Jump to content
IGNORED

Birdman or The Unexpected Virtue of Ignorance (2014)


3opge

Recommended Posts

Pa nema tu moranja...ili imaš nešto da prozboriš u želji da nadješ konfirmaciju, saznaš i neko drugo vidjenje ili ne ućestvuješ u tom procesu.

Ja Inauritov Bjutiful gledo i ne videh veoma bitan detalj zatvaranja priče - kada se na kraju vrata ipak otvore ...vraćanje crnkinje.

Bez toga moj krajnji doživljaj filma je bio ...beš ga, ljudi su stoka...pravde nema.

 

Nemam priliku da često gledam ovako izazovne i kompleksne priče i realizacije, da bi ih tek tako već ujutru zaboravio.

Birman mi nedelju dana nije izlazio iz glave jer je ostavio za sobom veliki broj jakih impresija ali i par nedoumica.

Ovakva dela ne mogu da se spakuju u fioku aj da mi prodje sat i po - dva...ni autorima to nije bila namera.

Edited by Musky
Link to comment
  • Replies 343
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ToniAdams

    57

  • kobni zelaya

    44

  • morgana

    36

  • 3opge

    27

hopala

vidim da ovde ima dubinskih rasprava o tome da li raspravjati cak! i sta sve ne :)

 

dakle molim da se moje banalno vidjenje filma uvrsti kao jos jedan od uglova gledanja u cast raznolikosti. ok sigurno igra ulogu i to sto sam dosla sa pogresnim ocekivanjim da gledam film - zivotnu pricu o muzicaru/bubnjaru, jer je pomenut uz whiplash nekoliko puta.

 

meni se film uopste nije svideo zato sto mi je drzao paznju a nista mi novo nije rekao niti me je naveo da sanjarim niti da se sazivim sa junacima ili radnjom. zvezdani coveculjak je demistifikovan, njegov samodovoljni vestacki univerzum je oslikan sa svim tim spomenutim filmovima i glumcima koji osim toga sto postoje i zaradjuju i neko ih je gledao i svdeli su mu se nisu nikakva vrla tema i trebalo bi ih sve ukinuti.

 

jbg. moja greska sto ga gledah definitivno.

Link to comment

kakve rasprave? to su samo bitovi iskucani negde i ne znam čemu upuštanje u to da se dekoduju u slova i onda im se još daje neko drugo značenje.

Edited by Ravanelli
Link to comment

tačno je to, care. uživam kako tako precizno dekonstruišteš realnost ljudskog delanja.

 

počinjete jako da smarate na forumu komentarisanjem svega iz svog pogleda bez da se pogleda malo šire. sve što ide preko je odmah snobizam i posledica toga što je taj koji to radi površan/snob/nejmit i sa njime nešto očigledno nije u redu, plus saće da mi objasniš zašto je to tako. isto na pivu, ovde ili putovanjima. ne znam stvarno šta je sledeće gde ćeš opaliti kontru?

mislim, doveo si ga do tačke da je analiziranje filmova pogrešno. wtf?

 

Nemam blagog pojma o cemu pricas. Ko si ti uopste?

 

edit, posto neces skapirati: uguzio si se nekako u komentar koji je bio namenjen nekom drugom. Osim sto se nismo slozili oko utiska filma, slozili smo se oko neceg drugog. Nemam pojma kakve to veze ima s tobom, niti imam sta dalje da ti objasnjavam.

Edited by Venom
Link to comment

Meni nije legao film a dosta mu je odmoglo i sto je meta film, film o glumi, filmu, umetnosti. Jedino sto mi se bas svidelo je poslednja scena kada su osim izdrkavanja ubacili i emociju.

Link to comment

Upravo ga odgledala.. uz pet-šest pauza . Smorio me.

 

Dve-tri solidne scene i - to je to.

 

Pretenciozna priča na neoriginalnu temu, uz zahuktane kadrove bez prave uverljivosti.

Link to comment

Meni nije legao film a dosta mu je odmoglo i sto je meta film, film o glumi, filmu, umetnosti. Jedino sto mi se bas svidelo je poslednja scena kada su osim izdrkavanja ubacili i emociju.

Ja uopste nisam doziveo to kao meta film o glumi i filmu. Pricali smo o tome ranije

Link to comment

Ja uopste nisam doziveo to kao meta film o glumi i filmu. Pricali smo o tome ranije

 

Ja, zapravo, jesam. Dobro, ne nuzno glumi, ali svakom kreativnom poslu.

 

Da li bi ovakav film mogao da se snimi za, recimo, metalostrugara?

Jok.

 

I tu je moj glavni problem - ja film ne mogu da univerzalizujem, ne vidim, ne osecam tu "meta" crtu izvan kreativnih profesija.

 

Sama cinjenica, kako je Venom primetio, da se diskusija vodi oko jedno 5-6 tumacenja poslednjih scena govori vise o tome kako je reditelj "pametan" nego da je simbol dovoljno snazan.

 

Ne moze u istu vrecu da ide:

- transcendirao je i ostvario se;

- roknuo se jer je slabic (pripadam ovom krugu tumacenja).

 

Cerka, kriticarka, bivsa zena (neko je vec pomenuo) cemu sluze kao potpuno kliseizirani likovi? Pa jos klisei moraju dodatno da se objasnjavaju "nisi bio tu", "jebao si osobu X na mom rodjendanu", i sl.

Nema Simeta da doda da ima i tipizirane mizoginije, izneverene i skenjane zene utehu nalaze utehu u samima sebi (glumice).

 

Birdman (glas iz ofa) kao jedno prosto resenje ala Mi nismo andjeli, nema tu nikakvog vau faktora osim potrebe da se nacrta i overi pecatom karakter istrosenog glumca.

 

Kriticar i njegova kritika - pa, recimo, vise mi je leglo Ratatouille opste mesto o "iskrenosti" nego ovo.

 

Suma sumarum;

- opste mesto koje se prikriva stilskim trikovima:

  - kamerom (zasto je bas takva potrebna?)

  - muzikom (oh, bubanj, bice dramaticno; zasto ne tisina?)

  - krajem sa 4-5  objasnjenja (da se bude pametan i umetnican)

 

 

Gluma - kada Keaton prikenjava onom drugom da preglumljava, moj fokus se prebacuje na "ajde da vidim kako ti glumis". To ne bi trebalo da se desi. Dijalozi i monolozi (Emma Stone) su "oh, vidi me sto glumim", oni su pravljeni tako da dobiju Oskara.

 

Uopste ceo film  je tek toliko "artistican" da dobije Oskara, jer:

- neka druga stilska resenja bi bila "dosadnija" za gledanja

- a film o karakteru a ne kliseu koji bi zaista "transcendirao" bi takodje bio  tezi za gledanje od prepoznatljivog klisea

 

Ja, recimo, vise volim  pretenciozni Babel nego ovaj (manje) pretenciozni Birdman. Mucnina tog filma i njegovi karakteri, i  stilska resenja bez obzira na svu "pamet" su mi prirodniji nego tipizirani karakteri u Birdmanu.

Edited by Budja
Link to comment

Nevezano za Budju, gledam nešto sad na imdbu, film je posle hajpa i naročito posle Oskara toliko opao. Kad sam ga ja gledao ocena mu je bila 8.3, čini mi se i bio je oko 100. mesta. Sad mu je već 8.0 i samo što nije ispao iz top 250. Neki filmovi stvarno nisu za svakoga, suviše konfuzije stvaraju, izgleda.

Link to comment

Nevezano za Budju, gledam nešto sad na imdbu, film je posle hajpa i naročito posle Oskara toliko opao. Kad sam ga ja gledao ocena mu je bila 8.3, čini mi se i bio je oko 100. mesta. Sad mu je već 8.0 i samo što nije ispao iz top 250. Neki filmovi stvarno nisu za svakoga, suviše konfuzije stvaraju, izgleda.

ocekivano, sto mi jako raduje :)

Link to comment

Ja iskreno nisam očekivao, uopšte mi nije izgledalo da je film toliko teško svarljiv za širu publiku, ali tako se često prevarim. Takođe sam u vezi ovog filma shvatio da su glumci neka društvena skupina cenjena u ovom društvu koliko Romi, gejevi i narkomani.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...