Jump to content
IGNORED

Radnicka klasa danas, prekarijat ili svi


Ryan Franco

Recommended Posts

4 minutes ago, Milošica said:

Nije problem u istinitosti, nego u tome što mi deluje da je on to izneo i kao svoj stav.

To. Postoji duži snimak konferencije, napravio je poređenje dok je objašnjavao potpuno drugu stvar i nesvesno je rekao šta misli.

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, Milošica said:

Nije problem u istinitosti, nego u tome što mi deluje da je on to izneo i kao svoj stav.

eh, često se lični stavovi poklapaju sa (tužnom) istinitošću.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, đorđe geprat said:

eh, često se lični stavovi poklapaju sa (tužnom) istinitošću.

 

Ako je istina to što kaže, onda ne znam zašto mu kontriraš u postu tvrdnjom da se sirotinja i u ono vreme kupala samo u lavoru?

  • +1 1
Link to comment
8 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Ako je istina to što kaže, onda ne znam zašto mu kontriraš u postu tvrdnjom da se sirotinja i u ono vreme kupala samo u lavoru?

ne razumem.

u ono vreme, iako je bilo beneficija (besplatne vozne karte, radnička odmarališta, regresi...) ipak nije onaj sa malom platom/prihodima išao na more. tu majić greši kada kaže da je svako išao na more. ja sam imao privilegiju da mi je majka bila s mora (zaostrog) pa sam leto provodio kod dede i babe u selu. ne bih video more s platom železničara i čistačice.

 

danas, u ovo vreme kada plata ne pokriva "korpu" zaista je letovanje na moru dostupno samo glasnoj/vidljivoj manjini. postoji naličje slike punih beogradskih restorana i kafića.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, đorđe geprat said:

u ono vreme, iako je bilo beneficija ipak nije onaj sa malom platom/prihodima išao na more. tu majić greši kada kaže da je svako išao na more.

  

32 minutes ago, đorđe geprat said:

ovo što reče majić je tužno no istinito.

 

 

Link to comment
9 minutes ago, Weenie Pooh said:

Ako je istina to što kaže, onda ne znam zašto mu kontriraš u postu tvrdnjom da se sirotinja i u ono vreme kupala samo u lavoru?

Ma budalastine novokomponovanih liberodemokrata: idenje na more je kao floskula postalo mera standard, uspeha/neuspeha sistema, dok je problem bio kudikamo slozeniji: izmedju ostalog u masi polovnjaka, rastrzanih izmedju zemlje i fabrike koji su godisnji odmor, a i radni dan, delili na poljoprivredni i industrijski, nepostojanju kulture odmora, sve u svemu itekako brojnog sloja koji je tranzicija zatekla u raskoraku i od njega napravila i politicki faktor i publiku za razne zadruge....

Prosek primanja je u svakom slucaju omogucavao odlazak na more: krajem sedamdesetih i tokom osamdesetih, Srbija je masovno otkrivala i letovala u Grckoj, sve sa radjanjem pojma paradajz turizam, dok je ssocijalni sastav grckih turista bio onoliko daleko od portorozanaca, rovinjaca i ostalih машамода...

U svakom slucaju, pitanje letovanja nije bilo prvenstveno finansijsko sto naravno ne znaci da nije bilo drustvenih slojeva/grupa koji nisu mogli da si ga priuste, ali - sirotinje u danasnjem smislu nije bilo, a i ono sto je bilo bilo je raznim drustvenim mehanizmima tretirano kudikamo efikasnije i to ne samo zbog imidza rezima.

Srbija ce pravu sirotinju i nemogucnost njenog letovanja da upozna tek sa tranzicijom i demokratskim tekovinama kojima joj je prodavana cigla od strane raznih likova poput ovog majmuna gore...

 

  • +1 5
Link to comment

Snimak tribine (Srbija kao nedovršena država:fantom:) je ovde, premotao sam na trenutak kada se nadovezao na tezu Vesne Pešić da nedržavnost Srbije (vlast, granice...) traje 30ak godina pa je on to razvukao na 50ak godina zbog eksperimenta zvanog komunizam. I to je ilustrovao potpuno neodgovarajućim primerom, da li zbog Frojda ili se samo počešao tamo gde ga svrbi. Nikakve veze ni sa imenom tribine ni sa temom. Ali dobro je da se odmah vidi kako razmišlja.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

s obzirom da sam rođen '50, znam kako je bilo. otac je radio na železnici (pratilac spavaćih kola) majka je bila čistačica u zgradi iznad izlaza tunela ka domu omladine. kada se penzionisao, otac je radio kao konobar u restoranima. stanje do '68 kada sam otišao na zanat. džeparac nisam imao.

 

more sam prvi put video u leto '51. majka me odvela kod dede i babe, voz nismo plaćali jer je gađano vreme kada otac ide za split. kabina u spavaćim kolima.

ne mogu da se setim priča dece iz dvorišta i iz škole da su letovali na moru.  kada nisam bio na moru išao sam u dečja odmarališta (kancelarija u savskoj na uglu) u mataruškoj banji, bogovađi, stanišincima na goču, jarmenovcima.

 

moja deca, rođena '82 i '83 imali su tu privilegiju o letovanju na moru. naravno, moja i ženina plata im je omogućila do sranja devedesetih da odu još kojekuda, isto tako i nama roditeljima.

 

da dodam. moja EDB firma je imala u vlasništvu vilu na bledu (noćenje sa upotrebom kuhinje koštalo nas je manje od boravišne takse), pravo na regresirano letovanje zaposlenih u rovinju i čanju i na boravak u EPSovom odmaralištu na divčibarima. rovinj i čanj nisam koristio ali mnogi iz firme jesu.

  • +1 3
Link to comment
2 minutes ago, đorđe geprat said:

s obzirom da sam rođen '50, znam kako je bilo. otac je radio na železnici (pratilac spavaćih kola) majka je bila čistačica u zgradi iznad izlaza tunela ka domu omladine. kada se penzionisao, otac je radio kao konobar u restoranima. stanje do '68 kada sam otišao na zanat. džeparac nisam imao.

 

more sam prvi put video u leto '51. majka me odvela kod dede i babe, voz nismo plaćali jer je gađano vreme kada otac ide za split. kabina u spavaćim kolima.

ne mogu da se setim priča dece iz dvorišta i iz škole da su letovali na moru.  kada nisam bio na moru išao sam u dečja odmarališta (kancelarija u savskoj na uglu) u mataruškoj banji, bogovađi, stanišincima na goču, jarmenovcima.

 

moja deca, rođena '82 i '83 imali su tu privilegiju o letovanju na moru. naravno, moja i ženina plata im je omogućila do sranja devedesetih da odu još kojekuda, isto tako i nama roditeljima.

 

da dodam. moja EDB firma je imala u vlasništvu vilu na bledu (noćenje sa upotrebom kuhinje koštalo nas je manje od boravišne takse), pravo na regresirano letovanje zaposlenih u rovinju i čanju i na boravak u EPSovom odmaralištu na divčibarima. rovinj i čanj nisam koristio ali mnogi iz firme jesu.

Pitanja je šta je SFRJ period...

 

Većina na forumu je 197x i 198x godište i tu jeste ogroman broj dece iz gradova išao na more, ne ovaj ili onaj način, najčešće preko odmarališta firmi...

 

ALi, deca sa sela su retko išla, svi moji drugari, iz sela iz kog su moji roditelji porekom, nisu videli more do svojih odraslih godina, a to je posle 2000...

 

 

  • +1 6
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...