Jump to content
IGNORED

Birdman or The Unexpected Virtue of Ignorance (2014)


3opge

Recommended Posts

  • Replies 343
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ToniAdams

    57

  • kobni zelaya

    44

  • morgana

    36

  • 3opge

    27

Nisi jedini, i mene su na svašta ovde podsetili. To je valjda zato što se u kompleksnim filmovima paralelno događa svašta, a svako od nas ne obraća pažnju na isto. (Uz rizik da zvučim kao postmodernista, to što vidimo dosta zavisi i od nas.)

Link to comment

 

druga opcija: sve se dogadja na javi, otkinuo je nos, prisili su mu novi.

odlucuje da se ubije i skace kroz prozor.

Sam pogleda prvo dole, ne vidi ga, pogleda gore i onda se osmehne...zasto?

 

 

Zato što poludi od pogleda na oca na trotoaru?

 

Lik je lud. Priča sa superherojem, umislja da može da leti, odvratno je nesiguran, opsjednut karijerom, ima nervni slom u sobi, spava na ulici, trči go po gradu, razmišlja da skoči sa zgrade, puca sebi u glavu na sceni, ranije se pokušao utopiti.... I? Niko ne primjećuje da je lud. Nakon svega njega ni ne smještaju u ludnicu nego kod plastičnog hirurga?!?!?!?

 

Svi ostali su jednako egocentrični kao i on, jednako misle samo na sebe, samo što su njihovi prioriteti drugačiji. Novac kod advokata, veza kod devojke, pozorište kod Nortona, borba sa zavisnošću i psihičkom labilnošću kod Sem. Njen osmjeh na kraju je osmjeh ludaka. Pukla je i postala Birdman. Suština filma je da je ovo svijet egocentričnih ludaka.

Link to comment

Dakle i Injaritu je posle četiri sjajna filma uspeo da me razočara. Možda prejaka reč" razočarati" ali tematika ovog filma nije ono što što odgovara njegovom senzibilitetu. Pohvala za Kitona (potcenjen glumac) i direktora fotografije. Ostali osim Nortona krajnje neubedljivi.

Link to comment

Pa...pročitao si ono što sam napisao svojim rečima. Koliko je konkretno, ne znam. Ukratko, teme koje odgovaraju Injarituu su sve samo ne ovo, navodno bavljenje pozorišnim hodnicima, odnosima sa kćerkom, življenjem u prošlosti, erekcijom na sceni itd..itd... Daleko je ovo od Pasje ljubavi i Biutiful-a. To su filmovi...a ovaj se  u nedostatku ičega vrednog u godišnjoj produkciji, najviše zahvaljujući Kitonu (svaka mu čast) pokazao kao film koji vredi videti. Ali za par godina ga se niko više neće sećati.

Link to comment

Dakle i Injaritu je posle četiri sjajna filma uspeo da me razočara. Možda prejaka reč" razočarati" ali tematika ovog filma nije ono što što odgovara njegovom senzibilitetu. Pohvala za Kitona (potcenjen glumac) i direktora fotografije. Ostali osim Nortona krajnje neubedljivi.

 

kojesta

Link to comment

aman, ovo nije film o pozorisnim hodnicima i erekciji na sceni.

ali okej, svako ga valjda na svoj nacin dozivljava.

meni je samo pasja ljubav u ovom rangu, sve ostalo mi je znatno slabije, iako i dalje sjajno.

Link to comment

upravo tako, Biutiful je mnogo losiji od Amores Perros.

Birdman je tu negde, u rangu sa AP, ali naravno treba imati senzibilitet za potpuno drugaciji film.

Link to comment

Toni, verujem da si shvatio da nisam mislio o stvarnim pozorišnim hodnicima i erekcijama na sceni. Hajde, reci mi o čemu je film a što se ne može ispričati u par reči? O prolaznosti? ludilu? promašenom životu?  Čemu uloga Eme Stoun, producenta, bivše žene, kritičarke, ljubavnice? Da ih nema, ništa se ne bi primetilo u funkcionisanju filma

 

Prelepo je bolji od 21 grama i Babela ( ne i od Pasje ljubavi koji ipak sledi ono što su Mančevski i Tarantino već uradili) samo zato što je Injaritu uspeo da se odmakne od trodelnih strukturisanih priča karakterističnih za prva tri filma. 

 

Zaboravili ste Magbeta? i da li ste primetili Skorsezija? (ukoliko se ne varam)

Link to comment

nista licno, ali to sto pitas i to sto pises moze se primeniti na bilo koji film, zato sam ti i rekao da napises nesto svojim recima.

naravno da smo primetili skorsezija, toliko o tezi da je ovo film koji place nad sudbinom pozorista i baca hejt na holivud.

Link to comment

nista licno, ali to sto pitas i to sto pises moze se primeniti na bilo koji film, zato sam ti i rekao da napises nesto svojim recima.

naravno da smo primetili skorsezija, toliko o tezi da je ovo film koji place nad sudbinom pozorista i baca hejt na holivud.

 

glavni problem srpske filmske promisli je to sto u svakom americkom filmu vidi nekakvu skrivenu subverziju i opaku kritiku Amerike.

Link to comment

glavni problem srpske filmske promisli je to sto u svakom americkom filmu vidi nekakvu skrivenu subverziju i opaku kritiku Amerike.

 

Toliko je očigledno da britkih i angažovanih filmova o  američkom društvu nema od kraja 70-ih godina, recimo od doba Apokalipse i Razjarenog bika (sa retkim izuzecima) a ponajmanje se to može tražiti u Birdman-u. Pustimo to i navodna htenja "srpske filmske promisli" 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...