, majkumu, a ovo sto imamo je kolaps glumackih i kulturnih arhetipova u licni motiv i mentalni sklop a ne crtanje ludila

 

 

On ne leti vec klizi kao raketa. Ne mase krilima, ako cemo vec da svodimo stvar na bukvalno  -_-  :P

 

Ovo je film o potrazi za identitetom (ni prvi ni poslednji). Film o Egu. Reditelj nas jako dobro vodi kroz emocije i dileme propalog filmskog glumca, njegovo lomljenje i motive. U dva sata vidimo kako iz tri pokusaja on bukvalno sazreva u pozorisnog glumca (iz biznismena wanabe umetnika u umetnika, grubo receno). 

 

E sad, meni se kolaps o kojem govoris dopada na nivou koncepta, ali aman, cemu toliko insistiranje na vizueno vernom prikazivanju njegove maste, pa zar nije (umetnicki) jace i uverljivije ako to naslucujemo iz njegovih realnih postupaka? Ako ta superheroj ikonografija ostane npr. na nivou simbola u scenografiji?

 

 

 

to jest trebalo je da Inaritu snimi jednog Bergmana da bi ti bio srecan. ovako, sve je uradio da bi ovlazile domacice.

 

... true. Over&out, sada kapiram problem. Prevelika su mi ocekivanja.

Edited by Caligula
Link to comment

mene ni na prvu ni na sve ostale lopte ne podseca na vudi alena,

 

 

btw, istine radi scena sa pocetka Birdmena (kamera koja kruzi oko stola i mehanika dijaloga je ripoffovana scena iz Vudi Alenovog "Hana i njene sestre")   ^_^

 

Toliko slicna da samo pomislio da je referenca™

Edited by Caligula
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...