Jump to content
IGNORED

Radnicka klasa danas, prekarijat ili svi


Ryan Franco

Recommended Posts

Kultura odmora izmedju ostalog znaci i da je najsiromasniji Slovenactm za vikend mogao, kao sto masovno jeste, da se odmara spodbije cokule i penje se na Triglav sve jodlujuci, dok se u Srbiji povratak prirodi u zavicaj smatrao korakom u nazad u kulturnom i statusnom smislu, sve dok cak i pripadnici iste generacije nisu zatvorili krug i ponovo otkrili lepote Kosmaja....

Nije dzabe optuzbatm nemoj da si toliki seljak nastala bas u ta vremena i usla u zargon skoro kao punokrvna uvreda i diskvalifikacija....

Tacno je da seljaktm nije mogao na more, ali ne samo iz finansijskih razloga: u sezonitm se, naime, obavlja najveci i najvazniji deo poljoprivrednih radova, obaska sto je priroda seoskog, poljoprivrednog domacinstva takva da zahteva stalno prisustvo radno sposobnih clanova domacinstva.

Cinjenica je da je jugoslovenska industrijaizacija, bas kao i sve druge bez izuzetka, sprovedena preko ledja i na trosak upravo seljaka koji, na primer, sve do dobrano '70-ih godina nisu imali pravo na obavezno i besplatno zdravstveno osiguranje...

I da taj problem nije niko, nikada i nigde resio u korist seljakatm...

I obaska sto se zaboravljatm da odmor nije samo odlazak na more kao mera: tu spadaju i najraznovrsniji oblici socijalizacije, pocev od Mladih gorana, preko mnostva takozvanih klubova, od mladih tehnicara, modelara do raznoraznih folklora.... 

  • +1 3
Link to comment
44 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Ti si malo stariji od mojih roditelja a ja od tvoje dece, ali ne menja stvar; nije problem u tome da li je zaista "svako sa osnovnom školom išao na more" kao što Majić kaže. Išao je ko je mogao, kad i gde je mogao - regres za letovanje, državna odmarališta, ovo-ono. 

 

Problem je u tome što on kaže - a ti prihvataš - da to nije bilo normalno! Da nije trebalo država da omogući bednicima sa osnovnom školom da vide more, da takvi treba da čiste ulice bez odmora i bez roptanja. Pa kad i ako blagodarno tržište odluči da njihov rad (ili rad njihove dece) zaslužuje bolju nagradu, e onda neka uplate sebi sedam dana u Orebiću ili Budvi. Nikako da ih indirektno stipendira 1 sudija plaćajući poreze državi.

 

Upravo taj nemilosrdni đinđićevizam i tu protestantsku radnu etiku™ mi danas živimo, u doba Vučića. 

 

ne bih dalje o ovome.

  • +1 1
Link to comment
56 minutes ago, Weenie Pooh said:

Problem je u tome što on kaže - a ti prihvataš - da to nije bilo normalno! Da nije trebalo država da omogući bednicima sa osnovnom školom da vide more, da takvi treba da čiste ulice bez odmora i bez roptanja. Pa kad i ako blagodarno tržište odluči da njihov rad (ili rad njihove dece) zaslužuje bolju nagradu, e onda neka uplate sebi sedam dana u Orebiću ili Budvi. Nikako da ih indirektno stipendira 1 sudija plaćajući poreze državi.

 

Upravo taj nemilosrdni đinđićevizam i tu protestantsku radnu etiku™ mi danas živimo, u doba Vučića. 

 

 

Ne znam lik i delo Majica osim ove serije sto sam zavrsio ali mislim da iz ovog klipa ne mozes izvuci ovo sto si napisao.

 

Bilo bi mozda zanimljivo videti duzi video da bi se dobio puni narativ.

  • +1 1
Link to comment
24 minutes ago, đorđe geprat said:

ne bih dalje o ovome.


Zeznuli ste se, Djordje, kod jedne reci.
Napisali ste normalno, a zapravo hteli da kazete uobicajeno. 

 

Ja sam provodila gotovo svako leto kod babe i dede u manjoj «varosi» (moglo se tada drzati po neko svince za posek i Bozic i kokoske, ali ne i krave) i na selu gde je bilo imanje pradede i prababe sa sve stalom i svom domacom stokom, izlazila na njivu, brali paradajz, skupljali bostan za po kuci u avgustu i u septembru skupljali sljive za pekmez i rakiju, kako kome po volji i brao se kukuruz.

 

 

Edited by Moonwalker
  • Hvala 1
Link to comment
20 minutes ago, bags said:

Ne znam lik i delo Majica osim ove serije sto sam zavrsio ali mislim da iz ovog klipa ne mozes izvuci ovo sto si napisao.

 

Možda ja previše učitavam u njegove reči, ali oduvek mi je delovao kao taj tip. 

 

Evo reci ti, koje alternativno tumačenje vidiš u tvrdnji da "nije normalno" da čovek sa osnovnom školom letuje na moru? Da izlazimo iz jednog "velikog eksperimenta koji se zove komunističko razdoblje" koje je predstavljalo "jedno veliko mešanje socijalnih karata"? 

 

Ako to nije blerovska oda slobodnom tržištu i maloj državi, ja zaista ne znam šta bi moglo da bude.

 

  • +1 2
Link to comment
3 hours ago, đorđe geprat said:

ko ima para

kupa se u moru

a ko nema

kod kuće u lavoru.


cela pesma:

pepiko pepiko
kad ćemo za meksiko

nikada nikada

jer ja nemam dolara

 

ko ima dolara kupa se u moru

a ko nema dolara

kući u lavoru

ko ima dolara vozi se u vozu

a ko nema dolara

jaše belu kozu

  • +1 1
  • Wub 3
  • Haha 2
Link to comment
2 hours ago, radisa said:

Pitanja je šta je SFRJ period...

 

Većina na forumu je 197x i 198x godište i tu jeste ogroman broj dece iz gradova išao na more, ne ovaj ili onaj način, najčešće preko odmarališta firmi...

 

ALi, deca sa sela su retko išla, svi moji drugari, iz sela iz kog su moji roditelji porekom, nisu videli more do svojih odraslih godina, a to je posle 2000...

 

Danas sam baš pričao sa ženom na tu temu, beogradska porodica, išli su na more svake godine do početka rata i onda apsolutna propast, smrt u porodici i beda. Bila sa školom jednom tokom devedesetih i onda prvi sledeći put 2004. godine. Tako da su neki rodjeni 80ih žestoko promašili morski SFRJ standard. 

 

 

 

  • +1 4
  • Tužno 1
Link to comment
39 minutes ago, Weenie Pooh said:

Evo reci ti, koje alternativno tumačenje vidiš u tvrdnji da "nije normalno" da čovek sa osnovnom školom letuje na moru? Da izlazimo iz jednog "velikog eksperimenta koji se zove komunističko razdoblje" koje je predstavljalo "jedno veliko mešanje socijalnih karata"? 

 

Ako to nije blerovska oda slobodnom tržištu i maloj državi, ja zaista ne znam šta bi moglo da bude.

 

Rec je o tome ali je izabrao suvise glupav primer za to mesanje karata i mozda se nesrecno izrazio sa "normalno" umesto sa "uobicajeno", "standardno" ili "u proseku".

 

Naravno da je odlazak na more ljudi sa osnovnom skolom jedan od najmanjih problema prethodnog sistema, ali mi smo osetljivi na tu temu.

 

  • Hvala 1
Link to comment

Mislim da Majić pokušava sebi da objasni gde je problem i da to uglavi u postojeću normalnost. U tom smislu potpuno je u pravu, samo što je vreme u kojem živimo samo mali trenutak koji će isto da prođe. Apsolutno je poželjno da svi ljudi imaju odmor, a ako nije normalno onda je greška u sistemu. A što se tiče osnovne škole, možda ni škola u budućnosti neće biti merilo znanja i sposobnosti, jer je to svake decenije sve manje. Ako može da postoji anomalija tipa dr Šapić, onda mislim da su bolje anomalije kao što su "s osnovnom školom otišao na more".

  • +1 4
Link to comment

Mene Majić podseća na neke kolege koji misle da bi to što su diplomirani pravnici koji rade u advokatskim kancelarijama, sudovima, tužilaštvima trebalo da podrazumeva lagodan život u kvartovima za višu srednju klasu, gde bi bili okruženi sebi sličnima (jer je tako "na Zapadu"). Takve priče obično prati gnev na IT-jevce koji zarađuju brdo para a nemaju ni fakultet.

  • +1 6
Link to comment

Ovo o nemesanju socijalnih karata smrdi na jedan feudalizam kako god on to zvao. Zapravo je vrlo pozeljno da se socijalno ljudi sto vise mesaju i da napreduju sto vise prema svom znanju i ucinku a ne titulama, vezama ili bogatstvu.

 

Apropo letovanja. Koliko god sadasnja sitacija bila teza svima, ne samo nama u Srbiji, u odnosu na neku prethodnu generaciju, jedna stvar jeste bolja a to je upravo iskoriscavanje odmora. Danas mozes putovati na more i za 200 evra (ja sam sam to radio svojevremeno) a mozes i za mnogo vise naravno. Smestaj za odmor je eksplodirao u kapacitetu u svim cenovnim kategorijama, ljudi su poceli da koriste airbnb, cene aviokarata su mnogo manje nego ranije, prevoz busem je maltene dzabe itd... I ovo vazi i za planine i mora i gradove i stagod ti padne na pamet.

 

Nece svako imati isti kvalitet odmora ali imas izbor za mnogo sire mase. 

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...