Jump to content
IGNORED

Radnicka klasa danas, prekarijat ili svi


Ryan Franco

Recommended Posts

ljudi sa osnovnom skolom su mozda isli na more (i to neki) ako su uboli drzavnu sluzbu u firmama koje su dobro poslovale. i ako su iz urbanih sredina gde se more 'zapatilo' kao letovanje. al bilo je mnogo onih koji nisu isli na letovanje. tetkice po skolama, terenci, nadnicari, poljoprivrednici... mali procenat tih ljudi je odvajao za more. neki su slali decu u skolska odmaralista i to ne redovno nego mozda jednom, da vide i to cudo, a bilo je puno dece koja more nisu videla i raspuste su provodili kod baba na selu ili su se kupali u lokalnim rekama i jezerima. moj stric je bio kamiondzija, zena mu domacica i njihova cerka (moja sestra) je videla more prvi put posto se udala i otisla s muzem. strina nikad videla more. stric video jer je vozio svukuda pa naletao usput. da li se okupao, to je vec pitanje. a oni su daleko od izuzetka.

 

evo upravo zamisljam ispijace piva ispred socijalisticke seoske prodavnice u jesen '75 kako razmenjuju utiske s letovanja. :lolol:

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment

Moji su imali za ono vreme, a i kad bi se prenelo na ovo vreme, prilično dobre plate, naročito mama. Ništa nasledstva i privilegije (kupovina stana u socijalizmu, kad niko nije, je moje degradirala tako da se nikad nisu oporavili), samo plata. Išli smo na more po dva puta leti, a ostatak godine smo vileneli kojekuda po Yu. Doduše i familija nam je bila tako. Oni su išli opušteni kad im se ide u inostarnstvo, u hotele, nije se gledalo gde, hoteli su bili standard s punim pansionima....u odmaralištu sam bila na rekreativnim i čini mi se još jednom, s tetkom, u radničkom odmaralištu za radnike rudnuka u Brezi. 

 

Ja nisam imala predstavu da je bilo i drugačije, i to do matorih godina. Najiskrenije kažem. Verovatno sam zato imala i previše idiličnu sliku o Jugoslaviji.

A pošto sam sad ja prekarijat, otplaćujem karmu svojih roditelja za svo bahaćenje u socijalizmu. I oni, doduše. 

Link to comment

ko ima para

kupa se u moru

a ko nema

kod kuće u lavoru.

 

pesmica iz mog detinjstva kada su postojale K-15 karte, dečja i radnička odmarališta.

 

edit: ovo što reče majić (kada?) je tužno no, istinito.

Edited by đorđe geprat
  • Haha 2
Link to comment
4 minutes ago, đorđe geprat said:

 

edit: ovo što reče majić (kada?) je tužno no, istinito.

Nije problem u istinitosti, nego u tome što mi deluje da je on to izneo i kao svoj stav.

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...