Jump to content
IGNORED

Radnicka klasa danas, prekarijat ili svi


Ryan Franco

Recommended Posts

  • 1 month later...

Iz mog debelog uzorka sa ljudima iz Zapadne evrope mogu potvrditi da nije normalno. :( Ne kazem da ljudi ne zasluzuju i da ne treba  da idu ali nigde osim kod nas nije bilo tako masovno da se islo na more. (ili generalno godisnji) Dosta kolega iz velikih evropskih gradova koji su sigurno iznad prosecne radnicke klase su vecinom provodili raspuste u svojim stanovima a vrhunac je bio celodnevni izlet na neku reku i sl. Pa evo danas u razredu kod sina trecina klinaca nije otisla nigde iz Beca tokom leta a radi se o drzavnoj skoli u jednom od najelitnijih delova dana ko zna kako je tek u ovim radnickim delovima grada.

 

Naravno moguce da je neki moj bubble ali koliko se secam recimo krajem devedesetih i pocetkom 2000ih barem 2/3 mog razreda je islo na more.

 

Link to comment
13 minutes ago, bags said:

 

Naravno moguce da je neki moj bubble ali koliko se secam recimo krajem devedesetih i pocetkom 2000ih barem 2/3 mog razreda je islo na more


Jeste i bubble, ali jeste i vreme optimizma. Ono odmah posle 5.10.  Verovatno je masa isla na cekove. Putovalo se autobusom, avion je bio skup.


Inace veliki koncerni i na zapadu imaju nesto zakupljenih odmaralista gde se moze otici po nesto nizim cenama. Da li su to one kucice za skijanje ili tako nesto. Ali nadje se.
Deo ljudi vise voli skijanje nego more.

 

Mi smo (sestra i ja) pred raspad zemlje isle na more ‘91. «Pripremali» se sa KK Partizanom pred onu cuvenu ‘92. I sledeci put ‘99, ultra budzet letovanje jedva Kumanovski sporazum potpisan. Finansirala ja na rate, sestri (student) roditelji dodali tek nesto troska.

Pre raspada zemlje islo se na rate i svake druge ili trece godine. Drugacije je bilo onima koji su imali porodicu na moru. Kao i nama kod babe i dede na selo.

 

Sta hocu da kazem, nije se ni kod nas islo svake godine na more, cak ni u tim budzet varijantama. Ni u ona vremena. Bilo je realno skupo.

Edited by Moonwalker
  • +1 1
Link to comment

Nista cudno da se u sfrj i post sfrj drzavama masovno islo/ide na more. Em tolika obala, em odmaralista, em mentalitet da na odmoru radje lezimo na suncu nego da hodamo po sumi, vozimo bicikl…

I u Svajcarskoj svi domaci idu na skijanje.

  • +1 3
Link to comment
13 minutes ago, bags said:

Iz mog debelog uzorka sa ljudima iz Zapadne evrope mogu potvrditi da nije normalno. :( Ne kazem da ljudi ne zasluzuju i da ne treba  da idu ali nigde osim kod nas nije bilo tako masovno da se islo na more. (ili generalno godisnji) Dosta kolega iz velikih evropskih gradova koji su sigurno iznad prosecne radnicke klase su vecinom provodili raspuste u svojim stanovima a vrhunac je bio celodnevni izlet na neku reku i sl. Pa evo danas u razredu kod sina trecina klinaca nije otisla nigde iz Beca tokom leta a radi se o drzavnoj skoli u jednom od najelitnijih delova dana ko zna kako je tek u ovim radnickim delovima grada.

 

Naravno moguce da je neki moj bubble ali koliko se secam recimo krajem devedesetih i pocetkom 2000ih barem 2/3 mog razreda je islo na more.

 

 

Nama je more bilo blize a bile su i razne budget varijante, radnichka odmaralishta, kampovi.

U firmi u kojoj sam ja radila bilo je dosta ljudi sa niskim kvalifikacijama koji idu po odmorima kojekuda.

Link to comment

Nisam ja mislio da su se ljudi kod nas bahatili. Recimo ja sam isao preko zeljeznica jer je mama radila kao doktor tamo. Imali smo neke bonove za rucak i privatni smestaj koji iako je bio ultra jeftin uvek bio na neke rate. Islo se i masovno na 5,6 dana kad neko drugi ima kucu na moru.

 

6 minutes ago, Paul Gompitz said:

I u Svajcarskoj svi domaci idu na skijanje.

 

Mislim da radnicka klasa i te kako ne ide na skijanje. Pogotovo ne u Svajcarsku.

Link to comment
7 minutes ago, bags said:

Nisam ja mislio da su se ljudi kod nas bahatili. Recimo ja sam isao preko zeljeznica jer je mama radila kao doktor tamo. Imali smo neke bonove za rucak i privatni smestaj koji iako je bio ultra jeftin uvek bio na neke rate.


Pa ovo je uglavnom bilo za sve. Ali nisu svake godine mogli svi zaposleni to da koriste. Moj deda po mami  je bio masinovodja i to sto su videle mora kao deca tetka i mama (2 puta mislim) bilo je u tim odmaralistima. Rane sezdesete.

Edited by Moonwalker
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...