Jump to content
IGNORED

Radnicka klasa danas, prekarijat ili svi


Ryan Franco

Recommended Posts

42 minutes ago, Shan Jan said:

Nece svako imati isti kvalitet odmora ali imas izbor za mnogo sire mase. 

saberi se čoveče! u ovoj zemlji šire mase kupuju hranu na kredit, na odloženo na čekove na rate

On 11. 11. 2023. at 11:25, Lezilebovich said:

Joj boze, necu sebi da rusim sneska vezano za Majica i pustim video, ali opis je jeziv

kako ovo ranije nisi čuo... 

pretpostavljam da su sad to izvukle sile haosa i bezumlja da ga ocrne. međutim nadam se da je jasno da se on ne kandiduje na izborima.

Edited by slepa živana
Link to comment
6 minutes ago, Ayatollah said:

 

 

Uzgred, strašno me nervira što se tekovine Drugog svetskog rata u Srbiji namerno guše i potiskuju nauštrb tekovina Prvog svetskog rata i Kraljevine, ali to je druga tema.

+200

 

meni je to jedina tema. iskr.

Edited by gospa buba
  • +1 7
Link to comment
20 minutes ago, Ayatollah said:

namerno guše i potiskuju nauštrb tekovina Prvog svetskog rata

 
Ove druge se direktno i kriminalno zloupotrebljavaju od pocetka devedesetih.  U svakom smislu od simbolickog do svakog drugog.  Na prezir onih koji imaju informacije od direktnih ucesnika te nesrece gde se ta zemlja branila. Nema kuce u Sumadiji, zapadnoj Srbiji, Macvi koja nije izgubila vise clanova porodice. A simbolika je iskoriscena za gradjanski rat u drugim delovima bivse drzave (kicerske uniforme da sluzbini huligani lice na vojvode skolovane u stranim vojnim skolama i stalih populista.)

 

A da se tekovine zivota posle II svetskog rata brisu, brisu se. Dostupnost kvalitetnog skolovanja i atak na ravnopravnost zena u drustvu, makar ona bila i nedorecena.

 

Puzsjuci fasizam, ironicno guran dobrim delom od potomaka komunista.

Edited by Moonwalker
  • +1 8
Link to comment
1 hour ago, slepa živana said:

saberi se čoveče! u ovoj zemlji šire mase kupuju hranu na kredit, na odloženo na čekove na rate

 I vise od sabiranja: samo posledica sve vece stratifikacijetm i nedostatka, tacnije nezainteresovanosti volje da se gvirne preko granica sopstvenog mjehura, inace od sapunice BTW: na pijacama se cigarete prodaju u plasticnim zip-kesicama, parizer sa kojim se onomad onoliko sprdalo je masi dece osnovna suhomesnata preradjevina, cak i drzavne skole su se neprimetno podelile na bolje i neke druge, drustvene grupe se sve manje - ako uposte - mesaju, dok ona slabijatm inace ogromna vecina biva sve vise potiskivana na margine, ukalupljavana u otpatke interneta i iluziju da je telefon u ruci prozor u svet, a da je gledanje klipova vise nego dovoljna informacija :isuse: ...

Iz tih grupa se 'ladno, a tek ce regrutuju glasaci za svakojake od zla oca i jos gore majke politicke opcije, podrzavaoci teorija o zemlji kao ravnoj ploci, zombiji koji su ubedjeni da se sve odlucuje negde drugde, da se o svemu pitaju neke vazne cike, a da od sopstvene akcije i angazmana nema nikakve koristi niti za njim ima potrebe.

Srbija jeste '90-ih bila obelezena foskulom o mudrosti ispijanja piva ispred prodavnice: danas je cela Srbija ispred prodavnice...

  • +1 5
Link to comment

Rotation-of-20190805-132156.jpg

Natjecaj za nagradu za karikaturu Pjer, SFRJ, 1973. godina...

 

BTW, sto se tice omalovazavanja SFRJ doprinosa, vise su...

Borosana.jpg

... toliko omalovazavane i s visoka tretirane Borosana cipele doprinele - i doslovno - polozaju i dobrobititm zena u drustvu, nego sve tome posvecene NVO i to uzete dzumle... :sleep:

Link to comment
1 hour ago, Ayatollah said:

Majić deluje ne shvata da njegovo implicitno uverenje da ljudi poput njega zaslužuju more i odmor samom činjenicom da su neka intelektualna "elita" takođe predstavlja još jednu tekovinu tog , po njemu, naopakog sistema, gde se podrazumevalo da se sa fakultetskom diplomom samo zaposliš u nekoj državnoj firmi, i onda guslaš do penzije i ideš po odmorima i slično. Da ne otvaramo sada pitanja da li bi Majić uopšte ikada postao ono što je sada da nije bilo tog i takvog sistema koji je njemu i desetinama hiljada drugih omogućio besplatno školovanje, možda bi u jednom trenutku morao da prekine studije da bi mogao da živi od nečega, i sad bi bio nekakav novinar ili agent prodaje. Ja znam da moja žena NIKADA ne bi postala lekar specijalista da nije bilo ex-SFRJ sistema studiranja koji joj je omogućio da godinama studira o državnom trošku, jer su joj roditelji jedva i stan plaćali, a neku školarinu ne bi mogli ni u snovima (uzgred, nije išla ni na more, jer je preko leta radila na zemlji i oko stoke, a nije bilo ni para).

 

Uzgred, strašno me nervira što se tekovine Drugog svetskog rata u Srbiji namerno guše i potiskuju nauštrb tekovina Prvog svetskog rata i Kraljevine, ali to je druga tema.

 

Da nije loshe povezati i to da bi i Majici sad vecinom imali samo osnovnu/srednju da se pitao liberalni kapitalizam tad.

Link to comment
8 hours ago, Shan Jan said:

Ovo o nemesanju socijalnih karata smrdi na jedan feudalizam kako god on to zvao.

 

Exactly, ovo je po meni najproblematicnije u celoj svakako vec problematicnoj tiradi. Ja bogat a ti govno.

  • +1 1
Link to comment
7 hours ago, namenski said:

cak i drzavne skole su se neprimetno podelile na bolje i neke druge,

Ovo je oduvek bilo. Ja sam išla u "radničku školu", pet minuta od nas "škola za elitu". Banovo brdo, osamdesete. A Drinka i Ribnikar, uff..centar univerzuma.

  • +1 1
Link to comment

nije dobro zanemariti potrebu za odmorom, more je bitno kao izmeštanje iz sredine koja je povezana sa radom, doduše ne i za one koji žive na obali, ali to im nisam ja skrivio

 

tako da ima smisla da je bitno

 

ja nisam voleo more, stalno su me terali na plažu, ali to je već moj problem

  • +1 3
Link to comment
On 11. 11. 2023. at 20:39, Miki_belavista said:

Radnicka klasa je dobijala stanove od 45-55m kvadrata i nije nikad imala neki bogzna kakav standard. Istina nije se mnogo radilo ni tad a bogme ni sad.

radnička klasa je iz svoje zarade (zarade firme) izdvajala deo za solidarnu podelu stanova. ako ne znaš, deo dohodka firme se delio na plate i zajedničku potrošnju a ovaj drugi na standard zaposlenih i stambenu izgradnju. i,delili su se po kriterijumima i rang listama. naravno, kao i u svemu drugom deo se dobijao (upravo tako) mimo tih kriterijuma.

Link to comment
6 hours ago, ultra plasticni said:

ne, ali kakva praznina i jebeno bespuce nicega smatrati odmor i more vrhuncem zivotnog uspeha i smrcu jedne drzave

Odmor jeste stvar na piramidi potreba koju treba ispuniti ne bi li isao ka nekom visem smislu. Ko ce da razmislja o smislu zivota ako provodi ceo zivot samo radeci kao konj dan za danom?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...